Мачки (општи дискусии)

Член од
7 јули 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, пред некој ден пишав за маче како што се гледа погоре. Докторот ми рече дека има глисти и ми даде апче. Му дадов една четвртина пред 2дена но мачето уште не е прочистено има стомаче.Мало е 2ипол месеци. Пред малку мјаучеше како грчеви да има.Може некој да ми помогме
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Здраво, пред некој ден пишав за маче како што се гледа погоре. Докторот ми рече дека има глисти и ми даде апче. Му дадов една четвртина пред 2дена но мачето уште не е прочистено има стомаче.Мало е 2ипол месеци. Пред малку мјаучеше како грчеви да има.Може некој да ми помогме
Сигурна си дека го испило апчето, не го исплука или поврати после?
Како и да е, кога има глисти, се дава по четвртина апче на две недели, не смееш почесто да не се затруе. По второто прочистување би требало да е сосема исчистено од глисти. Потоа превентивно еднаш месечно се дава апче против глисти.
Може да е подуено и ако пие кравјо млеко, давај му јогурт или вода.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Пак јас.

Мојот мачор е повреден во пределот на нозете и грбот, едвај оди, се мачи ама сепак успева да застане, добро е што јаде.
Нема крв на местото но кога ќе го допрам е агресивно. Веќе два дена е така.
Прашавме ветеринар, рече дека нема место за грижа ама сепак не знам.
Повредата не е од тепање со други мачки, си мислев да не го има ударено некој.

Не знам што да правам :( ми се чини ко да дише тешко.
Како со такви повреди и ситуации?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Пак јас.

Мојот мачор е повреден во пределот на нозете и грбот, едвај оди, се мачи ама сепак успева да застане, добро е што јаде.
Нема крв на местото но кога ќе го допрам е агресивно. Веќе два дена е така.
Прашавме ветеринар, рече дека нема место за грижа ама сепак не знам.
Повредата не е од тепање со други мачки, си мислев да не го има ударено некој.

Не знам што да правам :( ми се чини ко да дише тешко.
Како со такви повреди и ситуации?
Носи го кај друг ветеринар.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Пак јас.

Мојот мачор е повреден во пределот на нозете и грбот, едвај оди, се мачи ама сепак успева да застане, добро е што јаде.
Нема крв на местото но кога ќе го допрам е агресивно. Веќе два дена е така.
Прашавме ветеринар, рече дека нема место за грижа ама сепак не знам.
Повредата не е од тепање со други мачки, си мислев да не го има ударено некој.

Не знам што да правам :( ми се чини ко да дише тешко.
Како со такви повреди и ситуации?
Ќе биде потребно да му се направи Хray. Душичка А сега гледам од што може така да му биде? Од што се повредил да не знаеш?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Gledam na macevo stranicnite zabi malku se pozolteni.
Dali im gi miete, ima li posebna cetka i pasta?
Ke mi dade, ne e problematicno, ama da prasam da ne e teska glupost.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.784
Поени од реакции
6.970
Gledam na macevo stranicnite zabi malku se pozolteni.
Dali im gi miete, ima li posebna cetka i pasta?
Ke mi dade, ne e problematicno, ama da prasam da ne e teska glupost.

Знам дека не е исто, ама му ги миеме забите на кучето, има четка и паста за кучиња. Логично е да има и за мачки или?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Gledam na macevo stranicnite zabi malku se pozolteni.
Dali im gi miete, ima li posebna cetka i pasta?
Ke mi dade, ne e problematicno, ama da prasam da ne e teska glupost.
Јаде ли сува храна? Ако јаде, со самата храна му се чистат наслагите. Никогаш немам миено заби на мачка
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Јаде ли сува храна? Ако јаде, со самата храна му се чистат наслагите. Никогаш немам миено заби на мачка
50-50. Пола сува, пола мокра за мачки. И од месеото од дома понекогаш. :D
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
50-50. Пола сува, пола мокра за мачки. И од месеото од дома понекогаш. :D
Не знам, стварно. Ама не сфаќам па и што се замараш со тоа, ако има воспаление на непцето и не јаде, тогаш е загрижувачко, вака си е ок и нема потреба да му миеш заби
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Не знам, стварно. Ама не сфаќам па и што се замараш со тоа, ако има воспаление на непцето и не јаде, тогаш е загрижувачко, вака си е ок и нема потреба да му миеш заби
Искрено и мене не би ми текнало, но првпат чувам маче дома без да шмита. Ми текна дека видов некој гиф како им ги мијат а ова ко у транс од шо му беше убаво. Куик гугл срч и ми најде нешто демек е океј за долга стаза, за понатомошно здравје нешто да не му се развило, и си реков да прашам, све за да му се продужи векот на моето цуи муци цаци маци :love::love::love::love::love::love:
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Искрено и мене не би ми текнало, но првпат чувам маче дома без да шмита. Ми текна дека видов некој гиф како им ги мијат а ова ко у транс од шо му беше убаво. Куик гугл срч и ми најде нешто демек е океј за долга стаза, за понатомошно здравје нешто да не му се развило, и си реков да прашам, све за да му се продужи векот на моето цуи муци цаци маци :love::love::love::love::love::love:
:D:D:D
Сигурно нема штета да има ако не те мрзи. Да јаде само сува храна сигурно нема потреба да се мие, ама вака не знам. Во секој случај ако се одлучиш треба посебна четка и паста
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
14 мај 2009
Мислења
159
Поени од реакции
74
Дечки имам еден голем проблем.

Имам мало маче 4-5 месеци, вчера паднало од тераса, го однесоа на ветеринар тој им рекол дека кичмата му е скршена и едино што може да се направи е да се успие.

Закажа за понеделник, е сеа го гледам мачево и се освен што неможе да ги движи задните нозе е нормално, игра, шета низ дневна, јаде...

Некој совет што да правам.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Јас ја имам истата ситуација, можеш да ми пишеш во порака сакам да те прашам нешто повеќе.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ќе земам маче месец и нешто е старо, се хранело со сува храна и млеко од мајката, е сега дај кажете по колку храна да му давам дневно и каква, исто дали да му давам некој додатоци и млеко и кога треба да го носам на ветринар за вакцина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom