Веганизам/Вегетаријанизам

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Recept od mene so leblebija:

Se proprzuva leblebijata bez maslo na sredna temperatura.
Se dodavaat pechurki, jas obichno koristam bukovki i shampinjoni i se przat dodeka ne ispari del od vodata na pechurkite. Se dodavaat svezi domati iseckani na parcinja, ova se ostava vaka nekolku minuti dodeka ne omeknat domatite. Moze da se dodadat i seckani maslinki.
Potoa se dodava edna mala lazica pesto, sol, biber, origano, nane, i zachini po svoj izbor.
1574275525909.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Not even close.

Повели листа на концентрации на пестициди во прехрамбени производи. Не само што не е точно тоа што го збориш, него во месото има, дури и до 2000x повеќе пестициди него во зеленчук.

Прегледај го приврзокот 222692

А за да бидат работите уште полоши, се погрижи маста во храната од животински продукти, која служи како транспортер на овие токсини до нашите органи/ткива/клетки.

Извор



Погледни го и нивото на инфламација помеѓу, гликоза (наводно најголемото зло), вода, сок од портокал, и путер/крем од млеко.

Прегледај го приврзокот 222693

Прегледај го приврзокот 222694


Излишно е да се разговара на оваа тема, grass ded, grass finished, organic, ако сакаш од рајската градина набавувај го месото и животинските продукти, на крај пак си подобар со оние од растително потекло, и тоа не е само маста проблем во животинските продукти, имаш TMAO, Neu5GC, дисфункција на епител, оксидација на холестерол, хем железо, бакар, IGF-1 итн.
За пестициди ти ми постираш анализи правени во земји каде 90% од она што се продава во земјоделска аптека кај нас не смеат ни да го увезат во државите поради заштита на животна средина и поради строги регулативи, а јас ти зборам тоа што сум видел и правел, израснав во семејство со примарен бизнис овоштарство и земјоделие, до пред 4-5 години против вошки, гасеница и црв на растенија користевме и инсектициди од типот на Ланате 90, поопасна работа здравје. Додатно покрај дозволениот калиум за прскање на пиперките, доматите и овошјето се користат уште еден куп други билки за побрзо зреење баш пред периодот на консумација.

Пак ќе ти напоменам, ако те прави нешто да се чувствуваш убаво и телесно и ментално во ред прави го, јас не судам никој за одлуката да стане веган иако лично не би бил никогаш веган. Можеби би размислил некогаш кога ќе бидам постар за вегетаријанство, али во никој случај не би се откажал комплет од животинска исхрана. Од моја гледна точка тоа ти е екстра главоболка и обврска во денот, продуктите што се декларирани како вегански и органски се преценети, не сакам големи количини на целулоза затоа што ме дуе во стомакот како гајда и имам проблем со гасови, блуткаво и неспоредливо на вкус во однос на животинските продукти.
Автоматски споено мислење:

ima proteini vo mnogu rastenija i toa poveke od meso, ama shom ti e dojdeno do smeski, te molam prodolzi, sto e sledno? deka imame pesjaci, ili pak ona deka sme predatori, ili pa ona deka veganite se dosadni i deka se falat?

vo meguvreme, proteinski obrok:
Апсорбцијата на протеинот и аминокиселинскиот спектар е она во кое паѓаат растителните протеини.
Пред да ми влета некој од другиве членови на „веганската секта“ како протеинот од соја и грашок се комплетни и идеални, прочепкај да видиш колку повисоки количини на жива, кадмиум и арсен се најдени во plant based протеински прашоци отколку во сурутката и животинските.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Ok, koj e esencijalen nutrient koj go ima vo zivotinski produkti a go nema vo rastenija?
Таа модерна наука што ти ја нарекуваш е заблуда и филм во којшто си живеат веганите. Ваше си е како ќе се храните, што се однесува до мене јадете само трева ако сакате ама мене проблемот ми е што правите вегански пропаганди и ги ширите меѓу народната маса...
А што есенцијални нутритиенти има во животинска храна , а ги нема во растителна? - Ее тука има многу да се говори...
Протеините како прво и основно се основни градбени блокови на човечкото тело и истите тие имаат структурни синџири кои се најслични со животинските протеини. Една млада особа која е во развој и раст не смее ни да помисли да се храни исклучиво со растителни протеини, па ни возрасен...
Грав, леќа, печурки, ориз и соја е секако убаво да се јаде, но не може тие да ги заменат протеинските синџири на едно варено парче говедско месо, сурутка или белка од јајце.
Втора работа - железото внесено преку говедско месо е најдобро ресорбирано од страна на цревните ресички, а посебно ако во комбинација со таков оброк се внесе и витамин Ц преку салата, лимон и џус.
Месото, јајцата и млекото ти се одличен извор и незаменлив на витамин Б12, чијшто недостаток е причина за мегалобластна анемија.
Приказните со Попај и спанаќот за жал се само приказни, читај го реномираниот професор Зоран Вујчич од Белград што вели за празните приказни поврзани со спанаќот. Ако некој лекува анемија со тавче спанаќ и ориз баш далеку ќе отиде...
Телото на човекот еволутивно е приспособено за да биде сештојад ( растителна и животинска храна). Ова е веќе сосем друга тема и има многу да се објаснува.
Секој треба да го слуша своето тело и да јаде тоа што телото му бара во даден момент. Кога во даден момент имаш желба за одредена храна - токму таа храна во тој момент му треба на телото и тоа ти дава сигнал. Не смееш да се откажуваш од ниту една намирница што телото ти ја бара секој ден, а смееш само да ја намалиш количината од истата. Според овој факт, оние самопрогласени експерти и нутриционисти што им препишуваат на луѓето планови за исхрана - можат да одат ај да не кажам каде...
Главниот проблем е што ние на овие простори немаме квалитетни намирници, ниту животински , а ниту растителни. Во саботата зборував со одгледувач на брокула и најпријателски ми препорача да не помислам да купувам брокула од пазари или маркети, а најмалку да се дава на деца...
И животинската храна е катастрофа по квалитет - полна со хемии за кои појма немаме...
Појди од фактот дека како прво почва нема како што треба овде за растението да ги добие сите потребни нутритиенти и минерали од истата, а од растенијата почнува секој синџир на исхрана.

Дедо ми и баба ми се хранеле целиот живот со димено месо и чварки, по некое домашно јајце, попара со млеко од коза и за десерт кришка леб со шеќер и доживеаа длабока старост без никаква болест. Баба ми родила 4 деца од по 5 кила здрави како дрен.
Што вели твојата модерна наука за ова?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Ne mozam...
Ne kupila brokula oti prodavacot i rekol ne cinela za deca, baba i jadele leb i seker i rodila 4 deca...

Dzabe ke praime muabet, carry on.
Ти сега од контекст ми ги вадиш работите?
Погоре ти наведов аргументи што некој научно ги докажувал цел век. Зошто не земеш да ми кажеш што вели твојата модерна наука за цел текст од збор до збор што ти го напишав?
Тоа за продавачот на брокула исклучи го на страна , можда ме лажел (y):)
Девојче постирај си вегански рецепти и не шири вегански пропаганди произлезени од испрани мозоци што немаат врска со наука...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
може линк од блогот ако не е тајна? Мислам дека е добро да се споделуваат вакви па и други информации (а по пишувањево изгледа има прилично информации), не гледам дека е саморекламирање, само споделување кое на некои од нас може да ни помогне.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
може линк од блогот ако не е тајна? Мислам дека е добро да споделиш вакви па и други информации (а по пишувањево изгледа има прилично информации), не гледам дека е саморекламирање, само споделување.
Не може човек порака да ти прати...
Цена инбокс - ова ме потсеќа
Шала на страна - можам само во порака линк да ти пратам...Сепак се работи за блог личен...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Не може човек порака да ти прати...
Цена инбокс - ова ме потсеќа
Шала на страна - можам само во порака линк да ти пратам...Сепак се работи за блог личен...
во ред. Ако не ти е тешко, обиди се сега, нешто чепнав кај приватност. Имено, следам вакви теми заради одредени кардиоваскуларни состојби, возраст и добивање што повеќе информации од одредени области, посебно здравствени.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
А знаете ли кои се први луѓе што станаат вегани а?? Адам и Ева дури и не јаделе зеленчуци ! :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
А знаете ли кои се први луѓе што станаат вегани а?? Адам и Ева дури и не јаделе зеленчуци ! :D
Веганството исто како и христијанството ти е бизнис со традиција, а и секогаш маркетингот им бил на ниво.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Таа модерна наука што ти ја нарекуваш е заблуда и филм во којшто си живеат веганите. Ваше си е како ќе се храните, што се однесува до мене јадете само трева ако сакате ама мене проблемот ми е што правите вегански пропаганди и ги ширите меѓу народната маса...
А што есенцијални нутритиенти има во животинска храна , а ги нема во растителна? - Ее тука има многу да се говори...
Протеините како прво и основно се основни градбени блокови на човечкото тело и истите тие имаат структурни синџири кои се најслични со животинските протеини. Една млада особа која е во развој и раст не смее ни да помисли да се храни исклучиво со растителни протеини, па ни возрасен...
Грав, леќа, печурки, ориз и соја е секако убаво да се јаде, но не може тие да ги заменат протеинските синџири на едно варено парче говедско месо, сурутка или белка од јајце.
Втора работа - железото внесено преку говедско месо е најдобро ресорбирано од страна на цревните ресички, а посебно ако во комбинација со таков оброк се внесе и витамин Ц преку салата, лимон и џус.
Месото, јајцата и млекото ти се одличен извор и незаменлив на витамин Б12, чијшто недостаток е причина за мегалобластна анемија.
Приказните со Попај и спанаќот за жал се само приказни, читај го реномираниот професор Зоран Вујчич од Белград што вели за празните приказни поврзани со спанаќот. Ако некој лекува анемија со тавче спанаќ и ориз баш далеку ќе отиде...
Телото на човекот еволутивно е приспособено за да биде сештојад ( растителна и животинска храна). Ова е веќе сосем друга тема и има многу да се објаснува.
Секој треба да го слуша своето тело и да јаде тоа што телото му бара во даден момент. Кога во даден момент имаш желба за одредена храна - токму таа храна во тој момент му треба на телото и тоа ти дава сигнал. Не смееш да се откажуваш од ниту една намирница што телото ти ја бара секој ден, а смееш само да ја намалиш количината од истата. Според овој факт, оние самопрогласени експерти и нутриционисти што им препишуваат на луѓето планови за исхрана - можат да одат ај да не кажам каде...
Главниот проблем е што ние на овие простори немаме квалитетни намирници, ниту животински , а ниту растителни. Во саботата зборував со одгледувач на брокула и најпријателски ми препорача да не помислам да купувам брокула од пазари или маркети, а најмалку да се дава на деца...
И животинската храна е катастрофа по квалитет - полна со хемии за кои појма немаме...
Појди од фактот дека како прво почва нема како што треба овде за растението да ги добие сите потребни нутритиенти и минерали од истата, а од растенијата почнува секој синџир на исхрана.

Дедо ми и баба ми се хранеле целиот живот со димено месо и чварки, по некое домашно јајце, попара со млеко од коза и за десерт кришка леб со шеќер и доживеаа длабока старост без никаква болест. Баба ми родила 4 деца од по 5 кила здрави како дрен.
Што вели твојата модерна наука за ова?
Напишав еден огромен пост, но за жал ми падна нет па не можам детално да одговорам пак,

На кратко, мој другар јаде секој ден од седмица, дали да му кажам да почне да си јаде по пола хамбургер наместо цел? тврди дека телото му барало, фала ти.

Друго, праша што вели модерната науката за твоите анегдоти, повели хиерархија на докази во науката, дали гледаш слика од баба ти и дедо ти овде?

EBMupdated.jpg


Трето, еве ти статистика за анемија низ светот, имај во предвид дека само ~ 1% од светската поплуација се вегани,

Despite the relatively limited data available, the proportion of the population covered by at least one anaemia survey conducted between 1995 and 2011 is relatively high (greater than 80%) for all population groups globally. Regionally, the WHO African, South-East Asia and Western Pacific Regions had very high coverage, with over 90% of the population covered by anaemia survey data for children and women, while the WHO European Region had only 18–23% of the population covered by survey data. For the year 2011, it is estimated that roughly 43% of children, 38% of pregnant women, and 29% of nonpregnant women and 29% of all women of reproductive age have anaemia globally, corresponding to 273 million children, 496 million non-pregnant women and 32 million pregnant women. Previous estimates of anaemia were published jointly by the WHO Department of Nutrition for Health and Development and the United States Centers for Disease Control and Prevention in 2008 for the years 1993–2005 (25). Different methodology was used in generating the estimates but the results were consistent. However, because different methodology was used, the estimates should not be compared to infer trends in the prevalence of anaemia. Correcting anaemia requires an integrated approach based on identifying and addressing the contributing factors. Low blood haemoglobin concentrations may be caused by genetic traits like sickle cell and thalassaemias; inadequate bioavailable dietary iron, folic acid and/or vitamin B12 ; malaria, schistosomiasis, hookworm, or human immunodeficiency virus (HIV) infections; and some noncommunicable diseases (8, 9, 18, 26–29). The analysis conducted to better understand the prevalence of anaemia attributed to iron deficiency estimates that the proportion of all anaemia amenable to iron was around 50% in women and THE GLOBAL PREVALENCE OF ANAEMIA IN 2011 6 42% in children, but higher for severe anaemia (over 50% for children and non-pregnant women and over 60% for pregnant women) and in regions where there are fewer other causes of anaemia (e.g. in the WHO Region of the Americas and European Region). Fortification of wheat flour with iron and other vitamins and minerals is currently mandated in 80 countries but the extent of coverage varies
Ако разбираш што значи болдираното, ќе сфатиш дека секојдневно ти и (многу други луѓе) секако суплементираш б витамини, и додатоци во храната БЕЗ да знаеш, а воедно животните кои ги конзумираш, се дохрануваат со суплементација, па така ти секако веќе пиеш суплементи, ама терајте си само "природно"

Четврто, кажи ми која е разликата во концентрација на холестерол, заситени масти, ендотоксини, Neu5Gc, TMAO, помеѓу органско и месо од животни ранети со трева, наспорти тие ранети со пченка, соја итн? те молам дај ми референца да си знам колку е "здраво" ваквото месо


За пестициди ти ми постираш анализи правени во земји каде 90% од она што се продава во земјоделска аптека кај нас не смеат ни да го увезат во државите поради заштита на животна средина и поради строги регулативи, а јас ти зборам тоа што сум видел и правел, израснав во семејство со примарен бизнис овоштарство и земјоделие, до пред 4-5 години против вошки, гасеница и црв на растенија користевме и инсектициди од типот на Ланате 90, поопасна работа здравје. Додатно покрај дозволениот калиум за прскање на пиперките, доматите и овошјето се користат уште еден куп други билки за побрзо зреење баш пред периодот на консумација.

Пак ќе ти напоменам, ако те прави нешто да се чувствуваш убаво и телесно и ментално во ред прави го, јас не судам никој за одлуката да стане веган иако лично не би бил никогаш веган. Можеби би размислил некогаш кога ќе бидам постар за вегетаријанство, али во никој случај не би се откажал комплет од животинска исхрана. Од моја гледна точка тоа ти е екстра главоболка и обврска во денот, продуктите што се декларирани како вегански и органски се преценети, не сакам големи количини на целулоза затоа што ме дуе во стомакот како гајда и имам проблем со гасови, блуткаво и неспоредливо на вкус во однос на животинските продукти.


Батко нешто си се помешал, прво јас не сум веган, и не викам ти да бидеш веган. А уште помалце сум те судел, или те судам ако конзумираш храна од животни, сме седеле заедно и сам знаеш кој ми е ставот. Исто така во нити еден момент не сум зборувал за практичност, нити за која храна е повкусна, моите коментари се строго базирани на здравствените аспекти, и митовите.

Иначе како заклучок, во америка се дозвоелни далеку повеќе пестициди и хербициди него кај нас, и тоа предизвикува храната од растително потекло да е поштетна од животинската, дали ова е тврдењето позади кое стоиш, и ако е тоа точно, дали ако се ставам на 2-3 недели или 1 месец на целосно plant based диета, без никаков продукт од животно ќе бидат помалце здрав од просечен омнивор или еве пример некој што јаде строго храна од животинско потекло, органска, и строго од животни ранети со трева?

Дали добро те разбрав?

За крај се осеќаш како гајда, заради тоа што со таа храна од растително потекло, јадеш храна од животинско потекло, и цревната флора не ти е на оптимално ниво, тоа се средува за максимум 2 недели од откажување на храна од животинско потекло.
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
А знаете ли кои се први луѓе што станаат вегани а?? Адам и Ева дури и не јаделе зеленчуци ! :D
,,,,daaaa ama cepale ovoshje,,,ko jabolko na primer,,, :D
Таа модерна наука што ти ја нарекуваш е заблуда и филм во којшто си живеат веганите. Ваше си е како ќе се храните, што се однесува до мене јадете само трева ако сакате ама мене проблемот ми е што правите вегански пропаганди и ги ширите меѓу народната маса...
А што есенцијални нутритиенти има во животинска храна , а ги нема во растителна? - Ее тука има многу да се говори...
Протеините како прво и основно се основни градбени блокови на човечкото тело и истите тие имаат структурни синџири кои се најслични со животинските протеини. Една млада особа која е во развој и раст не смее ни да помисли да се храни исклучиво со растителни протеини, па ни возрасен...
Грав, леќа, печурки, ориз и соја е секако убаво да се јаде, но не може тие да ги заменат протеинските синџири на едно варено парче говедско месо, сурутка или белка од јајце.
Втора работа - железото внесено преку говедско месо е најдобро ресорбирано од страна на цревните ресички, а посебно ако во комбинација со таков оброк се внесе и витамин Ц преку салата, лимон и џус.
Месото, јајцата и млекото ти се одличен извор и незаменлив на витамин Б12, чијшто недостаток е причина за мегалобластна анемија.
Приказните со Попај и спанаќот за жал се само приказни, читај го реномираниот професор Зоран Вујчич од Белград што вели за празните приказни поврзани со спанаќот. Ако некој лекува анемија со тавче спанаќ и ориз баш далеку ќе отиде...
Телото на човекот еволутивно е приспособено за да биде сештојад ( растителна и животинска храна). Ова е веќе сосем друга тема и има многу да се објаснува.
Секој треба да го слуша своето тело и да јаде тоа што телото му бара во даден момент. Кога во даден момент имаш желба за одредена храна - токму таа храна во тој момент му треба на телото и тоа ти дава сигнал. Не смееш да се откажуваш од ниту една намирница што телото ти ја бара секој ден, а смееш само да ја намалиш количината од истата. Според овој факт, оние самопрогласени експерти и нутриционисти што им препишуваат на луѓето планови за исхрана - можат да одат ај да не кажам каде...
Главниот проблем е што ние на овие простори немаме квалитетни намирници, ниту животински , а ниту растителни. Во саботата зборував со одгледувач на брокула и најпријателски ми препорача да не помислам да купувам брокула од пазари или маркети, а најмалку да се дава на деца...
И животинската храна е катастрофа по квалитет - полна со хемии за кои појма немаме...
Појди од фактот дека како прво почва нема како што треба овде за растението да ги добие сите потребни нутритиенти и минерали од истата, а од растенијата почнува секој синџир на исхрана.

Дедо ми и баба ми се хранеле целиот живот со димено месо и чварки, по некое домашно јајце, попара со млеко од коза и за десерт кришка леб со шеќер и доживеаа длабока старост без никаква болест. Баба ми родила 4 деца од по 5 кила здрави како дрен.
Што вели твојата модерна наука за ова?
,,,ede ostai babati i dedoti,,,ti kolku starost bez bolest,,,popat onaka,,,,kolku pati si rodilka,,,
,,,,emi zaradi toj sindzhir na ishrana sho pochnuva od rastenijata si malku kontradiktorna,,,
Автоматски споено мислење:

Ти сега од контекст ми ги вадиш работите?
Погоре ти наведов аргументи што некој научно ги докажувал цел век. Зошто не земеш да ми кажеш што вели твојата модерна наука за цел текст од збор до збор што ти го напишав?
Тоа за продавачот на брокула исклучи го на страна , можда ме лажел (y):)
Девојче постирај си вегански рецепти и не шири вегански пропаганди произлезени од испрани мозоци што немаат врска со наука...
,,,,prilichno agresivno nastapuvanje,,,da imash sluchajno biznis vo mesnata industrija,,,
,,,,i PS,,,baegi vreme ti trebashe da go skockash tekstot,,,koj patem kazhano ti pochiva na univerzalni medicinski postanovki,,,nishto novo ne prochitavme,,,
,,,chisto onaka me interesira medicinski tolkuvanje za past'rmata,,,msm,,pastrmajlijata de,,,
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.402
Да се разјасни една работа само.
Бадемово, кокосово и останати млека не постојат.
Објаснувањето е едноставно, немаат цицка.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Да се разјасни една работа само.
Бадемово, кокосово и останати млека не постојат.
Објаснувањето е едноставно, немаат цицка.
Da, tocno. na nivnite pakuvanja pisuva napitok od badem na primer. Nie vo sekojdneven razgovor go vikame mleko oti ne asocira na nego. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom