MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Да треба одредени канали да се вратат
Но и пазарот диктира нешто сепак и тие им се клиенти кои сакаат да ги привлечат како нивни Телекомци не им е битно кој што е туку кој дава пари
Нема логика, клиенти шо се 17% да ги вреднуваш тие што се мнозинство.
Да, ќе звучи политички, но фактот е тој. Не може за малцинска публика ти да нудиш повеќе, по цена на мнозинските барања кои ги имаат корисниците. Кога би се имало доволно филмски, документарни и слични канали, не би било проблем да им се понудат и рамковните. До тогаш, Македонски Телеком, станува нешто шо не е баш македонско.
И А1 и Неотел исто нудат рамковни пакети, но далеку далеку помал број од МТ. Телекабел има таква политика да не инвестира у рамковни средини и не ни нуди рамковни канали, што е легитимно.
Но политиката на МТ е целосно погубна и нив ги одржува у живот само и само Арена Спорт, а денот кога тие канали нема да бидат ексклузивни кај нив, ќе ги изгубат многу голем број на корисници.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
Нема логика, клиенти шо се 17% да ги вреднуваш тие што се мнозинство.
Да, ќе звучи политички, но фактот е тој. Не може за малцинска публика ти да нудиш повеќе, по цена на мнозинските барања кои ги имаат корисниците. Кога би се имало доволно филмски, документарни и слични канали, не би било проблем да им се понудат и рамковните. До тогаш, Македонски Телеком, станува нешто шо не е баш македонско.
И А1 и Неотел исто нудат рамковни пакети, но далеку далеку помал број од МТ. Телекабел има таква политика да не инвестира у рамковни средини и не ни нуди рамковни канали, што е легитимно.
Но политиката на МТ е целосно погубна и нив ги одржува у живот само и само Арена Спорт, а денот кога тие канали нема да бидат ексклузивни кај нив, ќе ги изгубат многу голем број на корисници.
Телекабел неможеш да го земеш за пример тие немаат покриеност на цела територија на Република Македонија,а за тоа дека се 17 % се согласувам можеби и помалку од тој процент јас зборам за другиото Телеком не ги интересира колкав процент се туку само парите
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Телекабел неможеш да го земеш за пример тие немаат покриеност на цела територија на Република Македонија,а за тоа дека се 17 % се согласувам можеби и помалку од тој процент јас зборам за другиото Телеком не ги интересира колкав процент се туку само парите
Премолчената политика на Телекабел е да не пушта мрежа кај шо има немнозински заедници, затоа и не е у Западна МКД или пак отаде преку Вардара у Скопје.
А Телеком ко најголем оператор со значителна пазарна позиција и те како треба да се запраша и за другите корисници, а не само за рамковните бидејќи денот кога ќе ги изгуби ексклузивитетите, во рок од максимум 2 години (ако не и помалце, ако истече договор на корисник, по таа логика) ќе го изгуби уделот што го имаше од 40-50% во телевизијата (не сум во можност да проверам бројката според АЕК).
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Јас не знам зошто не ни ги пуштат CineStar каналите. Не зафркаваат со безвезе Tring канали со македонски превод.

CineStar има поинтересна понуда филмови.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
376
Поени од реакции
182
Јас не знам зошто не ни ги пуштат CineStar каналите. Не зафркаваат со безвезе Tring канали со македонски превод.

CineStar има поинтересна понуда филмови.
Погрешно, Tring имаат подобра понуда од Cinestar каналите. Поздрав
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Нема логика, клиенти шо се 17% да ги вреднуваш тие што се мнозинство.
Да, ќе звучи политички, но фактот е тој. Не може за малцинска публика ти да нудиш повеќе, по цена на мнозинските барања кои ги имаат корисниците. Кога би се имало доволно филмски, документарни и слични канали, не би било проблем да им се понудат и рамковните. До тогаш, Македонски Телеком, станува нешто шо не е баш македонско.
И А1 и Неотел исто нудат рамковни пакети, но далеку далеку помал број од МТ. Телекабел има таква политика да не инвестира у рамковни средини и не ни нуди рамковни канали, што е легитимно.
Но политиката на МТ е целосно погубна и нив ги одржува у живот само и само Арена Спорт, а денот кога тие канали нема да бидат ексклузивни кај нив, ќе ги изгубат многу голем број на корисници.
Во прави си до некаде, но и не си во право :D

Моментално, Телеком нема конкурент бе брат. Овие А1 се смешки, за другите не ни ги ставам во ист кош со Телеком. Кој провајдер може да ми понуди толку стабилен и екстремно брз интернет, солидна телевизија, екстремно добра мрежа, огромен мобилен интернет, голем број на минути во странство (за домашниот), интернет во роаминг за ич пари (од 20ти Јануари ќе имам и 1ГБ бесплатно)...

Телеком ова го нуди за прифатлива цена од 3,100 ден месечно (не вклучувам тука рати за телефон или остали глупости). Можеби ако арените станат нормална ствар, да изгубат некои 2/3% корисници, но пак ќе ги вратат со тек на време. Мрежата и нетот што го имаат, ги прават моментално, број 1 провајдер.

А1 уште неможеш сметка да платиш во Капитол, глобален проблем имале..
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2013
Мислења
602
Поени од реакции
487
Во прави си до некаде, но и не си во право :D

Моментално, Телеком нема конкурент бе брат. Овие А1 се смешки, за другите не ни ги ставам во ист кош со Телеком. Кој провајдер може да ми понуди толку стабилен и екстремно брз интернет, солидна телевизија, екстремно добра мрежа, огромен мобилен интернет, голем број на минути во странство (за домашниот), интернет во роаминг за ич пари (од 20ти Јануари ќе имам и 1ГБ бесплатно)...

Телеком ова го нуди за прифатлива цена од 3,100 ден месечно (не вклучувам тука рати за телефон или остали глупости). Можеби ако арените станат нормална ствар, да изгубат некои 2/3% корисници, но пак ќе ги вратат со тек на време. Мрежата и нетот што го имаат, ги прават моментално, број 1 провајдер.

А1 уште неможеш сметка да платиш во Капитол, глобален проблем имале..
Ти, најверојатно живееш надвор од релноста штом велиш дека 3,100 ден месечно е прифатлива цена да плаќа за тој тип на услуги просечно македонско семејство.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ти, најверојатно живееш надвор од релноста штом велиш дека 3,100 ден месечно е прифатлива цена да плаќа за тој тип на услуги просечно македонско семејство.
Ок де, имаш други понуди, други провајдери со поевтини понуди.. На тој што му треба ова што го набројав, прифатлива цена е. 2 мобилни броја башка се вклучени во цената.. Ако ми кажеш каде можам ова да го добијам за поевтина цена, прати ми понуда, ќе се префрлам одма.

да плаќа за тој тип на услуги
Да те потенцирам пак, за да знаеш што барам за да ми пратиш понуда.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Се согласувам. Особено Tring Super е во HD и дава понови филмови.
Tring пакетот го немам јас вклучено, а и да го имам не е со македонски превод. Единствено ги гледам оние Тring Аction и Fantasy што се со македонск превод.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
602
Поени од реакции
487
Ок де, имаш други понуди, други провајдери со поевтини понуди.. На тој што му треба ова што го набројав, прифатлива цена е. 2 мобилни броја башка се вклучени во цената.. Ако ми кажеш каде можам ова да го добијам за поевтина цена, прати ми понуда, ќе се префрлам одма.


Да те потенцирам пак, за да знаеш што барам за да ми пратиш понуда.
Ако имаш фирма веројатно е прифатливо, но домаќинство да плаќа толку безобразно висока цена, НЕ.
А и самиот велиш дека 2/3 ќе си заминат ако исклучат 4 спортски канали.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ако имаш фирма веројатно е прифатливо, но домаќинство да плаќа толку безобразно висока цена, НЕ. А и самиот велиш дека 2/3 ќе си заминат ако исклучат 4 спортски канали.
Реков 2/3% што е мала броја и со тек на време ќе ја вратат поради интернетот и мобилната мрежа.

Незнам зошто мислиш дека е безобразно висока цена. Имаш поевтини и поскапи опции, секој бира тоа што му треба. Али еве, прати ми иста понуда со истиве опции, ќе сменам одма. Неможе се да биде 1500 денари.. Колку според тебе треба да плаќаш за:
  • 2 тел. броја со неограничени минути и пораки кон сите
  • Мобилен интернет со 15ГБ (на 2та броја) ; (имам 30ГБ секој месец бидејќи ми се префрлаат)
  • Фиксна линија со 100 минути меѓународни
  • 1ГБ роаминг на моб (од Јануари)
  • Oптички нет 50/50
  • Телевизија (x2)
Телеком се толку понапред од сите што ако ги пуштат Арените кај сите, ќе ти дадат други канали кои пак никој ќе ги нема. Немој да мислиш дека не рачунаат на овој момент...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom