Premier League - Season 2018/2019

Шампион за 2018/2019 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    264
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.617
Јако е како пред 20 години англичаните имале играчи во странство, единствен шо беше беше Харгривс во Баерн.
 
Член од
21 април 2017
Мислења
237
Поени од реакции
703

Само шо го изгледав видеово, и Хауи,Хоуи или како и да се пишит на кирилица ми стана уште посимпатичен како тренер. Се гледат дека го разбират фудбалот, знајт како да комуницират со играчи и де факто е мотиватор. Не би ме изненадило ако за некоја година превземит тим од големата 5ка или пак заминит во некој тим во Шпанија (очигледно му лежит таков тип на фудбал) , со оглед на то шо веќе некоја сезона го држит тимот на стабилно ниво, а не би ме чудело и да фатет место во Европа.
Бурнемут од стално ми биле интересна екипа за гледање, шо играт технички поткован фудбал, а сега ми стана јасно и зошто откако го изгледав видеово. Премногу обрнување внимание на технички детали, вкрстувања, играње на мал простор, пренесвење на топка од една страна на друга - нешто атипично за англиска екипа која шо немат аспирации за повисок дострел.

Лани ме искинаа во фантази другарите благодарение на Фрејзер,Вилсон, Брукс и Кинг - ова година не ја прам истата грешка :D
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.386
Јако е како пред 20 години англичаните имале играчи во странство, единствен шо беше беше Харгривс во Баерн.
Линекер во Барса, Мекманаман, Овен, Вудгејт, Бекам во Реал, Марк Хјуз има играно во Италија чинам.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Линекер во Барса, Гаскоњ во Лацио, Пол Инс во Интер има играно.
Порано имало и многу англиски тренери во странство.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.866
80тите или почеток на 90ти англиските клубови имале забрана за играње во европските натпреварувања. Затоа доста англиски фудбалери се одлучиле да играат во странство.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Ian Rush има играно во јуве, Кевин Киген во Германија
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Значи на прсти се бројат :)
Па има многу други што не ги знаеме и ко за тоа време биле бајги. Пример ја не знам шпанец во странство да играл пред овој милениум. Арсенал и Ливерпул почнаа со нив и продолжи трендот.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Па има многу други што не ги знаеме и ко за тоа време биле бајги. Пример ја не знам шпанец во странство да играл пред овој милениум. Арсенал и Ливерпул почнаа со нив и продолжи трендот.
За понова ера прајме муабет, дека нема Англичани надвор од Англија
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.617
А за од пред војната некои податоци за миграцијата на англиските фудбалери?

Факт е дека е смешна споредбата. Дури и да се најдува некој фудбалер во странство секогаш биле еден до двајца во сезона. Успеавте да најдите 5 фудбалери во ранг од 20 години што заиграле во Шпанија, Италија.

Лани само Њукасл имаше повеќе шпанци отколку англичани што напуштиле последниве 20 години
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom