Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
а дали има врска бучавата што се јавува со моменталниот број на вртежи? на пример, само на одреден број вртежи да се јавува бучава?
Со бројот на вртежи не ама со брзината да ако одиш побрзо бучи а споро да не бучи. А тоа со вртежите треба да се проверат држачите на моторот.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Со бројот на вртежи не ама со брзината да ако одиш побрзо бучи а споро да не бучи. А тоа со вртежите треба да се проверат држачите на моторот.
примеров ми беше, ако се јавува бучава во секој степен на пренос при одреден број на вртежи и тоа само во одреден дел од колата (само на предни, или само на задните седишта да се приметува)...
дали во тој случај е до лагери или до што на пример?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
примеров ми беше, ако се јавува бучава во секој степен на пренос при одреден број на вртежи и тоа само во одреден дел од колата (само на предни, или само на задните седишта да се приметува)...
дали во тој случај е до лагери или до што на пример?
Дефинитиво не се лагери туку изгледа имаш некој скинат дежач на ауспух и допира на шасија и бучи според мене тоа е нека даде и друг мислење :smir:
 
Член од
11 март 2010
Мислења
46
Поени од реакции
1
Дали може да се стави акумалтор од 70 Ампери наместо фабричкиот од 45 Ампери без да прави проблеми ?
па може да...пред скоро две години ми изгоре анласерот и со оргинал од југо 55 не го ваѓа истиот звук требит појак така да мојт и со појак акомулатор да работит.

Тие дизели се супер дека се isuzu новиве се полоши дека се опелови ... од тоа годиште претпоставувам се работи за 1.7 дизел или 1.7 турбо дизел ?
Астрата 1.7 дизел е супер баш едни другарчина што живеат до мене имаат таква колата е супер ај истурија од возење а и јас сум ја пробал топп е....кога сме кај опелите мој блиски роднини имаат корса 1.7 дизел 1997 година за колана неам коментар струја и карасориски се добри се држат супер само нормално требит пазење и одржавање :smir:

Дали мислиш на овој дел?
Најубо ти е да побараш по отпадиве...посебно не верувамд а се прадава ваков дел :toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
примеров ми беше, ако се јавува бучава во секој степен на пренос при одреден број на вртежи и тоа само во одреден дел од колата (само на предни, или само на задните седишта да се приметува)...
дали во тој случај е до лагери или до што на пример?
не е лагер... ако ти бучи лагер звукот ќе го слушаш на одредена брзина, макар и моторот бил изгаснат... барај го решението во држачи на мотор/издув.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
Дали Ауди од 1994 година 1.6 бензинец можи да се регистрира во Македонија и колку тоа отприлика ќе кошта?
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Бучење и најчесто зависи од која страна е лагерот ако вртиш лево или десно на една страна ке бучи на другата нема зависи дали е лев десен.
Аха, а која е причината да тркалото се мрда по малце коа ке го протресам со раце? Стегнато е и се е као шо треба, ама неколку луѓе ми рекоа дека лагерот е отиден...
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Аха, а која е причината да тркалото се мрда по малце коа ке го протресам со раце? Стегнато е и се е као шо треба, ама неколку луѓе ми рекоа дека лагерот е отиден...
Отидено ти е рамото...Тоа е фиксирано со гумица и кога гумицата скапува се појавува луфта помеѓу тркалото и ова...Незнам дали се вика рамо или поинаку но мислам на ова:

горе во средина што е гумицата (над жолтата налепница :)).
Или спона се викаше бе? Ги мешам поимиве :D
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Забораив да пишам дека проблемот е на задното тркало..
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Отидено ти е рамото...Тоа е фиксирано со гумица и кога гумицата скапува се појавува луфта помеѓу тркалото и ова...Незнам дали се вика рамо или поинаку но мислам на ова:

горе во средина што е гумицата (над жолтата налепница :)).
Или спона се викаше бе? Ги мешам поимиве :D
Тоа горе е спона тоа доле што е подизвадено е рамо :helou:

Забораив да пишам дека проблемот е на задното тркало..
А што кола е може да е лагер може да е виљушка ако ја има може трето нешто треба да се провери вака само нагаѓам.
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Opel kadet , 1.3 .. задното тркало. :smir:
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
абе кај има картинг кај нас у скопје и над колку години ?
 
H

^HITMAN^

Гостин
Aјде да ве замолам за оние што се разбираат колку би ме чинел комплетен ремонт на BMW 318 1.9i 120kc, бензин, произведен 2000 година, + замена на сите потрошни делови дека го купив увезен од Бугарија, сакам да го ремонтирам иако не покажува никакви знаци и да сменам се што е потребно да се замени од потрошните делови, лагери, што ти јас знам....
Однапред благодарам.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
абе кај има картинг кај нас у скопје и над колку години ?
Професионално сакаш или она што е плаќаш и возиш на време?

Aјде да ве замолам за оние што се разбираат колку би ме чинел комплетен ремонт на BMW 318 1.9i 120kc, бензин, произведен 2000 година, + замена на сите потрошни делови дека го купив увезен од Бугарија, сакам да го ремонтирам иако не покажува никакви знаци и да сменам се што е потребно да се замени од потрошните делови, лагери, што ти јас знам....
Однапред благодарам.
Не би ти препорачал ремонт ке те фати ѓавол ипол и некој бош мајстор ако ти се погоди отиде јабана колата.
Смени и уље, филтер за уље и за воздух, ребраст каиш, филтер за гориво. И провери дали бучи лагер дали треба да се смени нешто во предница. А мењавање на здрави делови се само фрлање пари нема резон да се мењаваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom