Каде може да најдам? (Општи прашања)

Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
678
Мишко, за да влезеш со лична карта мора преку србија или албанија, не може преку аеродром. Така да ако вози со кола тоа е паметна опција, арно ти текна.

Бони, можеби ќе пројде, но како може да не е дубара..ако си граѓанин на Македонија а се декларираш како странец, тоа е лажна декларација. Не може да ги сметаме законите така како ни одговара. Многу работи кај нас проаѓаат, и ако му заврши работа на човекот немам ништо против, негова работа, но закон е закон и јасен е.
Тој е странски државјанин така да не го изигрува законот иако има двојно државјанство
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Мишко, за да влезеш со лична карта мора преку србија или албанија, не може преку аеродром. Така да ако вози со кола тоа е паметна опција, арно ти текна.

Бони, можеби ќе пројде, но како може да не е дубара..ако си граѓанин на Македонија а се декларираш како странец, тоа е лажна декларација. Не може да ги сметаме законите така како ни одговара. Многу работи кај нас проаѓаат, и ако му заврши работа на човекот немам ништо против, негова работа, но закон е закон и јасен е.
Даа, доаѓам со автомобил, али пак зезната е ситуацијава, ако им дадам кај нас лична карта, а сакам да излезам на богородица по една недела за солун, пак еве проблем, неможи кај нашите да им дадам лична карта а на грците шведски пасош, пошто нели со тоа што влегуваш, со тоа излегуваш:unsure:

Пс: малце чудно испаѓа зошто некако излегува дека се фаворизира македонското државјанство, а тие се нели еднакви државјанства со еднаква важност, тоа кај сум се родил најмалце битно, него си граѓанин и тука и таму е сега, ако се мора јбг, итна постапка мора ли ск сликање или во мој град па скопје само подигање како ли е?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Vidi, koga ke izleguvas na bogorodica, na nasite im davas nasa licna karta/ na grcite davas svedski pasos. Na vrakjanje isto. Ako od mkd si izlegol so makedonski dokument, moras so toa i da vlezes
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Имам двојно државјанство, мк пасошот ми е истечен, шведскиот ми важи уште, сакам да патувам за македонија, дали ке е проблем дека немам мк документ? Може ли да влезам со шведски пасош? Проблем ли ке е? А нема да престојувам толку време и нема да имам време да поднесам за нов, незнам на пасошка што би рекле за ова
@truckerinsoul ова ти е проверен совет, постапи така и нема да имаш никаков проблем
Vidi, koga ke izleguvas na bogorodica, na nasite im davas nasa licna karta/ na grcite davas svedski pasos. Na vrakjanje isto. Ako od mkd si izlegol so makedonski dokument, moras so toa i da vlezes
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
31
Поени од реакции
15
Каде и дали уопште има кај нас Birkenstock?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
678
Даа, доаѓам со автомобил, али пак зезната е ситуацијава, ако им дадам кај нас лична карта, а сакам да излезам на богородица по една недела за солун, пак еве проблем, неможи кај нашите да им дадам лична карта а на грците шведски пасош, пошто нели со тоа што влегуваш, со тоа излегуваш:unsure:

Пс: малце чудно испаѓа зошто некако излегува дека се фаворизира македонското државјанство, а тие се нели еднакви државјанства со еднаква важност, тоа кај сум се родил најмалце битно, него си граѓанин и тука и таму е сега, ако се мора јбг, итна постапка мора ли ск сликање или во мој град па скопје само подигање како ли е?
Добро нели имал му е истечена патната исправа не му е веќе потребна бидејки има друга од друга држава ,никаде не пишува дека мора да имаш пасош и дека е задолжителен.
 
Член од
22 април 2015
Мислења
8
Поени од реакции
9
Добро нели имал му е истечена патната исправа не му е веќе потребна бидејки има друга од друга држава ,никаде не пишува дека мора да имаш пасош и дека е задолжителен.
Дечки, со секоја почит сите само шпекулирате. Законот е јасен - додека си државјанин на Македонија, кога со во Македонија, законот те смета САМО како Македонски државјанин. Ти можеш да поседуваш друга патна исправа итн, но тука ти си Македонец без разлика на се.

Еве цитат:
"Законот дозволува поседување државјанство и на друга држава – двојно државјанство. Во Република Македонија се сметате само како државјанин на Република Македонија."

http://www.minisel.gov.mk/wp-content/uploads/2018/07/Прирачник-подреден-V12.pdf
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
349
Поени од реакции
350
Некој да позајми велосипед во Скопје за 2-3 саати од сабајле за недела 14.јули, за низ град?
Не ми треба ништо посебно, две тркала и педали :)
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
678
Некој да позајми велосипед во Скопје за 2-3 саати од сабајле за недела 14.јули, за низ град?
Не ми треба ништо посебно, две тркала и педали :)
Едно време Град Скопје изнајмуваше велосипеди и тоа ли отиде по ѓаволите ?
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Бев да извадам т.е да се сликам за пасош по итна постапка, и ми вика жената во собата “ама ти не ке да си од тука/не ке да живееш тука, и викам па да, дали ми вели имаш мк лична карта? “Па да”одогварам, извадов лани лична карта, т.е пред 2 години, не ја зедов на време, и тек после една година стоење во мвр ја зедов лани, еее ми вика кога е така дојди да провериме дали ти средиле (иселеничка картица, иселенички лист) ли не сум сигурен како рече, проверија на друг шалтер ми вика утре мора да ти средат на шалтер 1 или 3, тоа иселенички незнам што, па тек после тоа да можеш да се сликаш, некој знае ли нешто поќе околу ова?
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Антени за радио врски кај може ад се најде кај нас ?
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
Некој да знај агар-агар, растителна замена за желатин кај има??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom