Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 мај 2019
Мислења
50
Поени од реакции
81
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Во Софија ли беше на интервју и со какви документи ?! Поздрав и побрзо да исчекаш пасош во рака :)
I jas bev istiot datum i kaj mene denes se smeni[DOUBLEPOST=1562683807][/DOUBLEPOST]Decki denes tocno po 14 meseci se smeni statusot. Intervju 11.05.2018 godina 11111.png
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
2
pozdrav svima, izvinite moj makedonski nije dobar pisem iz srbije.
u nemackoj sam zaposlen i uskoro mi istice 3 meseca boravka. na osnovu ovog Screenshot_20190710-095320_Google.jpg
izvadio sam prebivaliste, vozacku i zaposlio se. zanima me da li smem da prelazim granicu normalno i posle 3 meseca sa ovim ili ce mi praviti problem? da li bih trebao da izvadim nemacku boravisnu dozvolu ili sa bugarskom boravisnom smem da neograniceno boravim?
hvala
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Aман бе,сега и Бугарски визи почнавте да рекламирате?Како да преџеш границу а успут лавина неписмени што читаат и не можат пасош да извадат,да ги убедиш да фрлат пари по посредници за виза д.Од авион се познава дека целта ти е да прикажеш дека со ваква лична карта која е уствари виза за постојан престој во Бугарија работиш во Германија.
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
2
Ne reklamiram nista i ja se ne razumem oko ovoga puno, oprosti ako tako deluje . Tacno je da sam preko posrednika ovo izvadio na osnovu porekla bugarskog jer sam rodom iz dimitrovgrada. Rekao mi je da sa ovim mogu u EU ali citam da ne moze da se bude duze od 3 meseca sa ovim. Radim za nekog naseg coveka sa ovim ali ni on zna da mi kaze mogu li duze od 3 meseca da se zadrzavam. ako ne, jel se moze vaditi nemacka boravisna dozvola na osnovu ovoga?
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Ne reklamiram nista i ja se ne razumem oko ovoga puno, oprosti ako tako deluje . Tacno je da sam preko posrednika ovo izvadio na osnovu porekla bugarskog jer sam rodom iz dimitrovgrada. Rekao mi je da sa ovim mogu u EU ali citam da ne moze da se bude duze od 3 meseca sa ovim. Radim za nekog naseg coveka sa ovim ali ni on zna da mi kaze mogu li duze od 3 meseca da se zadrzavam. ako ne, jel se moze vaditi nemacka boravisna dozvola na osnovu ovoga?
Za Njemachki aufenthalt moras u Njemachkoj ambasadi da aplicirash, izuzetak je samo ako imash dozvolu za trajni boravak u Bugarskoj onda mozesh da joj smenish za Njemachki.
Jedino ako ti pomazhe je to shta treba da nadzesh bugarska firma registrovana u Njemachku ili bilo gde pa tek onda mozesh da radish sa ovu dozvolu shta imash.
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
2
katastrofa jer mi 3 meseca isticu za 10ak dana ne znam sta cu raditi :/ do 2021 mi vazi ovo na osnovu srpskog pasosa.. znaci bugarska firma neka, moram biti u radnom odnosu sa njima ili ne moram? ne postoji nikakav nacin da se ovo sredi?[DOUBLEPOST=1562753577][/DOUBLEPOST]samo jos oprostite na smetnji ali jako je hitno. ako bih ostao u nemackoj u prekoracenju, da li bih mogao ovde da sacekam bugarski pasos (da ne izlazim dok ne dobijem)? cuo sam da ne mora licno da se ide po pasos, moze neko drugi da ga podigne?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom