Најекономично греење (затоплување)

Член од
4 октомври 2019
Мислења
420
Поени од реакции
665
Вака сега ќе направиш..
Терај ја работата официјално.
Испрати email со опис на проблемот. Наведи ги проблемите таксативно и без многу филозофии (климата прави така и така, се јавив на тој датум ама не идите и ќе морам случајот да го пријавам во Пазарна)

Потоа јави се уште еднаш (без карање) и отприлика кажи го истото како и во email - от.

Во меѓувреме испечати го проблемот на лист хартија (на тој датум купив клима од ДООЕЛ тој и тој, монтажата од таму, упатство на македонски имаше /немаше, гаранцијата важи до тогаш, се јавувам и праќам писма и не идат, дефектот е тој и таков итн. ) и правец во ДПИ.
Копија од фискална и гарантен лист обавезно.

Има да дојдат како кокичиња. Не им е во прилог да не дојдат затоа што инспекторот може да им наложи да ти местат нова или да ти вратат пари.

Објаснувањата "и кај мене прави така" или "ти си единствен со ваков проблем" ќе си ги чуваат за кај нив во Кушкундалево.

Ич да не ги мазниш.
Sega ke dojdat rekoa ,vo 12 ova im e posledno. Rabotata e sto ja plativ preku faktura od banka i ne dobiv ni fiskalna ni garanten list.... Koga se javiv mi vikaat ti imame prateno...sigurno jas sum glup...xnam od prilika sto treba da napravatkoga ke dojdat ovie kopuci se konsultirav do dobri lica od ovde vo poraka a meioovi imam prwteno 10 ama i od skopje ti vikat buci klimata normalno e ...... Sega da se izmeditiram da ne gi zapukam so zavratnici.. zenata me nrma iznervirano vaka ama ke se pogodat amateri nekoj da te zaebavaat.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
od skopje ti vikat buci klimata normalno e ......
Кажи им дека во упатството не пишува дека е нормално да бучи. Рекламирана е како тивка.
Кажи им дека ова е единствена клима која бучи и дека секаде се тивки.
Мавај ги со нивни камења.

Дури ти продадат, мед и млеко. Потоа нормално е да бучи кај тебе, контејнери кои се само запалиле и ја запалиле климата над нив, клима која е А+ ама троши (глеј чудо) 3kW итн.

Да не продолжувам понатаму за да не се вознемири сељачаната со најубавите клими на светот.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Ако веќе правите реклама,а правите! Тогаш редно е да напишете и дека тундрата дава 0.5kw на -7c повеќе од ломото! И тоа глејте чудо тундрата има еуровент дека дава 4.1kw!
И @ts01 многу ме интересира која е таа "дополнителна опрема" што толку многу ја има ломото? (Греач на тацна не се важи )

П.С. И не дека ми е мн гајле која е подобра,ама ете некој заинтересиран може ќе наседне на герила маркетинг.Вака да задржиме објективност со факти или барем она што го декларираат производителите да биде изнесено точно.... додека не се појави корисник со лично искуство
Kako prvo ne pravam nikakva reklama tuku kazuvam deka segasnata Akciska cena na Lomo LC od 33.000 den e realna i fsusnot treba po takva i da se prodava a ne 40.000den isto i za Haier tundra zosto vo klimi mk i Energija 5.5kw ja prodavaat po naduvana cena od 40.000den koga realna e 33.000den i za sreka vo Setec e 33.000den 5.5kw Haier taka da Druze jas ne reklamiram nisto tuku zboram deka vo mk cenite na site inverter klimi nezavisno od model i marka se prenaduvani.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.549
Kako prvo ne pravam nikakva reklama tuku kazuvam deka segasnata Akciska cena na Lomo LC od 33.000 den e realna i fsusnot treba po takva i da se prodava a ne 40.000den isto i za Haier tundra zosto vo klimi mk i Energija 5.5kw ja prodavaat po naduvana cena od 40.000den koga realna e 33.000den i za sreka vo Setec e 33.000den 5.5kw Haier taka da Druze jas ne reklamiram nisto tuku zboram deka vo mk cenite na site inverter klimi nezavisno od model i marka se prenaduvani.
Problemot so Haier vo- energija /klimi mk /setec e toa sto vo modelite na haier ima razlicni bukvi/brojki...vo setec iako ja pisuva kako ista so drugive uvoznici nee isto vo setec ne ni znaat sto prodavaat ..a ako nema nesto sto baras vednas nudat toa sto ima kako podobro od haerot 'vo slucajov' vednas.se nudi midea...itn....taka funkcioniraat
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Problemot so Haier vo- energija /klimi mk /setec e toa sto vo modelite na haier ima razlicni bukvi/brojki...vo setec iako ja pisuva kako ista so drugive uvoznici nee isto vo setec ne ni znaat sto prodavaat ..a ako nema nesto sto baras vednas nudat toa sto ima kako podobro od haerot 'vo slucajov' vednas.se nudi midea...itn....taka funkcioniraat
Neznam od kade gi nabavuvaat Setec Haier klimite no jas pred da se odlucam za TST bev vo Setec barav Haier i nemaa a i neznaea koga ke imaat Haier na lager i duri sredina na januar mesec dobija Haier a jas barav pri krajot na oktomvri zamisli da cekav 3 meseci bez klima vo dnevna ke se smrznev i plus i samite prodavaci vo Setec neznae dali i koga ke dobijat nova pratka Haier klimi.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.549
Neznam od kade gi nabavuvaat Setec Haier klimite no jas pred da se odlucam za TST bev vo Setec barav Haier i nemaa a i neznaea koga ke imaat Haier na lager i duri sredina na januar mesec dobija Haier a jas barav pri krajot na oktomvri zamisli da cekav 3 meseci bez klima vo dnevna ke se smrznev i plus i samite prodavaci vo Setec neznae dali i koga ke dobijat nova pratka Haier klimi.
Tocno toj bese muabetot....samo sto ne stignale....
I vednas nudat druga ti sto ne ni baras ni prasuvas.....
Dobroe sto ne si smrznal od cekajne*
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Neznam od kade gi nabavuvaat Setec Haier klimite no jas pred da se odlucam za TST bev vo Setec barav Haier i nemaa a i neznaea koga ke imaat Haier na lager i duri sredina na januar mesec dobija Haier a jas barav pri krajot na oktomvri zamisli da cekav 3 meseci bez klima vo dnevna ke se smrznev i plus i samite prodavaci vo Setec neznae dali i koga ke dobijat nova pratka Haier klimi.
a Haier Tide, od kade ja zema... od prva gradska? Ne valja plati tolku skapo vo Energija!?.... Mislev predhodno deka rece, oti pricina sto si se opredelil za TST 3.5ka bese cenata!? Ako ne bila cenata, a nemalo Tundra (iako Zlatko nabavi Tundra vo Setek).... sto pa ne zema Midea 3.5ka Mission! 25 bona e seuste (ista cena so Tundrata 3.5).... Edna mnogu dobra klima so poprilicen broj zadovolni korisnici vo Srbija i Hrvatska (pogledni gi nivnite forumi taa e najprodavan model od kinezite vo Srbija)... klima so odlicna modulacija (mozebi za nijansa podobra od kineskite konkurenti: Tundra, Viola, AERI... A TST ili Tosot - Lomo Eco se klasa pod, bez ogled dali te ubedija ili ne kolku dava na -10*C bi trebalo da si svesen za toa...Od druga strana ti barem potrosi pola postovi na temava falejki ja Miedea, pocnuvajki od toa kolku bese zadovolen od AEZI klimata koja ja koristese predhodno...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
a Haier Tide, od kade ja zema... od prva gradska? Ne valja plati tolku skapo vo Energija!?.... Mislev predhodno deka rece, oti pricina sto si se opredelil za TST 3.5ka bese cenata!? Ako ne bila cenata, a nemalo Tundra (iako Zlatko nabavi Tundra vo Setek).... sto pa ne zema Midea 3.5ka Mission! 25 bona e seuste (ista cena so Tundrata 3.5).... Edna mnogu dobra klima so poprilicen broj zadovolni korisnici vo Srbija i Hrvatska (pogledni gi nivnite forumi taa e najprodavan model od kinezite vo Srbija)... klima so odlicna modulacija (mozebi za nijansa podobra od kineskite konkurenti: Tundra, Viola, AERI... A TST ili Tosot - Lomo Eco se klasa pod, bez ogled dali te ubedija ili ne kolku dava na -10*C bi trebalo da si svesen za toa...Od druga strana ti barem potrosi pola postovi na temava falejki ja Miedea, pocnuvajki od toa kolku bese zadovolen od AEZI klimata koja ja koristese predhodno...
Gi pobrkal nesto lončinjata: jas ja nabaviv TUNDRA-ta na početokot na noemvri i ja imaše vo ušte 5-6 grada i to po cena pod 24k den, nesto ne se poklapa no nejse, ako e zadovolen od izborot e O.K.
Ne e vred sto gi nasočuva zainteresiranite kon SETEK, tamu nemaše HAIER ni od korov....
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
a Haier Tide, od kade ja zema... od prva gradska? Ne valja plati tolku skapo vo Energija!?.... Mislev predhodno deka rece, oti pricina sto si se opredelil za TST 3.5ka bese cenata!? Ako ne bila cenata, a nemalo Tundra (iako Zlatko nabavi Tundra vo Setek).... sto pa ne zema Midea 3.5ka Mission! 25 bona e seuste (ista cena so Tundrata 3.5).... Edna mnogu dobra klima so poprilicen broj zadovolni korisnici vo Srbija i Hrvatska (pogledni gi nivnite forumi taa e najprodavan model od kinezite vo Srbija)... klima so odlicna modulacija (mozebi za nijansa podobra od kineskite konkurenti: Tundra, Viola, AERI... A TST ili Tosot - Lomo Eco se klasa pod, bez ogled dali te ubedija ili ne kolku dava na -10*C bi trebalo da si svesen za toa...Od druga strana ti barem potrosi pola postovi na temava falejki ja Miedea, pocnuvajki od toa kolku bese zadovolen od AEZI klimata koja ja koristese predhodno...
Druze Haier tide ja zemav na rati na telefonska smetka preku Telekom a Telekom ja zimaat od Energija.
Muabetot ne mi e deka Haier ne cini klimata e top no muabetot mi e okolu cenata deka e naduvana a toa zosto se odluciv za TST bidejki bese taa cena jas imav pari za Tundra no po cena od 23.000den kolku sto e vo Setec no za zal togas vo setec nemase Haier tundra a za da ja zemev od Energija ili klimi mk bese poskapa 27.990 den nemav tolku pari.
Sto se odnesuva do Midea Mission 3.5kw ne ja zemav bidejki ima greaci na kompresor i kondez.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Gi pobrkal nesto lončinjata: jas ja nabaviv TUNDRA-ta na početokot na noemvri i ja imaše vo ušte 5-6 grada i to po cena pod 24k den, nesto ne se poklapa no nejse, ako e zadovolen od izborot e O.K.
Ne e vred sto gi nasočuva zainteresiranite kon SETEK, tamu nema HAIER ni od korov....
Би требало да има Тундра. Доколку не лажат...
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Кај мене иста клима, локација па и квадратура за греење, надворешната е нечујна, внатрешната брмчеше ама не беше добро монтирана па дојдоа повторно и ја средија. Потрошувачка од 15 до 20 кв сетирана на 26 најчесто. Еконо мод уклучувам обично кога ја оставам преку вечер да работи.
@teknuvalo111 Со оваа клима под 25с зададена на греење не треба ни да се помисли на надворешни температури пониски од 5с. И на најмала брзина тие 40с изгледаат ладни на зададена пониска од 25с, зошто има силен издув на воздух. Кога ја наместив и јас мислев дека се нешто не чини не топли и дека се зафркнав што ја купив, ама излезе дека не е така. Климата има моќ да топли ама температура зададена 22с е жива глупост барем за овој модел.

Тука на форумов сите ми велеа постави на 23с макс и не ја чепкај неколку дена. Абе нѐ неколку дена, туку еден месец да работи така кај мене нема да стопли никогаш, а и башка тоа што мене на собна температура под 24с на 50см од подот ми студи. Минатата зима беше поладна и на надворешна -18с ја пуштав на 28с, климата топли и треба само да и се зголеми темературата. Оваа зима досега немаше потреба од задавање на толку висока температура, цело време работи на 25/26с на ауто дури и навечер, само понекогаш кога ми е жешко или преку ноќ се случува да го уклучам она најтивкото што е со елката.
Имаше и некои видеа поставувани овде на форумов(нема да кажам од кого) мери кај лустерот температурата 21.5с, а од друга страна тој истиот се фали како климата негова многу топлела премногу и многу мали сметки имал. Јас незнам луѓево дали со капи и вентијаги седат по дома и дали сметката ги топли кога ќе видат дека 500 денари заштедиле.

Но муабетов ми беше за батево од Гевгелија што го има проблемов со истава клима. Тоа дека на 24с зададена, жената му рекла дека климата дувала ладно и сега бара чаре и мисли дека тоа е до монтажата само се лажи. И најсоодветно да е наместена климата, на толкав неизолиран простор на таа зададена секогаш ќе се чувствува како да дува ладно. Грее скоро дупло од мене со истата клима. А и навикнат е на топлината од дрвата.
Но друг е проблемот што климата е премногу гласна кога компресорот забрзува при работа. Јас искрено мислам дека или компресорот е лабав или нешто допира на него па се слуша силно брчење кога тој забрзува и вибрациите му се поголеми. Јас на мојава компресорот неможам да го слушнам и кога сум застанат до неа, најмногу се слуша воздухот што го врти вентилаторот. Треба да бара чаре што поскоро за тоа што многу се слуша при работа, а и да се среди сета несоодветна монтажа.
Некои читав му велат со инспекции да пробува ама неверувам дека нешто ќе помогни тоа.
Мој другар купи фрижидер од Горење што брчеше како правосмукалка, секаде пријавуваше и ништо.
Инспекторот кога дојде дома му рече дека фрижидерот функционира и лади тоа било најважно не бил расипан. Го среди од кога си плати мајстор.
Некако освен ако успее лоша реклама да им направи на ИЦС, да го сними звукот на видео со мерач за dB, и да им го објавува цело време на нивната фб страница па така да му пратат посериозни сервисери.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
@teknuvalo111 Со оваа клима под 25с зададена на греење не треба ни да се помисли на надворешни температури пониски од 5с. И на најмала брзина тие 40с изгледаат ладни на зададена пониска од 25с, зошто има силен издув на воздух. Кога ја наместив и јас мислев дека се нешто не чини не топли и дека се зафркнав што ја купив, ама излезе дека не е така. Климата има моќ да топли ама температура зададена 22с е жива глупост барем за овој модел.

Тука на форумов сите ми велеа постави на 23с макс и не ја чепкај неколку дена. Абе нѐ неколку дена, туку еден месец да работи така кај мене нема да стопли никогаш, а и башка тоа што мене на собна температура под 24с на 50см од подот ми студи. Минатата зима беше поладна и на надворешна -18с ја пуштав на 28с, климата топли и треба само да и се зголеми темературата. Оваа зима досега немаше потреба од задавање на толку висока температура, цело време работи на 25/26с на ауто дури и навечер, само понекогаш кога ми е жешко или преку ноќ се случува да го уклучам она најтивкото што е со елката.
Имаше и некои видеа поставувани овде на форумов(нема да кажам од кого) мери кај лустерот температурата 21.5с, а од друга страна тој истиот се фали како климата негова многу топлела премногу и многу мали сметки имал. Јас незнам луѓево дали со капи и вентијаги седат по дома и дали сметката ги топли кога ќе видат дека 500 денари заштедиле.

Но муабетов ми беше за батево од Гевгелија што го има проблемов со истава клима. Тоа дека на 24с зададена, жената му рекла дека климата дувала ладно и сега бара чаре и мисли дека тоа е до монтажата само се лажи. И најсоодветно да е наместена климата, на толкав неизолиран простор на таа зададена секогаш ќе се чувствува како да дува ладно. Грее скоро дупло од мене со истата клима. А и навикнат е на топлината од дрвата.
Но друг е проблемот што климата е премногу гласна кога компресорот забрзува при работа. Јас искрено мислам дека или компресорот е лабав или нешто допира на него па се слуша силно брчење кога тој забрзува и вибрациите му се поголеми. Јас на мојава компресорот неможам да го слушнам и кога сум застанат до неа, најмногу се слуша воздухот што го врти вентилаторот. Треба да бара чаре што поскоро за тоа што многу се слуша при работа, а и да се среди сета несоодветна монтажа.
Некои читав му велат со инспекции да пробува ама неверувам дека нешто ќе помогни тоа.
Мој другар купи фрижидер од Горење што брчеше како правосмукалка, секаде пријавуваше и ништо.
Инспекторот кога дојде дома му рече дека фрижидерот функционира и лади тоа било најважно не бил расипан. Го среди од кога си плати мајстор.
Некако освен ако успее лоша реклама да им направи на ИЦС, да го сними звукот на видео со мерач за dB, и да им го објавува цело време на нивната фб страница па така да му пратат посериозни сервисери.
sekoj ziv covek razlicno se oseka.. tebe moze 24 ti e ladno ama mene licno mi e pretoplo... istata klima ja imam i ja rabotam 21/22/23 zavisno dali sum doma ili ne i dali nadvor e u minus temperatura i sum oblecen na bluzice na dolgi rakavi i nokno vreme se pokrivam na kebence... individualno si e koj kako se oseka i na koja temperatura... grejam salon 11 na 4 metri klimata montirana na sredinata na salonot i duva na prazen prostor... krilcata horizontalno se namesteni srednoto pravo, levoto u levo, desnoto u desno. momentalno u sobata na kraevite, najodalecenite mesta temperaturata e 21.5 na na metro i dvaeset/trieset visina.ah da ke zaboravev... ja meram temperaturata vo hodnik i iznesuva 14.°C
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489

Kajgana Shop

На врв Bottom