Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
msmbbu-12hrfn1-qrd0gw MOB3 не е Mission (или е постар модел на Midea)...
понов модел на Мидеа Мишн е овој https://www.youtube.com/watch?v=LglxTQw_8XE (видео од 2019та) или пак е модел од 2017/18та ... модел кој во Македонија SETEC се нуди за 400 Евра... а по спецификациите https://midea.com.ua/en/products/бытовые-кондиционеры/split-type-dc-inverter/mb-12n1d0-i-mb-12n1d0-o-2018 ми изгледа солиден избор за парите! Модел со Еуровент сертификат!.... за кој како велат при температури од +2°С=A+++; при -7°C=A+ ... (ако не лажат русиве).... на -7 мислам дека е 2,6kW (наменет за греење од 20-25м2)
Jeste, to je novi model za 2019. Ja sam pisao o modelima od prošle godine, kada sam kupovao Mideu. I ove stare Mission imaju Eurovent, pa opet 12 radi dobro i nisko modulira, dok 18-ca neće da radi ispod 800-900W! Verujem da novi model Midea Mission 12 može biti samo bolji, i za grejanje 20-25kvm sa izolacijom je dobar izbor.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Hrvatov e od zagreb, i za 35m5 kaj sto ja fuknal AERI12 ja imase ovaa izjava
Нервозава ти е што опаѓа продажбата на Gree во Македонија или за нешто друго се работи?
Ќе се спастриш ти со тој поганиот речник или треба некој да те спаструва?


Капилара или не, тој модел е најпродаван во моментов. Има одчична цена и воопшто не е лоша клима
Нит дува ладно нит се работи за клима која не може да испорача топлина.

Тивка, ефикасна и економична.
И квалитетна.

Де Mitsubishi не чини, де Fujitsu, де Daikin бил ваков-онаков..
Соочи се со фактот дека пропагираш ниска класа клими и тоа е тоа. Подпросечни кинески скламерии на кои се троши еден тон пари за пропаганда.
Најочигледен пример е Gree Amber.

Па и во потпис го ставил “Gree Amber = ќумбе“
Кој резил!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.546
Нервозава ти е што опаѓа продажбата на Gree во Македонија или за нешто друго се работи?
Ќе се спастриш ти со тој поганиот речник или треба некој да те спаструва?


Капилара или не, тој модел е најпродаван во моментов. Има одчична цена и воопшто не е лоша клима
Нит дува ладно нит се работи за клима која не може да испорача топлина.

Тивка, ефикасна и економична.
И квалитетна.

Де Mitsubishi не чини, де Fujitsu, де Daikin бил ваков-онаков..
Соочи се со фактот дека пропагираш ниска класа клими и тоа е тоа. Подпросечни кинески скламерии на кои се троши еден тон пари за пропаганда.
Најочигледен пример е Gree Amber.

Па и во потпис го ставил “Gree Amber = ќумбе“
Кој резил!
Nemas videno vo zivo gree amber kakva toplina ispusta ...zatoa taka pisuvas ...koga ke vidis...da pisuvas ....
ostaj mi modulacii so 300w koj imaat 2x8sm stiropol i pvc, pak na tie 300w ke duva nekolku stepeni + od teloto nesto nad 40 ..a toa ke ti bide ladno ...
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Nemas videno vo zivo gree amber kakva toplina ispusta ...zatoa taka pisuvas ...koga ke vidis...da pisuvas ....
ostaj mi modulacii so 300w koj imaat 2x8sm stiropol i pvc, pak na tie 300w ke duva nekolku stepeni + od teloto nesto nad 40 ..a toa ke ti bide ladno ...
Iskreno, nemash ni ti videno.
Автоматски споено мислење:

I Mitsubishi WN ne duva.
I Mitsubishi FH35 ne duva.
i Haier Tundra 12kata na r410 freon, ne duva.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Нервозава ти е што опаѓа продажбата на Gree во Македонија или за нешто друго се работи?
Ќе се спастриш ти со тој поганиот речник или треба некој да те спаструва?


Капилара или не, тој модел е најпродаван во моментов. Има одчична цена и воопшто не е лоша клима
Нит дува ладно нит се работи за клима која не може да испорача топлина.

Тивка, ефикасна и економична.
И квалитетна.

Де Mitsubishi не чини, де Fujitsu, де Daikin бил ваков-онаков..
Соочи се со фактот дека пропагираш ниска класа клими и тоа е тоа. Подпросечни кинески скламерии на кои се троши еден тон пари за пропаганда.
Најочигледен пример е Gree Amber.

Па и во потпис го ставил “Gree Amber = ќумбе“
Кој резил!
GREE kako brend e rasprostranet na mnogu kontinenti i prodazbata sekade se prati kade e zgolemena kade e namalena.
Za tvoe Info GREE Makedonija ima najgolema prodazba za cel Balkanski Region ....najmala drzava so najgolema prodazba!!
Vivax kaj se prodava osim vo tvojot Prilep?....si videl ti Vivax da se prodava na Americki pazar ili Kanada? Nemozat ni da vlezat tamu zasto ima rigorozni merki za vlez
Kade ima Vivax negde nadvor od Balkanov kako sto gree ima za NA ili North Amerika

A Na AERI (da vi se poseram) kapilara so grejac znam deka ima golema prodazba, no toa e prodazba na prevara na nepismeni i neiskusni koi nemaat pojma sto znaci grejacot i sto znaci kapilara a sto EEV...AERI e najgolema izmama koja nevredi za parite...
Moze da ni kazes kolku dava AERI12 na -15 ako e deklarirana do -20 so grejacot, ima nekoj validen test za toa ? NEMA !!!
Za obicno Lomo ECO GREE od 21k ima test, pa bi trebalo i Vivax da ima twat za fakin Aeri od 28k ako e tolku jaka ;)

A jaka e samo sto vas par trolovi tuka ja falite i prodavate na rati kaj Capkuno na pisanka, na pismeno nemate nikakov dokaz...eden jeban sertifikat nema taa klima kolku dava...ustvari ima....dava 2.215 na -10 i bara bekap od 485W
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Moze da ni kazes kolku dava AERI12 na -15 ako e deklarirana do -20 so grejacot, ima nekoj validen test za toa ? NEMA !!!
Неамш ни ти доказ дека не чини.
Пазарот не работи на љубомора туку на докази. Ова е трета генерација на AERI која се продава (R32)
Имаше прва и втора генерација (на R410) и еве трета на R32

Паком ве шие во секој поглед. Жалам
VIVAX AERI е најпродаваниот модел во Македонија. Џабе фрлате пари на билборди и скупи салони со чупиња.

Абе не треба прачки шарени. Потребни се рибари со искуство
Автоматски споено мислење:

na pismeno nemate nikakov dokaz...eden jeban sertifikat nama taa klima kolku dava
Немаат ни твоите шугави алуминиумски канти па еве се преправаме дека, као фол, се добри
За да не те нервираме па да посегаш по алкохол кога се изнервираш.
Автоматски споено мислење:

Nemas videno vo zivo gree amber kakva toplina ispusta ...zatoa taka pisuvas ...koga ke vidis...da pisuvas ....
ostaj mi modulacii so 300w koj imaat 2x8sm stiropol i pvc, pak na tie 300w ke duva nekolku stepeni + od teloto nesto nad 40 ..a toa ke ti bide ladno ...
Имам видено дека дува жежок воздух некаде во опсег 50~55 степени (да не заборавиме дека горниот плафон на R410 е 70 степени пред компресорот да рикне)
Затоа полека со фантазиите.
Иначе да, има жежок воздух hands down

Ама има и ОГРОМНА потрошувачка така да... панелка со вентилатор и неспособен компресор и изменувач.
Нула ефикасност со катастрофа електроника и фиксни дефрости на секои 50 минути no matter what
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Неамш ни ти доказ дека не чини.
Пазарот не работи на љубомора туку на докази. Ова е трета генерација на AERI која се продава (R32)
Имаше прва и втора генерација (на R410) и еве трета на R32

Паком ве шие во секој поглед. Жалам
VIVAX AERI е најпродаваниот модел во Македонија. Џабе фрлате пари на билборди и скупи салони со чупиња.

Абе не треба прачки шарени. Потребни се рибари со искуство
Автоматски споено мислење:


Немаат ни твоите шугави алуминиумски канти па еве се преправаме дека, као фол, се добри
За да не те нервираме па да посегаш по алкохол кога се изнервираш.
Ednostavno prasanje.
Pokazi ni Test Report za Vivax AERI?
A Pakom sivacot deka nema saloni znaeme site, zatoa nema ni kade da se zalat prelazanite
Pisi im broj da se javat kaj tebe koa ke im zastudi :D
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
A Pakom sivacot deka nema saloni znaeme site, zatoa nema ni kade da se zalat prelazanite
Нема ни MSAN па ве растура и во Хрватска.

Иначе ПАКОМ има најагилен сервис и подршка. Не е ова Gree да сечиме греачи со клешта кога се расипе „логиката“ на „мега брендот“
Логика која пали греач на тацна на надворешни +20. О ужас, о катастрофа, о туга....
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Grejač nema potrebe da se pali iznad +5°C, ako stvarno pali na većoj temperaturi to ne valja. Da se ja pitam, ja bih povezao 4-kraki ventil da daje signal na relej za pokretanje grejača. Pa da grejač radi SAMO dok radi defrost. Ovo je samo ideja, ali mislim da je moguće ovako povezati. I stavi se jači grejač, ali NE TROŠI struju non-stop. Samo kad treba.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
A jaka e samo sto vas par trolovi tuka ja falite i prodavate na rati kaj Capkuno na pisanka, na pismeno nemate nikakov dokaz...eden jeban sertifikat nema taa klima kolku dava...ustvari ima....dava 2.215 na -10 i bara bekap od 485W
https://www.vivax.com/EasyEdit/UserFiles/hr/Documents/IL_ACP-12CH35AERI_R32.pdf
Ај направи Салто наназат 2-3 поста види сликата АЕРИ 12 2,6/01 за АЕРИ 18 38/0.8 ... Тои што го прикажуваш убав е за пропаганда Хрватите згрешиле во табелите .. Повеќе ќе верувам на документов пред мене одколку некој таму згрешен пдф
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Нема ни MSAN па ве растура и во Хрватска.

Иначе ПАКОМ има најагилен сервис и подршка. Не е ова Gree да сечиме греачи со клешта кога се расипе „логиката“ на „мега брендот“
Логика која пали греач на тацна на надворешни +20. О ужас, о катастрофа, о туга....
Греачот кај Хансолот не е пресечен со клешта, грејачот има џек конектор на плочата и само е оштекан од плочата по кажување на монтерот.
А тој што напиша дека му е пресечен греачот со клешта нека прати слика....ама ако лаже ке си почека
Автоматски споено мислење:

Ај направи Салто наназат 2-3 поста види сликата АЕРИ 12 2,6/01 за АЕРИ 18 38/0.8 ... Тои што го прикажуваш убав е за пропаганда Хрватите згрешиле во табелите .. Повеќе ќе верувам на документов пред мене одколку некој таму згрешен пдф
Ја читам официјални податоци, а тоа се овие податоци
Него колку дава АЕРИ нА -15 ако е до -20 ????
Еве кажете ни колку дава на -7Ц....немора на -15....имате некој таков документ?
Мушмули имате
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ја читам официјални податоци, а тоа се овие податоци
Само што ти ги сликавав, разбирам сакаш да биде по твое али реалноста е друга не се тие... Нема логични шанси да се грешени кај мене во PF и User Manuel ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom