Драга Кајгана (виртуелен дневник)

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Уште од фрижидер не ми искочил некој да ми каже „па вие си ги гласавте“.

Да, нели, пошто у Македонија има 30 различни големи партии и 200 политички идеологии и здруженија, па ние баш овие решивме да ги одбереме.

Не е сигурно дека има две, едните проруски-демохристијански-античкомакедонски-патријахални-семејни вредности, и си ја тепаме жената дома после 10 ракии у кафана; а другите шо го фатиле орото со некој многу попаметен од нив, па сеа немаат избор него да го играат, па ги шупат као сакаат.

#tbt 2015, кај што у македонија вири демократија и си spoiled for choice за политички партии у конзервативна земја кај што политика е забрането да се дискутира ни интернет форум со анонимни јузери.

Барем направивме избор и не седиме дома да кукаме као нешто не чини. И коа ќе фати криза, пак ќе излеземе, ќе избереме, и ќе напраиме промена, без разлика на политичка определеност. А вие седете дома и викајте „вие си ги гласавте“, па шпекулирајте кој е платен, кој е у влада, кој лаже, а кој краде. Не сте попаметни, поглупи сте. И ебете си мајката, озбилно.

Пички.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Кајгано,
Не не бива људи, па тој ти е!
Д'нске имаше сообраќајка после семафори куде Стаклару, тури му пепел: сообраќајка како сообраќајка! Него наши напувани скопјаниунаводници знаејќи дека полиција е на увиѓај, направисва мал миљон прекорачувања, проваѓања по тротоари и травњаци...
Потецијална смрт на 50 метра од њега, јок ништо не га тангира, стока остаје стока! После Европа ни е крива, Цацко ни е крив на нас, а господ очигледно одамна е дигнаја руке од нас:popce:
 
B

Beginner

Гостин
Последен ден од одмор и така си седиш надвор пиеш коктел и се случува за 10 секунди најлошото невреме како во некој лош хорор филм....
И да во цел тој хаос паника летање чадори капење чаши снемување струја во кафичот се најдоа луѓе да го снимат тоа ејј место да помогнат. Многу ебано ме потсети на Блак Мирор колку крипи...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Кога ќе ми се јават некои блиски и ќе ми кажат за какви ситници си прават проблеми и кавги во фамилија.
Жените дома секој ден бесни и нервозни, мажите оноа ги боли ќе си излезат од дома и решен проблем, а овие си ги тепаат децата демек они им се највиновни што мажите не ги ебаваат.
Не знаат како да ги воспитаат и после зошто се лоши. Кога им е досадно само гледаат да се скараат со свекрвите.
Си викам абе мојата е најдобра на цел свет иако сака да ме нервира со боранија за ручек и не ми дава да гледам фудбал. :smirce: :cool: :love:

Истите тие мислат дека некој нешто им има направено затоа неред по дома. Никој не се замара со вас уште помалку да ви прави нешто, невоспитани сте и растени во фамилии и имате учено од нив како да се однесувате и како да реагирате.

И после некој ќе ми каже децата растени со еден родител се полоши, уличари, како мали немале доволно љубов, ете сите тие се со двајца, повоспитани и повеќе време имаат поминато со родителите.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Dva pati razgovarajci na mob pred zgrada go zaboravam cadorot, se vrakam za ebani 10min go nema ok.Mi go kradat i tocakot od sprat ok.A sto pati sum gledal tocaci pred zgrada i toa nadvor ostaveni, ajde nema veza.Ali za cadorive sto gi gleam otvoreni pred vrati ne odg vekje, ne deka mi e dojdeno do niv.Ali od inat ke im gi sobiram zas so stoka samo taka treba


Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Дувна ветре во Преспа не знам како е со кампот, не крева на телефон тој влавот битолски, а и го разбирам којзнае колку многу имаат за расчистување. Само си викам нема дрвја во близина па тоа можи да не извади да нема голема штета.

Некни таму гости имавме индонезиска снаа од Бали, црна слаба хинди култура, торти, слкатки колачи немале, месо немале, само ориз и риба. И 25 степени целзиусови ладно го смета :pos::pos::pos::pos::pos::pos:. Вика ко дојде зетот таму бел бел сите го галат, успеала во животот, фини луѓе а и ја фино ги оговарам тука :icon_lol:.

 
B

Beginner

Гостин
Последен ден од одмор и така си седиш надвор пиеш коктел и се случува за 10 секунди најлошото невреме како во некој лош хорор филм....
И да во цел тој хаос паника летање чадори капење чаши снемување струја во кафичот се најдоа луѓе да го снимат тоа ејј место да помогнат. Многу ебано ме потсети на Блак Мирор колку крипи...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
6 загинати :( и 23 повредени... И секоја чест за колку брзо време го средија местото денес до 12 часот ги тргнаа сите дрва од центарот и на сите плажи беа наместени чадорите. Вакво невреме недајбоже да се случи овде на нашата неспособна влада ке и треба 1 година да не оправи.


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Кајг,
само да ти кажам да си знајш, утре да не речеш дека не ТИ кажав,

сите кои „работаат“ со договор на дело во јавно здравство (повеќето од нив си земаат плата седејќи дома) се синови, ќерки, внуци и роднини на вчерашни и денешни политичари, кои се непотребни недоучени кадри кои во никој случај нема да го решат недостигот на медицнски кадар, оти истите ниту сакаат, ниту знаат да работат, ниту имаат интерес нешто да научат (само да спомнам да со завршено било кое средно немедицинско школо може да се продолжи за факултет за медицинска сестра и замислите со завршено средно електро или економско ќе ви дојде на ноќно дежурство оти завршил факултет само со две години и станал медицинска сестра и да ви стави инфузија во вена??!) :shok2:

... да продолжам понатака
министерот за здравство, демек поради докторката од Дебар (пример како изговор), оти таа не плаќала здравствено и пензионо осигурување го оправдува сега вработувањето НА СИТЕ со договор на дело како редовни вработени? и демек било срамно докторка да „работи“ и зема 15 000 ден? ами прво кој вели дека воопшто таа докторка со 15 000 ден идела на работа? јавна тајна е дека половината од тие со договор на дело седат дома, а на работа идат само еден ден кога ги земаат парите во раце и ТОЛКУ!


а тоа што зема докторката од Дебар земала 15 000 ден, прашање како ги земала кога НЕМАЛА ЛИЦЕНЦА ЗА РАБОТА, автоматски значи ДЕКА НЕ СМЕЕЛА ДА РАБОТА КАКО ДОКТОР и наместо да се санкционираат сите тие што вработуваат вака „скришум“ несоодветни кадри без услови за работа како доктори, министерот „голта“ и ги благословува ТИЕ вработувањата? ех која неправда, тие „редовните“ вработувања законски како услов за работа МОРА ДА СЕ ИМА ЛИЦЕНЦА ЗА РАБОТА, а овие од „татко им“ политички вработувања „отпозадина“ со договор на дело се може со било каков критериум, па и без лиценца за работа???


...и другите доктори (неполитички роднини) , капацитети, кои завршиле на време и положиле државен испит и ИМААТ ЛИЦЕНЦА ЗА РАБОТА остануваат без работа, оти нема конкурси каде да конкурираат, ваму неопходно медицински кадар,а отпозади напикани со договор на дело вујко, стрико, ќерка, син ?

...мислам ејјјј срамота, кого лажете?

греота за редовните дипломирани лиценцирани медицински кадри кои со труд и знаење ќе си останат да трчаат по конкурси кои никогаш нема да ги има јавното здравството, оти овие од позадина ќе „влегуваат“ и ќе ги полнат јавните болници вака во редовен работен однос без никаков труд, критериум,присутни само на хартија по болниците како „вработени“ со договор на дело или како волонтери? или поточно ако работат двајца, тројца со договор на дело и по некој волонтер сега бранот ќе биде над 200 вработувања онака во име на овие двајца тројца што навистина се исклучоци што работаат, другите со договор на дело сите си се дома и кеш во рака!

... министерот или „ слабо гледа“ или е опколен од советници кои не ги бива, овој потег како бумеранг ќе доведе до целосно разнишување на јавното здравство, а посебно во меѓучовечките односи, оти некој да работи, а некој само плата да зема, малку потешко ќе се трпи и ќе се молчи, ќе има голема тензија и неработење меѓу медицински персонал, а пациентите ќе бидат тие кои уште повеќе ќе бидат незадоволни и нема да ја добијат здравствената услуга!

...овие факти, дали никој не ги знае или само се премолчува, навистина ми е чудно дека постојат закони кои тие што треба да ги спроведат изгледа не ги почитуваат, па да се „потсетиме“ :







...ете уште една причина што нема да се влезе во ЕУ, не постои доктор ниту друго медицинско лице во ЕУ што нема положено државен испит, а да дава здравствена услуга по болниците, овде докторка без пробна работа без лиценца за „работа“ како доктор, па уште „ ја жалат“ истата дека малку била исплатена 15 000 ден :facepalm: мислам ејјј СИТЕ вакви со договор на дело и волонтери и секакви нередовно примени медицински кадри треба да им се прекине исплатување на плата и да се отворат конкурси за сите рамноправно да конкурираат што имаа услови за вработување според закон во најхуманата професија ... вака бумеранг назад, добрите медицински кадри си заминуваат, а ќе останат вака „шкарт“ од позадина вработени без конкурси без никаков критериум...и утре пак пациентот ќе трпи, нема каде веќе да добие добра здравствена услуга....
... пак ќе кажам, мноооогу греши мнистерот за здравство! :bance:
 
Последно уредено:

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Читав таму некој пост од јуни (задоволство ми е да ве читам на темава, иако ретко го правам тоа), нешто за тоа како е да си трн во око во ова полтронско општество. Exactly. И јас сум и така се чувствувам. Во последно време сум многу помирна сепак, се правам на будала за да си го сочувам мирот. Реално се правам како да не сфаќам што се случува. Многу колеги и блиски прават работи кои ме повредуваат, но јас не сакам да направам кавга од тоа. Уморна сум од луѓето и од начинот на кој комуницираат. Мислат дека се центарот на светот. Си викам, нека им биде. Нека се почувствуваат и они важни, ако веќе им дошло до тоа. Ги слушам нивните небулози. Климам. Некако, тоа е тоа. Кога луѓето би можеле да живеат без постојано да мораат да се докажуваат пред другите, да го хранат своето его или лечат своите фрустрации.

Sent from my SM-J330F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom