Книги кои би ги препорачале

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Плодови на гневот - Џон Штајнбек

Ова е од оние книги кои се дигестираат во многу ситни залчиња. Како секое поглавје го завршував, имав чувство дека приказната тек допрва започнува. Штајнбек генијално ја смислил оваа „епопеја“ за живеење на маргините на самиот опстанок со вметнување на мали интермеца меѓу секое наредно поглавје, за сето оноа што следува понатака. Отсликувањето на храброста, издржливостна но пред се, човечноста го прави овој роман восхитлив, едно ремек дело на современата светска литература.
Топла препорака.
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
418
Поени од реакции
344
Хузур - Мартина Млинаревиќ
Многу емотивна книга што вреди секој да ја прочита. Очите полни солзи.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Moze li da mi preporachate dobra zbirka raskazi od makedonski avtor?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Moze li da mi preporachate dobra zbirka raskazi od makedonski avtor?
„Захариј и други раскази“ - Михаил Ренџов
„Фрески и гротески“ - Венко Андоновски
„Пасквелија“ - Живко Чинго
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Tracy's tiger- William Saroyan

Прекрасна едноставна книга за момчето и неговиот тигар- црна пума, во која секој збор е на точно место и со значење.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Нишалото на Фуко - Умберто Еко
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Здраво дечки, во Четврток вечер во Public Room (Јавна соба) во конференциската сала имам промоција на мојата нова книга „Божјите Отпечатоци“. Повелете влезот е слободен (се додека има место). Во книгата се обработени 15 научни докази за постоењето на Бог. Ќе има и универзитетски професори. Еве го фејсбук евентот: https://www.facebook.com/events/417080892263593/



После кратката промоција ќе има коктел частенка и ќе настапи Дина Јашари со неколку од своите хитчиња (Во тебе се гледам себе си, Последна минута итн)

 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Здраво дечки, во Четврток вечер во Public Room (Јавна соба) во конференциската сала имам промоција на мојата нова книга „Божјите Отпечатоци“. Повелете влезот е слободен (се додека има место). Во книгата се обработени 15 научни докази за постоењето на Бог. Ќе има и универзитетски професори. Еве го фејсбук евентот: https://www.facebook.com/events/417080892263593/



После кратката промоција ќе има коктел частенка и ќе настапи Дина Јашари со неколку од своите хитчиња (Во тебе се гледам себе си, Последна минута итн)

Честитам и доаѓам обавезно! Може ли да ми резервираш место да не се напуни јавната па да не возам од Ѓорче за џабе? И друго: ќе може ли една посвета - за другар прашувам, сакам да го изненадам со авторски примерок.
Фала и поздрав еден топол!
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Тело - Ханиф Курејши
4.5 Дојдов до заклучок дека Курејши е дефинитивно писателот кој сум започнал да го читам во погрешно време, и тоа дека секако неговите дела заслужуваат шанса за понатака. Кога понатаму? Зависи од карактерот на човекот. Но мислам дека постои совршена зона на преклопување меѓу одреден период на човековото созревање и писанијата на Курејши. По втор пат кога се вратив, со поразличен поглед на нештата, ги восприемав во еден здив, или како што некој ми рече „чиста и брза мисла зад која се кријат универзуми од размисли . Одличен.“.

https://www.goodreads.com/book/show/23044.The_Body
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Ја зема некој Временска Машина од ХЏ ВЕЛС за 100 ден ?
Јас ја земав и баш ми се свиѓа.
Човек што живеел крај на 19 и почеток на 20 век опишува ситуаци што човештвово можеби ни во 22 век нема да ги разбере.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Ја зема некој Временска Машина од ХЏ ВЕЛС за 100 ден ?
Јас ја земав и баш ми се свиѓа.
Човек што живеел крај на 19 и почеток на 20 век опишува ситуаци што човештвово можеби ни во 22 век нема да ги разбере.
И јас. Сите ги купувам од Heroes. Само Ромео и Јулија беше големо разочарување.

Временска машина, инаку, на времето ми беше лектира во петто одделение, и една од моите најомилени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom