Најекономично греење (затоплување)

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Najgolem problem e losho dimenzionirana klima ili neispravna nova klima, odma sozdava vakvi "neprijateli" na klimite koi za zal dokolku ne im dadat vtora shansa na klimite, nikogash nema da go osetat blagodetot. Seedno dali e najentry model kineski ili vrven japonski brend, dokolku ne e pravilno dimenzionirana edna klima dzabe ti e se.
Iskreno, nema shansi @мкд владе da ne te stopli fairyto na ovie temperaturi barem. Epten ako imash ogromni toplotni gubitoci, ama pa pak, na tret izduv i 25-27 temperatura podesena, mora da kreni ubavo temperatura.
Jas nikade ne rekov deka se razbiram od klimi, niti pak sum koristel nekogs, montiral ili prodaval. Okolu dimenzioniranjeto pokraj komentari i iskustva tuka na forumot, se konsultirav i so lokalni monteri i prodavaci i sprema moznostite , potrebite i kvadrtaturata se odluciv za toa sto se odluciv.
Sprema kvadraturata sto ja imam od 30 m2 tuka se preporacuva 3.5 klima inverter ( popravime ako gresam), cenoven rang mi odgovarase Gree fairy a i imase dosta pozitivni komentari. Montazata kolku sto gledam e solidna, nisto ne cuka, nisto ne mirisa, temperatura na izduv nesto pod 50 stepeni. Toplotni gubitoci ne ke da imam bas no imam debeli zidovi od polna tula koi tesko se ladat no i tesko se zagrevaat taka da najverojatno tuka mi e problemot okolu postignuvanjeto na temepraturata. Na grejnoto telo so koe prethodno se greev toa ne mu pretstavuvase problem i zatoa si imav drug rezim na rabota, na klimata ocigledno i e problem pa ke mora malce da se adaptirame oti ocigledno so prethodniot rezim na greenje ne ja biva rabotata.
Uste koga se resiv da zemam klima prvobitnata namera ne mi bese celosno da se oslonam na greenje so nejze tuku kombinacija od dvete ili od pocetok na grejna sezona pa do kaj -10 klimata, potoa kaminot. Sega zasega matematkite ne mi izleguvaat bas kako sto treba no ajde kako sto rekov ke promenam nesto vo nacinot na rabota na klimata pa ke vidime sto ke bidi.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Шала на страна другар можеби твојата е некоја добра клима,оваа е тешко ѓубре мојава.
Sto klima imas koj model marka na klima ?
Автоматски споено мислење:

Jas nikade ne rekov deka se razbiram od klimi, niti pak sum koristel nekogs, montiral ili prodaval. Okolu dimenzioniranjeto pokraj komentari i iskustva tuka na forumot, se konsultirav i so lokalni monteri i prodavaci i sprema moznostite , potrebite i kvadrtaturata se odluciv za toa sto se odluciv.
Sprema kvadraturata sto ja imam od 30 m2 tuka se preporacuva 3.5 klima inverter ( popravime ako gresam), cenoven rang mi odgovarase Gree fairy a i imase dosta pozitivni komentari. Montazata kolku sto gledam e solidna, nisto ne cuka, nisto ne mirisa, temperatura na izduv nesto pod 50 stepeni. Toplotni gubitoci ne ke da imam bas no imam debeli zidovi od polna tula koi tesko se ladat no i tesko se zagrevaat taka da najverojatno tuka mi e problemot okolu postignuvanjeto na temepraturata. Na grejnoto telo so koe prethodno se greev toa ne mu pretstavuvase problem i zatoa si imav drug rezim na rabota, na klimata ocigledno i e problem pa ke mora malce da se adaptirame oti ocigledno so prethodniot rezim na greenje ne ja biva rabotata.
Uste koga se resiv da zemam klima prvobitnata namera ne mi bese celosno da se oslonam na greenje so nejze tuku kombinacija od dvete ili od pocetok na grejna sezona pa do kaj -10 klimata, potoa kaminot. Sega zasega matematkite ne mi izleguvaat bas kako sto treba no ajde kako sto rekov ke promenam nesto vo nacinot na rabota na klimata pa ke vidime sto ke bidi.
Druze stavija klimata na 25°C na fan 2-ra brzina i ne ja cepkaj 2 do 3 dena ( ne ja gasi ) potoa spodeli iskustva dali si zadovolen.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Шала на страна другар можеби твојата е некоја добра клима,оваа е тешко ѓубре мојава.
Тоа не значи дека инвертер е лошо за греење. Туку дека ти имаш поддимензионирана клима. Тоа е многу различно едно од друго. Ти можеш да си ставиш соодветна клима како Daikin FTXF50 на пример кај тебе, или пак Panasonic VZ12SKE или пак Daikin Ururu Sarara 32. Или барем една кинеска Gree Hansol 18ka и ќе бидеш презадоволен.

Ама знаеш како викаат сиромавиот плаќа 2 пати, а со климиве понекогаш е и 5-6 пати дека плаќа. Ќе се земе слаба клима за 30000 денари, па нема да грее доволно, па ќе се палат панели, па струја ќе стигне висока И НЕ СЕ КРИВИ ПАНЕЛИТЕ - КЛИМАТА ТРОШЕЛА! Па после ќе се вратат на дрва пак, па ќе земат сега неспремни касно дрва, нема да се досушени, па дека е веќе сезона ќе се поскапи, па нема да горат добро. Пак климата крива што не земале дрва! Пари изнадавани насекаде. Па КОМШИЈАТА ИМАЛ ПЕЛЕТИ. Па ајде за следна година пелети ќе става, па од бор пелети од србија ќе шверца. Па ќе се глупира. Пари уште. Пак ладно, нема пелети се заглавил полжавот не биле квалитетни. Или 30Ц дома, или ладно. Нема средина. Комфор ТОПЛО БИЛО СО ПЕЛЕТИ СЕГА. На крај пак испаднало отров скапо со пелети. Па ќе се продаде печката, па после пак дрва ама позајмени. Па дрвото во двор го исекле, па тоа го цепат. Влажно, влажно... труе цела населба!

Вкупно трошок за 3-4 години и максимално мрцварење КЛИМА НЕЧИНИ!!! СР*ЊЕ Е КЛИМА!!!! СЕ ИЗНАДАВАВМЕ ПАРИ. А уствари тоа врска нема со климата. За да уштедат на „Климата“ кутра ни крива ни дужна, наменета за 2.4KW да грее, ja шибнале во простор со 4.5KW загуби. Она грее пустата, не дека не грее, ама толку и е намената. Наместо да земат клима од 80000 денари рецимо, земале од 30000 денари. И „УШТЕДИЛЕ“ 50000 денари на климата, а потрошиле 200.000 денари на глупирање и мрцварење и вкочанет грб. Да си ставеле соодветно, на рати на 3-4 години плаќање климата, никому ништо. Чистење секоја есен 1500 денари, филтри миење секој месец. Чист воздух. Време за со децата и пријателите вишок. Топло дома. Мозок на пасење. Или ќе се замараш дали било 800W денес просек, или ууу заладило па на 920W кренало. :) :) :) Па си ставаш силиконче наесен по прозори, проверуваш провев, ставаш дихт траки. Ти останале пари и време за да се замараш со побитни работи како изолација и прозорци. Па сметките дошле, се смеете на глас коклу ефтино е греењето со клима. До сега сте давале 10000 за дрва или 20000 за на струја, сега по 5000 во најладното. Па останала паричка и за прозорец да се смени. Останало време да се сработи и нешто плус. Па за година-две PVC прозорци. Па обично сте кречеле на 2 години со дрвиштата, сега на 5-6 кречите. Па останала паричка за на следно кречење едниот најкритичен надворешен ѕид да се налепи со 2цм стиропор... Па ова па она. И така.

Е затоа клима истовремено нечини, и истовремено е идеално грејно тело. За некому мајка, за некому маќеа.

 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.909
Sto klima imas koj model marka na klima ?
Автоматски споено мислење:


Druze stavija klimata na 25°C na fan 2-ra brzina i ne ja cepkaj 2 do 3 dena ( ne ja gasi ) potoa spodeli iskustva dali si zadovolen.
Viavax он оф,моделот се вика булшит
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Епа сеа ко да речеш Suzuki Celerio нечини и сите коли нечинат. Не е така. Си постои Toyota Corola, си постои Lexus ES, си постои Scania G. Секој што му треба. Ако пробаш со Suzuki Celerio да одиш на работа, супер е. Ако пробаш со Scania G на работа да одиш е тапа.

И обратно, ако носиш јаглен со Suzuki Celerio нечини. Ако пробаш со Scania G да носиш јаглен - супер е.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Za volja na vistinata ne bese pustena cel den do 16.30,. Mislam deka pred da ja vklucam vnatresnata bese okolu 16 -17 stepeni. Ako prodolzi so ova tempo mene mesecot samo za greenje bi me kostalo vaka od oko nad 3500 denari i toa ne stoplen. Daleku daleku od najekonomicno so ogled deka kubik drva e vo prosek 2700 i temperaturi po gakji da se setas na -30. Iskreno ne ni ocekuvav cuda ama barem da se ponasase kulturno barem do kaj -10 , ovaa gi turna gakjite na 0 stepeni a toplam edni mocani 30 m2 so tavan od 2.3 metri sto bi znacelo uste pomalce prostor ako meram vo kubni metri posto tavanot standard e obicno 2.7 m. Dogramata PVC, tavanot izoliran so tervol, zidot polna tula pola metro. Ajde ke i dadam sansa posto sum ucen na drug nacin na greenje i ete nema da ja gasnam voopsto nekoj den, cisto onaka da vidam dali ti drzi voda muabetot pa ke spodelam tuka iskustva.
Niti prodavam ni montiram klimi ili bilo kakvi drugi grejni tela, taka da nemam nikakov interes da lazam ili manipuliram. Kolku e tolku e, nema laga.
Автоматски споено мислење:


30 m2 so tavan od 2.3 metri sto bi znacelo uste pomalce prostor ako meram vo kubni metri posto tavanot standard e obicno 2.7 m. Dogramata PVC, tavanot izoliran so tervol, zidot polna tula pola metro.
Gree fairy 3.5

P.s sega gledam momentalna potrosuvacka 1.7 kw. :cautious:
Izvini, moram da pitam zašto si stavio klimu da greje na 27°C? Kompresor je isforsiran, potrošnja ogromna. Stavi na 23/24 na AUTO FAN i ostavi dan-dva da se ti pogolemi zidovi ugreju i biće OK. Klima sama pojačava snagu kad i kako treba.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.909
Епа сеа ко да речеш Suzuki Celerio нечини и сите коли нечинат. Не е така. Си постои Toyota Corola, си постои Lexus ES, си постои Scania G. Секој што му треба. Ако пробаш со Suzuki Celerio да одиш на работа, супер е. Ако пробаш со Scania G на работа да одиш е тапа.

И обратно, ако носиш јаглен со Suzuki Celerio нечини. Ако пробаш со Scania G да носиш јаглен - супер е.
Мислам дека на растојание 3-4 метра од климата сите ке дуваат млако/ладно
Автоматски споено мислење:

Друго е да зрачи,друго е да дува,ама со пелетиве сигурно е 3-4 пути поскапо
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.909
D

Deleted member 53418

Гостин
Малце е нубско прашањево може се извинувам ако е така.
Имам ст инвертер дома пролетва го купив, прашањево ми е климава е подесена на 21 степен во собава е 27 степени сеуште си дува се гаси пали на интервали од 5-10 минути температурата е над 21 константно.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Малце е нубско прашањево може се извинувам ако е така.
Имам ст инвертер дома пролетва го купив, прашањево ми е климава е подесена на 21 степен во собава е 27 степени сеуште си дува се гаси пали на интервали од 5-10 минути температурата е над 21 константно.
Isklucija klimata od dalecinskoto potoa od steker neka odmori 10min i povtorno vklucija ova e restart na klimata
Ovoj model na ST klima go imas

 
D

Deleted member 53418

Гостин
Isklucija klimata od dalecinskoto potoa od steker neka odmori 10min i povtorno vklucija ova e restart na klimata
Ovoj model na ST klima go imas

Мислам дека да имаше голем попуст за 13-14 илјади ја земав јас 12 квадрати е собава па ми ја препорачаа оваа да ја земам.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Мислам дека да имаше голем попуст за 13-14 илјади ја земав јас 12 квадрати е собава па ми ја препорачаа оваа да ја земам.
Ako e toj model na ST klima ( sepak proveri si ) toj e odlicen model rebrendirana Gree bora model


 

Kajgana Shop

На врв Bottom