Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Државата/власта криеше 3 дена.

А вестите ги видовме, пример сите не известија а кога известуваа Мартин беше наркоман, ваков-таков.
Не си следел вести. Јас уште вечерта, или утредента видов на вести. Ти настапуваш тенденциозно. А и убиството не беше ниту со умисла, ниту организирано... Беше случајно.
Најмизерно е кога (преку непромислен и насилен чин) трагедија се користи за корист.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.659
Поени од реакции
4.317
Уште кога беше формирано СЈО, еден новинар, иако веројатно не е правник, јавно „провали„ дека СЈО е не/надуставна структура, т.е. е незаконски створена, оти обвинтелства веќе постоеја.
Прашање е како на творците и гласачите на СЈО навремено не им „текнало„ дека гласаат незаконско законско тело...
Зарем треба да си правник за да увидиш дека СЈО е вонуствано односно дека во уставот ЈО е дефинирано како единствена институција за гонење.
Инаку сјо е законско затоа што постои закон, проблемот е што тој закон се коси со уставните норми, значи имаме каша-попара.

Претседател на собрание незаконски избран.
ГРЕШНО, ние немаме избран претсдетаел на Собрание туку имаме НАСИЛНО ИНСТАЛИРАНО лице кое се представува како претсдетаел на Собрание.
Настаните од 27 април 2017г. според сите познавачи се ДРЖАВЕН УДАР, со кој Северџаните (групировката составена на темелите на Тиранската платформа) насилно ја презедоа власта и отворено станаа квислиншка власт.

Штета што ќе лажат народ
Мислиш дека остана некој што им верува?

---
Туку што стана, зошто толку тролови, да не почнаа трол-фармите да работат прекувремено затоа што се ближат избори!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Некој дали може да објасни нешто околу растот на злато во државна сопственост? Поред оваа страна https://www.goldreporter.de/weltweite-goldreserven-um-188-tonnen-gestiegen/gold/86182/ пред еден месец сме поседувале 6,9 тони злато а сега 21,5 тони што би било огромен раст.
И мене не ми е јасно, во оваа табела вика повеќе од Србија дека имаме... Можеби со Еврообврзниците лупиле монетарно злато ???
добро е ако имаме толку, само важно е и каде е златото, ако е во странство не е тоа многу сигурно, посебно ако настане некоја домашна или светска криза... ...ете УК не му го дава на Венецуела нивното злато..
Причина да не ти го даваат златото лесно ќе најдат кога 1 гр злато набргу станува 70 ус долара....
...21,5 тона би станало набргу 1,5милиарди ус долари, ама и тоа не е ништо спрема долгот кој сега е над 5 милиарди ус долари...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
И мене не ми е јасно, во оваа табела вика повеќе од Србија дека имаме... Можеби со Еврообврзниците лупиле монетарно злато ???
добро е ако имаме толку, само важно е и каде е златото, ако е во странство не е тоа многу сигурно, посебно ако настане некоја домашна или светска криза... ...ете УК не му го дава на Венецуела нивното злато..
Причина да не ти го даваат златото лесно ќе најдат кога 1 гр злато набргу станува 70 ус долара....
...21,5 тона би станало набргу 1,5милиарди ус долари, ама и тоа не е ништо спрема долгот кој сега е над 5 милиарди ус долари...
Ја се чуда дали има позадина во тоа што сме купиле 14,6 тони злато и со тоа тројно ги зголемивме резервите. Имаше некоја вест околу тоа и колку пари се платени?[DOUBLEPOST=1563131106][/DOUBLEPOST]Плус ако е точно дека се купило злато тоа е направено во време каде што цената е многу висока.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.273
Поени од реакции
781
Да го донираме златото сите дома шо го имаме да ја спасиме државата.како во уса 30тите .и јужна кореа 90тите кога дојдоја до банкрот @https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gold-collecting_campaign шо викате ќе собериме 100 тони
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Да го донираме златото сите дома шо го имаме да ја спасиме државата.како во уса 30тите .и јужна кореа 90тите кога дојдоја до банкрот @https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gold-collecting_campaign шо викате ќе собериме 100 тони
Не кажувај дека имаш злато, да не излези некој муабет по телефон
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
Мицкоски: Ние сме спремни за нови преговори за името, ако и Мицотакис е подготвен

Значи не сте спремни. Штета што ќе лажат народ на избори дека ќе го вратат името и ќе добијат гласови за таа лага.
Абе која глупост збори овој Мицко.... ако имал 80 пратеници и Бадинтерово мнозинство ќе го врател името...

Абе ај.. поарно да каже кој ве ебе џабе бојкотиравме... нелегално сменетото име ќе го враќал со невозможен број на гласови.

Се знае како треба да постапи народна власт... море нема што власта да постапува, треба народот да им пресуди...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311




Љубопитен сум па се прашувам кои квалификации ги има овој за да биде конзул во Минхен, нормално освен пукање по Македонци? За ова ли се бореа пенкало-револуционерите?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Љубопитен сум па се прашувам кои квалификации ги има овој за да биде конзул во Минхен, нормално освен пукање по Македонци? За ова ли се бореа пенкало-револуционерите?
“Интернет експлорер„, „Скајп„, „Тетрис„. „Фејсбук„, „Нид фор спид„...

За почеток на ваква блескава кариера, појќе од доволно...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
628
Поени од реакции
1.916




Љубопитен сум па се прашувам кои квалификации ги има овој за да биде конзул во Минхен, нормално освен пукање по Македонци? За ова ли се бореа пенкало-револуционерите?
учк владее со оваа влада и претходната, а ваљда и идната.Што мислеше некој од Волци или Тигри ќе го завземе ова место?:)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
учк владее со оваа влада и претходната, а ваљда и идната.Што мислеше некој од Волци или Тигри ќе го завземе ова место?:)
отприлика е така... изборите служат да се види која партија ќе ги извршува нивните наредби...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Да го донираме златото сите дома шо го имаме да ја спасиме државата.како во уса 30тите .и јужна кореа 90тите кога дојдоја до банкрот @https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gold-collecting_campaign шо викате ќе собериме 100 тони
Имам позлатен прстен (ако не е имитација). Кога државата (и династијата) е во прашање, ќе го донирам. :pos:

Љубопитен сум па се прашувам кои квалификации ги има овој за да биде конзул во Минхен, нормално освен пукање по Македонци? За ова ли се бореа пенкало-револуционерите?
Тоа е најголемата квалификација (и единствена која се бара).
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
192
Поени од реакции
279
ГРЕШНО, ние немаме избран претсдетаел на Собрание туку имаме НАСИЛНО ИНСТАЛИРАНО лице кое се представува како претсдетаел на Собрание.
Настаните од 27 април 2017г. според сите познавачи се ДРЖАВЕН УДАР, со кој Северџаните (групировката составена на темелите на Тиранската платформа) насилно ја презедоа власта и отворено станаа квислиншка власт.
Што бара ДПМНЕ тогаш во вакво собрание? Зошто не го бојкотира?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom