Македонска берза

Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Релевантен медиум за да се извлече заклучок. На здравје!

 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Релевантен медиум за да се извлече заклучок. На здравје!

I sto kje se sluchi od dekemvri do januari-fevruari? Ne razbrav koj kje ne napadne...
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
I sto kje se sluchi od dekemvri do januari-fevruari? Ne razbrav koj kje ne napadne...
Ќе има драстичен пад на пазарот, не дека некој ќе не нападне, но инвестициски сигурно нема да процветаме. Особено после недобивањето датум во Октомври за ЕУ, одлуката за одложување на Нато, ќе биде капак за преценетите акции на МСЕ, (нлб, алк, рпл)
 
Член од
23 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
4
Ќе има драстичен пад на пазарот, не дека некој ќе не нападне, но инвестициски сигурно нема да процветаме. Особено после недобивањето датум во Октомври за ЕУ, одлуката за одложување на Нато, ќе биде капак за преценетите акции на МСЕ, (нлб, алк, рпл)
Формалност е членството во НАТО, треба да ги комплетираат сите парламенти гласањата. Нашите министесва за одбрана и надворешни веќе учествуваат на сите работни состаноци од министерско ниво па надолу.

Нема опција да не се случи-само ако не е декември во Лондон, ќе биде во февруари во Вашингтон.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
NATO е завршена работа. Само е прашање на време.

Со ЕУ не е баш така, пошто има земји скептични кон проширување, а нашиве политичари прават се’ да им ја потврдат скепсата.

Нејсе, има некои изгледи дека сепак ќе добиеме некоја покана за почеток на преговори, и тоа да биде искористено да се напумпа берзата.

Дали ќе наседне народов ќе видиме. Јас мислам има добри шанси и затоа сум на холд. А дека многу акции се преценети тука се слагаме.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
283
Поени од реакции
257
Ќе има драстичен пад на пазарот, не дека некој ќе не нападне, но инвестициски сигурно нема да процветаме. Особено после недобивањето датум во Октомври за ЕУ, одлуката за одложување на Нато, ќе биде капак за преценетите акции на МСЕ, (нлб, алк, рпл)
Не верувам дека ќе има драстичен пад. Дај боже да паднат НЛБ и АЛК за да изнакупувам :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
И покрај лошиот полугодишен извештај КМБ порасна 10 проценти.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Нато можеби е формалност, но најавите за Рекет 1-6 мене ми личат на увертира за подолготрајно одложување на членството. Предвремените избори кои би произлегле од таква внатре политичка уцена, ќе сменат се - вмро сигурно ќе најде ,,соодветна ,, причина за долго одолговлекување. Ентузијазмот за раст на МСЕ затоа мислам дека ќе спласне набрзо.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Ќе има драстичен пад на пазарот, не дека некој ќе не нападне, но инвестициски сигурно нема да процветаме. Особено после недобивањето датум во Октомври за ЕУ, одлуката за одложување на Нато, ќе биде капак за преценетите акции на МСЕ, (нлб, алк, рпл)
Ne znam zoshto mislish deka kje ima drasticen pad? Koj kje prodava I zoshto? Ne znam za tebe, eve jas na primer sum skoro all in na mse, I ne prodavam... ili ako neshto prodadam odam na drugo mesto kade sto mislam deka ima pogolem potencijal za rast... vidi go ucestvioto na stranski investitori, postojano pagja, se isprodavaa...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Нато можеби е формалност, но најавите за Рекет 1-6 мене ми личат на увертира за подолготрајно одложување на членството. Предвремените избори кои би произлегле од таква внатре политичка уцена, ќе сменат се - вмро сигурно ќе најде ,,соодветна ,, причина за долго одолговлекување. Ентузијазмот за раст на МСЕ затоа мислам дека ќе спласне набрзо.
Ќе спласне сега ако конечно продолжи Талир или можеби Базни Станици (случаи кои што директно ќе влијаат на берзата)
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Нато можеби е формалност, но најавите за Рекет 1-6 мене ми личат на увертира за подолготрајно одложување на членството. Предвремените избори кои би произлегле од таква внатре политичка уцена, ќе сменат се - вмро сигурно ќе најде ,,соодветна ,, причина за долго одолговлекување. Ентузијазмот за раст на МСЕ затоа мислам дека ќе спласне набрзо.
Со должна почит кон тебе иако не те знам. Пред 10 дена се мислеше каде за прв пат да вложиш пари во берза и сега одма дојде до заклучок дека цела берза ќе има драстичен пад. Ако немаш „јајца“ за вложување во моментов, барем не шири паника. Дека акциите се преценети е точно, фактот дека нема кој да продава за нагло да руши цени е точен (претежно акционери се големите газди и членовите на управата, фондовите и други компании на МСЕ)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom