Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
@Strelec Ako mozes postiraj gi i drugite test repori, za Amber, Hansol i tnt. na edno mesto. Vaka vo 1700 strani tesko e da se najdat.
P.S dali testovite A, B i tnt. se identicni kako na Eurovent

I dali nekoj ima podatoci slicno kako kaj Toshiba za kapaciteti i COP na razlicni temperaturi i razlicni poteretuvanja za Mitsubishi, Panasonic, Haier, Midea......
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
има има и test report i tast raport како сакаш таков имаат, какво сакаш такво имаат. со галичките се си доаѓа
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
P.S dali testovite A, B i tnt. se identicni kako na Eurovent
Alibaba има климатизери за европскиот пазар.
Ова се овие стандарди: "Сертификација: CE, CCC, RoHS, MEPS".
Погледни го климатизерот.

https://chunlan-ac.en.made-in-china.com/product/hjPEDuvGaAci/China-Bx-Series-Split-Type-DC-Inverter-Type-Air-Conditioner-12000BTU-for-European-Market.html

Голема кинеска фабрика и производство и компресори.На нивното место можете да ги погледнете сите пазари и Северна Америка, Африка и Австралија ........

Исто така го имате овој климатик и има некои други сертификати -- CE, CCC, RoHS, UL, CECC, GS, CSA, MEPS, UR, BEB

https://kanionco.en.made-in-china.com/product/jybQqDBTSWVF/China-No-1-in-Europe-R32-Inverter-Cooling-Heating-Wall-Split-Air-Condition-Conditioner.html

Има и Gree со сертификат CE, RoHS.......

https://www.alibaba.com/product-detail/Inverter-Air-conditioner-Gree-Viola-GWH12RB_50026037077.html?spm=a2700.details.maylikehoz.4.2b2510e39SxZlL

Alibaba има огромна понуда на кинески клима.......Кинезите пишуваат на хартија дека имаат различни сертификати.
 
Последно уредено:
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.059
Ми треба клима за 40м2, исклучиво за ладење! Дајте предлог. Фала однапред
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Даикин Уруру Сарара 5kw би била идеална за таа намена.

А има и поефтини како Mitsubishi LN50 исто би била солидна за ладење.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Даикин Уруру Сарара 5kw би била идеална за таа намена.

А има и поефтини како Mitsubishi LN50 исто би била солидна за ладење.
Шампион си! :LOL:[DOUBLEPOST=1562688022][/DOUBLEPOST]
Ми треба клима за 40м2, исклучиво за ладење! Дајте предлог. Фала однапред
Малку информации даде, ниту спомна за буџетот, колку сакаш да потрошиш (затоа падна предлог за Уруру Сарара и ЛН50... натаму битно е просторот, изолиран или не, столарија каква и дали е можеби една просторија поврзани дневна со трпезарија ја удара ли сонце директно (која е ориентација на станот) ....една просторија од 40м2 или е еднособен стан па сакаш да ги ладиш две помали простории .... секако битно е и на која температура сакаш да разладуваш те кои се твоите потреби.... Ако кај греењето нема голем распон сите сетираат на 21-24*С, кај ладењето имам видено луѓе кои држат под 20*С... некои на 23, јас имам проблем со носот (deviatio septum) и никогаш не ладам на зададени под 25*С, некому смешно тоа, но мене ми е ОК, а и морам така.... плус приземје во нажешкото имам сенка од дрвја четинари .... Ако не си за ладење ко у ТЦ рамстор, немаш големи барања да е ко фрижидер и нема да ја користиш секој ден и често во тек на денот ... тогаш работа би вршела било која ОнОф клима од 12,000 Денари и 12,000бту... за поголеми захтеви и поекономично ладење.... 12,000БТУ Инвертер кој чини од 20-23,000 ....да речеме AESI+ Vivax, GREE, Lomo Eco 3.5 (коштаат 20-21,000) Haier Tundra 3.5ka (23.000) или Viola 3.5ka GREE која е препорачана за 40м2 (таа чини 26К) .... поштено ќе оладат и 40 квадрати отворен простор! БАРЕМ ПО МОИ КРИТЕРИЈУМИ ТЕ БАРАЊА!... ако се две простории па сакаш да ладиш преку врати.... и да земеш 18ка во едната ќе биде кочан (под 20) за да постигнеш една пристојна температура од 22-23 во другата соба ако е истата пооддалечена од онаа со клима .... јас барем како реков така би играл за моите потреби .... многу субјективно е ладењето и моето мислење, па послушај ги и другите!
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@zzoranpetrovic
За ГРЕЕ најдов дека имаат Еуровент за Топлинските Пумпи
https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5236770/1?results=22&participant=81&product_type=48610
Зашто на Тошиба Топлинските Пумпи се дупло поскапи од тие на Грее а Тошиба нема сертификат ?

За клима од 500евра барате Еуровент а за Топлинска од 6.000 евра немора да има??

ZZoranne Има ли на Алибаба за Тошиба Естиа воздух-вода некој сертификат да ми најдеш пошто гледам вичен си да пребаруваш ?
Или @Lithium002 у Галичник да си побара да не му е таму сертификатот :D

А @petna пошто се фали дека е образуван по лабораторииве на Еуровент нека не описмени (како писмен) и прочита било кој Еуровент сертификат за ТП воздух-вода Алтерма или било која колку дава на -7 -10 или има ТОЛ и бивалентна.
 
Последно уредено:
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.059
Шампион си! [DOUBLEPOST=1562688022][/DOUBLEPOST]
Малку информации даде, ниту спомна за буџетот, колку сакаш да потрошиш (затоа падна предлог за Уруру Сарара и ЛН50... натаму битно е просторот, изолиран или не, столарија каква и дали е можеби една просторија поврзани дневна со трпезарија ја удара ли сонце директно (која е ориентација на станот) ....една просторија од 40м2 или е еднособен стан па сакаш да ги ладиш две помали простории .... секако битно е и на која температура сакаш да разладуваш те кои се твоите потреби.... Ако кај греењето нема голем распон сите сетираат на 21-24*С, кај ладењето имам видено луѓе кои држат под 20*С... некои на 23, јас имам проблем со носот (deviatio septum) и никогаш не ладам на зададени под 25*С, некому смешно тоа, но мене ми е ОК, а и морам така.... плус приземје во нажешкото имам сенка од дрвја четинари .... Ако не си за ладење ко у ТЦ рамстор, немаш големи барања да е ко фрижидер и нема да ја користиш секој ден и често во тек на денот ... тогаш работа би вршела било која ОнОф клима од 12,000 Денари и 12,000бту... за поголеми захтеви и поекономично ладење.... 12,000БТУ Инвертер кој чини од 20-23,000 ....да речеме AESI+ Vivax, GREE, Lomo Eco 3.5 (коштаат 20-21,000) Haier Tundra 3.5ka (23.000) или Viola 3.5ka GREE која е препорачана за 40м2 (таа чини 26К) .... поштено ќе оладат и 40 квадрати отворен простор! БАРЕМ ПО МОИ КРИТЕРИЈУМИ ТЕ БАРАЊА!... ако се две простории па сакаш да ладиш преку врати.... и да земеш 18ка во едната ќе биде кочан (под 20) за да постигнеш една пристојна температура од 22-23 во другата соба ако е истата пооддалечена од онаа со клима .... јас барем како реков така би играл за моите потреби .... многу субјективно е ладењето и моето мислење, па послушај ги и другите!
Во право си :D Се работи за канцеларии, кои меѓусебно се одделени со пвц преграда, меѓутоа, местото каде што е наменето за инсталирање на климата е во ист правец на вратата од втората канцеларија. Едната страна до 11-12 часот е изложена на сонце, т.е. има излог.
Дуќанот има изолација, односно сендвич ѕид и плус има изолација на фасадата. Пвц прозори со 4 сезонско стакло. Исклучиво за ладење, бидејќи се грееме на парно.
Буџет околу 30к со се монтажа.
Фала однапред.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.122
Поени од реакции
4.922
Во право си :D Се работи за канцеларии, кои меѓусебно се одделени со пвц преграда, меѓутоа, местото каде што е наменето за инсталирање на климата е во ист правец на вратата од втората канцеларија. Едната страна до 11-12 часот е изложена на сонце, т.е. има излог.
Дуќанот има изолација, односно сендвич ѕид и плус има изолација на фасадата. Пвц прозори со 4 сезонско стакло. Исклучиво за ладење, бидејќи се грееме на парно.
Буџет околу 30к со се монтажа.
Фала однапред.
Iako klimata ke ja koristis samo za ladenje moj predlog podobro inverter klima da odberes bidejki e potivka poekonomicna od obicnite on-off klimi moj predlog ti se ovie klimi bez problem ke go oladat prostorot

LINK

LINK
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Iako klimata ke ja koristis samo za ladenje moj predlog podobro inverter klima da odberes bidejki e potivka poekonomicna od obicnite on-off klimi moj predlog ti se ovie klimi bez problem ke go oladat prostorot

LINK

LINK
Климе смањи доживљај,на секое тенџере капак му ставаш . Ок е работата. #небидистрелец.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
@Strelec Не ја расипејте оваа тема за климатизери и биди малку корисна, тие ги разбраа вашите манипулации и лаги. Да не бидеме малку фатени во децата.

na srpskiot forum PARALELNO kao Skopljan4e moja malenkkost koja te podhebava hahaha :)
Убаво е да читате други форуми и да се запознаете со климатизацијата......
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.586
Ахтунг Ахтунг!!!

Да видите какво срање се купува за само 50000 денари!!! (Амбер -30)


Надворешна 0 степени, видео од 15 мин каде што климата модулира со 800 вати и потоа гасни, за да дува вентилаторот со 80 вати

upload_2019-7-9_22-45-8.png

Спавате ли мирно Грее клан или ќе продолжите да лажите луѓе.

Угасила се сама, то вентилатор издувава, треба да стои како болд за секој обид да се дискредитира било која останата марка на клима.

Се надевам ова ќе спаси некои кои планираат да дадат добра сума на пари за да купат срање кое треба да биди декларирано како 24000BTU, а се продава со реклама за 12000BTU, притоа добиваат ОН ОФФ клима која ќе достигне температура крева перки и дува вентилатор ладно, исто како најобична клима од 18000 денари.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Потрошувачката на енергија од околу 80 V е кога компресорот е исклучен. Секој знае за тоа, само луѓето во Македонија веруваат во она што го напишал @Strelec
Само @Strelec смета дека неговите манипулации можат да траат долго.
Целта е само личен интерес на поединец .
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.586
Потрошувачката на енергија од околу 80 V е кога компресорот е исклучен. Секој знае дека луѓето надвор од Македонија знаат за тоа! Само @Strelec смета дека неговите манипулации можат да траат долго.
Целта е само личен интерес на поединец .
Знаеш колку време и енергија има потрошено за да кажува како другите клими не модулирале, вентилаторите дувале кога е исклучен компресорот, а всушност премиум моделот од целата компанија е поголемо срање и од Вивакс и од Нео и од Хаиер. Оваа глупост не заслужува повеќе да биде спомната во иста реченица со Митсубиши или Тошиба! Се надевам дека видеото нема да биди тргнато од Јутјуб и ќе биди покажано на секој што во иднина ќе помисли да купи Амбер од само 50000 денари, за да добие калорифер што дува ладно кога компресорот е исклучен.[DOUBLEPOST=1562709300][/DOUBLEPOST]Дур сум расположен


Уште едно видео за Амбер со "одлична" модулација

На 2 степени надворешна, започнува со перки на горе и стасува до потрошувачка од 1000 вати. На 1.56 минути, наеднаш од 1000 вати потрошувачката оди на 150 и перките се креваат на горе. Тоа значи ништо друго туку исклучен компресор и вклучен внатрешен вентилатор и грејачи.
Значи целата модулација уствари била за вентилатор што лади и вклучени грејачи кои штитат против злите духови. 1000 страни во лага испишани.

@mdeni @Lithium002 @Dr Zmigo @Alekso 1981 @Fikshe1989 што ќе кажете за оваа каначка?
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Ахтунг Ахтунг!!!

Да видите какво срање се купува за само 50000 денари!!! (Амбер -30)


Надворешна 0 степени, видео од 15 мин каде што климата модулира со 800 вати и потоа гасни, за да дува вентилаторот со 80 вати

Прегледај го приврзокот 212351

Спавате ли мирно Грее клан или ќе продолжите да лажите луѓе.

Угасила се сама, то вентилатор издувава, треба да стои како болд за секој обид да се дискредитира било која останата марка на клима.

Се надевам ова ќе спаси некои кои планираат да дадат добра сума на пари за да купат срање кое треба да биди декларирано како 24000BTU, а се продава со реклама за 12000BTU, притоа добиваат ОН ОФФ клима која ќе достигне температура крева перки и дува вентилатор ладно, исто како најобична клима од 18000 денари.
Ahtung ahtung .......druze ne sum bas svrzan vo diskusijava bas onaka vo koren .ama citam sledam i se cudam ..no gledam deka se vodi nekoja vojna deka Klima uredi se samo Mitsu, toshiba, daykin ...i ... 3 tocki ... nema drugi ?? Taka se ostanato pred se Gree i drugi sto se od kina ne cinat taka (vojnata za toa se vodi) ? ... ?
Navistina nema sekoj vo Mk 70~80k za ovie gore spomenati 3 klimi.....ne znam sto e tuka ne jasno ....
jas nemam zivci nervi da snimam 30m, video i da dokazuvam tuka deka amberot na ovie +35/36 nadvor vo senka postaven doma na 25 modulira pomejgu 200~300w vo sobata na drugiot kraj e 25.3 stepeni/max.! toa e toa, kako ke bide na zima ne znam ke vidime, nemam jaka nadvoresna izolacija.....ako stignam i toa ke bide ako ne vgodina....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom