Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
И самите газди ти викаат, нејќеш за 250 евра да работиш? Уште пет души до утре ќе најдам... и ќе најде.
Аха, ке најде... :)
Два месеци имаме пуштено огласи за работа како оператор и еден за администрација во мала/средна фирма. Се пријавуваат само за администрација, и тоа ретко. За оператор, со обезбеден превоз, платена хранарина и над просечна плата скоро и никој се нема пријавено. Работоспособни кадри нема...
Се е странство, тука што се останати, тие што ги бива си ги чуваат газдите...
 

Shockwave

Decepticon
Член од
12 октомври 2011
Мислења
24
Поени од реакции
35
Леле леле не треси... Гледаш дека самиот си одговараш на прашањето. "И самите газди ти викаат, нејќеш за 250 евра да работиш? Уште пет души до утре ќе најдам... и ќе најде" значи имаш мањак на работни места а вишак на невработени.

Работникот не може да диктира и да одредува плата на работодавецот. Пазарот на труд одредува.
Тогаш кога во Македонија ќе има повеќе слободни работни места одошто невработени тогаш работникот ќе може да ја одредува платата по негова воља.
Ако работникот ти избега на друга работна позиција затоа што некој му понудил повеќе тогаш ти си приморан да бидеш конкурентен на пазарот и да понудиш еднаква или поголема плата или да си ја пресметаш профитабилноста и да затвориш.

Грујо отвори 30.000 работни места странски инвестиции кој денес парираат со домашниот сектор. со што се направи директна конкуренција каде што беа ниските плати.
Значи лично сум сведок на бутици, кафичи, сендвичари, такси компании и ред други такви бизниси кој затворија затоа што работниците од 10.000-12.000ден. плата во 2014год. денес земаат 17-20.000ден. благодарение на Груевистичката диктатура а тие работодавците кој уценуваа за работење на празници прекувремено и недавање одмори денес имаат 365дена во годината залепено на излог А4 формат лист со големи arial black фонт "СЕ БАРА РАБОТНИК/ЧКА" затоа што никој не им иде да им работи за платите од пред 4-5 год.
Зошто би работеле да продаваат патики и маички за 12.000ден. кога може да земаат 18.000 по ТИРЗ-овите
и да имаат:
- Загарантирана плата до 5-ти во месецот
- Загарантиран К15
- Опционални платени викенд сати
- Повисока сатница за трета смена
- 20 дена загарантиран одмор
- Неработни празници
- Менза за јадење во склоп на фабрика
- Платен превоз до работно место.

Е сега оваа убава ни влада се труди го задржи тој тренд и да привлече нови странски инвестиции меѓутоа

Јебига!!! ВМРО-ДПМНЕ остави пустош со 30.000 вработувања. Тоа е. 30.000 vs 1.100
Мораше да се работи на каузата за која беа дојдени на власт. Сега ЕУ ќе ги награди, ќе видиме дали и народот ќе ги награди.


Тачно.
Ја работам во фабрика во ТИРЗ и сум презадоволен, како што кажуваш во мојот град поради ТИРЗ платите се покачија дури за 50% еден келнер кај нас земаше одвај 10 до 11к сега испод 18к незема баш поради странскиве инвестиции. Еве мене лично платата во таа странска инвестиција ми е над 30к, а сум со средно образование, значи тука се цени трудот повише него образованието (западен систем) ако те бива одиш напред, јадење платено, превоз платен, слободни денови, прекувремено и трета смена све екстра платено.
Едноставно живна градот со една фабрика нашиве бизнисмени молат за работници.
Што иде до заклучок дека може да даваат и поголеми плати ама тие се научени да не цедат безпари.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Тачно.
Ја работам во фабрика во ТИРЗ и сум презадоволен, како што кажуваш во мојот град поради ТИРЗ платите се покачија дури за 50% еден келнер кај нас земаше одвај 10 до 11к сега испод 18к незема баш поради странскиве инвестиции. Еве мене лично платата во таа странска инвестиција ми е над 30к, а сум со средно образование, значи тука се цени трудот повише него образованието (западен систем) ако те бива одиш напред, јадење платено, превоз платен, слободни денови, прекувремено и трета смена све екстра платено.
Едноставно живна градот со една фабрика нашиве бизнисмени молат за работници.
Што иде до заклучок дека може да даваат и поголеми плати ама тие се научени да не цедат безпари.
Правеа така бидејќи менуваа работници на секое, имаше работна сила сега малце потешко така. Јас до пред 3-4 години гледав секој два три месеци нови девојчиња во кафичот до мене. Сега истите се повеќе од година дена. Дури мислам дека реалниот минималец во приватен сектор е 250 еур. Не верувам дека има уште луѓе што земаат 200.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
Унгарија нема да го екстрадира Груевски за 27 април

јаВохл :cool:
па и врапчињата знаат дека целото сценари е спремено однадвор, а сдсм, дпмне и дуи биле само извршители на циркуската претстава, ама сега сите се праат мутави; посебно со невино притворениот Лазаревски
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.114
Поени од реакции
35.016

Љубомир Митев на сите познат како Дедо Љубе, кој во 2013 година за да си го спаси неговиот и животот на неговата жена пукаше и уби еден од двајцата разбојници кои влегле во нивната куќа и со часови ги измачувале старците, деновиве треба да биде донесена пресуда во Кумановскиот суд. Се надеваме на ослободителна.
Правда за Дедо Љубе !
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
Тачно.
Ја работам во фабрика во ТИРЗ и сум презадоволен, како што кажуваш во мојот град поради ТИРЗ платите се покачија дури за 50% еден келнер кај нас земаше одвај 10 до 11к сега испод 18к незема баш поради странскиве инвестиции. Еве мене лично платата во таа странска инвестиција ми е над 30к, а сум со средно образование, значи тука се цени трудот повише него образованието (западен систем) ако те бива одиш напред, јадење платено, превоз платен, слободни денови, прекувремено и трета смена све екстра платено.
Едноставно живна градот со една фабрика нашиве бизнисмени молат за работници.
Што иде до заклучок дека може да даваат и поголеми плати ама тие се научени да не цедат безпари.
A нас бањатите шарени овде ни повторуваа дека во ТИРЗ работеле робови за 9000-10000 ден. плата.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Јас не сум против зголемување, но да не се зголемува само минималецот, туку линеарно на сите, инаку е дискриминаторско.
И да се дискутира со работодавачите дали и колку можат да го издржат тоа финансиски, па да отпуштаат вработени. Многу можат, ама многу и не можат... не е само Скопје. Работодавачи има и во М. Брод, Д. Хисар, Кратово, Крушево... места каде што многу малку пари се вртат...
Автоматски споено мислење:


Па, за мене лично се „испод части“ Цеци, Северини и слични певаљки (и певачи), ама очигледно дека нивото на развој на „северномакедонскиот ум“ е до таму стигнат, штом ги полнат плоштадите, стадионите, салите...
Автоматски споено мислење:


Сакам да те прашам што мислиш за овој случај:
Фирма има 2 работни места (покрај другите), едното платено 12,000 денари, а другото 15,000 денари. Второво е поплатено со причина, постручно, потешко... од некоја причина. Се носи закон минималецот да е 15,000 денари. Автоматски, првиот добива плата 15,000 ден. Што правиме со вториов? Треба иста плата да земаат? А што ако минималецот стане 16,000 ден?
Затоа мислам дека не е фер само минималец да се „дига“, туку линеарно на сите.
А јас сакам да те прашам друго нешто.Работиш на постручно и потешко работно место земаш поголема плата,а си осигуран на мималец?
Автоматски споено мислење:

Минималец 300 евра. Кој не го бива и не праи пари за 300 евра да даде плата, нема ни 200 да ги даде.

Али па кога ќе видиш и луѓето што прифаќаат и за 200 или 250 евра да работат, си се сами криви. Како да сме уште 15 век па нема чаре друго, морал да остане тука или на таа и таа позиција за такви мизерни плати.
И самите газди ти викаат, нејќеш за 250 евра да работиш? Уште пет души до утре ќе најдам... и ќе најде. Тоа е, после се бунат не им стигале ни до 15-ти у месецот
Ова истово да му го кажеш на некој 57 годишен шо здравјето го изгубил по фабрички погони и на фронтовите во 2001 година.Дај бе не бидите себични до толку.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А јас сакам да те прашам друго нешто.Работиш на постручно и потешко работно место земаш поголема плата,а си осигуран на мималец?
Тоа се „дубари“ на газдите, секако, незаконски. Но, за друго зборуваме.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
207
Поени од реакции
641
Тачно.
Ја работам во фабрика во ТИРЗ и сум презадоволен, како што кажуваш во мојот град поради ТИРЗ платите се покачија дури за 50% еден келнер кај нас земаше одвај 10 до 11к сега испод 18к незема баш поради странскиве инвестиции. Еве мене лично платата во таа странска инвестиција ми е над 30к, а сум со средно образование, значи тука се цени трудот повише него образованието (западен систем) ако те бива одиш напред, јадење платено, превоз платен, слободни денови, прекувремено и трета смена све екстра платено.
Едноставно живна градот со една фабрика нашиве бизнисмени молат за работници.
Што иде до заклучок дека може да даваат и поголеми плати ама тие се научени да не цедат безпари.
Од кој град си ти синак?
Нити имаш идеа што е западен систем,нити склопи бар две вистини и ова што го бапна за работни места у магацините во индустријските зони кај нас.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Тоа се „дубари“ на газдите, секако, незаконски. Но, за друго зборуваме.
Абе види знаеш шо ме револтира најмногу.На економскиве стручњаци не им пречат паразитине шо легачат дома и лапаат плати од државна цицка,ама најголем проблем за економијата бил ако им се зголемат тие бедни200 евра на оние шо секојдневно рмбаат по 10 сати.Значи државава е добра за паразити,за секој шо си го заработува лебот со својот труд дотолчи го и тие 200 евра му се многу така?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
... Четири члена фамилија, во рандом провинциски град испод 40к жители, без врски, без никаква општествена моќ, без можности да бега надвор и нема голем избор освен да избере да работи и за 200 евра...
Овој дел го потенцирам често, ама не знам колку „скопјани“ можат да го разберат, да го примат... Ти си пишал за град под 40,000 жители. А што останува за градови кои се мали и плус иселени последниве години, па имаат по неколку илјади жители. Таму не се вртат пари. Продавниците не се како скопските каде врват стотици муштерии дневно и трошат повеќе.
Затоа, за одредување на минималците и ова треба да се има во предвид. Секако, има многу газди кои се богатат на маката на вработените.
Автоматски споено мислење:

Ма остај албански што ќе пишува на парите туку и арапски бројки ќе стават.
А како ќе ги читаме арапските, или ќе има и северномакедонски бројки? ;)
Автоматски споено мислење:

Секако дека имаше, но бруката со „Дрисла„ пукна откако мерењата покажаа дека загадувањето постои и во и вон грејната сезона, со опасно ниво‘ од штетни честички во воздухот и токму тогаш беше „провалена„ дубарата која ја направи претходната власт од Град Скопје.

Новинарските истражувања тука не запреа па испадна дека не само што градот ја продал „Дрисла„ на мафијаши, туку и законската регулатива била променета со дозвола на увоз на белосветско ѓубре, кое (ќе) се пали на „Дрисла„.

Во меѓувреме, и преходната и тековната власт го најдоа виновникот за постојаното загадување, а тоа да ти биде мојот шпорет...Не не, според власта, не загадуваат возилата и индустријата и дивите погони (кои ниту еден еко-инспектор не смее да ги затвори, иако се познати кои се и каде се...), туку власта се сети дека граѓаните, кои се греат на цвртсто гориво, во загадувале Шкупи!...

На тој начин, влсата си дава за право да ни чепка по приватноста, вршејќи контроли не во Хром или Гази Баба, туку по дворовите, барајќи „недозволени„ енергенси.
ОК за Скопје/скопско нека е Дрисла. А што правиме за Битола, Кавадарци, Кичево, Струмица...? Дрисла е далеку од нив.
Колку што се сеќавам, студијата покажа дека околу 70% од загадувањето е од греењето, не дека другите фактори не загадуваат. Ветровитите места немаат загадување, ама котлините без многу „провев“ имаат проблем. А тој сигурно не е последниве 10 години, постоел и претходно.
Автоматски споено мислење:

П.С. ко Заев лично да им ги пишувал листовиве :LOL:
Можно е, му оди англискиот, од мал.
Автоматски споено мислење:

Аха, ке најде... :)
Два месеци имаме пуштено огласи за работа како оператор и еден за администрација во мала/средна фирма. Се пријавуваат само за администрација, и тоа ретко. За оператор, со обезбеден превоз, платена хранарина и над просечна плата скоро и никој се нема пријавено. Работоспособни кадри нема...
Се е странство, тука што се останати, тие што ги бива си ги чуваат газдите...
Претпоставувам во Скопје е фирмата. Отворете во Македонски Брод, ќе се испотепаат за да се вработат. :)
Автоматски споено мислење:

Од кој град си ти синак?
Нити имаш идеа што е западен систем,нити склопи бар две вистини и ова што го бапна за работни места у магацините во индустријските зони кај нас.
Браво, типичен сеирџиски пристап, каде другите немаат поим, а сами се' знаеме.
Точно дека тој начин на отворање на странски инвестиции (со субвенционирање) овде не е пазарен, ама знае ли некој како на друг начин да се намали невработеноста, а со тоа и да се зголемат платите на пазарот? Со респект ќе ги поздравиме оние кои ќе „донесат“ инвеститори, работодавачи на „пазарен“ начин. Ама не 1-2. Да донесат барем 50-на, па и повеќе. И секој да вработи во просек барем по 200-300 работници (па и повеќе). И плус да дава плати над 300 евра. Тој што ќе донесе, може и булевар да именуваме по него, во центарот на Скопје, како главен град
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.105
Правеа така бидејќи менуваа работници на секое, имаше работна сила сега малце потешко така. Јас до пред 3-4 години гледав секој два три месеци нови девојчиња во кафичот до мене. Сега истите се повеќе од година дена. Дури мислам дека реалниот минималец во приватен сектор е 250 еур. Не верувам дека има уште луѓе што земаат 200.
Има, сеа другар се испотепа преку партија да го вработат, у УХМР значи државно и Скопје зима 12.560 ден плата. На сите ја кажува платата и хејта :)
И ја коа викам да се ценат луѓево себеси, и времето и здравјето некој тука ми реплицирал не биди себичен... али Ок. Онде низ светон се организираат сите за минимална саатница над 12 долари да им биде. Тука ако се побуниш крив ќе те направат
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Има, сеа другар се испотепа преку партија да го вработат, у УХМР значи државно и Скопје зима 12.560 ден плата. На сите ја кажува платата и хејта :)
И ја коа викам да се ценат луѓево себеси, и времето и здравјето некој тука ми реплицирал не биди себичен... али Ок. Онде низ светон се организираат сите за минимална саатница над 12 долари да им биде. Тука ако се побуниш крив ќе те направат
Треба да имаш средно или најверојатно основно образование за во државно толку плата да имаш. Во споредба со други институции 12560 ми изгледа како многу малку, најверојатно и за тоа се буни. Сега ваљда нема друго и/или немора да работи во УХМР па му се исплати и тоа или може се надева на прераспределување и унапредување или може му е битно дека му е сигурно работнот место или од помодарство сака во државно или комбинација.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom