Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Aj be odi begaj..... Preku *ur so teoriive tvoi.
Тој се надразнува кога некој спомне Mitsubishi макар и Heavy. У реду е.
Длабоко во себе многу го цени Mitsubishi ама не смее да признае јавно.

Затоа му викам дека треба да работи за Mitsubishi. Фирмата која дава вистински месо и компири.

А не како кај неговиве да добиваш соја. Но, добро! Башка разговор е тоа.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
имам потреба од економично греење за просторија - стан од 20 м2, на приземје, под станот подрумски простории, ваш совет!
Za 20m2 ( stan ) ako imas PVC prozori ovaa klima ti e super
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
За јануари U Crown 12 потроши 329 KW. Првите денови очекував дека ќе надмине 400 KW, но втората половина од месецот повеќе личеше на октомври. Парично нешто помалку од 2000 денари (киловатот го сметам 6 денари, на ефтина малку работи).
Од таа гледна точка сум задоволен. За останатото ќе чекам уште некој ден, нека се консултираат продавачите, монтерите и сервисерите, а знам дека ќе се обидат топката да ја префрлат на другата страна. Потоа (можеби) ќе распалам.

potrosila tolku a tolku a ne si napisal na kolku saati dnevno e rabotela klimava i e bila taa potrosuvacka, se racuna koga klima ti e Non Stop vklucena , kako si dosol do taa cifra deka ispod 400 wati e trosila a i koja kvadratura si greel , ova sto si go pisal nema vrska be drugar eve ti primer kako mojava e potrosila.
Mojava Inventor Nemesis 7 kw za cel mesec januari non stop vklucena sinoka vidov na meracot potrosi 3900 denara ili 709 kw za 31 den znaci dnevno e trosila 22 kw kade sto grejam okolu 80 kvadrata.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
potrosila tolku a tolku a ne si napisal na kolku saati dnevno e rabotela klimava i e bila taa potrosuvacka, se racuna koga klima ti e Non Stop vklucena , kako si dosol do taa cifra deka ispod 400 wati e trosila a i koja kvadratura si greel , ova sto si go pisal nema vrska be drugar eve ti primer kako mojava e potrosila.
Mojava Inventor Nemesis 7 kw za cel mesec januari non stop vklucena sinoka vidov na meracot potrosi 3900 denara ili 709 kw za 31 den znaci dnevno e trosila 22 kw kade sto grejam okolu 80 kvadrata.
Dobro tie e Gree-to, teraj.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
potrosila tolku a tolku a ne si napisal na kolku saati dnevno e rabotela klimava i e bila taa potrosuvacka, se racuna koga klima ti e Non Stop vklucena , kako si dosol do taa cifra deka ispod 400 wati e trosila a i koja kvadratura si greel , ova sto si go pisal nema vrska be drugar eve ti primer kako mojava e potrosila.
Mojava Inventor Nemesis 7 kw za cel mesec januari non stop vklucena sinoka vidov na meracot potrosi 3900 denara ili 709 kw za 31 den znaci dnevno e trosila 22 kw kade sto grejam okolu 80 kvadrata.
Па и ти не си за пример.
Пиши дека грееш во Гевгелија каде зимово минуси не сте виделе,а исто и лани од кога ти е монтирана климата!
Пиши дали имаш и каква изолација(а мораш да имаш инаку невозможно ќе биде дури и таму 80м2 да грееш!),пиши и колку ти е Т во спалните што индиректно ги грееш.
Вака како што си пишал испаѓа дека имаш перпетуум мобиле.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Како е тргната работава со Времескава прогноза ... ќе треба да сменуваме mode Cold денес во Прилеп +16 беше :)))
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
nekoj mislenje za klimava:
VOX Elektronics
inverter split klima ured
wifi ready/avtomacko cistenje/jonizator.tajmer
kapacitet:
greenje 19000 btu/ladenje:18000btu
potrosuvacka greenje:1.49kw/ladenje:1.66kw
preporacana povrsina 60m2
 

Siromaviot

Сиромавиот
Член од
30 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
So zdravje da se koristi ekonomicno da ladi i gree dolgo da sluzi.
Izgleda inventor proizveduva i vo Midea i vo Gree bidejki Nemes pro seuste ja ima a e proizvedena vo Gree najverojatno toj model seuste go pravat vo Gree a drugite modeli na inventor gi pravi Midea.
Благодарам! Здравје да имате :)
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Па и ти не си за пример.
Пиши дека грееш во Гевгелија каде зимово минуси не сте виделе,а исто и лани од кога ти е монтирана климата!
Пиши дали имаш и каква изолација(а мораш да имаш инаку невозможно ќе биде дури и таму 80м2 да грееш!),пиши и колку ти е Т во спалните што индиректно ги грееш.
Вака како што си пишал испаѓа дека имаш перпетуум мобиле.
Sum napisal jas deka imam Inventor Nemesis 7 kw i deka sum od Stip i sum napisal kolku e temperaturata vo dnevnata 24 kolku e vo spalnite 21 ako si procital postari moi postove tamo pisuva, sendvic zid so vnatresna tervol izolacija od 5 cm i pvc prozori i vrati.
Jas sum zadovolen od potrosuvackata mozam da kazam mnogu eftino za prostorot sto go grejam.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Sum napisal jas deka imam Invertor Nemesis 7 kw i deka sum od Stip i sum napisal kolku e temperaturata vo dnevnata 24 kolku e vo spalnite 21 ako si procital postari moi postove tamo pisuva, sendvic zid so vnatresna tervol izolacija od 5 cm i pvc prozori i vrati.
Jas sum zadovolen od potrosuvackata mozam da kazam mnogu eftino za prostorot sto go grejam.
Извињавај те имам помешано со друг :cuc:
Ама во секој случај фалеа овие податици што ги напиша...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
potrosila tolku a tolku a ne si napisal na kolku saati dnevno e rabotela klimava i e bila taa potrosuvacka, se racuna koga klima ti e Non Stop vklucena , kako si dosol do taa cifra deka ispod 400 wati e trosila a i koja kvadratura si greel , ova sto si go pisal nema vrska be drugar eve ti primer kako mojava e potrosila.
Mojava Inventor Nemesis 7 kw za cel mesec januari non stop vklucena sinoka vidov na meracot potrosi 3900 denara ili 709 kw za 31 den znaci dnevno e trosila 22 kw kade sto grejam okolu 80 kvadrata.
Sum napisal jas deka imam Inventor Nemesis 7 kw i deka sum od Stip i sum napisal kolku e temperaturata vo dnevnata 24 kolku e vo spalnite 21 ako si procital postari moi postove tamo pisuva, sendvic zid so vnatresna tervol izolacija od 5 cm i pvc prozori i vrati.
Jas sum zadovolen od potrosuvackata mozam da kazam mnogu eftino za prostorot sto go grejam.
Во постарите постови и јас сум напишал. Моја грешка е што мислам дека другите треба да паметат (и да прочитале) што сум пишувал.
Стан, 48 м², ПВЦ влезна врата и прозори со 4-сезонско стакло (што и да значи тоа), обична фасада (стара градба), испод, изнад и двата соседни стана се греат...
Греам 24 м², но голем дел од топлината се губи во останатиот дел од станот кој не се грее, дење на 22°, ноќе 18°, Крива Паланка...
Се надевам дека е доволно и дека заинтересираните ќе ги запаметат (запишат) овие податоци за друг пат... :)
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Во постарите постови и јас сум напишал. Моја грешка е што мислам дека другите треба да паметат (и да прочитале) што сум пишувал.
Стан, 48 м², ПВЦ влезна врата и прозори со 4-сезонско стакло (што и да значи тоа), обична фасада (стара градба), испод, изнад и двата соседни стана се греат...
Греам 24 м², но голем дел од топлината се губи во останатиот дел од станот кој не се грее, дење на 22°, ноќе 18°, Крива Паланка...
Се надевам дека е доволно и дека заинтересираните ќе ги запаметат (запишат) овие податоци за друг пат... :)
[/QUOTE

Bas tvojot post ke go pamnam nemam si druga rabota koga ovde sekojdnevno se postiraat postove ama koga se pisuva nesto malku podetalno be :oleee:, pa normalno ti moze i so 200 kw da si pomines za toj prostor , sega ke znaeme sto i kolkava kvadratura grees so tvojata U Crown pa otvori vrata grej si cel stan ama sigurno e slaba klimava gledam 12 BTU ti e ili 3,5 kw ispaga toa.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Bas tvojot post ke go pamnam nemam si druga rabota koga ovde sekojdnevno se postiraat postove ama koga se pisuva nesto malku podetalno be :oleee:, pa normalno ti moze i so 200 kw da si pomines za toj prostor , sega ke znaeme sto i kolkava kvadratura grees so tvojata U Crown pa otvori vrata grej si cel stan ama sigurno e slaba klimava gledam 12 BTU ti e ili 3,5 kw ispaga toa.
Интересно.
Ти се повикуваш на твоите стари постови, а не ти се допаѓа кога јас го правам истото. Зарем маслиш дека јас немам друга работа па да паметам твои постови? Почни да мериш со ист аршин.
Што се однесува до греењето на цел стан, немам потреба да го греам со полна снага. Ходникот и кујната со често отворање на вратите делумно се загреваат, а детската соба (барем засега) нема потреба да се грее...
Инаку мислам дека има снага да го загрева целиот стан.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25

Kajgana Shop

На врв Bottom