Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.904
Поени од реакции
17.554
На народот му е сеедно. Не дека менталитетот е сменет. Затоа нема никакви реакции . Народот е апатичен,гледа само да не му го земат и тоа парче леб кое го заработува.
До некаде е и точно ама не дека па некогаш на овие простори и се живеело подобро од денес.Денеска во Сарево немаше никакви инциденти а знаеш ли како помина таму последниот обид за парада?
Имаше не еден туку два контра протести, едниот организиран од страна на навивачите на Железничар и Сараево а другиот од вехабии и религиозни фанатици и беше растурена уште не почната.


Мојата теза е дека некој наредил да нема инциденти,некој од запад кои и онака ги држи балканските политичари во раце а овие пак ваквите групи кои ги прават овие нереди.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.241
Поени од реакции
22.438
До некаде е и точно ама не дека па некогаш на овие простори и се живеело подобро од денес.Денеска во Сарево немаше никакви инциденти а знаеш ли како помина таму последниот обид за парада?
Имаше не еден туку два контра протести, едниот организиран од страна на навивачите на Железничар и Сараево а другиот од вехабии и религиозни фанатици и беше растурена уште не почната.


Мојата теза е дека некој наредил да нема инциденти,некој од запад кои и онака ги држи балканските политичари во раце а овие пак ваквите групи кои ги прават овие нереди.
ЈБГ у период од 2 години сите главни градови од екс-ју направија паради (од кои Загреб и Белград втор-трет пат) и за чудо никаде немаше никакви инциденти за разлика од првата парада во Белград и првата во Загреб каде што фалеше уште војска да вадат.
Ништо чудно да се локалниве шерифи под притисок на Брисел.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.904
Поени од реакции
17.554
ЈБГ у период од 2 години сите главни градови од екс-ју направија паради (од кои Загреб и Белград втор-трет пат) и за чудо никаде немаше никакви инциденти за разлика од првата парада во Белград и првата во Загреб каде што фалеше уште војска да вадат.
Ништо чудно да се локалниве шерифи под притисок на Брисел.
Не може никој да ме убеди дека не е така.Додека некој плаќаше да се тепаат припадниците на ЛГБТ(парадата у Белград 2010) која беше подржана од Вучиќ по што за една година ако не се лажам и дојде на власт.Има луѓе од патриотски организации кои до пред некоја година сеуште плаќале казни и оделе по судови за денес истиот Вучиќ да постави премиерка од ЛГБТ заедницата.

Кога во една Босна,каде што има многу луѓе кои се религиозни фанатици и исламисти немаше ни еден инцидент направен од нивна страна не би можеле да се работи за нешто друго.

Со постов и мислењата не сакам да ширам хомофобија иако сум против геј бракови а поготово посвојување на деца туку да разјасниме како само некој не искористува и дели со паради,контра паради и искористува и геј популацијата и стрејт и како со такви теми успеваат да не изиграат зависи од тоа како им одговара нив.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
До некаде е и точно ама не дека па некогаш на овие простори и се живеело подобро од денес.Денеска во Сарево немаше никакви инциденти а знаеш ли како помина таму последниот обид за парада?
Имаше не еден туку два контра протести, едниот организиран од страна на навивачите на Железничар и Сараево а другиот од вехабии и религиозни фанатици и беше растурена уште не почната.


Мојата теза е дека некој наредил да нема инциденти,некој од запад кои и онака ги држи балканските политичари во раце а овие пак ваквите групи кои ги прават овие нереди.

Ако политичарите им кажат на навивачките групи да не реагираат, тие ќе останат смирени и нема ништо да се случи. Навивачките групи се машинерија на политичките партии во многу земји. Верувам дека и тука политиката замешала прсти.

Јас пак мислам дека тука не замешале прсти од луѓе од западните земји. Зошто го велам тоа? Затоа што тие на друг начин влијаат на општетството таму преку невладини организации. Кога ќе го добијат тоа што го посакуваат , невладините организации згаснуваат. Западот влијае на власта само таму, односно кој ќе владее во БИХ. Нив не ги интересира дали ќе биде успешна парадата или не. Од друга страна на политичарите кои се на власт им одговара да биде успешна, оти тоа се повеќе гласови за нив од страна на припадниците на ЛГБТ.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.904
Поени од реакции
17.554
Ако политичарите им кажат на навивачките групи да не реагираат, тие ќе останат смирени и нема ништо да се случи. Навивачките групи се машинерија на политичките партии во многу земји. Верувам дека и тука политиката замешала прсти.

Јас пак мислам дека тука не замешале прсти од луѓе од западните земји. Зошто го велам тоа? Затоа што тие на друг начин влијаат на општетството таму преку невладини организации. Кога ќе го добијат тоа што го посакуваат , невладините организации згаснуваат. Западот влијае на власта само таму, односно кој ќе владее во БИХ. Нив не ги интересира дали ќе биде успешна парадата или не. Од друга страна на политичарите кои се на власт им одговара да биде успешна, оти тоа се повеќе гласови за нив од страна на припадниците на ЛГБТ.
За било каква одлука од овој карактер(а и секоја) одлучуваат луѓе од западот и Брисел.Они ги донесоа овие луѓе кои владеат сега,они ги коверѕират у леви од десни и обратно,од социјалисти у националисти и како ќе им текне.Они ги контролираат и овие невладини кај нас за да се створи слика као демек има поделени мислења.Само штета што народот овде неможе тоа да го сфати а и реално после војните тешко и може да се поправи тој однос.
Затоа и велам колку не сме свесни како некој си игра со нас кога за џабе дишеме солзавец или јадеме ќотек без разлика дали си нормален,педер,каур,козоебач,бошњо,србедна и така натаму.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
како бе вие не сте пробале, а зборите секако за хомосексуалноста.
од каде знаете што е, како е.
 
Член од
21 април 2017
Мислења
237
Поени од реакции
703
25 години поминати во МК, живеење и во Охрид и во Скопје. Сум нагаѓал за некој дека е хомосексуалец, сум слушал муабет..ама никогаш видено. Никогаш случено пред мене (освен љубење на девојки али то во секој случај биле атеншн хор тип на моментуми во 100 % од случаевите).

Во Германија сум веќе 9 месеци. Поконкретно во Лајпциг.
Кај и да се завртам е геј каплс. И машки и женски. Цимери - двајца геј дечки (за кое разбрав од после, не им беше првиот муабет "Hey I am gay").
Колегата со кој шо се погодив најмногу на работа - геј.

За прв пат во животов сум подложен на хомосексуалноста не само како нормална, туку и видлива појава. Да се разбериме, нит сум хомофоб, нит сум имал причина да имам нешто против такви љуѓе. Одгледан во патријархално, религиско семејство кај шо кога и да се паднело муабет за таа тема, немало лош збор само "Аман синко, да не си таков"...ама сепак, да бидам искрен ми беше малце чудно на почетокот. Не одбивно, не нападно туку чудно.
Доста пати сум разговарал со горе наведените субјекти на таа тема, и сфатив дека и во геј популацијата имат поделба на хомосексуалци кои се хомосексуалци и не прает огромна џева околу то туку си функционирет најнормално, и хомосексуалци кои се бетер од Хербалајф и Лајонес заедно и галамет како се угнетени, дискриминирани и како цел свет е против нив. И овие првите не может да ги поднесет овие вторите зш ради нив љуѓето имет огромна аверзија кон хомо паровите.

Така да, освен почетниот weird feeling кој шо беше само ради моја некоја не навикнатост сега си е ама баш најнормално. Дечките функционирет топ, не се облеквет како drag queens и Дизни принцези, пиет, пушет, дувет, игрет фудбал.. едноставно да не можиш да ги познајш. Сметам дека од ко ќе поминиш одредено време со нив, сфаќаш дека се исти курац уствари :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Да, тоа е истото од мојот линк. Зошто не го отвори да го прочиташ?
Знам дека офф нет ставиле misleading наслов но, зошто не го отвори?
Сепак е постирано во темава. Сепак не сум од вчера и требало да го отвориш да видиш каква поврзаност има епл тужење со хомосексуалност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom