Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Издувавајте ги оти на технички клавет мерачи. Па послем ќе клавет налепници. Или ставајте плин.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
imam pominato 45.000, do sega svekici ne sum menuval...koga treba da se smenat,inaku pali od prva, ne secka vlece dobro.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
De pojasni pod toa izduvaj gi kako se pravi toa?
не мислев буквално дека ќе се реши проблем или ќе се поднови моторот на тој начин, но она што го вели @LostParadise држи вода, ако се вози премногу градска, да се издува одвреме навреме со повисок број вртежи, можи многу нема да помогне ама колку толку. Бев изненаден оти сега првпат ми ставија мерач во ауспухот па да ви пренесам искуство. Го отпечатија резултатот и го ставија во досие за возило. Дали на сите технички ова не знам.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
не мислев буквално дека ќе се реши проблем или ќе се поднови моторот на тој начин, но она што го вели @LostParadise држи вода, ако се вози премногу градска, да се издува одвреме навреме со повисок број вртежи, можи многу нема да помогне ама колку толку. Бев изненаден оти сега првпат ми ставија мерач во ауспухот па да ви пренесам искуство. Го отпечатија резултатот и го ставија во досие за возило. Дали на сите технички ова не знам.
3-4 години со ред ми мерат издувни и внесуваат во документи не е од скоро.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Што знам, можда оти опелот и југото беа еуро нула, досега Радишани не ми ставале. Сега Карпош Здружение првпат ми мереше со новата.
И нешто друго ново барем за мене (ја отепав од барање низ дома па се враќав у технички :pos: ), од пред пола година ми кажаа веќе не давале налепници за регистрација. Кој не следи закони да си знае и тоа.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117
не мислев буквално дека ќе се реши проблем или ќе се поднови моторот на тој начин, но она што го вели @LostParadise држи вода, ако се вози премногу градска, да се издува одвреме навреме со повисок број вртежи, можи многу нема да помогне ама колку толку. Бев изненаден оти сега првпат ми ставија мерач во ауспухот па да ви пренесам искуство. Го отпечатија резултатот и го ставија во досие за возило. Дали на сите технички ова не знам.
Bukvalno 70% nis grad 30% na otvoreno. Inaku odkoga ja kupiv kolata veke 5 godini stavat vo auspuh i ovie ne komentirat nisto. Samo mi rekoa kocnicata da ja pretiskam pojako ponekogas za da nabiva (a sto da nabiva nemam vrska), mnogu blago sum ja pretiskal.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Bukvalno 70% nis grad 30% na otvoreno. Inaku odkoga ja kupiv kolata veke 5 godini stavat vo auspuh i ovie ne komentirat nisto. Samo mi rekoa kocnicata da ja pretiskam pojako ponekogas za da nabiva (a sto da nabiva nemam vrska), mnogu blago sum ja pretiskal.
Ради вакумот да не ти кажале така?
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
koga veke zboruvate za modeli na koli moj prijatel kupi bmw 2009 godina i sega site lambi mu svetat vnatre edna kupa senzori za menuvanje trosok okolu 1000 evra :)


Zborot mi e moze da kupas i nekoja poslaba marka a poveke da se pogodi od onie isforsiranite bmw,audi,WV.
Tocno taka...jas sum audi fan ama dzepot baska ne mi e dlabok za odrzavanje za takov brend..kupiv toyota auris 2.0 d4d, masina nevidena.
Mal servis filter ulje(hengst), nafta(hengst) vozduh parno + 6.3L ulje mannol + rab raka = 5.500denari
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Дечки , станува збор за Ауди а5 со 170кс , на неколку пати приметувам дека на нагло давање на гас на помала брзина околу 50 и со втора кога претицам колата забегеува многу или лево или десно не одржува правец , мора панично да се борам со воланот да не се акнам негде , исто имам приметено и дека воланот забегува на десно кога ке го пуштиш , за ова ми рекоа дека најверојатно е до гумите , некој да имал вакво искуство да каже решение ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Дечки , станува збор за Ауди а5 со 170кс , на неколку пати приметувам дека на нагло давање на гас на помала брзина околу 50 и со втора кога претицам колата забегеува многу или лево или десно не одржува правец , мора панично да се борам со воланот да не се акнам негде , исто имам приметено и дека воланот забегува на десно кога ке го пуштиш , за ова ми рекоа дека најверојатно е до гумите , некој да имал вакво искуство да каже решение ?
Центрирање обавезно, ако имаш нешто за менување на предницата или ако ти се лоши гумите прво сервис, па центрирај ја.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Центрирање обавезно, ако имаш нешто за менување на предницата или ако ти се лоши гумите прво сервис, па центрирај ја.

А нели за центрирање симптоми се и да тресе колата , мене не ми тресе ни најмалце ни на автопат ни вака кога возам по нашиве патишта
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
А нели за центрирање симптоми се и да тресе колата , мене не ми тресе ни најмалце ни на автопат ни вака кога возам по нашиве патишта
Не знам дали мора и да треси, кај мене после промена на делови и амортизери на предницата почна да забегува дури и страв ме фати на Плетвар кога се симнував, не можев да ја контролирам ни во кривина ни кога влегував во тие длапките на асфалтот што се направени од тешките возила, а за брзо почна и да ми ги јади гумите странично, ја центрирав и сега спие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom