Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.813
ЛГБТ заедницата испратила писмо до ЕУ и предупредила за последиците од евентуалното недобивање датум за Македонија и Албанија
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Драма.

Џери Спрингер гомна да јаде


Репост е ова, кучево е на некоја од пејачкине преку барата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.813
„’Ти Лиле да му го дадеш на Орце пасошот. Приговори нејќам. И Лиле и Бурим, да направите извештај колкава штета е направена во ‘Империја’ и ‘Поштенска банка’ и тука да се затвори предметот. А сега марш, излегувајте сите од тука!“, сведочеше Стефанова како им се обратила Јанева на колегиум на неа и на колегата Бурим Рустеми и како ги избркала од канцеларија.


Рече дека била вознемирена, бидејќи истрагата била штотуку отворена и интензивна со странска помош од странски обвинители и истражители. Место само отштета, со Рустеми предложиле и затворски казни за осомничените.


 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
СКАНДАЛОЗНО ОДНЕСУВАЊЕ

Јанева кон Стефанова: „Ороспија и говнарка“
Со скандалозно однесување и погрдни зборови поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева ја испрати нејзината колешка Лиле Стефанова по двочасовното сведочење на судењето за „Рекет“.
Абе на што личи ова. Па говнарка е србизам. Правилно е гомнарка. Мислам, дајте бе малку ред и усул, пазите како се изразувате...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.813
Абе на што личи ова. Па говнарка е србизам. Правилно е гомнарка. Мислам, дајте бе малку ред и усул, пазите како се изразувате...
У други медиуми прочитав гомнарка и не знам кое е вистина.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Форумџииве кој се против бојкот имаат два основни аргументи и постојано ги повторуваат.Прво дека изборите немаат цензус и второ дека бојкотот нема да ја промени политиката која досега ја водат.Би си земал малку слобода па во името на сите кои сме за бојкот да им кажам дека на форумов нема човек што не знае дека нема цензус на избори и дека тоа нема ништо да промени во политиката или односот на сегашниве партии.
Еве уште еднаш да им повоторам,сите ама апсолутно сите знаеме дека нема ЦЕНЗУС на избори и со бојкотот нема да се промени политиката и однесувањето на сегашниве партии.
Сега знаејќи го сево ова прочитајте ги повторно постовите кои имаат аргументи за бојкотирање на гласњето.
Бојкотот покрај личната димензија на достоинството (која патем за мене има најголемо значење) има токму политичка димензија која се бори против тие аргументи на сегашниов политички систем.
Легитимитетот на сите политички процеси се црпи од мнозинството или легитимитет значи воља на мнозинството,
Немајќи легитимитет ја претвара власта во тиранија на малцинството.Добар пример е се сеќавате на апартхејдот во Ј Африка,таму се си беше легално.Најважно е што се создава движење кое е надвор од досегашниот политички систем и тој систем ќе морада го признае поразот порано или подоцна.Прашањето на Македонија е политичко прашање и никако не е правно прашање па со тоа цензусот кој е правно прашање да има некакво значење.
Кога ќе се појави политичка сила ќе може да се промени политичкиот систем.Никако тоа не може да се смени внатре во системот.Македонскиот систем е целосно трул и не може да се лекува во рамките на системот.Сите кој сакате да ги нема сите овие што сега се во јавноста од политичарите па се до Геро Латас и Миленко ќе мора да запнеме својски и да ги искорениме сите нивни вредности што ни ги испорачаа до сега.Тоа не може да се поправа,не може Геро-Латас-Миленко Фрчко да се интелектуалци...и така е и во секој друга област.Треба тоа да се искорени и да им се каже кој се и дека знаеме за што и кого работат.
Значи нас како општество ни треба една политичка катарза која на крајот(кога и да е тоа)ора да резултира со едно уставотворно собрание и промена на целокпниот политички систем на кој се заснова сегашната Македонија и тоа ќе биде на најдемократски можен начин и пример за вистинско владеење на мнозинството.
Тоа е поентата на бојкотот.
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.650


Три години подоцна, Орданоски е пропагандна џукела на режимот на Заев и влажно марамче за неговиот бивш газда, кој со помош на "Глорија" одработувале за власта, рекетирале, уценувале и вршеле притисоци кон политички противници и неистомисленици.
Ех, животец. :kafence:
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Кои мршници се воа судскава/правнава фела, тое е чудо едно.

Цел естаблишмент ни е мрша до мрша, ама овие мислам дека се на врвот, и покрај ваква силна конкуренција.
Се е тоа за камења да крши доживотно, или по кратка постапка да се реши, мамичето да им го ебам.

Тешка чергараана ја јава државава, затоа и ништо не бива од нас.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
Кои мршници се воа судскава/правнава фела, тое е чудо едно.

Цел естаблишмент ни е мрша до мрша, ама овие мислам дека се на врвот, и покрај ваква силна конкуренција.
Се е тоа за камења да крши доживотно, или по кратка постапка да се реши, мамичето да им го ебам.

Тешка чергараана ја јава државава, затоа и ништо не бива од нас.
Абе ај што се мрши, туку прашањето е ни треба ли нас воопшто судскава/правнава фела?
Па видовме во последните пар години дека е онака како ќе се договорат Курто и Мурто. Ако е така, не ни треба ни устав, ни закони, ни судии , ни адвокати, тие само додаваат конфузија во ситуацијата, што би рекле северно од Северџан, јебе луд збуњеног.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Она што се пишуваше тука пред некоја година дека Груевски, му помагал на Заев, сега и во Ла Верита

„Ла верита“: Груевски и Заев си разменуваат услуги
Никола Груевски уште во 2014 година почна да добива бројни сигнали од меѓународната заедница дека не е посакуван како премиер во иднина, додека пак Заев тогаш почнуваше да се фали дека ја има поддршката од Европската Унија, од САД и од Обама. Додека Заев знаеше дека за неговото доаѓање на власт ќе добие се што е потребно од европските сојузници, со цел да ги смени Уставот и името, Груевски за да си го гарантира спасот почнува со собирање информации со потенцијал да му наштетат на противникот.

Видеото од 2015 година од средбата кога Заев го информира Груевски дека има компромитирачки материјали докажува дека Груевски многу добро се подготвил за евентуалната уцена.

Неговото бегство, непопречено од ниту една институција, со кое го остави македонскиот народ осамен против уцените и притисоците што ги објавивме минатото лето (случајот „Рекет“ – нз.з), е само епилог на една типична размена на услуги кои доколку се сака да се избегнат, државата ќе мора итно да воспостави функционален и независен правен систем. Прв и витален услов за иднината на државата во Европа“, пишува „Ла верита“.



-------------------------------------------------------------------------------

Мијалков го избркаа од ДПМНЕ, а Груевски е почесен претседател :pos:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Uste eden dokaz deka ima megjupartiska sorabotka na steta na drzavata i narodot.

Tuku okolu sudstvoto. Sekoja cest za isklucocite, ama SJO jasno ni sooci kade lezi eden od najgolemite problemi na drzavata. Za dzabe, bez solidna pravna drzava nema napredok i idnina. Ako sme vekje za vlez vo EU uste od sega da pocneme da davame suverenitet kon EU, znaci na klucni mesta vo sudstvoto da se postavat stranski pravnici i sudii, nezavisni od parti i lokalni mokjnici i da pocnat so cistka od gore. Sekoj sudija na komu moze da se dokaze korupcija, neka dobei dozivotna zabrana za rabota vo pravniot sistem. Ako nemame dovolno lekari, pravnici ima. Ke se naucat. Poloso od ova ne moze da bide. Bez ekstremno radikalni merki nikogas nema praven sistem da imame. A i mozeme da se pofalime deka uvidovme problem i sakame iskreno da go resime. Koga i da e, ova mora da se resi oti bez funkcionalen praven sistem nikogas nema vo EU da ne primat.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738

Некој упатен да каже... Сериозни се овие од Дебар Маало или тролаат? Мене ова ми делува на вмровци што решиле да тераат инат на општината, ама па за ова ли бе да му ебам мајката???
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031

Некој упатен да каже... Сериозни се овие од Дебар Маало или тролаат? Мене ова ми делува на вмровци што решиле да тераат инат на општината, ама па за ова ли бе да му ебам мајката???
На вакви расправи, прво доаѓаат потенцијални инвеститори и сопственици на имоти што сакаат да прават замена за станови. Они се лично засегнати и затоа се секогаш и најгласни. Сигурно ги надгласале залутаните 3-4ца што дошле рандом. Можеби и јас да имам стара куќа, ќе сакав да направам добра зделка...Нека играат со зелени покриви, има решение...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom