Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ако треба да се оди на избор на модел од 18 btu големина, мислам дека е подобар избор Mitsubishi Добар хардвер и количина на воздух издувен од внатрешната единица - прилагодувањето на капацитетот за греење е подобро во споредба со Toshiba.
Ова се факти кои треба да се земат предвид и да се приспособат на вашата област која планирате да ја загреете.
Ова е добар избор на компресори, ова е Македонија и важно е да се каже дека ова е компресор на Мitsubishi и не се мешаат кинески и јапонски компресори, бидејќи тоа не е исто.
Тоа е мое.[DOUBLEPOST=1562961413][/DOUBLEPOST]Тоа е исто така важно и просторот што планирате да го загреете - ладно. Термички загуби и површината на собата.[DOUBLEPOST=1562961833][/DOUBLEPOST]Јапонските производители даваат точни и јавно достапни податоци и имаат голема корист за уредно димензионирање на уредот според потребите на корисникот. Оваа опција треба да се користи.[DOUBLEPOST=1562967769][/DOUBLEPOST]
Платен продавач коа сака менува кожа
@Strelec дека почнавте да халуцинирате........Zoran,Anon.
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Планирам да земам Грее амбер или некоја подобра или иста како амбер до 60к. Барам некој Јапанац има или нема LN mitsubishi ми е скапа. 3.5кw да биде.?
Препорака некаква?

Sent from my motorola one using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Зошто не земеш укровн 18ка ако веќе си гледал Грее? Моментално од нив тоа е најдобра зделка ако е за главна клима.

Од другите имаш
Daikin FXTF50 за под 70000, јапонски ако најдеш Mitsubishi SF50.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Планирам да земам Грее амбер или некоја подобра или иста како амбер до 60к. Барам некој Јапанац има или нема LN mitsubishi ми е скапа. 3.5кw да биде.?
Препорака некаква?

Sent from my motorola one using Tapatalk
Во куќа колку прочитав назад две дневни 35 и 45м2... као и дека си греел со Мидеа 24ка, тешко упевала да загрее (само не разбрав он-оф или инвертер) и сега велиш 3,5 ка да биде...!? Фино!.... Убо ти вели Дени, а и за толкава квадратура 30-40м2... неколкумина (ми текнува на Џеј и Булипилот) на форумов земаа Daikin Sensira18ка FTXF50 и се презадоволни ... и тоа ја најдоа (некаде) за некоја банка под 60карти, а во ICS гледам е 65 и се слагам дека е тоа одличен избор... како и со другиот негов предлог (ако инсистираш на јапанци) Mitsu SF50, ама таа е 75К.... И секако многу логично е дека GREE U-Crawn 18 (60,000Ден) е подобар избор од Амбер 12ка (50карти)... незнам зошто инсистираш на 12ка....Од 12ките од Јапанците би рекол дека е одличен избор и Etherea Panasonik, 12ka од 59 симнат на 52,000...опремен со оличен Sanyo компресор, кој на -10 испорачува фул 3,5kW... ама сепак мој предлог е размислувај за 18ка.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Во куќа колку прочитав назад две дневни 35 и 45м2... као и дека си греел со Мидеа 24ка, тешко упевала да загрее (само не разбрав он-оф или инвертер) и сега велиш 3,5 ка да биде...!? Фино!.... Убо ти вели Дени, а и за толкава квадратура 30-40м2... неколкумина (ми текнува на Џеј и Булипилот) на форумов земаа Daikin Sensira18ка FTXF50 и се презадоволни ... и тоа ја најдоа (некаде) за некоја банка под 60карти, а во ICS гледам е 65 и се слагам дека е тоа одличен избор... како и со другиот негов предлог (ако инсистираш на јапанци) Mitsu SF50, ама таа е 75К.... И секако многу логично е дека GREE U-Crawn 18 (60,000Ден) е подобар избор од Амбер 12ка (50карти)... незнам зошто инсистираш на 12ка....Од 12ките од Јапанците би рекол дека е одличен избор и Etherea Panasonik, 12ka од 59 симнат на 52,000...опремен со оличен Sanyo компресор, кој на -10 испорачува фул 3,5kW... ама сепак мој предлог е размислувај за 18ка.
Инсистирам на 3.5 пошто се греам со парно на дрва, климата ми е за топлење до оние кочан ладни месеци потоа комбинирано. Мидеата батали беше порано...
План ми е две клими 3.5 во двете дневни па и да ги млачам радиаторите со дрва. Некоја комбинација...
Сега со дрва трошам 25м3 годишно не гасам котел цела сезона ден/ноќ греам 130тина м2 ама многу работа е па планирам да намалам на дрва на половина и две клими.
Гледам многу сте против на грее а таа во буџет до 60к по перформанси за сега ми е некако најдобра.
Mitsubishi LN ми понудија по 80к две со попуст за 150к скапо ми е.
Сега разгледувам EF35ve ќе барам понуда ама ми изгледа пак полоша од грее амбер.
Со Toshiba 7 се грее другар до - 5 ми вели грее после пали каминот.
Сето е измешано не можеш ни на јапанац да се потприш џабе само пари фрлање.

Sent from my motorola one using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Најпаметно е да испланираш да ги исфрлиш дрвата, а да трошиш помалку и да не се замараш и да не чуриш непотребно со загадување.

Имено парното си го имаш, и 5-6 кубици имај за бекап во најладните недела-две-три.

А во меѓувреме разгледај како опција да се префрлиш на еколошко и поефтино греење, со инвертери.

Две 3.5 како Хансол, види си. Па дури и овие новиве поефтини ЛЦЛХ верзии на грее. Знаеш како викаат Фата е Фата, ама две се две. А тек па 3... Едната ќе се досадува. :)

Да се вратиме, зависи каков ти е просторот јас би одел на 2, а и 3 инвертери кои се од најефтините, а наменети за греење. Зошто 130м2 незнам како се распоредени ама сигурно има многу врати и ходници по кои тешко патува топлина. Јас би ги ставил 2, а веројатно и 3 на што е можно подобра локација подалеку една од друга за дистрибуцијата на топлина да е поголема.

Исто така погледни и ако имаш место за комбинација на две ѕидни и една парапетна на северната страна на пример.

25м2 е ненормално огромна количина на дрва. Можеби треба да видиш зошто имаш толку големи загуби, дали прозори имаш фурија или неизолирана таванска плоча, или неизолирана подна плоча. А сето ова е решливо лесно, изолацијата не е скапа ако е на кровна плоча и парите 500еур ги враќа за 1 зима. Ако е прозори/врати фурија се санираат за 50еур со силикон и дихт траки. А за 1500 се менуваат со ПВЦ. И исто ќе си ја повратат инвестицијата брзо. Подна плоча е потешко, ама пошто обично не се бара лепота кај неа, пак не е скапо 500еур. Ѕидна изолација ако некој ѕид е ептен ладен со цигла испод 20цм може да се поправи при кречење со 2цм внатрешен стиропор што е истодоста ефтино.

Како и да е јас би погледнал во тие работи пред да дојде зимава. Наместо да фрлаш ненормални пари на дрва, фрли на изолација. Истите пари се. Само еднаш ги даваш наместо секоја година. А во комбинација со некои 3 климички после тоа ќе пиркаат со 400-600W на час.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Најпаметно е да испланираш да ги исфрлиш дрвата, а да трошиш помалку и да не се замараш и да не чуриш непотребно со загадување.

Имено парното си го имаш, и 5-6 кубици имај за бекап во најладните недела-две-три.

А во меѓувреме разгледај како опција да се префрлиш на еколошко и поефтино греење, со инвертери.

Две 3.5 како Хансол, види си. Па дури и овие новиве поефтини ЛЦЛХ верзии на грее. Знаеш како викаат Фата е Фата, ама две се две. А тек па 3... Едната ќе се досадува. :)

Да се вратиме, зависи каков ти е просторот јас би одел на 2, а и 3 инвертери кои се од најефтините, а наменети за греење. Зошто 130м2 незнам како се распоредени ама сигурно има многу врати и ходници по кои тешко патува топлина. Јас би ги ставил 2, а веројатно и 3 на што е можно подобра локација подалеку една од друга за дистрибуцијата на топлина да е поголема.

Исто така погледни и ако имаш место за комбинација на две ѕидни и една парапетна на северната страна на пример.

25м2 е ненормално огромна количина на дрва. Можеби треба да видиш зошто имаш толку големи загуби, дали прозори имаш фурија или неизолирана таванска плоча, или неизолирана подна плоча. А сето ова е решливо лесно, изолацијата не е скапа ако е на кровна плоча и парите 500еур ги враќа за 1 зима. Ако е прозори/врати фурија се санираат за 50еур со силикон и дихт траки. А за 1500 се менуваат со ПВЦ. И исто ќе си ја повратат инвестицијата брзо. Подна плоча е потешко, ама пошто обично не се бара лепота кај неа, пак не е скапо 500еур. Ѕидна изолација ако некој ѕид е ептен ладен со цигла испод 20цм може да се поправи при кречење со 2цм внатрешен стиропор што е истодоста ефтино.

Како и да е јас би погледнал во тие работи пред да дојде зимава. Наместо да фрлаш ненормални пари на дрва, фрли на изолација. Истите пари се. Само еднаш ги даваш наместо секоја година. А во комбинација со некои 3 климички после тоа ќе пиркаат со 400-600W на час.
Ок сум со изолација дури и повеке од што треба имам и пвц со 4сезони инвестирав пред години во изолација. Проблем ми се дијагонални дневни соби (на различен спрат) . 130м2+ со клима не планирам да ги греам за тоа потоа... Сега сакам добра клима х2 ако брка тоа работа вгодина место парно на дрва парно на топлинска.
Планот беше топлинска ама ме предомислија пошто сум на радијатори таа грее на 60с јас ложам некогаш над 80.
Ако успеам со клими да топлам и со дрва да догревам пример на 45с 50с вода вгодина менувам дрва со топлинска плус клими. Како и да е ке си играме додека да дојди гас.

Sent from my motorola one using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Инвертери и по некое дрвце кога нема да те мрзи, 2 кубика годишно.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
25м2 е ненормално огромна количина на дрва. Можеби треба да видиш зошто имаш толку големи загуби, дали прозори имаш фурија или неизолирана таванска плоча, или неизолирана подна плоча. А сето ова е решливо лесно, изолацијата не е скапа ако е на кровна плоча и парите 500еур ги враќа за 1 зима. Ако е прозори/врати фурија се санираат за 50еур со силикон и дихт траки. А за 1500 се менуваат со ПВЦ. И исто ќе си ја повратат инвестицијата брзо. Подна плоча е потешко, ама пошто обично не се бара лепота кај неа, пак не е скапо 500еур. Ѕидна изолација ако некој ѕид е ептен ладен со цигла испод 20цм може да се поправи при кречење со 2цм внатрешен стиропор што е истодоста ефтино.
Тешко ќе ги замени со 1500€. Јас за стан од 48 квадрати платив 2000€.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Зависи колку прозорци има. Ама ете веќе му биле заменети.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Зависи колку прозорци има. Ама ете веќе му биле заменети.
Прозорци има во поголемата 7м-8м должина врата прозори на југ во помалата има понормално 3 прозори.
Значи пак во опција иди gree пак кинез ете u crown 18 ако велите дека е подобра и најдобра опција за парите секако амбери немаат на залиха и кој знае кога ќе има.

Sent from my motorola one using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Прозорци има во поголемата 7м-8м должина врата прозори на југ во помалата има понормално 3 прозори.
Значи пак во опција иди gree пак кинез ете u crown 18 ако велите дека е подобра и најдобра опција за парите секако амбери немаат на залиха и кој знае кога ќе има.

Sent from my motorola one using Tapatalk
Pisi mu na clenot tuka @Strelec mozebi moze da ti pomogne za gree amber...
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ајде некој japanac да покаже ваква модулација, ToShiba Mitsubushi јавете се :D
Потрошувачка само 86W и тоа на Quiet- најмалa Фан брзина, у едвај 9м2 и комарците се погласни :)
Сакаш да кажеш модулација или комарци?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Инсистирам на 3.5 пошто се греам со парно на дрва, климата ми е за топлење до оние кочан ладни месеци потоа комбинирано. Мидеата батали беше порано...
План ми е две клими 3.5 во двете дневни па и да ги млачам радиаторите со дрва. Некоја комбинација...
Сега со дрва трошам 25м3 годишно не гасам котел цела сезона ден/ноќ греам 130тина м2 ама многу работа е па планирам да намалам на дрва на половина и две клими.
Гледам многу сте против на грее а таа во буџет до 60к по перформанси за сега ми е некако најдобра.
Mitsubishi LN ми понудија по 80к две со попуст за 150к скапо ми е.
Сега разгледувам EF35ve ќе барам понуда ама ми изгледа пак полоша од грее амбер.
Со Toshiba 7 се грее другар до - 5 ми вели грее после пали каминот.
Сето е измешано не можеш ни на јапанац да се потприш џабе само пари фрлање.

Sent from my motorola one using Tapatalk
ОК ако инсистираш на 3,5ка... и на GREE Amber... но како виде во мојот предлог, во кој велам веќе кога си спремен на 50К за 12ка Амбер, да одиш на Топ моделот на GREE U-Crown и тоа 18ка кој чини 10К повеќе (уред со кој со таква изолац каква имаш. за толкави простории, нема да има потреба воошшто да уклучуваш парно)...
А доколку пак сум со другиот мој предлог против GREE, со Panasonikot Z35TKE Etherea, тоа е сепак само мое мислење кое се темели на респект на денес (со Санио) врвниот производител на клими кој влезе во најголемите (Panasonic)... Инвертер со многу плусеви во енерг. класа А+++/А+++ ...па еве погледни си како е рангиран на топтен.еу...на пр:
upload_2019-7-14_10-57-5.png
во најпопуларните или најдобри клими во Европа (5то) во класа од 4-5kW, исто така има перфектен Eurovent, ама сега не се отвора вентот никако.... на истава табела http://www.topten.eu/english/building_components/air_conditioners/monosplit-4-5-kw.html како ребредиран во Sinclair, ќе го најдеш U-Crawn-от (12ка) на три-четиринаесто место (што пак го вбројува меѓу најдобрите) ... но ти набави си Амбер, ако инсистираш... кој можеби е и помоќен од Панасоникот (иако тоа не е се што се очекува од врвна клима), барем ќе имаме информација од независна страна, за него... но пред тоа прочитај од други независни страни, или на форумов (како Влавот на пр.) или информирај се од други форуми или корисници.... па со среќа во исборот!
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@Dr Zmigo за тој модел на Панасоник со цена од 50+к има многу поплаки по нетов што не си ги прочитал и рипаш со преуранети заклучоци кои лесно се побиваат.
Ценовни споредби најмалку ни се потребни овде, тоа е специјалност на климауред - најубавиот.
Асе спомне Грее ти веднаш имаш некоја ценовна споредба и друга предлог клима од извори како ТОПТен или слични шиткачки сајтови ала климата ми на мкто, кои везе немаат што продаваат.

Овој Панасоник од 50+к еден Хансол од 37к го јаде у било кое време, и на било која надворешна Т, како со моќ, така и со модулација и COP.
Споредбите со Амбер ти се многу далеку за твојата интелигенција да споредуваш Нордик модели со биваленција на -15Ц или пониско.

Еве како работи таа Етереа од 50+ иљадарки и неспушта под 300w во 13м2 собиче.
Човекот читајки спецификации-реклами рачунал дека малце ке му троши за мала соба ако плати над 800евра за A+++ и убеден од слични "стручњаци" како тебе што го убедувале дека малку ке троши и има +++, ама добил многу помалце од тоа и нешто што у мала соба нетроши под 300w.
Овде класата е А - - - а не А+++

Цело време троши над 300W иако по спецификациите треба да има минимум од 180W а не 350w, мерено е цел саат во 13м2 соба па секако би се појавил минимумот ама овде ни 290w нема izmereno ne pa 180.
Според потрошувачката корисникот ја има споредено со обичен маслен радијатор и закучил дека радијаторот помалку ке му потроши од Панасоников :D
Уште едно видео на кое се гледа дека серијата има ефтина модулација, слаб софтвер и реално работи како Он/ОФФ клима, иако по рекламите што ти ги читаш и зимаш за озбилно сосем друго е напишано....но реален корисник те побива одма.
Видеото е убрзано x4 пати timeLapse...за 40мин Климава 2 пати гаси кога троши по 7w, класика On/OFF модулација.

Capture.PNG
И да за заклучам, моделов на Панасоник кој прво е со сингл-ротари компресор(нема твин) и само 4пола магнети стар модел, со ваква слаба модулација и висока потрошувачка невреди за 50к и може да се споредува со лоw-buget модели како ЛомоЕко или ТСТ... 3 пати поефтини модели.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom