Дали вреди да се биде добар?

Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
Da se bide dobar so usul,sto bi rekle starite,poinaku ke se bide povreden,bidejki malkumina prepoznavaat doblest,poveketo zloupotrebuvaat.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Секој човек е добар за одредени луѓе. Не постои човек којшто 100% од луѓето ќе го наречат добар...

Јас гледам човек да е добар кон мене. Не ме интересира каков е кон другите луѓе.

Имало случаи некои луѓе да се добри кон мене но лоши за другите луѓе.

Исто така имало случаи некои луѓе добри кон другите луѓе но лоши за мене...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Мислам дека е многу поважно да се научиме да го гледаме доброто во луѓето а не само лошото.
Станавме ситничави и ситни, опсесирани со наоѓање маани и несовршености заборавајќи дека и самите ние сме далеку од совршени.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Не треба да се биде добар и да очекуваме нешто за возврат. Тогаш би биле добри за грешните причини. Никој не ни должи ништо зошто ние сме биле добри.
Треба да се биди добар за себе и да имаме свој морален код кој ќе не прави подобри луѓе, во наши очи.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Самото прашање на темата укажува на тоа дека ја отворил некој кој праве калкулации. Дали вреде, дали се исплате, дали ке ми се врне! У добрината нема калкулации, ако си добар, добар си оти тоа ти е природата. Добрината сама по себе вредност унутар себе. Толку веќе, чао, пријатно.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Не верувам во карма а сакам да помогнам веројатно некој го носи тоа во себе но генерално ако размислам подобро ми е некој да верува во карма ако тоа му е стимул за помагање отколку да не верува и да не помага нека биде во себе лош битно нека помага сепак поентата е постигната.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Убаво е да се помогне на некого, ама колку - толку и тој да ти помогне за возврат...

Е сега да не се става на вага јас тебе 10 пати ти помогнав и ти треба мене 10 пати да ми помогниш!

Пример на некого си му помогнал 10 пати, тој нека ти помогне 6 - 7 пати.

Ама да не е сега ти на некого 10 пати му помагаш, а тој тебе само еднаш, и тоа еднаш што ти помогнал цел живот да ти го извади низ нос...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Добриот и будалата се браќа. Па сега видете дали вреди да се биде добар.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Kratko i jasno, JOK. Ne vredi.
Зависи за кого ако е добар некој кон тебе тогаш и ти биди уште подобар од него...

Ама ако некој е лош кон тебе тогаш биди и ти уште полош кон него...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.539
Вреди, и те како вреди да се биде добар човек, затоа што добриот нема никогаш да се покае за стореното, нему душата ќе му биде секогаш чиста и смирена.
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
Vredi.....e kako treba?Da se bide los?Dobriot zbor,dobroto odnesuvanje zelezni vrati otvara,dne za dzabe rekle.Dobro delo duhovno hrani,ispolnuva.I ne mesajte dobar i budala,vrska nema.Pameten covek moze da e dobar bidejki toj go prepoznava benefitot od takvoto odnesuvanje i ne go tretira kako iskoristivanje.Seto zlo vo nasite dusi i misli moze da gi skroti samo dobrinata kako doblest nikako kako mana.Zamislete losoto da vladee,samo zamislete.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Јас во основа добар ама само до некаде... додуше не сум ни баш сигурен што е тоа "добар". Генерално сум фин и културен и фер барем во најголем дел од случаите. Но не викам дека ако цената е мала а добивката голема дека не би заебал или наместил некој друг. Многу ретко се случува тоа ама ми се случило. Така да не сум безгрешен. Иако мислам дека сега сум многу подобар од порано или барем мислам...
 
C

CoolIris

Гостин
Изборот е наш. Дали да бидам добар, емпатичен и љубезен, да ширам позитива и да цртам насмевки наоколу или да бидам рамнодушен, арогантен, дрзок, насилен и некултурен, да ширам негатива и сите да бегаат од мене?

Но, ако би ги немало овие вторите, како би ги ценеле првите? Како би знаеле што е убаво и што ни причинува задоволство? И таквите луѓе постојат со причина и можат да ни дадат лекција за како не треба.
За жал, постојат многу луѓе кои тоа го учат на потешкиот начин.

Ќе има многу моменти во животот кога ќе сакаме да се откажеме од човештвото, но со текот на времето тие моменти избледнуваат и остануваат сеќавањата за сите луѓе кои биле добри, фини и љубезни кон нас.
Вреди да се биде добар, пред се за себе, а потоа и за другите!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom