Тетоважи

Член од
1 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
130
Јас сакам да се тетовирам на раката, некоја мала тетоважа, ама малку ми е страв од болка. Плус кожата ми е осетлива и на се реагира.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас сакам да се тетовирам на раката, некоја мала тетоважа, ама малку ми е страв од болка. Плус кожата ми е осетлива и на се реагира.
Ако имаш осетлива кожа, подобро не ставај.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Јас сакам да се тетовирам на раката, некоја мала тетоважа, ама малку ми е страв од болка. Плус кожата ми е осетлива и на се реагира.
Болката не е проблем бидејки сега веке има креми за анестезија на местото и тетовирањето е безболно. Малку поскапо од обично тетовирање но сепак безболно. Што се однесува до кожата, ако работи професионалец на кожа нема никогаш никаков проблем да има бидејки професионалецот има познавање на секакви видови на кожа и сите возможни позитивни и негативни реакции на истата :)

Меракот си е мерак, сепак затоа имаш два типа на луѓе само - истетовирани и неИстетовирани :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Член од
1 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
130
Болката не е проблем бидејки сега веке има креми за анестезија на местото и тетовирањето е безболно. Малку поскапо од обично тетовирање но сепак безболно. Што се однесува до кожата, ако работи професионалец на кожа нема никогаш никаков проблем да има бидејки професионалецот има познавање на секакви видови на кожа и сите возможни позитивни и негативни реакции на истата :)

Меракот си е мерак, сепак затоа имаш два типа на луѓе само - истетовирани и неИстетовирани :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Болка се трпи, тоа не е проблем и без анестезија.:)
Мене ми е за после тоа зошто кожата на се ми реагира
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Болка се трпи, тоа не е проблем и без анестезија.:)
Мене ми е за после тоа зошто кожата на се ми реагира
И мене ми е доста осетлива кожата, ама до сега сум немал никаков проблем со тетоважи.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Болка се трпи, тоа не е проблем и без анестезија.:)
Мене ми е за после тоа зошто кожата на се ми реагира
Како што пишав погоре, за тоа се разговара со твојот артист. Секој професионалец прво закажува термин за консултација поради вакви а и уште многу други причини. На таквиот термин се разговара за се и тогаш одиш дома и решаваш прво дали е тоа твојот артист а подоцна ако е тоа човекот кој си избрала да те тетовира доаѓа нормално тетовирање.
Тетовирањето во последните 10 години е на врв од индустријата, нема веке што не е возможно во светот на тетоважите :) единствено што даваат лоша слика на тетовирањето се самоуките и самопрогласените тетовирачи. Доколку не се учел од јутјуб човекот знае што е тетовирање, се друго е сумњиво и ризично!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Член од
1 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
130
Како што пишав погоре, за тоа се разговара со твојот артист. Секој професионалец прво закажува термин за консултација поради вакви а и уште многу други причини. На таквиот термин се разговара за се и тогаш одиш дома и решаваш прво дали е тоа твојот артист а подоцна ако е тоа човекот кој си избрала да те тетовира доаѓа нормално тетовирање.
Тетовирањето во последните 10 години е на врв од индустријата, нема веке што не е возможно во светот на тетоважите :) единствено што даваат лоша слика на тетовирањето се самоуките и самопрогласените тетовирачи. Доколку не се учел од јутјуб човекот знае што е тетовирање, се друго е сумњиво и ризично!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Фала ти на објаснувањето:)

Да соберам малку храброст па ќе појдам. Ама прво да се распрашам за каде
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Фала ти на објаснувањето:)

Да соберам малку храброст па ќе појдам. Ама прво да се распрашам за каде
Нема проблем, секогаш сум тука ако има потреба од било какво понатамошно објаснување.
Јас сум повеке од 25 години на сцената за тетовирање во Македонија и целта одсекогаш ми била една единствена, едукација и охрабрување на секој еден човек во Македонија за спознавање колку преубава уметност е тетовирањето.
Поздрав


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Член од
1 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
130
Нема проблем, секогаш сум тука ако има потреба од било какво понатамошно објаснување.
Јас сум повеке од 25 години на сцената за тетовирање во Македонија и целта одсекогаш ми била една единствена, едукација и охрабрување на секој еден човек во Македонија за спознавање колку преубава уметност е тетовирањето.
Поздрав


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Е јас не сум во Македонија, инаку ќе знаев;)
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
Секоја тетоважа има свое значение своја прикаска своја порака која ја исјажува
Оној кој се тетовирал претежно сака да одбележи некој дел од својот живот.
Некој настан кој силно влијаел на него

Иначе јас сакам да се тетовирам имам на ум 3 тетоважи но имам проблем
Имам псориаза и незнам како ќе реагира кожата на боите и оштетувањата при тетовирањето
Дерматолошки не се препорачува тетовирање
Барем така ми рекле мене .
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Секоја тетоважа има свое значение своја прикаска своја порака која ја исјажува
Оној кој се тетовирал претежно сака да одбележи некој дел од својот живот.
Некој настан кој силно влијаел на него

Иначе јас сакам да се тетовирам имам на ум 3 тетоважи но имам проблем
Имам псориаза и незнам како ќе реагира кожата на боите и оштетувањата при тетовирањето
Дерматолошки не се препорачува тетовирање
Барем така ми рекле мене .
Ова е она што цело време го пишувам за професионалност и лиценцирани студија.
Тетовирање не е проблем кога артистот си ја знае својата работа, да секогаш постои опасност но внимавајте - дури и на “перфектно здрава” кожа може да дојде до инфекции ако артистот не е професионалец.
Моја препорака е слободно да се тетовираш колку сакаш, при тоа за сите оние кои имаа псориаза - Одете на тетовирање кај артист кој е лиценциран и студио кое е регистрирано.Секоја боја што ја користат треба да биде посебно одобрена за тетоважи и да не е со истечен рок на траење. Важно е студиото за тетовирање да користи соодветни процеси за дезинфекција. Луѓето со псоријаза можат да бидат поподложни на инфекции после повреда на кожата :) тоа е факт, но Артистот не е Вањѓа, и можеби не е запознаен со вашата состојба, информирајте го па тој ако е професионалец ке знае процесот на тетовирање да го изведе соодветно и без никакви ризици до крај.
Поздрав!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
Ова е она што цело време го пишувам за професионалност и лиценцирани студија.
Тетовирање не е проблем кога артистот си ја знае својата работа, да секогаш постои опасност но внимавајте - дури и на “перфектно здрава” кожа може да дојде до инфекции ако артистот не е професионалец.
Моја препорака е слободно да се тетовираш колку сакаш, при тоа за сите оние кои имаа псориаза - Одете на тетовирање кај артист кој е лиценциран и студио кое е регистрирано.Секоја боја што ја користат треба да биде посебно одобрена за тетоважи и да не е со истечен рок на траење. Важно е студиото за тетовирање да користи соодветни процеси за дезинфекција. Луѓето со псоријаза можат да бидат поподложни на инфекции после повреда на кожата :) тоа е факт, но Артистот не е Вањѓа, и можеби не е запознаен со вашата состојба, информирајте го па тој ако е професионалец ке знае процесот на тетовирање да го изведе соодветно и без никакви ризици до крај.
Поздрав!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Дај предлог
Кое студио
Тату мајстор
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Дај предлог
Кое студио
Тату мајстор
Јас може да гарантирам само за кај нас, сигурно има и други низ Македонија но сепак за други не сум одговорен.
Скин Арт Студио
Дуле и Игор се таму тие ке средат се што ке прашаш.
т.ц. Буњаковец прв кат веднаш над дестан :)

Поздрав





Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Best-Forearm-tattoos-designs-ideas-for-men-women-60.jpg
Планирам да си направам тетоважа слична како на сликава со црвено и црна боја но имам подруга замисла, ако некој знае tattoo мајстор кој овој вид на тетоважи ги прави многу квалитетно нека ми напише порака или одговори на овој пост исто така ако знае да каже од прилика колку пари ќе ми излезе..
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Прегледај го приврзокот 214176
Планирам да си направам тетоважа слична како на сликава со црвено и црна боја но имам подруга замисла, ако некој знае tattoo мајстор кој овој вид на тетоважи ги прави многу квалитетно нека ми напише порака или одговори на овој пост исто така ако знае да каже од прилика колку пари ќе ми излезе..
Кај мене ова минимум 300 евра у оваа големина. Мада морам да предупредам дека јас копии не правам од туѓи тетоважи туку можеме сликава да ја земеме како основна замосла и да креираме нова!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Kajgana Shop

На врв Bottom