Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 октомври 2018
Мислења
25
Поени од реакции
78
Zdravo, sakam da prasham za maloletni dechinja na koi i dvata roditeli se so bg drzhavjanstva kolku vreme otprilika se cheka t.e kolku vreme e celata procedura od podneauvanje na dokumenti do dobivanje na ukazi? Blagodaram odnapred.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
So brat
Автоматски споено мислење:


IMA li nekoj da go potvrdi ova? Jas kolku sto gledame na forumot ima so brat/sestra pominato na prvo
Druze, skoro godina go pratam forumov, stotina strani nanazad, ottamu vlecam zaklucoci i informacii, ne deka znam nesto. Nemozes da se uklucis sega vo diskusija, da postavis prasanje i da cekas odgovor i da bide toa toa. Listajte nanazad, citajte, mnogu raboti se spodeleni. Ako ve interesira mnogu.
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
176
Поени од реакции
126
Drugari Prinateli ve molam za link ili objasnuvanja kako se postapkite odkako ke ti bide potpisan UKAZOT i ke zakazez termin, znam dve sliki treba i kopija od pasos mk, PONATAMU??? NEKOJ LINK OD FORUNOV, prebaruvav ama nemozez da najdam inaku imase znam, mnogu e. Vi blagodaram
Автоматски споено мислење:

Osobeno okolu bg adresata information????, edem mi kaza 250evra od sofija ili 350 evra od kustendil se komplet ke ne kosta????
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Drugari Prinateli ve molam za link ili objasnuvanja kako se postapkite odkako ke ti bide potpisan UKAZOT i ke zakazez termin, znam dve sliki treba i kopija od pasos mk, PONATAMU??? NEKOJ LINK OD FORUNOV, prebaruvav ama nemozez da najdam inaku imase znam, mnogu e. Vi blagodaram
Форумов нуди можност за пребарување, има доволно коментари во врска со ова што го бараш. Побарај си по keywords, секаде кадешто се објаснуваат тие процедури се среќаваат овие термини: службена адреса, (општина) Слатина, улица Леге, ЕГН. Пробај со овие термини и на кирилица и на латиница.
 
Член од
9 август 2019
Мислења
6
Поени од реакции
9
jas bev samo so brat i 21vi noemri bev na polozitelna i posle okolu 10ti dekemvri se smeni vo proverka i duri sega na 1vi avgust se potpisa jotova
Zdravo , cestito i samo napred !!! Koja godina bese na intervju ?!?! I jas sum vo istata procedura za bg pasosh kako tebe ... na proverka sum od januari /2019 !!!
Fala na odgovor
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
до кај се стигнати со промена од задолжителна во финална,некој што скоро му се сменил статус да пише.
 
Член од
1 јуни 2018
Мислења
7
Поени од реакции
2
Zdravo sakam da prasam pole kolku vreme izleva drzavjanstvoto, jas bev na intervju vo avgust 2018. Ubav den .
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
za brza postapka prashvaj nekoj posrednik... mene mi kazhaja za jone od ohrid ma eve pojche od 1 mesec mi go prachet telefonot... ako nekoj go znajt neka go pishet tuka
pojche lugje sho imet pisheno na forum:
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za da se podigne ukazot nema potreba da se zakazuva elektronski, zatoa sto nema mnogu lugje. Najprvo treba da uplatite 50 leva za ukazot vo postenskata banka. Taa se naogja od Kostas kafe na kosot. Svrtete se so grb na Kostas kafe prodolzete do kraj na ulickata i levo. Tamu ke kazete deka uplakate za ukaz. Ke vi dadat urnek. Ke go popolnite. Provizija e 5 leva. Kaj 9.30 bev vo Ministerstvo za pravosudie (tamu kade sto bev i na intervju). Treba da imate ispecateno dekz brojot vi e odobren( ili protokolot ili od trsenje so status deka vi e potpisan ukazot). Na vrata ke ve prasaat dali imate zakazano elektronski i ve pustaat da odite na 5 kat. Tamu cekate red. Obicno primaat po dvajca. Go pokazuvate ispecatenoto i pasosot i dve fotografii da se novi ne isti kako na proishodot. Potoa vi go naogjaat dosieto. Ke vi dadat eden list na koj pisuvate ime i prezime, data na podiganje na ukazot, toa go popolnuvate na KIRILICA. Ke ve prasaat za adresa, mene ne me prasaa zosto veke ja napisav. Toa e sluzbena adresa na opstinata koja se naogja vo blizina. Istata adresa e istaknata na vlezot na 5 kat. Potpis i ke vi vratat orginalni dokumenti koi ste gi podnele za doplnuvanje. Od tamu odite i pravite dve kopii od ukazot i od pasoso ( slikata na pasosot i vlezot vo Bugarija). Ja barate opstina Sredec. Tamu zemate formulari na eden salter. Gi nosite na kasa da platite. Ako ne mozete da se snajdete ke vi gi popolnat. Normalno ke pocastite 5 leva. Popolnetite formulari gi kopirate. Ke se vratite i vi davaat kvitancija za toa deka ste platile. Obicno za 7 dena vi izleguva maticniot broj. Odite da go zemete vo opstina i odite na slikanje. Slikanjeto e na drug kraj na Sofija vo opstina Slatina. Adresata e ul. Shipkovacki prohod 67. Ova go znam zatoa sto soprugot se slikase. Nie se najdovme so garmin. Ako nemate garmin, mozebi e pametno da zemete taksi. Tamu se plaka za 3 dena 124 leva na lice mesto, za licna karta i pasos. Ve slikaat, za 3 dena go podigate pasosot. Ako planirate vednas da zaminete vo EU pozelno e da izvadite evropska zdravstvena karticka. Taa se vadi vo blizi a na opstinata kade sto ke se slikate. Za cena i ualovi ke vi kazam koga ke izvadam, zatoa sto bez l.karta ne ja davaat. Moze da vi pobaraat dvajca svedoci so bugarsko drzavjanstvo da potvrdat deka ste toa vie. Ke zamolite nekoj od tie sto cekaat, normalno znaete treba da pocastite nekoj lev.
___________________________________________________________________
Sakam so vas da go spodelam moeto iskustvo od Bugarija. Otidov da se slikam za pasos i licna karta, a soprugot se slikase pred Veligden. Togas toj plati a tri dena da mu bidat gotovi dokumentite. Procedurata e sledna. Prvo treba da imzte kopijz od makedonskiot pasos, so slikata i pecatot zavlez. Treba da go odnesete orginalniot ukaz, prethodno napravete si kopija i dokumentot za postojana adresa na koja e vpisan vasiot bugarski maticen broj. Jas ja odbrav sluzbenata adresa. Slikanjeto e vo opstina Slatina. Koga otidov tamu, vo soba 3 pobarav formulari. No na salterot mi kazaa deka mi trebaat dvajca svedoci Bugari koi ke potvrdat deka sum taa jas. Vidov malku maka. Soprugot bese eden, ama nikoj ne sakase da ja potpise deklaracijata, zosto treba da e prisuten na vaseto slikanje. Dadov i baksis na edna zena ama taa koga zavrsi rabota si zamina. Sreka dojde eden posrednik i zavrsivme rabota. Potoa mi rekoa deka za prv pat ne moze da se izvadi pasos po brza postapka tuku samo za 1 mesec. Toa sto vi zboruvav za evropska zdravstvena karticka, ne ja izvadiv. Iskreno mi se vide skapo, pobaraa 90 evra. Toa treba samo za tie sto mislat da rabotat vo Svedska. Jas rizikuvam i ke odam bez karticka. Koga ke se vrabotam ke ja sredam. Inaku se selam vo Belgija.
_________________________________________________________________________________
Значи за побрзо да дојдете до државјанство неможе никако, а кога ќе имате државјанство побрзо да го земете пасошот може и тоа на 3 начини.
Редовна постапка каде се сликате и чекате 3 недели која е најефтина (мислам дека е 20 евра), за 40 евра ќе го добиете пасошот за 3 работни дена или т.н. брза постапка и последната опција е за 80 евра да го добиете пасошот во рок од 8 саати т.н. експресна постапка.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Moite rodnini gi zemaa so zakazuvanje.Vo opstinata se plakja na salter kaj niv 30 leva po covek. Dokumentite se mnogu ednostavni i se popolnuvaat za 5 min. Navistina 5 min.ne e kazano simbolicno. Vo eden dokument pisuvas ime,prezime i postojana adresa vo BG (Lege6, opstina Sredec, Sofia) i potpis.Vo drugiot samo ime, prezime i Makedonija kako dosegasna adresa (nastoyashtia adres se vika). Vo tretiot ime prezime tvoe, informacii: zenet ili ne, ime i prezime na zenata,datum na ragjanje nejzin,brak ako si zenet koga e sklucen,podatoci za roditelite,nivni iminja, preziminja, datumi na ragjanje, zivi ili ne, deca ako imas nivni iminja i datumi na ragjanje i na druga strana informacii za brakja, sestri. Nothing special. Nikakvi baksisi ne se potrebni. Personalot e ljubezen,visoko profesionalen. Ne ti trebaat dusebriznici (posrednici). Z a 7-10 dena si gi zemas udostovereniata i pravec Police za slikanje. Za ukazot se plakja 50 leva u banka i provizija ~4 leva.Smetkata ja imas na stranata na Min.zaPravosudie, dve sliki i otpecaten dokument od predhodno zakazano podiganje na Ukazot. Prosto kako grav... Mislam deka mnogu ke ti pomogne da si go srabotis sam...
---------------------------------------------------------------------------------
Автоматски споено мислење:

prodolzenie plus od drugi lugje---------------------------------------------------------------------------------------------
odkako go zemav egn plativ 4 leva na salter i so listot egn,ukazot,fotokopija od pasos i vlez ba granica bev vo policija na slikanje.Tamu prvo mibpobaraa dvajca svedoci a po edna minuta ne treba.potpolbiv formulari i vlegov na slikanje mi zemaa otpecatoci i za 30deba ce bilo gotovo licna karta i pasos.Glupav izvod ne mi pobaraa niti za egn nitu za slikanjje.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6 leva zima bankata kako provizija. kaj nas primer plakjas nesto na uplatnica,bankata zima provizija soglasno sumata.taka i tamu. 56 leva spremiza toa.okolu slikanje na uplatnica mislam deka nema potreba bidejki isto samo e cel na doznaka i iban na ministerstvoto. drugoto e individualno koj sto pak ke napomenam deka mora da vi pomogne bankarkata za da bide pravilno.
Se vnasa vase ime i prezime,nekoja skratena verzija na maticen posto neli nemate bg egn,i mob broj.
Inaku uplatnicata se zadrzuva i se izdava ukaz vo pismena forma.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Уплата е 50 лева,6 лева е провизија околу пополнувањето само со службеничката за да не се утне нешто. треба да ви дадат потврда за уплата во печатена форма,плус уплатницата,најдобро да се захефтаат заедно за да не се изгуби нешто.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Preuzeo sam Ukaz pa da opisem korake kroz koje sam prosao

Nakon sto vam Ukaz bude potpisan, tj. "Obrazuvana prepiska N:...", rezervisete podizanje preko linka koji se nalazi odmah ispod vaseg statusa "Zapisvane".
Predefinisana su vam polja za ime i prezime, br. prepiske i molbe, a vi upisujete datum i vreme rezervacije, br.pasosa i e-mail, i uploadujete prvu stranu pasosa, onu sa slikom. Npr. slikajte pasos telefonom, fotoaparatom ili tabletom prebacite na kompjuter i dalje vec ne bi trebalo da bude problem. Kada rezervisete, izacice vam naredni prozor da treba da pogledate e-mail postu. Meni su odmah istovremeno stigla dva mejla. U jednom imate plavi link za potvrdu rezervacije, kada to uradite, izacice vam novi prozor da je potvrdjena vasa rezervacija. U mejlu cete imati rok od dva dana za potvrdu rezervacije. Pogledajte u Junk boxu ili Spam box, mozda vam tamo budu mejlovi. Stampajte mejl kojim vam je potvrdjena rezervacija. Mogu da vam posaljem ove mejlove i slike ovih prozora kroz koje cete proci.

Za Ministarstvo pravde spremite: odstampanu rezervaciju, kopiju prve strane pasosa, dve slike pasosa novijeg datuma, i uplatnicu na 50 leva. Meni prve dve stavke nisu trazili, vec samo dodjite 15-ak minuta ranije ispred Ministarstva, jer mozda udjete ranije kao i ja jer nije bilo guzve. Na ulazu obezbedjenu pokazete pasos, oni tamo vec vide u kompjuteru i na njihovom papiru da ste rezervisali, prodjete kroz skener i dalje na salter 4 u prizemlju. Uplatu mozete izvrsiti u Alianz banci, tamo vec znaju proceduru. Ona se nalazi na nekih 100 metara od Ministarstva. Tacnije, kada gledate u ulaz Ministarstva, sa desne strane vam je ulica, idete navise tom ulicom tako da vam sa leve strane bude Ministarstvo i na kraju te ulice s desne strane vam je banka. Ponesite 50 + 6 leva za proviziju i pasos. Na ovom sajtu: https://www.justice.government.bg/24/ proverite broj racuna (IBAN) na koji uplacujete i ostale podatke, ali isti imate i na vratima ministarstva, prikacio sam i ovu sliku. Imaju i u banci, ali bolje proverite.

Sluzbenica Ministarstva ce otvoriti vas dosije, ako imate stare dokumente, vratice vam nazad ili vi obavezno pitajte za svaki slucaj da ne zaboravi. Ja sam uzeo stari dokument, na jednom papiricu sam napisao sta preuzimam od dokumenta, upisao svoje ime i prezime kako stoji na Ukazu, datum preuzimanja i potpisao (mozda sam upisao i datum rodjenja i adresu u Srbiji, ne secam se). Na drugom papiricu se popunjavaju podaci zapreuzimanje Ukaza. Ovde je bitno napisati adresu gde se prijavljujete, ja sam stavio sluzbenu u Sofiji, ul. Lege 6, Opstina Sredec, i vase ime i prezime, datum preuzimanja i valjda rodjenja, i potpisujete se. Oba papirica sam popunjavao cirilicom. Na jednoj fotografiji na poledjini ce vam reci da upisete svoje ime i prezime kao u pasosu.

Odmah sam otisao do Opstine koja se nalazi u ulici paralelno gde se nalazi kafic “Costa coffee” pa mozda i bas iza ovog kafica. Na prvom spratu sa desne strane imate saltere. Kada sam ja bio, radila je samo jedna starija zena. Dala mi je da popunim dva formulara (prikacio sam ih ovde). Adresna_karta_nastoiash_adres i Zaiavlenie_postoianen_adres. Popunjavaju se na cirilici i vrlo je jednostavno. Prvi je za adresu u Srbiji, a drugi zaadresu u Sofiji, u mom slucaju Lege 6. Ona ce vas pitati za imena i prezimena i datume rodjenja za roditelje, brata ili sestre, supruznika i dece. Pripremite sve to na nekom papiricu, napisano na cirilici i samo dajte da prepise, ali na kraju proverite da nesto nije pogresila. Uplatite taksu od 30 leva na susednom salteru. Pripremite i kopiju Ukaza, mada je ona meni iskopirala jos dva primerka. Pripremite i kopiju prve strane pasosa, mada se ne secam da li mi je trazila, ali pasos na uvid sigurno jeste. Dala mi je delovodni brojsto je ustvari priznanica o uplacenoj taksi, i rekla da tu zapisem broj na koji mogu da proverim da li mi je gotova prijava adrese i EGN. Rekla mi je da za oko 7-10 dana ce biti gotovo. Na sajtu opstine Sredec ima i mejl, pa moze i ovim putem da se proveri. Ovo je sajt: http://sredec-sofia.org/bg/pag...ka-registratsiya-i-obsluzhvane

Naredni korak mi je podizanje ovih papira iz Opstine i pravo u Policiju u bulevar "Knyaginya Maria Luiza". Nalazi se u blizini autobuske stanice (oko 15-ak minuta pesaka) gde se ceka bus za Srbiju. Ovde mogu da izvadim ekspresno pasos i licnu kartu. Potrebno je spremiti kopiju ukaza, valjda kopiju prve strane pasosa, pasos na uvid, papire iz opstine (EGN i prijavu adrese, samo ne znam da li kopiju ili original, verovatno kopije), takse se placaju na istom mestu, ekspresna usluga za oba dokumenta je valjda 304 leva (290+provizija), zahtev je vec popunjen sa podacima povucenim iz sistema, samo potvrdjujete ili osporavate tacnost istih. Mislim da bi tu trebali da se nadju svi oni podaci koje ste ostavili kod sluzbenice u Opstini (imena i prezimena i datumi rodjenja roditelja, brace i sestre, dece, supruznici). Postavio sam i ovaj formular da se upoznate (mislim da je to taj formular), slikanje je u policiji, izvod iz matične knjige rođenih preveden i legalizovan (negde san na forumu procitao original na uvid, a kopiju zadrzavaju). Ovde su cene izrade dokumenata: http://www.yambol.mvr.bg/Uslug...novite_bulgarski_documenti.htm

Prilikom rezervacije Ukaza, rekao sam da je predefinisano polje sa imenom i prezimenom. Meni se prezime zavrsava na ić, a u Ukazu je na kraju cirilicno č. Imacete opciju na formularu za pasos i licnu kartu da promenite zavrsetak.

Za podizanje pasosa imate broj na uplatnici koji vam tamo napisu i na osnovu tog broja podizete dokumenta. Status izrade dokumenata mozete da pratite na sajtu https://izdadeni.mvr.bg/nld2/nWeb2.nsf/fVerification. Ako cekirate ekspresnu uslugu, trebalo bi da bude gotovo do max 8 sati. Opstina radi od 9-17:30, a Policija od 8:45-17:15.

Ako neko zeli da legalizuje i prevede dokumenta u Sofiji, mogu da dam kontakt. Ja sam ostavio, tek treba da preuzmem i nadam se da ce sve biti u redu. Cena po dokumentu, tacnije po izvodu je 35 leva za vreme izrade za 6-7 dana. Za 1-2 dana je 70 leva. Proverio sam u jos jednoj agenciji i cene su bile nesto vece u odnosu na ovu gde sam ja predao. Preko Konzulata u Sbiji je 25 evra, ali su gotova ranije, mozda za 1-2 dana.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
odlazak u Policiju za pasos i licnu kartu.
Pre odlaska u Policiju u bulevar "Knyaginya Maria Luiza 48" (u ovoj ulici je glavna autobuska i zeleznicka stanica) sam otisao po EGN dokument u opstini Sredec. Ista gospodja kod koje sam predao zahtev mi je i izdala EGN. Pokazite pasos na uvid. Bio je gotov za 7 dana, ali mozete telefonom pozvati da proverite da li je gotov. Iskopirajte ovaj dokument, mozda vam nekad zatreba u zivotu, tako bar ja radim. Za policiju spremite:

- primerak Ukaza koji ostavljate kod njih
- kopiju prve strane pasosa ostavljate
- pasos na uvid
- udostoverenie za postoianen adres je tacan naziv dokumenta koji uzimate iz Opstine (vas EGN i adresa...). Predajete original.
- izvod iz matične knjige rođenih preveden i legalizovan. Original na uvid, a kopiju ostavljate
- zahtev se popunjava na salteru 16 ili 17. Ovde dajete sva dokumenta samo na uvid, odredjujete brzinu izrade licnih dokumenata i potpisujete neke papire da ste predali za izradu ovih dokumenata. Zahtev je delimicno sistemski popunjen (prvi deo), drugi deo sam morao da popunjavam licno. Mada me je sluzbenica pitala, da li hocu licno da popunjavam ili da ona otkuca na masini-kompjuteru, ali ja sam rekao, ja cu
. Za ono sto je sistemski popunjeno imate mogucnost da potvrdite ili osporite tacnost. Npr. u pasosu i licnoj karti ce vam stajati ime i prezime na bugarskoj azbuci-cirilici i prevod na engleski-latinicu. U mom slucaju je bilo da mi se na cirilici prezme zavrsava na cirilicno Č, a na latinici je pisalo CH. Ovde imate opciju da promenite nastavak u prezimenu samo na C. Od ostalih podataka sam upisao boju ociju, visinu, ime i prezime roditelja i datume rodjenja, ime i prezime za suprugu, itd., imate ovaj formular postavljen nedavno u mom postu. Onda vas upucuje na salter za placanje.
- takse se placaju na salterima 1 i 2. To su ustvari izdvojeni salteri banke. Ekspresna usluga je 303.5 leva za pasos i licnu kartu. Pasos na uvid. Potpisujete uplatnice i preuzimate iste
- Sve gore navedeno predajete na salter 6 ili 7. Sluzbenica proverava sva dokumenta i zahtev i onda se slikate, ostavljate digitalni potpis i otisak oba kaziprsta. Zamolio sam je da mi dokumenta budu gotova do 15 sati zbog prevoza, i to nije bio problem. Mada mi je ona rekla za 15:30. Inace, zahtev sam predao oko 11h. Dace vam papiric pod kojim se vodi vasa predaja zahteva.
- na salteru 16 ili 17 preuzimate pasos i licnu kartu. Pasos i delovodni broj na uvid. Ne secam se da li se potpisuje nesto da ste preuzeli dokumenta.

Svi sluzbenici su bili krajnje ljubazni. Na kraju sam im odneo neke slatkise, kao da castim za pasos


Taksi od autobuske stanice do cafe "Costa Coffee" je oko 5 leva.

Imate Regional Police Station ul. Knyaz Boris I 215, to je iza hotela Ramada, blize je glavnoj autobuskoji i zeleznickoj stanici. Cuo sam da i tamo idu za licne dokumente.

Ovde su cene izrade dokumenata: http://www.yambol.mvr.bg/Uslug...novite_bulgarski_documenti.htm
Автоматски споено мислење:

@LordAragorn ова се постави кои ќе ти помогнат
Автоматски споено мислење:

И види на страна 3685 мој пост
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
до кај се стигнати со промена од задолжителна во финална,некој што скоро му се сменил статус да пише.
Интервју Јули 2018пред една недела се смени во финална.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
70
Поени од реакции
43
Здраво. Имам бугарски пасош и македонска возачка дозвола. Сакам да купам кола во Бугарија. Колата ќе биде регистрирана на бугарски таблички. Би сакал да прашам, дали можам да ја возам колата во Македонија и странство - Англија? Дали е ограничено колку време моѝам да ја возам во Македонија?
 

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
Zdravo , cestito i samo napred !!! Koja godina bese na intervju ?!?! I jas sum vo istata procedura za bg pasosh kako tebe ... na proverka sum od januari /2019 !!!
Fala na odgovor
Здраво, и јас сум со документи од брат - пасош земен само со изјава, плус моја потврда од друштво и сум на проверка од јануари 2019 , но сум со бр. 10.../2015 и интервју март 2016, плус бев на дополнителна дали и ти си како мене или си од 2017 год. поздрав .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom