Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

  • Германија

    Гласови: 72 26,9%
  • Шведска

    Гласови: 48 17,9%
  • Италија

    Гласови: 11 4,1%
  • Франција

    Гласови: 6 2,2%
  • Малта

    Гласови: 8 3,0%
  • Обединетото Кралство

    Гласови: 23 8,6%
  • Ирска

    Гласови: 15 5,6%
  • Белгија

    Гласови: 5 1,9%
  • Холандија

    Гласови: 24 9,0%
  • Данска

    Гласови: 15 5,6%
  • Австрија

    Гласови: 15 5,6%
  • Словенија

    Гласови: 15 5,6%
  • Полска

    Гласови: 11 4,1%

  • Вкупно гласачи
    268
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
https://www.youtube.com/watch?v=QM7WTYiIhQs
Како во Дојчланд живеат Балканци...
А свесен си дека овие живеат и се хранат подобро од половина народ кај нас(радничката класа).
Овие ако не барем последните 10 дена од месецот не јадат леб и паштета како нас.
Инаку циганите од Романија се многу гадно племе далеку позаебани од овие нашиве.Тешки бандити и мафијаши секогаш се движат во групи од по 7,8 луѓе и курчење цело време.
Ако ништо друго барем Романија се испразни од цигани за разлика од нас.Прва главна работа зошто треба да влеземе во ЕУ.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Значи циган, посебно овие кавурскиве што ги викаме се најодвратна човечка сорта што можеби постои. Значи ги имам на работа еден куп и притисокот ми го креваат до границите на невозможното. И ке се сложам со многумина друго е нив да споредиш, друго е наши, иако и нашите не се цвеќки, ама за ова говедава се поим за цивилизација.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Почекав да ми заврши краткиот престој дома за да се вратам во реалноста и уште подобро да сумирам зошто решив полека да се оттргам од злото наречено држава доле и да си барам живот во асална средина.

Секојдневието во Македонија изгледа вака:

1. Насабајле те буди или комшиката која што во 2019 не знае дека има телефони и урла по децата да се симнат да не закаснат или пак некој багер од главната улица зошто нели мора да се копа во Скопје 365 дена во годината.
2. Одиш на работа, во сообраќајот од шуто до рогато зеле дозвола, не даваат жмигавец, возат по тротоар, убрзуваат, ти се пикаат во лента, ако им посочиш дека се грешка после за инат те претркуваат, ти кратат пат као у стил ти мори со мене ќе се мериш :pos: :popce: и накурчен влагаш на работа.
3. Е сега за работа кај мене е специфично пошо јас работам со години во фирма која е низ целиот Јадрански регион + Австрија + Германија така што во ова поле му доаѓа како да сменив сектор (уште сум во истата фирма), така што мене на работа и во Скопје ми беше супер и работното место и примањата беа на последно место зошто се решив на ваков чекор. Ако веќе ставам нешто како минус е тоа што во Македонија очекувано нели, потешко е да наплатиш услуга иако клиентелата се пува по фејсбуци со инкамот.
4. Одиш нешто да завршиш работа низ град пешки, патиките после тоа за во машина за перење.
5. Цигани на семафор - стандард, мора некој да те накурчи и од нив зошто шанси нема да се тргнат од шофершајбна, поготово она племено кај Соборна.
6. Да завршиш некоја работа низ државниве институции, нема што да пишувам, дете вагинално полесно ќе родиш отколку за еден ден да средиш администрација.

За здравство, загадување, нечистотија, ѓубришта и сељанштана народ нема што да пишувам.

Си испрал кола во недела, во понеделник е пак за перење.
Сакаш да одмориш за наредниот работен ден, си заспал во 23:00, пијаници под прозор ти поминуваат зошто нели секојдневието им е „кладилница“ и „жена ми ме вара со комшијата“.
Викаш брза помош за роднина, те прашуваат колку години има, зошто нели не дека цел живот плаќал здравствено, онака, ако си над 60+ нема потреба да доаѓа брза помош.


Имав горе нешто да завршам во поглед на пријавување, одам во општината, сите културни, здраво, повели, за што си тука, седни, почекај, одма ќе дојде некој, ако нешто имаш прашања повели наш број, мејл, на мејл одма враќаат...Во октомври месец им пишав мејл на институт за јавно здравје зошто требаше да патувам на една чудна дестинација а имам само македонски пасош и ми бараа потврда дека немам прележано Зика вирус, еве ги уште ги чекам да ми вратат на мејлот.

Што знам, работи што мене ме интересираат тука има во изобилие - спортски настроена личност сум која што не дека не сака да оди во проводи ама поголем дел од деновите сакам да имам пристап до незагаден воздух каде што ќе можам да трчам, базен да пливам, со точак да заминам некаде на подалечна рута без да мислам дали ќе ме изгази некоја ретарда отколку тоа Цеца дали ќе ми гостува улица под мене.

Единствено само на лебот не можам да се навикнам, нашиов ги шие сите :D Сигурно имам испуштено погоре нешто ама во глобала мислам дека опфатив поголем дел зошто се решив на таков чекор.

Совет од мене до сите што сакаат да заминат - учете јазик што побрзо, подруго ќе ве гледаат ако видат дека се трудите и читајте искуства од иселени кои се на ваше интелектуално ниво, ни повисоко, ни пониско, зошто не секој може да го добие тоа што го сака. На пример, зошто да ве избедира некој си ропак од Батинци да не се селите кога главна причина му е казните во сообраќајот што биле високи и слични уби Боже причини.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Единствено само на лебот не можам да се навикнам, нашиов ги шие сите :D Сигурно имам испуштено погоре нешто ама во глобала мислам дека опфатив поголем дел зошто се решив на таков чекор.
Белгија на пример има екстра леб, генерално секаде на запад лебот е екстра ама мораш да го купуваш од локална фурна некоја не од маркет. Ако ме прашуеш мене Австрија ама одбирај мал град, не голем...

И после тоа забрането ти е зборење за политика...
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
3 Работи што ги има во МК , а ги нема во северозападна Европа.

1.Голем број на сончеви денови

2. Долго, сушно и жешко лето.

3. Вкусот на храната
Во Германија измерени рекордни 42 степени.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Заклучок: Не одете у Германија-жешко е! Кому ти ова, на македонците кои се печат на 60?
Onaka proceduralno samo. Kolku sto me drzi memorijata( a me drzi) jas koga bev na edni pislivi 22 stepeni mi bese zesko tamu kako koga tuka e 35-36.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Onaka proceduralno samo. Kolku sto me drzi memorijata( a me drzi) jas koga bev na edni pislivi 22 stepeni mi bese zesko tamu kako koga tuka e 35-36.
Нека ги нека се згреат:), нон стоп кукаат како нема сонце, жива депресија! Ај сега да ги видам, жизнерадосни:D
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Bez poznavanje na jazik na konverzacisko nivo
Bez pari nastrana za poaganje
Bez dozvola za prestoj AKA bg pasos
Nigde.

Klimata segde e zimi kurac u severozapadna evropa osven ako se resite da ziveete u Juzna Francija, Spanija, Italia, Portugalija mozebi ,zemji vo kojsto nema plati kakvi sto vie najverojatno sakate, megutoa ako se ima slobodno vreme posle rabota i zagarantirana sloboda za vikend onda zivot 100% (za vo priroda, ne za pijancenje, toa moze i na severen pol)

Skandinavija ziva mizerija klimata, pari ima, sto kurac koa 9 meseca e kocan ladno, svaka cast na tie sto se resile trajno da ziveat tamu.Za sedenje u restorani na toplo za jadenje i pijancenje moze arno e, za u priroda grc, mizerija

Eden golem plus u severozapadna evropa e sto nigde ne paga mrak pred 9 u spic na leto
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Уште еден пост, прекинете тоа "ладно" девет месеца да го продавате како минус. Не сите сакаат да се печат на 40 како гуштери и да се утепани утредента на работа зошто не можело да се спие од жешко. Мене ми е супер со лета до максимум 28 и како што кажа Емка со изразени 4 годишни времиња. Навикнати сте на преод од - 20 на 40 степена и сите температурни разлики од тие два спајка ви се "девет месеца зима".

И да, не треба бугарски пасош да си емигрираш како стручен кадар, ако зборите за занаети, можеби, не знам. Јазик и образование = задолжително. Едноставно треба да знаеш да се продадеш. Конкретно кај мене, 90% од работата ми завршуваат Cisco сертификатите.

P. S. Гледам огласи се почесто за Azure, предлог кој сака :)
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.723
Поени од реакции
9.759
Уште еден пост, прекинете тоа "ладно" девет месеца да го продавате како минус. Не сите сакаат да се печат на 40 како гуштери и да се утепани утредента на работа зошто не можело да се спие од жешко. Мене ми е супер со лета до максимум 28 и како што кажа Емка со изразени 4 годишни времиња. Навикнати сте на преод од - 20 на 40 степена и сите температурни разлики од тие два спајка ви се "девет месеца зима".

И да, не треба бугарски пасош да си емигрираш како стручен кадар, ако зборите за занаети, можеби, не знам. Јазик и образование = задолжително. Едноставно треба да знаеш да се продадеш. Конкретно кај мене, 90% од работата ми завршуваат Cisco сертификатите.

P. S. Гледам огласи се почесто за Azure, предлог кој сака :)
Да имавме море ајде, ама 40 степена 3-4 месеци по ред во земја без излез на море, заеби. 23 години поминав во МК и сега сепак не ми доаѓа на ум да одам таму помеѓу Мај и Септември. Субјективна ствар е тоа, можеби некој ужива да плива во сопствената пот секое сабајле. Мене климата во Западна и Северна Европа ми е топ. Умерена, ниту летото премногу топло, ниту зимата премногу ладно. Иако сум во Северна Германија, да морам да се селам повторно би избрал уште повеќе на север.

Јас бев само со диплома и МК пасош, јазик научив по брза постапка овде. Секако треба да се погоди и сплетот на околности, ама еве по 3ти пат ќе сменам работа сега во Декември и никогаш не ми било потребно повеќе од една апликација и една недела од првична апликација до договор на рака. Ако ти треба БГ пасош да најдеш работа, посебно во Германија со сите олеснувања изминативе години за нас и останатите Балканци, значи или социјала или аргат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да имавме море ајде, ама 40 степена 3-4 месеци по ред во земја без излез на море, заеби. 23 години поминав во МК и сега сепак не ми доаѓа на ум да одам таму помеѓу Мај и Септември. Субјективна ствар е тоа, можеби некој ужива да плива во сопствената пот секое сабајле. Мене климата во Западна и Северна Европа ми е топ. Умерена, ниту летото премногу топло, ниту зимата премногу ладно. Иако сум во Северна Германија, да морам да се селам повторно би избрал уште повеќе на север.

Јас бев само со диплома и МК пасош, јазик научив по брза постапка овде. Секако треба да се погоди и сплетот на околности, ама еве по 3ти пат ќе сменам работа сега во Декември и никогаш не ми било потребно повеќе од една апликација и една недела од првична апликација до договор на рака. Ако ти треба БГ пасош да најдеш работа, посебно во Германија со сите олеснувања изминативе години за нас и останатите Балканци, значи или социјала или аргат.
Муабетот дека горе е камен ладно денес според мене е веќе jumping on the bandwagon. Франција со жртви беше летово, братучед ми од Белгија вика дека и до 30+ им оделе температурите летово и изминатото... Да не збориме дека јануари и фебруари и во Македонија се речиси -30 веќе.

Јазик, образование и високо ниво на адаптабилност како лична особина. Не можеш ти да им одиш и да пробуваш да им менуваш култура на работа или живеење. Треба склоност кон адаптација на секакви услови барем на почетокот, после ако си квалитетен, ќе си се продаваш :) (знам дека го знаеш ова, го пишувам онака).
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Ne se site ustruceni so begaat, poisplatlivo za beganje e za minimalcite so cel zivot bi zarabotuvale 200-300 evra ovde, so bg pas ogromna prednost za '' ne ustrucen kadar''

Za klima, mk vodi pred site zemji od severozapad, tamu nema leto, letnite denovi tamu se kako dobivka na lotarija,
Skandinavija e uzas nema ni leto
Prosecni denski temp° u mk prolet/letna sezona
Mk. Ger Sweden
Apr - 20 14 10
May - 25 19 16
Jun - 29 22 20
Jul - 32 24 23
Aug - 32 24 21
Sep - 27 19 16
Oct - 20 14 10
Za soncevi saati da ne praime muabet
Ednostavno priznajte deka klimata u mk e poarna

Kako prednost vo evropava bi go zemal stemnuvanjeto vo leto okolu 22:00 ili posle 22.

Od finansiska perspektiva sekako deka e poarno tamu koga minimalecot ovde sto raboti za 12,000-18,000 tamu avtomatski vredi 6x poveke i zima 72,000-115,000
, za strucnite kadrovi, pojma neam dali i tie zimaat 6x povisoka plata vo sporedba so platata ovde za istata struka.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ne se site ustruceni so begaat, poisplatlivo za beganje e za minimalcite so cel zivot bi zarabotuvale 200-300 evra ovde, so bg pas ogromna prednost za '' ne ustrucen kadar''

Za klima, mk vodi pred site zemji od severozapad, tamu nema leto, letnite denovi tamu se kako dobivka na lotarija,
Skandinavija e uzas nema ni leto
Prosecni denski temp° u mk prolet/letna sezona
Mk. Ger Sweden
Apr - 20 14 10
May - 25 19 16
Jun - 29 22 20
Jul - 32 24 23
Aug - 32 24 21
Sep - 27 19 16
Oct - 20 14 10
Za soncevi saati da ne praime muabet
Ednostavno priznajte deka klimata u mk e poarna

Kako prednost vo evropava bi go zemal stemnuvanjeto vo leto okolu 22:00 ili posle 22.

Od finansiska perspektiva sekako deka e poarno tamu koga minimalecot ovde sto raboti za 12,000-18,000 tamu avtomatski vredi 6x poveke i zima 72,000-115,000
, za strucnite kadrovi, pojma neam dali i tie zimaat 6x povisoka plata vo sporedba so platata ovde za istata struka.
Те разбираме што сакаш да кажеш ама не секој сака 40 степена 3 месеци во годината. Не го продавај тоа како минус горе.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Muabetov za vremeto e bezvredno. Klimata se menuva znaci vo Makedonija vo idnina ke Imame severnoafrikanska Klima a vo sredna i severna Evropa se poveke mediteranska Klima. Pokraj toa bi ziveel pre vo ladna zemja nego vo zemja kade sto vozduhot e tolku zagaden kako vo Makedonija. Posledicite doprva ke gi osetite. Inac ete vo Germanija lani bese najzesko leto vo istorijata a godinava imase nov Rekord vo zeskiot period mislam 42 stepeni bile izmereni. Mit e deka vo Evropa e ladno, mozebi vo Skandinavija inace ne bas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom