Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па никаде јас не гаам илузии дека републиката може да се опраи, или дека борбата треба да биде во рамките на републиката или дека имаме некаков долг кон неа....

Јас викам дека оваа држава не е наша и дека илузии гаат оние кои ги бараат правата на Македонскиот народ преку неа. Јас не ја гледам оваа држава како сопствена и не гледам како да ги остварам моите права како Македонец преку неа. Напротив, оваа држава ја гледам не само како туѓа, туку и како отворено непријателска спрема интересите на Македонскиот народ. И сметам дека секоја организација која е спремна да ги штити интересите на Македонскиот народ, да не се меша во оваа држава, ниту пак да биде отворена во оваа држава, бидејќи тоа би значело крај за една таква организација.

Тоа што некој ја засрал оваа држава е неповратно и тука не треба никој да гаи илузии дека ќе се врати името или архангелите од небото ќе се симнат да ни помогнат. Ние оваа шанса која беше градена од нашите дедовци во Илинденската епоха и НОБ, ја прокоцкавме. Сега ни преостанува да градиме позиција за нашите внуци....

Илинденска и АСНОМ-ска Македонија престана да постои во 2001 година.
интересна симболика, 10 дена Крушевска Република, 10 години независна Македонија.
На момент помислив дека јас сум го напишал текстов...(y)
Автоматски споено мислење:

Тебе ти требаше 4 години да го сватиш тоа ?

Доволно може ќе ти беше ако знаеше како поминаа во Идризово тие што го тепаа ...
Ќе ни изнесеш некој детаљ, ако не е проболем?...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
ДПНЕ што е спремна да даде на Албанците за коалициона власт, нека праша некоја од „независните“ медиуми да знаеме но што сме.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Interesen tekst
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.963
Аха ... Немаме муда добро.....истото што става со бугарите.
Za kakvi madinja pravuime muabet. Bezvezno e da go razvodnuvame muabetot so drugi drzavi oti jas mozam da prasam a kaj otidoa tie bugari sto gi popisa Turcija vo Grcija na primer? Baska bugarija e i bila demokratska drzava od vremeto na Car Samoil pa do denes sto znaci i vo 1946. Tamu od sekogas se postovalo samoizjasnuvanjeto, pravata i slobodite na nejzinite gragjani itn itn. Turcija i den denes e diktatura a ne pak pred 100 godini.
I kako vo edna demokratska drzava, napredna, proevropska vo rok od nekolku godini isceznaa 300000 Makedonci regularno popisani na popis a od drugata strana na granicata ne. I kako isto vo Grcija veke koga go tupis do 1912 imalo neznam kolku bugari a posle toa nema niti eden. Ni bugarin ni Makedonec. Za lek da baras nema da najdis na popis takvo nesto. Sakas da kazis deka Grcija ne e demokratija, napredna evropska drzava. A vidi majkata i kaj vas i kaj niv vo rok dod nekoja godina celi grafi na narodi vi falat. Interesno e ako se povikas na komunizmot i Albanija bese komunsticka drzava i toa apla pa tamu ne isceznaja Makedoncite. Koincidencija ili sto e rabotata ?
Автоматски споено мислење:

И така велиш “најблаго речено непоправливи“, знаеш имам разбирање сепак по толку тепање по глаа и ова што останало е многу!


Вакво тврдење за сега слушаме само од мегафоните на ДПСНЕ, како и да е само кординатор на тоа нивното инфо-студио може и гледа така на работите.
Vidi tehnicki e mnogu lesno da se vrati imeto , da se ponistat dogovorite itn itn. Ke se soberat 81 pratenik, ke krenat dva prsti i zavrsena rabota. Za dogovorot so bugarite neznam dali treba dvotretinsko mnozinstvo, za dvojazicnosta e tuka e malce pozaebano posto i Albancite treba da glasaat protiv tamu po nekoj badinterov kluc sto iskreno ne veruvam deka ke se sluci. I tebe dottuka ti e. I posle sto ?
Автоматски споено мислење:

Па никаде јас не гаам илузии дека републиката може да се опраи, или дека борбата треба да биде во рамките на републиката или дека имаме некаков долг кон неа....

Јас викам дека оваа држава не е наша и дека илузии гаат оние кои ги бараат правата на Македонскиот народ преку неа. Јас не ја гледам оваа држава како сопствена и не гледам како да ги остварам моите права како Македонец преку неа. Напротив, оваа држава ја гледам не само како туѓа, туку и како отворено непријателска спрема интересите на Македонскиот народ. И сметам дека секоја организација која е спремна да ги штити интересите на Македонскиот народ, да не се меша во оваа држава, ниту пак да биде отворена во оваа држава, бидејќи тоа би значело крај за една таква организација.

Тоа што некој ја засрал оваа држава е неповратно и тука не треба никој да гаи илузии дека ќе се врати името или архангелите од небото ќе се симнат да ни помогнат. Ние оваа шанса која беше градена од нашите дедовци во Илинденската епоха и НОБ, ја прокоцкавме. Сега ни преостанува да градиме позиција за нашите внуци....

Илинденска и АСНОМ-ска Македонија престана да постои во 2001 година.
интересна симболика, 10 дена Крушевска Република, 10 години независна Македонија.
Neznam sto da ti recam, vidi probaj.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Според најновиот извештај на Светската банка, „Миграцијата и одливот на мозоци во Европа и Централна Азија“, четвртина Македонци родени во земјата, односно 25,7 отсто, сега живеат надвор од неа.
По бројот на иселеници Македонија е четврта, а прва е Босна и Херцеговина, од која е иселена половина од населението родено во неа (49,5%).
Петтина од населението се иселило од Хрватска, која по Малта има највисока стапка на емиграција во Европската Унија. Од Црна Гора исто така заминала петтина од жителите родени во неа.
Стапките на емиграција кај висококвалификуваните работници (т.н. одлив на мозоци) се високи, особено во некои од земјите со пониски приходи на Балканот и во Источна Европа.
Од луѓето со високо образование емигрирале речиси 40 проценти од Македонија, вели извештајот, исто како и во Албанија, Казахстан, Молдова и Романија.
„Заклучно со 2017 година, повеќе од една третина од универзитетски образованите работници од Република Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина живееле во странство.“
Стапката на иселување не е рамномерна кај професиите, вели Светската банка.
Во 2017 година, околу 70 проценти од вработените во високообразовниот систем на Северна Македонија планирале да емигрираат; 20% од нив веќе имале аплицирано за работни места во странство, се вели во извештајот.


 
M

Macedon1um

Гостин

Мурто :lolzz:
Автоматски споено мислење:

 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
точно, и после што, истото го прашав претходно, ако глеаме сите мак партии се со еу интеграции во уста и сите шуруваат со албанските.
Николовски ,,вози рикверц,, има најголеми шанси за технички премиер. Караницата на скубаната кокошка и Проливер ќе ја искористи некој трет
А зошто не стават човек од опозицијата? Некој што остана од нормалното ткиво на вмро (верувам има и такви, не оти ги знам којзне колку и од двете партии, но Илија Димовски со неговата интелигенција и здрав разум пример воопшто не е шега за вакви кризи и воопшто како политичар), а е експерт? Оти овие сега делува како тотално да се збркани у ситуацијава или така ми делува.
Инаку терминот ми е малце чуден, техничка влада ама во ред, така ја нарекле.
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Според најновиот извештај на Светската банка, „Миграцијата и одливот на мозоци во Европа и Централна Азија“, четвртина Македонци родени во земјата, односно 25,7 отсто, сега живеат надвор од неа.
По бројот на иселеници Македонија е четврта, а прва е Босна и Херцеговина, од која е иселена половина од населението родено во неа (49,5%).
Петтина од населението се иселило од Хрватска, која по Малта има највисока стапка на емиграција во Европската Унија. Од Црна Гора исто така заминала петтина од жителите родени во неа.
Стапките на емиграција кај висококвалификуваните работници (т.н. одлив на мозоци) се високи, особено во некои од земјите со пониски приходи на Балканот и во Источна Европа.
Од луѓето со високо образование емигрирале речиси 40 проценти од Македонија, вели извештајот, исто како и во Албанија, Казахстан, Молдова и Романија.
„Заклучно со 2017 година, повеќе од една третина од универзитетски образованите работници од Република Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина живееле во странство.“
Стапката на иселување не е рамномерна кај професиите, вели Светската банка.
Во 2017 година, околу 70 проценти од вработените во високообразовниот систем на Северна Македонија планирале да емигрираат; 20% од нив веќе имале аплицирано за работни места во странство, се вели во извештајот.


,,,pokonkretno za balkanot chitano megju redovi se priprema povtorno voveduvanje na vizen rezhim,,,
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.625
Abe Laze znaes sto me maci i ne mi dava mir vo nokjta. Ovoj dedoti da ne ispadni slucajno bratoubiec oti po novo taka ispagja rabotata. Tie bugarite so gi otepa i gi frli vo endekot gi otepa pred 46 ili posle 46. Ako gi otepa pred togas mnogu mi e zal ama ispagja deka dedoti e bratoubiec a ti si negov vnuk koj se gordee so toa.
Со татарите ниту сме биле ниту межеме да бидеме браќа.... А тоа што немаш мир во ноќта е затоа што немаш мир ниту во денот, бладаш и патиш по сендвич, се прашуваш дали пак некогаш ке го вкусиш, сонуваш како сендвичот ти се претвора во гулаш...
Автоматски споено мислење:

Да можно е, оти Франција е рандом вукојебина па ќе менуваат одлука за само еден месец разлика
И јас не верувам дека во Рим ке ни дадат датум... но штом го ставаат прашањето на дневен ред можно е да изгласаат некоја реченица ни риба ни жена за нас, ништо не ги чини...
Автоматски споено мислење:

Тоа е друже ако си имал среќа да си фатил некое решение и не те избркаат од работа овие вмровците тогаш гарант ќе бидеш пратен во некоја приватна фирма поради големиот број на администрација.
А изборот е како оној со магарето и змијата мислам дека го знаеш.
Сендвиченце партиско, за тебе е идеал, врв, оргазам, да се вработиш на државна цицка и да лапаш 20 месечно. Мислиш дека така од тоа нема ништо поубаво на светот. Но не се сите како тебе. Ниту дедо ми, ниту татко ми, ниту јас.. немаме работено на државни јасли ниту ден, ниту пак некогаш сум имал желба да работам на државна цицка. Тоа се работи за сиромаси, за кредитоплаќачи, за мрзи, за лузери кои не ги бидува за работа или за некои кои ги бидува ама сакаат да крадат. Не спаѓам во ниту една од тие групи, одлично и мирно ми е мене без решенија, митинзи, плакати....
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.963
Со татарите ниту сме биле ниту межеме да бидеме браќа.... А тоа што немаш мир во ноќта е затоа што немаш мир ниту во денот, бладаш и патиш по сендвич, се прашуваш дали пак некогаш ке го вкусиш, сонуваш како сендвичот ти се претвора во гулаш...
Neznam jas toa, prasaj gi bugarite. Vprocem ti se krstese vo toj dogovor za dobrososedstvo ili barem taka ti rekoja vo stabot pa tuka prstinja iskrsi dodeka go falese. Arno ama sega odkoga go primi za Eu pak se seti deka ne ste brakja. Brakja ste brakja i toa se potpis so pecat so se.
P.s ne se naviknuvaj mnogu na lagodniot zivot za koj se isprodadovte i potpisavte oti sitno brois :( .
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
точно, и после што, истото го прашав претходно, ако глеаме сите мак партии се со еу интеграции во уста и сите шуруваат со албанските.
А зошто не стават човек од опозицијата? Некој што остана од нормалното ткиво на вмро (верувам има и такви, не оти ги знам којзне колку и од двете партии, но Илија Димовски со неговата интелигенција и здрав разум пример воопшто не е шега за вакви кризи и воопшто како политичар), а е експерт? Оти овие сега делува како тотално да се збркани у ситуацијава или така ми делува.
Инаку терминот ми е малце чуден, техничка влада ама во ред, така ја нарекле.
Na sredbata kaj Pendarovski pred dva dena site pogolemi partii vo drzavava SDSM VMRO-DPMNE DUI i.t.n. se soglasile ednoglasno deka edinstvena opcija ni se zapadnite evro-atlantski integracii odnosno clenstvo vo NATO i EU ... okej ... e sega ako clenstvoto na ovaa drzava vo tie sojuzi pokraj se ostanato zavisi i od Prespanskiot dogovor znaci indirektno i VMRO-DPMNE kako partija go poddrzuva i sto e uste povazno ke go pocituva ovoj megjunaroden dogovor dokolku nekogas vo idnina dojde na vlast, bidejki i oni se neli za NATO i EU, a patot kon evro-atl. integracii e toj ! Namesto eve veke godina i polovina nemanje jasen stav po ova prasanje mislam deka krajno vreme e da se proiznesat pred narodot po ova prasanje dali go poddrzuvaat ili ne Prespanskiot dogovor i dali ke go pocituvaat ili ne ovoj dogovor dokolku dojdat na vlast ! Bidejki e non-sens i konfuzno e istovremeno da si za clenstvo vo EU i NATO no i da si kontra dogovorot od Prespa, koj pak e klucen za clenstvoto vo ovie organizacii !
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.625
Neznam jas toa, prasaj gi bugarite. Vprocem ti se krstese vo toj dogovor za dobrososedstvo ili barem taka ti rekoja vo stabot pa tuka prstinja iskrsi dodeka go falese. Arno ama sega odkoga go primi za Eu pak se seti deka ne ste brakja. Brakja ste brakja i toa se potpis so pecat so se.
P.s ne se naviknuvaj mnogu na lagodniot zivot za koj se isprodadovte i potpisavte oti sitno brois :( .
Никогаш не сум го фалел договорот со Бугарија ниту сум бил радосен за него. Само на сендвич е многу тешко да му објасниш како тоа може човек да не се согласува со нешто, да биде против нешто.... кај тебе се знае, што мицко и груки ке кажат и направат тоа е исправно и го подржуваш, нема што да размислуваш, не си ти за мислење, има кој да мисли...
П.С. Мојот лагоден живот не зависи од тоа кој бил и кој ке биде на власт, многу власти се смениле а мене скогаш ми било прилично добро. Додека тебе смена на власт те фрла во депресија или транс, кај мене тоа не побудува никаква емоција, ништо не ми менува. Намам никакви лични очекувања од никоја власт за разлика од некои луѓе чиј што живот е на тактика и очекување некој да дојде на власт и да им фрли сендвич....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.963
Никогаш не сум го фалел договорот со Бугарија ниту сум бил радосен за него. Само на сендвич е многу тешко да му објасниш како тоа може човек да не се согласува со нешто, да биде против нешто.... кај тебе се знае, што мицко и груки ке кажат и направат тоа е исправно и го подржуваш, нема што да размислуваш, не си ти за мислење, има кој да мисли...
П.С. Мојот лагоден живот не зависи од тоа кој бил и кој ке биде на власт, многу власти се смениле а мене скогаш ми било прилично добро. Додека тебе смена на власт те фрла во депресија или транс, кај мене тоа не побудува никаква емоција, ништо не ми менува. Намам никакви лични очекувања од никоја власт за разлика од некои луѓе чиј што живот е на тактика и очекување некој да дојде на власт и да им фрли сендвич....
Lele sto si docekav, komunjarce da te ubedva deka imal svoj stav i ne cekal nasoki od stabot.
Odi be Laze ne seri ziti se.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Na sredbata kaj Pendarovski pred dva dena site pogolemi partii vo drzavava SDSM VMRO-DPMNE DUI i.t.n. se soglasile ednoglasno deka edinstvena opcija ni se zapadnite evro-atlantski integracii odnosno clenstvo vo NATO i EU ... okej ... e sega ako clenstvoto na ovaa drzava vo tie sojuzi pokraj se ostanato zavisi i od Prespanskiot dogovor znaci indirektno i VMRO-DPMNE kako partija go poddrzuva i sto e uste povazno ke go pocituva ovoj megjunaroden dogovor dokolku nekogas vo idnina dojde na vlast, bidejki i oni se neli za NATO i EU, a patot kon evro-atl. integracii e toj ! Namesto eve veke godina i polovina nemanje jasen stav po ova prasanje mislam deka krajno vreme e da se proiznesat pred narodot po ova prasanje dali go poddrzuvaat ili ne Prespanskiot dogovor i dali ke go pocituvaat ili ne ovoj dogovor dokolku dojdat na vlast ! Bidejki e non-sens i konfuzno e istovremeno da si za clenstvo vo EU i NATO no i da si kontra dogovorot od Prespa, koj pak e klucen za clenstvoto vo ovie organizacii !
Vo pravo si, VMRO e haos kako da ne e za prespanski ama e. Kako e za EU...mnogu se nejasno. Bea protiv dogovorot ama ne napravija se za da go sprecat. Taka da i tie se bez veza i bez stav jasen.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom