Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Еве груба математика да земеме.
24/7 да дува со максимална снага ќе троши 1киловат на час.
24 киловати по 4 денари да е средна цена на струја дневно 96 денари
Месечно 2880 денари може најскапата варијанта да кошта.имаш модулации имаш постигнување температура имаш паметни програми и тој 1кв на саат ти го прават 300 400 500 вати.значи ќе ти потроши 1000-1500 денари.во сезона 100 евра.
Друже греење на дрва е греење до 19век при што мислам дека во следниве 5 години ќе биде забрането кај нас.
Греење на дрва е до 19 век, а до кој век е греење на само 20тина квадрати со клима, со што ги грееш другите простории, тој трошок не ти внесен во грубава пресметка.. зошто не ги грееш другите, спиеш во ладно? Средна цена на киловат е 5 денари ( 6.6 скапа и 3.3 евтина со пресметан ддв) не е 4. Ако би потрошил ти 1000 денари месечно само на климата за 20тина квадрати, колку дрва би потрошил? И тие 1 киловат се средна потрошувачка а не максимална, инвертер 3.5 знае да повлече и над 2 киловати. Се сложувам дека е ефтино и пред се комфорно(во споредба со дрва), но малку се претерува со споредбиве.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Читам за муабетот за собата од 16м2 дека климата ќе се гасела често и ќе дува ладен воздух, кој може тоа да го потврди од искуство и која клима не би дувала ладен воздух после постигањето на температурата за таа квадратира?
Која клима нема да дува ладен воздух?
1. Haier ?
2. Vivax aeri?
3. Viola ?
или некоја друга?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
За AERI нема ладен водух, за другиве клими незнам тие што имаат такви нека кажат
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Читам за муабетот за собата од 16м2 дека климата ќе се гасела често и ќе дува ладен воздух, кој може тоа да го потврди од искуство и која клима не би дувала ладен воздух после постигањето на температурата за таа квадратира?
Која клима нема да дува ладен воздух?
1. Haier ?
2. Vivax aeri?
3. Viola ?
или некоја друга?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Violata neduva ko ke iskluci kompresorot
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Jas onde gledam Microsoft Word tabela so brojki i bukvi, sostsvena najverojatno vo nekoj od vashive saloni. A ne mozam da vidam ni za koja klima se raboti. A 3,5ka za 41 iljada shto moze da topli 60/70m2....... Da ne ja pretervish malku?
Izminatata zima ja vidov na delo 60m2 kuka bez izolacija so golemi stakleni povrsini masiniste 23jka twin kompresor.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Jas onde gledam Microsoft Word tabela so brojki i bukvi, sostsvena najverojatno vo nekoj od vashive saloni. A ne mozam da vidam ni za koja klima se raboti. A 3,5ka za 41 iljada shto moze da topli 60/70m2....... Da ne ja pretervish malku?
Može da greje, ali sa 10cm izolacije u podu, 20cm zidovi i 40cm izolacije pod krov. I da ventilator duva bar 700m^3/h u najvećoj brzini, da može da rasporedi toplinu.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
35
Види,не дека не се согласувам со тебе,ама... (и ова големо ама)
Во општество каде на помалку од 1000 метри од мене има фабрика што гори пелети,и тоа илјадници тони годишно,и тоа од најшкрт суровинска база(сончоглед),со најниска ефикасност што убаво се гледа по црниот чад,и сето тоа регуларно врз цел град како напад со хемиско оружје!
Кога на пет километри имаш уште една фабрика што гори (автомобилски) гуми,ама исечкани за да бидат регуларни пред закон...
Кога секоја втора кола на улица ти е 20 години стар дизелаш,а стотици илјади се! Камиони,автобуси...ич муабет да не правам.

Некако теоријава за тоа дека греењето на дрва било многу 19-ти век ми е смешна со голема доза на црн хумор.
П.С.прашај ги и битолчани што ти ја произведуваат струјата за тој “еколошки инвертер”,како сето тоа убаво изгледа.
Затоа спомнав пред еден пост.Проблемот си бара обемна анализа од експерти и од министерства а не форумџии.Цел тој синџир на загадување да се реши.Но индивидуално инверторот мислам дека е олеснување за тие што се греат на дрва знаеме сите зошто.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Izminatata zima ja vidov na delo 60m2 kuka bez izolacija so golemi stakleni povrsini masiniste 23jka twin kompresor.
ne me interesirat koja e klimava, nego me interesirat sho e fintava sho ja prechkrtuvash?
Автоматски споено мислење:

P. S. Jas zborvev za 3,5ka za 39000.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
I amberot ne duva koga ke.iskluci kompresorot....
За AERI нема ладен водух, за другиве клими незнам тие што имаат такви нека кажат


Violata neduva ko ke iskluci kompresorot
Епа за која клима беше муабетот дека дува ладно ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Епа за која клима беше муабетот дека дува ладно ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Midea Mission, ali ta izgleda nema kod vas. Kad ugasi kompresor duva još ~40 sekundi. Zadnjih 20 sekundi bude "hladno". Kao da radi u FAN modu

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 

Kajgana Shop

На врв Bottom