Роналдо vs Меси

Кој е подобар според вас?


  • Вкупно гласачи
    406

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.791
Поени од реакции
24.056
Не му го спомнал името :place:
Не се праи со сила идиот. Ако не го сфаќаш видеото подобро не коментирај, убаво се гледа дека стариов вампир јавно го деградира и непочитува Роналдо.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
"I regret very much that this situation arising from a university event is causing so much pain and I apologise for that. It was never my intention to annoy or show a lack of respect to Real Madrid, one of their players or their fans, not only as one of the founders of FIFA, but also as a club that I follow and have admired since my youth", said Blatter.


И кога се извинува го прави истото :pos:
--- надополнето: 30 октомври 2013 во 00:46 ---
Не се праи со сила идиот. Ако не го сфаќаш видеото подобро не коментирај, убаво се гледа дека стариов вампир јавно го деградира и непочитува Роналдо.
:place:

 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.809
Поени од реакции
83.986
@СИТЕ ОД ТЕМАТА КОПА АМЕРИКА

Елајте си тука
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Епа спојте ги темите шо :)
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Не се споредува Меси со ниеден играч. Направете тема Кристијано vs Азар или некои други играчи кои можат да се споредуваат.
Нека направат тема Салах вс Меси. Секако и стилот им е исти. И Салах има слични голови како онај со Бетис.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Од моментите кога се отворила темата ( Роналдо вс Меси) и кога луѓето се двоумеле и карале кој е подобар, до денес:
Меси: 1 ЛШ титула, 1 златна топка, 5 домашни првенста.
Роналдо: 4 ЛШ титули, 4 златни топки, 2 домашни првенства и 1 европско првенство.
Те цитирам тука пошто стварно нема смисла веќе да коментираме на другата тема за Копа Америка.

И сам веројатно знаеш дека ова не е некое мерило освен што ете го стигнал во меѓувреме во број на титули. Ако некој освои повеќе титули од друг не го прави автоматски подобар. Ако е така сите ќе се согласевме дека Дани Алвеш е GOAT.

Овие бројки ама баш ништо не ми значат за тоа кој е подобар.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Не се споредува Меси со ниеден играч. Направете тема Кристијано vs Азар или некои други играчи кои можат да се споредуваат.
Добро извини ај сеа на читање на лектирите за 6то одд
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Те цитирам тука пошто стварно нема смисла веќе да коментираме на другата тема за Копа Америка.

И сам веројатно знаеш дека ова не е некое мерило освен што ете го стигнал во меѓувреме во број на титули. Ако некој освои повеќе титули од друг не го прави автоматски подобар. Ако е така сите ќе се согласевме дека Дани Алвеш е GOAT.

Овие бројки ама баш ништо не ми значат за тоа кој е подобар.
Кога споредуваш двајца кои што се блиску до квалитет и неможеш да одлучиш кој е подобар, што мислиш дека е пресудно? Ете ако не се титулите, што ќе биде? За тебе може клучно е да дрибла некој, за некој друг можеби е клучна јака одбрана, али за сите се КЛУЧНИ ТИТУЛИТЕ. Ете за мене се покажал како по немилосрден Роналдо во еден куп нокаут мечеви. Зошто ги споменувате головите на Меси со Бетис и слична боранија, а не споменувате дека се губел со Рома, Ливерпул и уште еден куп клучни мечеви со Барса и Аргентина?
И со она ''тап ин'' голови, дното го пробивате. Што не им донесе титула Бензема со тап ин голови сезонава? Што не даде некој од аргентинциве таков некој гол? Не можете да воочите дека Роналдо има страшен осет за гол, читање на игра, поставување итн??? Ги гледавте головиве со Атлетико годинавА? Првиот гол ако ви е тап ин отепан гол, отепајте се. Најверојатно за инает зборувате.

По твојава логика, ако не треба да ги сметаме титулите пошто така Дани Алвес ќе бил подобар од сите, тогаш да не ги сметаме и само дриблинзите, оти така Шон Рајт Филипс, Хатем Бен Арфа и слични дриблерчина што си ја пикале в газ топката ќе треба да ги нарекуваме топ 5 играчи. Хатем има невероајтен дриблинг и осет, па најверојатно не го ни знаеш. Затоа не може дриблингот да го прави ГОАТ.
Не знам зошто си терате како што ви чини. Титули не се гледале, али затоа се гледа рандом гол против Бетис и од тука ние сме заклучиле дека е генијалец. Ете и Тоти имаше таков гол пред 12-3 години против Интер.
И Џејмс во НБА ја нема елеганцијата, дриблинзите и анкл брејкер мувс како други играчи и игра на сила, па секогаш ќе го ставаат пред Кари, Харден, Ирвинг итн...
Во тенисот Федерер е убедливо најелегантен, али ако го надмине Џокович по бројот на слемови, што мислиш, кој ќе го паметат како најдобар?
Не правиме споредба од типот, Пандев има ЛШ и Сериа А , Кавани нема. Затоа Пандев>Кавани. Не. Правиме споредба на титули помеѓу два изедначени играчи. И бројот на титули е поголема бројка, па не може да биде случајност како во примеров со Пандев.
И кур ме боли за Роналдо, ни сум бил негов фан додека играл во Манчестер или Мадрид, а уште помалце па сеа кај арамииве. Лигуш, педер, плачко. Али тоа не значи дека треба да се оспоруваат неговите достигнувања.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Не било мерило Златна Топка :ROFLMAO::pos: или па ЛШ кај што искина ЦР7 и година за година си буташе рекорди свои у број на голови у сезоната у ЛШ... најзаслужен за 4те титули на Реал.
Дај бе луѓе не заебавајте, што ви е. Ептен сте со детски памет или заебавате нешто на сила.

Меси никој не го спори неговиот квалитет со левата е цар, има осет за пас, за гол. Е сеа има мн недостатоци у поглед на целосно изграден комплетен играч, како игра со глава, со десна нога (двете нозе) и сл, нешто за што ЦР7 го шие на велико.

И дај веќе еднаш нека ја промени таа комфорт зона у Барселона. Еве на 33 год нека иде у Италија и нека дава по 3 гола на Бреша да го видиме, или можда ќе се изгуби ко со Аргентина па ќе дава гол на 5 текми против боранија тимчиња[DOUBLEPOST=1562608522][/DOUBLEPOST]
Браво за статистикава, потврдува дека се мн изедначени. Али има една цака што претходно кажав, мн мн е потешко кога се менува средината 4 пати, др тренери, др системи на тренинг, на игра, на тактики, др соиграчи, др противници, тука логички и природно е моментот на прилагодување да влијае на головите и асистенциите...

btw фали тука статистика за титулите како пр 10 различни титули поише што има освоено ЦР7 + 2 со Репрезентација:

Еве ја:
Ronaldo vs. Messi: trophies won

Ronaldo club honours
  • Premier League titles: 3
  • FA Cup: 1
  • English Football League Cup: 2
  • La Liga titles: 2
  • Copa del Rey: 2
  • Spanish Supercup: 2
  • Uefa Champions League: 5 (four with Real Madrid, one with Man Utd)
  • Uefa Super Cup: 2
  • Fifa Club World Cup: 4 (three with Real Madrid, one with Man Utd)
  • Portugal Super Cup: 1
  • Supercoppa Italiana: 1
  • Serie A titles: 1
Ronaldo international honours
  • Uefa European Championship titles: 1 (2016)
  • Uefa Nations League titles: 1 (2019)
Messi club honours
  • La Liga titles: 10
  • Copa del Rey: 6
  • Spanish Supercup: 7
  • Uefa Champions League: 4
  • Uefa Super Cup: 3
  • Fifa Club World Cup: 3
 
Последно уредено:

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
Н

btw фали тука статистика за титулите како пр 10 различни титули поише што има освоено ЦР7 + 2 со Репрезентација:

Еве ја:
Ronaldo vs. Messi: trophies won

Ronaldo club honours
  • Premier League titles: 3
  • FA Cup: 1
  • English Football League Cup: 2
  • La Liga titles: 2
  • Copa del Rey: 2
  • Spanish Supercup: 2
  • Uefa Champions League: 5 (four with Real Madrid, one with Man Utd)
  • Uefa Super Cup: 2
  • Fifa Club World Cup: 4 (three with Real Madrid, one with Man Utd)
  • Portugal Super Cup: 1
  • Supercoppa Italiana: 1
  • Serie A titles: 1
Ronaldo international honours
  • Uefa European Championship titles: 1 (2016)
  • Uefa Nations League titles: 1 (2019)
Messi club honours
  • La Liga titles: 10
  • Copa del Rey: 6
  • Spanish Supercup: 7
  • Uefa Champions League: 4
  • Uefa Super Cup: 3
  • Fifa Club World Cup: 3
Мите како собра ?

Меси - 35 (Olympic Gold Medal: 2008, FIFA U-20 World Cup: 2005)
Роналдо - 28
 
Последно уредено:

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.019
Поени од реакции
20.760
21 век сме, секој има право на свое мислење, колку и тоа да е погрешно.
Така да, никој нема потреба да ви докажува. Историјата ќе го памети едниот како најдобар на сите времиња (додека не се појави подобар), а другиот како извонреден стрелец, играч кој решил многу натпревари, освоил многу титули и за жал играл во времето на Меси.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
715
Поени од реакции
1.520
Не било мерило Златна Топка :ROFLMAO::pos: или па ЛШ кај што искина ЦР7 и година за година си буташе рекорди свои у број на голови у сезоната у ЛШ... најзаслужен за 4те титули на Реал.
Дај бе луѓе не заебавајте, што ви е. Ептен сте со детски памет или заебавате нешто на сила.

Меси никој не го спори неговиот квалитет со левата е цар, има осет за пас, за гол. Е сеа има мн недостатоци у поглед на целосно изграден комплетен играч, како игра со глава, со десна нога (двете нозе) и сл, нешто за што ЦР7 го шие на велико.

И дај веќе еднаш нека ја промени таа комфорт зона у Барселона. Еве на 33 год нека иде у Италија и нека дава по 3 гола на Бреша да го видиме, или можда ќе се изгуби ко со Аргентина па ќе дава гол на 5 текми против боранија тимчиња[DOUBLEPOST=1562608522][/DOUBLEPOST]

Браво за статистикава, потврдува дека се мн изедначени. Али има една цака што претходно кажав, мн мн е потешко кога се менува средината 4 пати, др тренери, др системи на тренинг, на игра, на тактики, др соиграчи, др противници, тука логички и природно е моментот на прилагодување да влијае на головите и асистенциите...

btw фали тука статистика за титулите како пр 10 различни титули поише што има освоено ЦР7 + 2 со Репрезентација:

Еве ја:
Ronaldo vs. Messi: trophies won

Ronaldo club honours
  • Premier League titles: 3
  • FA Cup: 1
  • English Football League Cup: 2
  • La Liga titles: 2
  • Copa del Rey: 2
  • Spanish Supercup: 2
  • Uefa Champions League: 5 (four with Real Madrid, one with Man Utd)
  • Uefa Super Cup: 2
  • Fifa Club World Cup: 4 (three with Real Madrid, one with Man Utd)
  • Portugal Super Cup: 1
  • Supercoppa Italiana: 1
  • Serie A titles: 1
Ronaldo international honours
  • Uefa European Championship titles: 1 (2016)
  • Uefa Nations League titles: 1 (2019)
Messi club honours
  • La Liga titles: 10
  • Copa del Rey: 6
  • Spanish Supercup: 7
  • Uefa Champions League: 4
  • Uefa Super Cup: 3
  • Fifa Club World Cup: 3
Аргументиве на основа физички предиспозиции ти се капак, мислам сериозно.Како бе можеш да речиш шиење затоа што е повисок и има добра левица? Во кој универзум е ова некое факинг мерило?

Меси во било која екипа со про напагачки стил ке растура. Кажи ми по која логика е критериумот менување на клуб аргумент за дали е некој подобар или не? Еве Роналдо нема играно Француско или Македонско првенство, нека дојди во Македонија да видиме што играч е дали е добар или не. Адаптирањето е многу лесно во екипи кои ти лежат на твоите предиспозиции и не е никавко мерило за индивидуален квалитет.

Според статистикава не се ич изедначени, Меси е 2 години помлад тоа се приближно 100 гола плус и 50 асистенции плус што верувам дека на крајот ке го сошие во секој ебен фудбалски критерум кој постои.

Роналдо има повеке интернационални титули, во натпреварувања каде не бил воопшто најдобар поединец за разлика од Меси кој бил многу подобар во интернационалните натпреварувања но не ги крунисал со титула.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom