Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@HEKOJ
Kolku posta treba da ti zakacam za da svatis deka sum pred tebe so informaci sto ti si mislis deka prv si gi procital...imas delay u sivite keliii :)

https://forum.it.mk/threads/izbor-na-klima-ured-link-so-rezultati-od-merenja-ima-vo-prviot-post.17093/page-157#post-1097629
Koga eden Mitsubishi ima Delay od 2minuti na aplikacijata sto baras pojse, 2min Delay znaci stiskas kopce na aplikacijata a posle 2minuti ke ja primi klimata.
Za 2minuti ke otides do lokalno granapce i ke se vratis a klimata aber nema da se ukljuci :D

Kaj GREE serverite toa e mnogu pobrzo opd minuta, u sekundi e ne u minuti
LAGMH.jpg
Objasnile od Mitsu i toa ete e opravduvanje za naivci sto Mitsu kao "siromasna firma" nemale pari za pobrzi serveri od Sonoff (kinesko WiFi eseniie od 10$ pobrzo od Cloudot na Mitsubishi)
LAGMH01.jpg

Ami koa platile za Mitsu WiFi 1000evra za osnovno modelce so WiFi i 2min e prifatlivo :D
U relanost e garant i podolgo od 2min, na reklamive e 2
http://www.duppeditten.com/blog/heatpump-as-an-iot
LAGMH1.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ај вака, ја инсталирав апликацијата, регистрација и инсталција е нормална, малце се помачив со поврзувањето али ради мене, така да не е страшно.

Сеа од коментарите прочитав дека има баг кога си на 4g и тоа беше ваљда причината што ми се губеше климата. Има нов апдејт, сега тера и преку 4g, али ај да видиме уште некој ден, па ќе пишам дали има проблем.
Секако, не треба да има вакви багови за сериозна фирма.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Овај @Strelec се потпуно разишао и разговарао сам са собом.
Платен продавач коа сака менува кожа
Сo врски кај админи на форуми, од З Петрович е сменет во anon3xxxx...насред пишан пост...ама му останала трагата зашто нобов го едитирал постот откако му смениле никнејм
Интелигенција 0 :)
Ala Klime u Laptop pa Најубав hahaha
ZZnoob.jpg


Zoran Petrovic edno vreme bil poznavac i na GREE Hansol i ja niudel kako soliden model....sve dur ne go platile drugive od FJ, TSib i slicni pa ja svrtel plocata :)
Kako go ima jadeno za ova i ban ima jadeno zasto go procitaa koj lazov i prevarant e
BajaAnon.jpg [DOUBLEPOST=1562797639][/DOUBLEPOST]
Ај вака, ја инсталирав апликацијата, регистрација и инсталција е нормална, малце се помачив со поврзувањето али ради мене, така да не е страшно.

Сеа од коментарите прочитав дека има баг кога си на 4g и тоа беше ваљда причината што ми се губеше климата. Има нов апдејт, сега тера и преку 4g, али ај да видиме уште некој ден, па ќе пишам дали има проблем.
Секако, не треба да има вакви багови за сериозна фирма.
Kolku e delayot koga menjas nesto ?
2min netrae neli....ama traelo kaj Mitsu 2min i opravdano bilo :)
Inaku tamu si pisuva, 5Ghz DualChannel ruteri ne se podrzani.....i vtoro ova e ko USB stik pa dometot ne mu e 100metra t.e ruterot treba da e blisku do klimata. Sto poblisku pobrz respond ima...a ima slucaevi i so po 2 rutera imaat doma i probuva da go vrze na toj poodalecniot....svasta ima.
I da...klimata treba da e ugasena i daljinskoto vo OFF status koga se setira....samo koj da procita, a sve toa ubavo si go pisuva vo APPot
Bag sekoj soft ima sekogas, zatoa i postoi nesto sto se vika Update, a aplikacijata se apdejtira u mesec dena barem 2 pati. Poslednata verzija e od 3ti Juli 2019...od pred 8dena
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Кога сме кај професионалност

како Митсубиши надоградува апликација

upload_2019-7-11_0-38-26.png

Како Грее надоградува апликација

upload_2019-7-11_0-39-6.png


Ниту апликација ниту модулација. А цени изгор!!!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ti na Tundra Kinezarija si bez WiFi sto se zamaras so tehnologii od idninata ?
Tundrata nova tehnologija ima sto sega novata e bez temperatruren displej, vadat delovi tamu ne dodavaat
Ni na Mitsu Appot ne e idealen so ocenki edvaj 2zvezdi, a ti kao sto nemas ni stik mozes samo da sonuvas za APP i WiFi a ne pa recenzii da vadis.....ete ti recenzija GREE 1sekunda respond.
MCloud.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bbg
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Delayot не е ни 1 секунда, рутерот е на 5 метри.
Prednosta na WiFi Aplikacijata na GREE e sto ima i opcija za Firmware Update t.e mozes da proveris dali firmwareto za tvojot model e postara verzija ili ima ponova verzija za tvojot model na serverot i mozes da go apdejtiras softverot.
Isto taka, aplikacijata ne e ista za site modeli i se razlikuva spored modelot na klimata
Za UCrown modelot aplikacijata e so dopolnitelni opcii i pri dodavanje na klimata simnuva poseben plugin pa grafickiot interfejs i celoto podesuvanja e poinakvo so dopolnitelni extra funkcii kaj UCrown modelot....ke snimam video za ova da bide pojasno.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Ај вака, ја инсталирав апликацијата, регистрација и инсталција е нормална, малце се помачив со поврзувањето али ради мене, така да не е страшно.

Сеа од коментарите прочитав дека има баг кога си на 4g и тоа беше ваљда причината што ми се губеше климата. Има нов апдејт, сега тера и преку 4g, али ај да видиме уште некој ден, па ќе пишам дали има проблем.
Секако, не треба да има вакви багови за сериозна фирма.
Delay e 0.5-1sek Max.! Ako tie daleku ruterot od klimata moze i toa da e.inaku raboti na bilo koj intetnet wi-fi .3g/4g od bilo kade probano mie i nadvor od mk.se ceka 1/2 sekundi no raboti.....
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@Strelec е мало неурозан, па го вади белото мераче и модулира. ТИ ќе компарираш модулација на Тошиба со грее. аабе дечко сте забегале многу во шоурумот на кинезиве. ајт таму модулирај по некои други теми а тука не лажи народ.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
@Strelec е мало неурозан, па го вади белото мераче и модулира. ТИ ќе компарираш модулација на Тошиба со грее. аабе дечко сте забегале многу во шоурумот на кинезиве. ајт таму модулирај по некои други теми а тука не лажи народ.
A zosto smetate deka nekoj ve laze...???vie koga imate izgradeno mislejne za nesto nema koj toa da vi go promeni@si terate spored vaseto i mislite deka toa e taka i e ok......
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Разбирам нешто у врска со клима уредиве али не сум ептен профи. Муабетот ми е тазе сум у темава пред некое време ја открив, па глеам има доста луѓе шо се влезени апла што ептен ми праи кејф и завидувам. Прашањето ми е дали работите со брендовиве,имате профит и што и да е или чисто од љубав ? :)
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Разбирам нешто у врска со клима уредиве али не сум ептен профи. Муабетот ми е тазе сум у темава пред некое време ја открив, па глеам има доста луѓе шо се влезени апла што ептен ми праи кејф и завидувам. Прашањето ми е дали работите со брендовиве,имате профит и што и да е или чисто од љубав ? :)
Стрелецот работи со грее, па по секој коментар кој не му одговара ги ословува другите како продавачи :)

А имаш и двата ботови што му прават „ми се допаѓа“ на секое мислење, едниот е попасивен, другиот има реплики „земи прочитај“.

Голем дел од корисниците се револтирани од нивниот однос. Си купил нешто што не е грее па си глупав што си дал толку пари :)

@Некој и @Lithium002 се против екипата на стрелецот и гледаат да ги извалкаат што повеќе.

Реално колку и да постираат грее лобито графикони и видеа од модулација грее не се во категорија на митсубиши/тошиба/дајкин/фуџитсу.

Пошто нели и тој што ќе купи Мерцедес/Ауди/БМВ можеше да земи за дупло поевтино нешто што е исто на хартија :)

Климе/лаптоп/најубав ваљда може да има нешто со вивакс, мада е сумлив што често споделува и другите бендови (често и брендови за кои никој не слушнал).

Лично за мене:

јас немав потреба да размислувам за греење до скоро време, но основање на фамилија и живеење на засебен спрат ми ја наметна оваа тема.

Лично сум фасциниран од искуството дека со клима може да биде стоплено и тоа да чини многу евтино.

Моето присуство на темата и коментирање (во голем дел се возджувам да не коментирам од очигледни причини) е да се сподели со членови кои се наоѓаат во иста ситуација како што сум се наоѓал јас пред една година и да им се помогне колку што се може.

Што повеќе на клими тоа подобро за сите, особено во градови каде треба да отвориме апликации за да знаеме дали да собереме храброст да излеземе од домовите.

Тука сме на линија со @mdeni и основачот на темата.

п.с. имаш и членови како неодамна подновениот тс01 кој на лето ја постави климата, а нема поминато зима и нормално во постовите сака да си го „заштити/одбрани“ изборот на клима. Ете кај е зимата ќе дојде :)

п.п.с за стрелчно да не почнува за мојата СФ50 вака така намерно го оставам овај ппс да нема простор да ме уморва :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Стрелецот работи со грее, па по секој коментар кој не му одговара ги ословува другите како продавачи :)

А имаш и двата ботови што му прават „ми се допаѓа“ на секое мислење, едниот е попасивен, другиот има реплики „земи прочитај“.

Голем дел од корисниците се револтирани од нивниот однос. Си купил нешто што не е грее па си глупав што си дал толку пари :)

@Некој и @Lithium002 се против екипата на стрелецот и гледаат да ги извалкаат што повеќе.

Реално колку и да постираат грее лобито графикони и видеа од модулација грее не се во категорија на митсубиши/тошиба/дајкин/фуџитсу.

Пошто нели и тој што ќе купи Мерцедес/Ауди/БМВ можеше да земи за дупло поевтино нешто што е исто на хартија :)

Климе/лаптоп/најубав ваљда може да има нешто со вивакс, мада е сумлив што често споделува и другите бендови (често и брендови за кои никој не слушнал).

Лично за мене:

јас немав потреба да размислувам за греење до скоро време, но основање на фамилија и живеење на засебен спрат ми ја наметна оваа тема.

Лично сум фасциниран од искуството дека со клима може да биде стоплено и тоа да чини многу евтино.

Моето присуство на темата и коментирање (во голем дел се возджувам да не коментирам од очигледни причини) е да се сподели со членови кои се наоѓаат во иста ситуација како што сум се наоѓал јас пред една година и да им се помогне колку што се може.

Што повеќе на клими тоа подобро за сите, особено во градови каде треба да отвориме апликации за да знаеме дали да собереме храброст да излеземе од домовите.

Тука сме на линија со @mdeni и основачот на темата.

п.с. имаш и членови како неодамна подновениот тс01 кој на лето ја постави климата, а нема поминато зима и нормално во постовите сака да си го „заштити/одбрани“ изборот на клима. Ете кај е зимата ќе дојде :)

п.п.с за стрелчно да не почнува за мојата СФ50 вака така намерно го оставам овај ппс да нема простор да ме уморва :)
Nisto ne odbranuvam/falam samo toa sto gledam posturam....za na zimo ke vidime#ima vreme ke postiram i togas...da sme zivi zdravi....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Izborot e sveden na Tosiba 18 Suzumi Plus ili Mitsubishi AP-50. Toshibata e 71.000, Mitsubishiot e 77.000. Predlozi sto da se zeme so argumenti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom