Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
@Dr Zmigo за тој модел на Панасоник со цена од 50+к има многу поплаки по нетов што не си ги прочитал и рипаш со преуранети заклучоци кои лесно се побиваат.
Ценовни споредби најмалку ни се потребни овде, тоа е специјалност на климауред - најубавиот.
Асе спомне Грее ти веднаш имаш некоја ценовна споредба и друга предлог клима од извори како ТОПТен или слични шиткачки сајтови ала климата ми на мкто, кои везе немаат што продаваат.

Овој Панасоник од 50+к еден Хансол од 37к го јаде у било кое време, и на било која надворешна Т, како со моќ, така и со модулација и COP.
Споредбите со Амбер ти се многу далеку за твојата интелигенција да споредуваш Нордик модели со биваленција на -15Ц или пониско.

Еве како работи таа Етереа од 50+ иљадарки и неспушта под 300w во 13м2 собиче.
Човекот читајки спецификации-реклами рачунал дека малце ке му троши за мала соба ако плати над 800евра за A+++ и убеден од слични "стручњаци" како тебе што го убедувале дека малку ке троши и има +++, ама добил многу помалце од тоа и нешто што у мала соба нетроши под 300w.
Овде класата е А - - - а не А+++

Цело време троши над 300W иако по спецификациите треба да има минимум од 180W а не 350w, мерено е цел саат во 13м2 соба па секако би се појавил минимумот ама овде ни 290w нема izmereno ne pa 180.
Според потрошувачката корисникот ја има споредено со обичен маслен радијатор и закучил дека радијаторот помалку ке му потроши од Панасоников :D
Уште едно видео на кое се гледа дека серијата има ефтина модулација, слаб софтвер и реално работи како Он/ОФФ клима, иако по рекламите што ти ги читаш и зимаш за озбилно сосем друго е напишано....но реален корисник те побива одма.
Видеото е убрзано x4 пати timeLapse...за 40мин Климава 2 пати гаси кога троши по 7w, класика On/OFF модулација.

Прегледај го приврзокот 212594
И да за заклучам, моделов на Панасоник кој прво е со сингл-ротари компресор(нема твин) и само 4пола магнети стар модел, со ваква слаба модулација и висока потрошувачка невреди за 50к и може да се споредува со лоw-buget модели како ЛомоЕко или ТСТ... 3 пати поефтини модели.
Ако е толку лош дај еден гратис . Не се лутам.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ushte edna familija spasena. Komshiite nasproti mene. Haier 5,5ka stavija i ke gi frlaat drvata. Edino shto ne me poslushaa deka trebaa da stavat 3,5ka Hansol ili Amber namesto 5,5ka ama ajde, tie taka si sakaa. 32m2 dnevna, PVC prozori, obichna fasada, izoliran tavan, pod niv nivnite great.
IMG_20190714_180001.jpg IMG_20190713_120826.jpg
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
@Dr Zmigo за тој модел на Панасоник со цена од 50+к има многу поплаки по нетов што не си ги прочитал и рипаш со преуранети заклучоци кои лесно се побиваат.
Ценовни споредби најмалку ни се потребни овде, тоа е специјалност на климауред - најубавиот.
Асе спомне Грее ти веднаш имаш некоја ценовна споредба и друга предлог клима од извори како ТОПТен или слични шиткачки сајтови ала климата ми на мкто, кои везе немаат што продаваат.

Овој Панасоник од 50+к еден Хансол од 37к го јаде у било кое време, и на било која надворешна Т, како со моќ, така и со модулација и COP.
Споредбите со Амбер ти се многу далеку за твојата интелигенција да споредуваш Нордик модели со биваленција на -15Ц или пониско.

Еве како работи таа Етереа од 50+ иљадарки и неспушта под 300w во 13м2 собиче.
Човекот читајки спецификации-реклами рачунал дека малце ке му троши за мала соба ако плати над 800евра за A+++ и убеден од слични "стручњаци" како тебе што го убедувале дека малку ке троши и има +++, ама добил многу помалце од тоа и нешто што у мала соба нетроши под 300w.
Овде класата е А - - - а не А+++

Цело време троши над 300W иако по спецификациите треба да има минимум од 180W а не 350w, мерено е цел саат во 13м2 соба па секако би се појавил минимумот ама овде ни 290w нема izmereno ne pa 180.
Според потрошувачката корисникот ја има споредено со обичен маслен радијатор и закучил дека радијаторот помалку ке му потроши од Панасоников :D
Уште едно видео на кое се гледа дека серијата има ефтина модулација, слаб софтвер и реално работи како Он/ОФФ клима, иако по рекламите што ти ги читаш и зимаш за озбилно сосем друго е напишано....но реален корисник те побива одма.
Видеото е убрзано x4 пати timeLapse...за 40мин Климава 2 пати гаси кога троши по 7w, класика On/OFF модулација.

Прегледај го приврзокот 212594
И да за заклучам, моделов на Панасоник кој прво е со сингл-ротари компресор(нема твин) и само 4пола магнети стар модел, со ваква слаба модулација и висока потрошувачка невреди за 50к и може да се споредува со лоw-buget модели како ЛомоЕко или ТСТ... 3 пати поефтини модели.
Bukvalno sekoj post ti e manipulacija.
Na prvoto video klimata modulira najnisko so 290w i toa duri pri kraj na toj cel saat, sto znaci deka ima potreba prostorot od greenje i nitu ednas ne gasi klimata. SUPER MODULACIJA !!!!
Na vtoroto video koe trae 40 min klimata raboti so prosecni 350w i nekolku pati gasi koga trosi samo 7w. Ne se gleda kolku vreme odmara klimata, a kolku vreme e aktivna, NO ZA TIE 40 MINUTI AKO UBAVO SE POGLEDNE MERACOT OD POCETNI 6,400 KW ZAVRSUVA NA 6.489KW, STO ZNACI DEKA ZA 40 MIN IMA POTROSENO SAMO 89 W. Zaklucok e deka klimata na vtoroto video e pustena na mnogu pogolema brzina mozda i na najjako i zatoa raboti na toj nacin.
Sekoj laik koj ima i koristi klima so merac moze toa da go potvrdi.
Video postirano od RUSIN VO JANUARI, loso modulirala klimata so 300 w, ne se brukaj veke.
SIGURNO TVOITE KANTI TROSAT POD 89W ZA 40 MINUTI ILI USTVARI KAJ TEBE RADIJATOROT TOLKU TI TROSI.ILI POMALKU, KLIMATA EDNO 10-15 W ZA SAAT VREME E.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
55.000den za 3,5ka e mnogu pari za nas standard i treba mnogu rabota da se pokaze zasto e tolku pari, nesto sto ja ne go gledam ovde vo analizata na Zmigavecot, a gledam deka ne e ni za 500evra modelov
Za da ja opravda taa cena Panasonik treba da zaposli trubaci da trubat deka e Made in Malezija(golem stap), ima singl-rotary kompresor(ama nema twin- pak golem stap)...imala Filtri za koi nema nikakov test kolku filtriraat (rekla kazala-pak golem stap), falenje od Dr Zmigo deka e bozem dobra ama on ja nema doma ja imaat Bugarite i ja pljukaat (pak rekla-kazala muabeti)
Zborite kolku sakate, za toj model nedavam 50k, moze ke se najde budala ama kako sto nema na zaliha izgleda takvi budali uste nenasle i ne go nosat modelot
Klimata ima preslaba modulacija (ako modulacijata e taa sto treba da kosta i kaci cena), ovde kaj Panasonik Z35TKE deka modulacijata e lazna i nema da se dobie kako po SPec. e poveke od jasno, a hardwerot e ocito eftina boranija tinja kako za osnovna-sredna klasa ured
I 500evra se mnogu za ovoj model.
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
И да за заклучам, моделов на Панасоник кој прво е со сингл-ротари компресор(нема твин) и само 4пола магнети стар модел, со ваква слаба модулација и висока потрошувачка невреди за 50к и може да се споредува со лоw-buget модели како ЛомоЕко
овој коментар може да се прочита само во Македонија, нема да го слушнете ова во светот само во Македонија,

@Strelec Ајде да одиме за климата Амбер како што се модулира кога се загрева и кој е минимум.[DOUBLEPOST=1563131157][/DOUBLEPOST]Г-20 технологија, 1 Hz , две вентили EEV,Two Stage Compressor........ на кинески[DOUBLEPOST=1563131596][/DOUBLEPOST]................... работат како во класа Д или како on -- of .
 
Последно уредено:
Член од
19 јуни 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
И така рековте, за Панасоник кој има врвен модел скапо е 50000, за Амбер кој ќе ти исклучува на 1000W и ќе троши по 150W на грејачи и вентилатор не е. Ох убај тие
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
И така рековте, за Панасоник кој има врвен модел скапо е 50000, за Амбер кој ќе ти исклучува на 1000W и ќе троши по 150W на грејачи и вентилатор не е. Ох убај тие
Zasto go mesas Amber u priksakata koga ni ti ne si dal 50k za taa Panasonik tuku so model od 34k se grees...za poeftino ima uste barem 3 modela 3,5ki, em pojaki em poeftini....sto samo si ja baras beljata da ti gi vadam model po model, toa li sakas da gi sporeduvame?
So sila me provociras da napravam sporedba za modeli i ceni, ama sporedbata nema da mu se bendisa na tvojot sef . Svesen si za toa "valjda"
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
За ладење е добра.
Подобра, те повеке докажана опција е секако AESI+ како што кажа најличниот .... но зошто пак AEQI 3.5ka да не е добра опција за греење на 20квадрати!? 3,5кW инветер, не е врвна класа но сепак клима опремена со Тошиба компресор, која на -7 ќе испорача 2.4kW, уште па ако има и PVC прозори и изолација... што не би вршела работа (греење на 20м2) !?
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
Неповторлива шанса за ПРЕМИУМ inverter во Македонија со Twin Rotary Compressor (R410).

• A++ / А+ висока енергетска класа при ладење / греење
• голем избор на капацитети
• најнова Toshiba TWIN ROTTARY компресорска технологија
• опција за далечински управувач тип RB-RXS30-E со можност за неделен тајмер со 4 дневни поставувања, „Hi-Power“,„8ºC (заштита од замрзнување)“ функции (со доплата)
• 7во1 IAQ антибактериски филтрирачки систем, функција на самочистење
• опсег на работа ладење – надворешна температура од -10 ÷ 46ºC
• опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24ºC


080719_Enerigja_Suzumi Plus 22_Popust_Post-01.jpg

За било какви дополнителни информаци, обратете се наinfo@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom