Вистинско другарство, постои ли?

Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Се е минливо. Ако ти се чини дека имаш добар другар, утре може да се деси да не ти биде другар.
Како растеш така ќе ти се смалува кругот на „најдобри другари“. Животот го гази секој. Само неколку луѓе на прсти што ќе ги броиш ќе ти останат блиски, дал биле роднини или пријатели.

А иначе Социјализмот даваше лажна претстава дека постои вечно верно другарство. Ама знај, колку и да ти изгледа убаво, се е минливо.

Така да уживај во моментот, ако се сакате сега, уживај додека трае.
Само јас би ти препорачал да не си ја лупаш главата многу, пошто се е, пак ќе кажам минливо.

Води се на пример како Ајнштајн, кој што вели: Ако сакаш да имаш среќен живот, не се врзувај за предмети и богатство, туку поставувај си цели кои ќе се обидеш да ги постигнеш, па од тука би дошло, не се врзувај премногу и за „пријатели“.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Се е минливо. Ако ти се чини дека имаш добар другар, утре може да се деси да не ти биде другар.
Како растеш така ќе ти се смалува кругот на „најдобри другари“. Животот го гази секој. Само неколку луѓе на прсти што ќе ги броиш ќе ти останат блиски, дал биле роднини или пријатели.

А иначе Социјализмот даваше лажна претстава дека постои вечно верно другарство. Ама знај, колку и да ти изгледа убаво, се е минливо.

Така да уживај во моментот, ако се сакате сега, уживај додека трае.
Само јас би ти препорачал да не си ја лупаш главата многу, пошто се е, пак ќе кажам минливо.

Води се на пример како Ајнштајн, кој што вели: Ако сакаш да имаш среќен живот, не се врзувај за предмети и богатство, туку поставувај си цели кои ќе се обидеш да ги постигнеш, па од тука би дошло, не се врзувај премногу и за „пријатели“.
Ne za džabe se reklo i toa od postarite izreka deka vo životot prijatelite odnosno ''prijatelite'' (namerno staveno pod navodnici) doagjaat, no i si zaminuvaat, edinstveno semejstvoto ostanuva (sepak krvta voda ne se pravi lesno) pa i ič da nemaš prijateli, sepak možeš ponekogaš da otideš kaj nekoj rodnina i da napraviš kafe muabet !
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.534
Ne za džabe se reklo i toa od postarite izreka deka vo životot prijatelite odnosno ''prijatelite'' (namerno staveno pod navodnici) doagjaat, no i si zaminuvaat, edinstveno semejstvoto ostanuva (sepak krvta voda ne se pravi lesno) pa i ič da nemaš prijateli, sepak možeš ponekogaš da otideš kaj nekoj rodnina i da napraviš kafe muabet !
Јас не се согласувам со оваа теза.
Имам пријатели кои многу повеќе ми помогнале од роднини и кои гинсакам повеќе од роднините.
Сум имал и многу фејк пријатели во денешно време тоа е така но неколку луѓе ги почитувам многу повеќе од своите роднини со кои скоро и да немам никакви контакти.
Ни од страната на мајка ми и татко ми немам вистински роднини,никогаш во животот не ми помогнале ни мене ни на моите,секогаш ни го вртеле грбот иако моите безброј пати им простувале за многу грешки и преминувале граници само ете да се зачуваат фамилијарните односи.

Јас за разлика од нив не сум таков и затоа со никој од нив не сакав да изградам никаков однос ни пак да продолжувам контакти,сакам едноставно да останам со нив само роднини на хартија.
Општо генералната слика е таква во опшеството за сите но сепак постои вистинско другарство, ретко е не велам не но има неколку луѓе кои ми се вистински пријатели.

ПС:Ако зборуваме стрикно за најтесниот круг на фамилија, тогаш да тогаш навистина крвта не е вода.
Од брат ми немам никој поблизок, знам дека никогаш не би ме заебал и оставил на цедило и единствен човек за кој би го дал и животот без размислување.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас не се согласувам со оваа теза.
Имам пријатели кои многу повеќе ми помогнале од роднини и кои гинсакам повеќе од роднините.
Сум имал и многу фејк пријатели во денешно време тоа е така но неколку луѓе ги почитувам многу повеќе од своите роднини со кои скоро и да немам никакви контакти.
Ни од страната на мајка ми и татко ми немам вистински роднини,никогаш во животот не ми помогнале ни мене ни на моите,секогаш ни го вртеле грбот иако моите безброј пати им простувале за многу грешки и преминувале граници само ете да се зачуваат фамилијарните односи.

Јас за разлика од нив не сум таков и затоа со никој од нив не сакав да изградам никаков однос ни пак да продолжувам контакти,сакам едноставно да останам со нив само роднини на хартија.
Општо генералната слика е таква во опшеството за сите но сепак постои вистинско другарство, ретко е не велам не но има неколку луѓе кои ми се вистински пријатели.

ПС:Ако зборуваме стрикно за најтесниот круг на фамилија, тогаш да тогаш навистина крвта не е вода.
Од брат ми немам никој поблизок, знам дека никогаш не би ме заебал и оставил на цедило и единствен човек за кој би го дал и животот без размислување.
Под роднини подразбирам блиско крвно сродство на пр. мајка, татко, дедо, баба, брат, сестра и максимум некои братучеди ама први, а не говорам за некои петнаести братучеди и некои си квази-роднини од дваес-пето колено, така да се изразам, кои ниту ги знам и познавам, ниту ме интересираат, ниту се замарам со нив, ниту пак они мене ме познаваат и се интересираат и замараат со мене ... значи стриктно најблиска крвна рода, оние подалечните роднини и јас не ги е*авам ни два посто, а исто и они мене не ме е*аваат два посто, што би се рекло реципроцитет во односите имаме т.е. немаме никакви меѓусебни фамилијарно-пријателски односи ... :)
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Пред 100тина, 50тина години немало пристапност до храната како денес. Исто и за други предмети и суровини, како облека, алати, електрична енергија и слично. Немало машини за перење садови, машини за перење облека, и разни други машини за употреба во домакинството. Животот бил далеку потежок од денес. Пошто бил потежок, имало и повеќе дружба и помагање едни на други. Арно ама и повеќе се умирало, па затоа се правеле повеќе деца.

Денес сите сме оптоварени со тоа како брзо да дојдеме до пари, иако не лежи се во парите.
Нали, да станеме американци, енглески бизнисмени, прибидејќи нема подобар начин да се живее...жими таквото нема. Сега пошто имаме и смартфони, па се претворивме во асоцијални дебили.

Така да иднината на „вистинското“ другарство стои на стаклени нозе.

Кога би забраниле тоа телефоните малце... ама ова е луда идеја, тешко да ќе се деси...

Башка живееме во исполитизирано општество...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Денешното другарство никој на никого не посветува време и да одиш на гости никој нема да ти посвети време и да ти дојде гостин никој нема да ти посвети време.

Ти иде некој на гости и после неколку минути те прашува: Koj ти е пасвордот??? Или дај полнач за мобилен за овој телефон...

Ова е денешното пријателство:

social-networking-using-several-tech-devices-teenage-boys-girls-different-like-laptop-digital-...jpg

Kaко можам јас кога ќе одам на гости и кога мене ќе ми дојди некој гостин да се воздржам од жулењето на телефонот со показалецот???

Што е работава ќе се фалиме кој каков мобилен имаме... Голема работа... Па што сакнир само тие имаат мобилни... Друг веќе никој нема? Па не сме периодот од 1995 - 2002 кога еден на сто души имаше мобилен!!!

Или работава е абе кој те ебат не си доволно битен да ти посветувам внимание???
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Možeme da diskutirame 1000 strani na temava dali ima ili nema prijatelstvo, dali e toa vistinsko ili lažno, dali e kratkotrajno ili dolgotrajno odnosno večno, no sepak prvo i osnovno pravilo vo životot na sekogo treba da bide ona što možeš da go završiš / napraviš sam napravi go bez da se potpiraš na drugite. I sekogaš veruvaj i smetaj isklučivo i pred se na svoite sopstveni individualni privatni resursi so koi raspolagaš kako ličnost fizički, psihički, materijalni... bidejki ako očekuvaš pomoš od drugite bamu majkata, sekogaš koga čekaš pomoš od drug/i šansite da bideš izvisen se daleku pogolemi od šansite da ne bideš izvisen ... pa zatoa kolku mu e dolga na čovek čergata tolku treba i nozete da gi ispruža i ona što može čovek da go završi deneska i da go završi sam i treba da go završi i da ne go ostava za utre i da ne čeka i da se nadeva na drugite !
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Од брат ми немам никој поблизок, знам дека никогаш не би ме заебал и оставил на цедило и единствен човек за кој би го дал и животот без размислување.
Е видиш и тука има разни категоризации,мене на пример брат ми многупати ме навредил и нападнал без причина а сум му давал работи онака за без пари и сум му помагал многупати,еднаш така ме остави на цедило што се запрашав дали воопшто имам брат или некоја будала која глуми дека ми е брат...Ама знам до што е,пијандура е и стар ерѓен,сам си е крив што е таков а ги криви сите други без никаква основа(класично за сите пијандури и стари ерѓени),затоа брате мој ОДЈЕБИ од мене и ОДЈАШИ некаде што подалеку од мене! Ми дојде преку куров да ти кажам најискрено!
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Не ти е пријател тој што соработува со најголемиот твој непријател.

Не ти е пријател тој што ќе ти се тупни дома од 13.00 - 21.00 часот скоро секој ден со ред и ќе ти кажува земи такво месо од таа и таа месара земи вино, земи пиво, земи ракија и на крај на заминување ќе ти речи дај пари за да земам едно вино за дома за вечерва да ми се најдит...

Или некои што ги има брат имам една молба до тебе: Дали ќе можиш да ми позајмиш едно 500, 1.000, 2.000 денари ќе ти ги вратам дури да земам плата. Но повеќето такви луѓе никогаш не ги враќаат...

Ако евентуално останеш без работа или од било кои други причини евентуално паднеш финансиски не им си потребен на повеќето од денешниве пријатели...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Не ти е пријател тој што соработува со најголемиот твој непријател.

Не ти е пријател тој што ќе ти се тупни дома од 13.00 - 21.00 часот скоро секој ден со ред и ќе ти кажува земи такво месо од таа и таа месара земи вино, земи пиво, земи ракија и на крај на заминување ќе ти речи дај пари за да земам едно вино за дома за вечерва да ми се најдит...

Или некои што ги има брат имам една молба до тебе: Дали ќе можиш да ми позајмиш едно 500, 1.000, 2.000 денари ќе ти ги вратам дури да земам плата. Но повеќето такви луѓе никогаш не ги враќаат...

Ако евентуално останеш без работа или од било кои други причини евентуално паднеш финансиски не им си потребен на повеќето од денешниве пријатели...
Wellcome to Earth!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Кога се прави списокот на пријатели најдобро е да се направи со молив, времето ќе покаже зошто.
До сега сум имал едно 5-6 "најдобри другари" и ако даде Бог уште 5-6. Тоа е најнормална работа. Ако мислиш дека со еден ќе останеш цел живот се лажеш. Нормално е да менуваш друштво.
Јас сум задоволен од луѓето и со ситни исклучоци ми се погодиле т.е. сум направил прав избор. Сега со коронава послабо се гледам со луѓе ама одбрав 3-4 и само со нив со другите по телефон и нет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom