Кајгана психолог

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Имам колешка која се чисти, поместува, а хигиена па и не и е толку јака страна скоро ич да не е. :D

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.750
Имам видено луѓе со оцд, обично кога ќе станат од негде кафуле што и да е, се враќаат и прашуваат да не заборавиле нешто, и тоа го праат нон стоп. А дома да чистиш и да си педантен е и позитивно.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Мене ме асоцира на фобија од микроби.
Не е фобија од микроби. Има уште. Пример смееш да седнеш на гарнитурата ама не смееш да се навалиш на перничињата од гарнитурата зашто се нагмечувале. Се праи ручек, личноста оди позади првата и цело време со крпата брише. Облека еднаш се носи и одма на перење се фрла. Помериш ли случајно некаков предмет, одма станува и го враќа на место, макар за центиметар се работело. И ред други примери.
Мене ова на неуроза ми личи, ама не сум сигурен на каква. Значи во главата на личноста се мора да биде перфектно, како она си замислила. Најмногу ме асоцира на ОЦД, и тоа од потежок вид.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Не е фобија од микроби. Има уште. Пример смееш да седнеш на гарнитурата ама не смееш да се навалиш на перничињата од гарнитурата зашто се нагмечувале. Се праи ручек, личноста оди позади првата и цело време со крпата брише. Облека еднаш се носи и одма на перење се фрла. Помериш ли случајно некаков предмет, одма станува и го враќа на место, макар за центиметар се работело. И ред други примери.
Мене ова на неуроза ми личи, ама не сум сигурен на каква. Значи во главата на личноста се мора да биде перфектно, како она си замислила. Најмногу ме асоцира на ОЦД, и тоа од потежок вид.
Нема лек за тоа, има такви теткици и бабици. Незнам дали има клиничко име и дали воопшто е дијагноза. Ама ако си кај нив поприлично е непријатно. Спас и лечење нема шанси. Доживотна болест е тоа.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Не е фобија од микроби. Има уште. Пример смееш да седнеш на гарнитурата ама не смееш да се навалиш на перничињата од гарнитурата зашто се нагмечувале. Се праи ручек, личноста оди позади првата и цело време со крпата брише. Облека еднаш се носи и одма на перење се фрла. Помериш ли случајно некаков предмет, одма станува и го враќа на место, макар за центиметар се работело. И ред други примери.
Мене ова на неуроза ми личи, ама не сум сигурен на каква. Значи во главата на личноста се мора да биде перфектно, како она си замислила. Најмногу ме асоцира на ОЦД, и тоа од потежок вид.
Ziveev so semejstvo od koe zenata bese isti tip na opisot. Primer jas jadev i posle nadenje normalno si izmivam cinijata, i samo so ja ostavam taa po mene ja zema cinijata i povtorno ja mie
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Здраво.
Јас студирам во странство, еве веќе 2ра година, али првата имав прилично лошо искуство (не бев ни подготвен), али ја истерав некако. Како и да е, сега се ми се враќа. Чуствувам како да не припаѓам овде, тотална осаменост и пад на енергијата. Некои места ми се дури мн. одвратни. Незнам дали е homesick пошто пред тоа сум бил надвор подолг период и ништо вакво не сум почуствувал. Едноставно секој ден е предолг и цело време се чуствувам депресивно и безмоќно (како нешто да ми тежи на душата) а кога сакам да се одморам нема ни каде... Ниту па имам луѓе со кои би се чуствувал добро, а ми фалат тие од МК. Некој со слични искуства? Можеби звучи глупаво ама...
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Здраво.
Јас студирам во странство, еве веќе 2ра година, али првата имав прилично лошо искуство (не бев ни подготвен), али ја истерав некако. Како и да е, сега се ми се враќа. Чуствувам како да не припаѓам овде, тотална осаменост и пад на енергијата. Некои места ми се дури мн. одвратни. Незнам дали е homesick пошто пред тоа сум бил надвор подолг период и ништо вакво не сум почуствувал. Едноставно секој ден е предолг и цело време се чуствувам депресивно и безмоќно (како нешто да ми тежи на душата) а кога сакам да се одморам нема ни каде... Ниту па имам луѓе со кои би се чуствувал добро, а ми фалат тие од МК. Некој со слични искуства? Можеби звучи глупаво ама...

Немам студирано во странство, меѓутоа еден мој другар студираше надвор, и се осеќаше као тебе па се врати човекот во нашата топла држава...


после 10 години слично почна да се чувствува во македонија... сите места му се одвратни и константное депримиран и се осеќа безмоќно бидејќи не може да дојде до работа.. а да и стие ги мрази во македонија .. така да собери памет и ако можеш да издржи, издржи ќе помине и ќе се заборави..
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Здраво.
Јас студирам во странство, еве веќе 2ра година, али првата имав прилично лошо искуство (не бев ни подготвен), али ја истерав некако. Како и да е, сега се ми се враќа. Чуствувам како да не припаѓам овде, тотална осаменост и пад на енергијата. Некои места ми се дури мн. одвратни. Незнам дали е homesick пошто пред тоа сум бил надвор подолг период и ништо вакво не сум почуствувал. Едноставно секој ден е предолг и цело време се чуствувам депресивно и безмоќно (како нешто да ми тежи на душата) а кога сакам да се одморам нема ни каде... Ниту па имам луѓе со кои би се чуствувал добро, а ми фалат тие од МК. Некој со слични искуства? Можеби звучи глупаво ама...
Ne studiram no rabotam. Dodeka bev sam ovde isto se osekjav no probaj da si najdes nekoe hobi. Koga imas slobodno vreme izlezi na prosetka, odi na teretana ili pak igraj nekoi igri cisto da ti pominuva vremeto

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
Здраво.
Јас студирам во странство, еве веќе 2ра година, али првата имав прилично лошо искуство (не бев ни подготвен), али ја истерав некако. Како и да е, сега се ми се враќа. Чуствувам како да не припаѓам овде, тотална осаменост и пад на енергијата. Некои места ми се дури мн. одвратни. Незнам дали е homesick пошто пред тоа сум бил надвор подолг период и ништо вакво не сум почуствувал. Едноставно секој ден е предолг и цело време се чуствувам депресивно и безмоќно (како нешто да ми тежи на душата) а кога сакам да се одморам нема ни каде... Ниту па имам луѓе со кои би се чуствувал добро, а ми фалат тие од МК. Некој со слични искуства? Можеби звучи глупаво ама...
Ќе се потсетиш зошто си таму, ќе бидеш благодарен поради можноста која ти се пружи затоа што не секој ја има. Понатаму, ќе си најдеш друштво, хоби, како што ти кажаа погоре, девојка, што год... Или уште подобро, научи сам на себеси да си бидеш добро друштво. Ова ти го кажува некој кој живее 8 години во странство без фамилија и најблиските. :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дали нечистата совест може да ги избрише мемориите само за оние дела и постапки што допринеле за нејзината ,,валканост"? Дали тоа се случува како одбранбен механизам или можеби како последица на нервен слом?
И дали поодминатата возраст има допринес за тоа?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Дали нечистата совест може да ги избрише мемориите само за оние дела и постапки што допринеле за нејзината ,,валканост"? Дали тоа се случува како одбранбен механизам или можеби како последица на нервен слом?
И дали поодминатата возраст има допринес за тоа?
Прашањево ти е безвезе...оти бе Ипси толку извртени нејасни прашања поставуваш!?
Како може човек што има СОВЕСТ нечиста да брише мемории!?
Значи дека воопшто нема совест за да воопшто нешто брише оти за него се е чисто, нема прљаво...
Она па со возраста ништо не те разбирам:confused:
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.273
Поени од реакции
781
Nemozam da se snajdam vo ova kapitalisticko moderno opsestvo.nevraboten .neozenet i ne bas vo najdobra forma . .Chare .Resenie
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дали нечистата совест може да ги избрише мемориите само за оние дела и постапки што допринеле за нејзината ,,валканост"? Дали тоа се случува како одбранбен механизам или можеби како последица на нервен слом?
И дали поодминатата возраст има допринес за тоа?
Неможе да избрише ништо. Човек со нечиста совест само ја потиска меморијата на лошите дела, т.е. се прае удрен пред сам себе, арно ама совеста никогаш не престанува да работе и нон стоп го јаде власникот, без разлика шо он тоа успешно го крие од другите. Ама вечер коа ке си легне пред спиење совеста му шепка.
Nemozam da se snajdam vo ova kapitalisticko moderno opsestvo.nevraboten .neozenet i ne bas vo najdobra forma . .Chare .Resenie
Има чаре. Ќе мора да научеш да се снајдеш. И јас се осеќав исто така. Додуша и сеуште се осеќам така пошто не го сакам фактот како функционира оваа капилистичка машина. Ама живото просто ќе те натера да се снајдеш или ќе продаднеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom