Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
А не е добра за ладење?
Добра е како не е за ладење... како што би била добра и секоја крш ОнОф клима за ладење на 20м2, ама за греење најголемиот број од нас купуваме инвертери, а баткава праша и за греење... за она за што и зборуваме на темава.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Момци сакам клима да набавам, немам со кој да се советувам па ве замолувам за совет. На горниот спрат имам дневна и кујна заедно и плус две соби се тоа е грубо 60тина квадрати. Но сакам да набавам клима што ке ми постигне за дневната и една соба... мерев пустев тоа доаѓа 45 квадрати. (дневната и една соба). Што мислите за следната клима? Дали ке ми заврши работа помала некоја или....

https://klimi.mk/product.php?id=376

@klimi.mk

благодарам
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Момци сакам клима да набавам, немам со кој да се советувам па ве замолувам за совет. На горниот спрат имам дневна и кујна заедно и плус две соби се тоа е грубо 60тина квадрати. Но сакам да набавам клима што ке ми постигне за дневната и една соба... мерев пустев тоа доаѓа 45 квадрати. (дневната и една соба). Што мислите за следната клима? Дали ке ми заврши работа помала некоја или....

https://klimi.mk/product.php?id=376

@klimi.mk

благодарам
Mnogu podobar izbor ti e ovaa klima so Mitsubisi compressor e mnogu clenovi ja imaat na forumov i se zadovolni

LINK
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
ке ве молам за совет... читам тука има доста упатени корисници на клими ;) па вака... потребна ми е клима за загревање во оние периоди кога надвор не е многу ладно. т. е касна есен рана пролет. просторот што ке треба да го загревам е 42 квадрати. . салон трпезарија кујна. куќата е нова градба, однадвор стиропор од 5 см, залепен веднаш на гола цигла.. има 5 пвц прозори. . буџет планиран 35 до 38к...секако ке ми треба и за ладење летен период пошто дневнава ми е завртена накај запад нешто малку накај југ. однапред благодарам.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
ке ве молам за совет... читам тука има доста упатени корисници на клими ;) па вака... потребна ми е клима за загревање во оние периоди кога надвор не е многу ладно. т. е касна есен рана пролет. просторот што ке треба да го загревам е 42 квадрати. . салон трпезарија кујна. куќата е нова градба, однадвор стиропор од 5 см, залепен веднаш на гола цигла.. има 5 пвц прозори. . буџет планиран 35 до 38к...секако ке ми треба и за ладење летен период пошто дневнава ми е завртена накај запад нешто малку накај југ. однапред благодарам.
Со предлозите на Дени се сложувам, би додал со Haier Tundra 5.5 ка со термоизолација те стиропор фасада и PVC прозори нема да има потреба од друго грејно тело за греење на 42 квадрати. Барем 5-6-тина од форумов греат само со овој модел клима од 35-45 квадрати.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
378
Поени од реакции
169
Малку Помош (ми треба побрзо одговор),
Правам фасада и треба да демонтирам и монтирам клима уред се работи за Грее Коузи 3,5
Дали да барам стручњак или да буцкам сам, и ако барам која би била цена за услугава (монтажа и демонтажа)
ПС
Стара е 3 години дали треба нешто фреон да се дополнува или слично итака ја чепкаме (досега како е ставена така стои, ништо не сум фатил)
Благодарам
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
За демонтажа можеш и сам,види туторијали на Јутјуб. За монтажа повторно викни монтажер да ја вакумира подобро е.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Малку Помош (ми треба побрзо одговор),
Правам фасада и треба да демонтирам и монтирам клима уред се работи за Грее Коузи 3,5
Дали да барам стручњак или да буцкам сам, и ако барам која би била цена за услугава (монтажа и демонтажа)
ПС
Стара е 3 години дали треба нешто фреон да се дополнува или слично итака ја чепкаме (досега како е ставена така стои, ништо не сум фатил)
Благодарам
Ако ја оставаш на исто место, само можеш да ја тргнеш од носачите, да ја прицврстиш за скеле и после да ја вратиш на старо место.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.837
Поени од реакции
7.589
160w.ama nadvoresna e sega poniska ...ajde na +35/6/7 da vidime kolku ke kreni#
Зошто би чекале потопли денови? Нели целта на инвертерите е во вакви преодни денови да задржува константност, да не исклучува и да има комфор.

На високи температури во лето и на ниски во зима и најевтиниот инвертер ќе работи без да исклучува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom