Мекици

Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Кај мене во маалската буреkџилница се продаваат највкусните мекици, за само 10 денари. :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Нешто поубаво од мекици нема.... да ми дадеш 100, сите ќе ги изедам:):D
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Јас ги знам како пишии. И многу ми беше чудно кога дојдов у Скопје и кога разбрав дека ги даваат за раѓање на дете. Кај нас се прават за појадок, а за раѓање на дете се месат тиганици. Ги јадам со сирење, јогурт, кисело млеко, а блага варијанта, која топло ви ја препорачувам со мекици е маџунот. Леле колку се убави пишиите со маџун, да пробате обавезно. Иначе има многу убави пишии до факултетите на бит пазар, во првата пекара или шо и да е, до нив. Само десет денара се, а од две тапан се правам, многу ми се.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ние го викаме питулици :D ама некогаш и мекици и мајка ми убаво прави само кога си пржи и ич не впива мрснотии финтата е мааалце ракиичка во тесто за да неутрализира вишок мрснотии кога ќе се пржи :D


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Чинам дека и таму ги викаа така, па затоа прашав. :)
Како и да е... да ве прашам сите ова. Стрина ми ни даде една друга рецепта. Од тестото т.е. смесата кога ќе стаса и се прават топчиња кои се оставаат да стасаат малце. Потоа со сукалце се поминуваат и се прават кружни форми и нормално се пржат. Вкусот е еб*ње. :vozbud::)
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
ne gi sakam, mnogu se mrsni, samo mrsotii. selski recepti.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Најубави во Мекиците од Стража.
 
Член од
1 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
130
Јас обожавам мекици, ама незнаев да ги правам, тешко беше. Сега ми дадоа друг рецепт и најлесно е, а и тестото по 2 дена може да стои
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Има многу убави мекици до кафана „14“ во Тафталиџе. Киоск е и женава ги пржи на лице место. Преубави :)
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
и на битпазар има убави мекици на самата буска малце подоле.Исто и куманово до елида мислам се викаше маркетот има добри
 

Kajgana Shop

На врв Bottom