Скопје низ призмата на еден „провинцијалец“

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Фала многу. Околу два часа би требало да се задржувам.
од час чини 40-50 денари, така нешто. Час до два можеш да се задржиш на отворен паркинг. Потоа треба да ја преместуваш на друг оти кружат овие со белешките:) Ако си за повеќе, може во катната што ти ја кажав, над Тинексот (плоштад вмро, карши мин за финансии). Во секој случај 200-300 метри се од министерството.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кој батхртизам е првиов пост, па провинцијалецот кога се прошетал до тафталиџе на дупка му личело, леле леле. Некои провинцијалци се бетер од скопјаниве, ќе дојде од некаде кај што куче не лае и ќе ти мрчи што си од Ѓорче или било кое место што не му е центар или аеродром.
Горчливи им се душите што Скопје е најдалеку што стигнале, а "другарите" нивни од родното место што имаат заминато за Европа, Зеланд, Канада, Австралија или САД. И затоа се' се споредува со тој некаков странски идеал кој го посвоија и локалниве политички партии ради толкав тренд што стана да се хејта буквално се, и тоа што треба и тоа што не треба.

Најголемиот извоз на македонци во странство е баш од тој калибар, најмногу од југот и од истокот на Македонија (затоа е пуста со население таму) и тој менталитет си го носат и во странство. Затоа туристи кои имале лоша среќа да општат со нашиве таму во белиот свет, кога ќе дојдат овде доаѓаат со болни стереотипи за нас. Политичариве збореа за одлив на мозоци во странство ама мене некако по се видено, чуено и искусено, не ми делува дека баш најквалитетните/најпаметните сме ги изгубиле таму.

Тие ни се тука, дома, во Македонија, невработени или фриленсери, и ако имаат среќа, работат негде приватно под нечија чизма, професија која ни малку не ја сакаат или се граделе академски за истата. Затоа што политиката декларира дали си меродавен за нешто или не. Тие што одбрале страна имаат некој гарант до година-две, дур не се смени власт со "предвремени" (што ни стана традиција веќе), а тие од принцип што не одбрале ниедна страна редовно се игнорирани од сите и се тие најчесто без работа или работат од дома на компјутер, нешто, колку да се рече.

И ги гледам провинцијалциве како серат вака ко дотичниов што ја старта темава, а кога ќе успеат да заминат од тука како мнозинската група дијаспора, веќе курот доле не ги боли овде што се случува, стануваат еманципирани граѓани на светот, побитни прашања замараат низ глава. И еве, скопски провинцијалец ќе кака за Скопје, ќе користи речник ко да е тука роден, а кога ќе замине после 5 години го заборава родниот јазик. Ова е појава со која не верувам многумина се запознаени, и посебно важи за западниве земји со наша дијаспора. А до вчера овде кога биле се мавале по гради за патриотизам и зачувување на културни и национални вредности.

Затоа нема да најдеш тема овде од типот "Монтреал/Чикаго/Сиднеј низ очите на еден провинцијалец", бидејќи со иселувањето натаму истите го погребуваат провинцијалството, а по се' се чини, и македонството и интересот да општат со македонци од родната им земја. Испод било каква чест им е.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
стварно воведниот пост е премногу навидум стилски дотеран, нереален, веројатно измислен да се има некој муабет. Ако авторот ова навистина го мислел... :notworthy:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
стварно воведниот пост е премногу навидум стилски дотеран, нереален, веројатно измислен да се има некој муабет. Ако авторот ова навистина го мислел... :notworthy:
Не е измислен, постот ти ја покажува фрустрацијата на еден лик дојден тука без ништо, лик кој ги гледа само плитките нешта како џипови и други материјални работи кои сака да има, но не може да ги оствари и успат го оцрнува целиот град и луѓето што живеат во него. И ко што пиша Шкорпи погоре тој лик сега е у бољи живот, острелија и сигурно нема да отвори тема за Аделаида низ призмата на еден провинцијалец, иако таму сега можда риба клозети или мие садови по ресторани. Отвори му ги последните мислења ќе ги видиш муабетите.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Spored mene intelektualec ne pravi podelbi na provincija i glaven grad samo licnosti so kompleksi koi ne se prosetani mislat deka se nesto mnogu privilegirani sto ziveat vo Skopje a Skopje nikakvo, sivo, zagadeno, lugjeto uglavnom nakurceni i paranoicni uvek spremni za fight a i realno ne nudi ne znam kakvi moznosti kako za glaven grad.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Spored mene intelektualec ne pravi podelbi na provincija i glaven grad samo licnosti so kompleksi koi ne se prosetani mislat deka se nesto mnogu privilegirani sto ziveat vo Skopje a Skopje nikakvo, sivo, zagadeno, lugjeto uglavnom nakurceni i paranoicni uvek spremni za fight a i realno ne nudi ne znam kakvi moznosti kako za glaven grad.
во право си, овие што доаѓаат од другите градови, доста од нив се со предрасуди и комплекси. Впрочем, прочитај го првиот пост, полн со гнев и омраза кон идните соседи и пријатели уште пред трајно да се насели во градот во кој намислил да живее. Снобови, шупи, дупки населби и којекакви глупости. Ене му ги Чаир и Бутел за пристојно живеење ама тие се транзит, богу иза леџа (2-7 км од центарот :ROFLMAO:), таму не ојт.
Тој став ми е познат. И кога случајно ќе паднеме на таа тема, во очи ги прашувам реално и искрено што сум ти сторил така да се чувствуваш и така да мислиш за скопјани, ...останува без текст. Али после некое време пак истото го вергла. Епа јбг, Скопје не е лекувалиште.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
во право си, овие што доаѓаат од другите градови, доста од нив се со предрасуди и комплекси. Впрочем, прочитај го првиот пост, полн со гнев и омраза кон идните соседи и пријатели уште пред трајно да се насели во градот во кој намислил да живее. Снобови, шупи, дупки населби и којекакви глупости. Ене му ги Чаир и Бутел за пристојно живеење ама тие се транзит, богу иза леџа (2-7 км од центарот :ROFLMAO:), таму не ојт.
Тој став ми е познат. И кога случајно ќе паднеме на таа тема, во очи ги прашувам реално и искрено што сум ти сторил така да се чувствуваш и така да мислиш за скопјани, ...останува без текст. Али после некое време пак истото го вергла. Епа јбг, Скопје не е лекувалиште.
Ima i od dvete strani iskompleksirani, malku mi e glupava podelbata sto se pravi, barem ja licno nikogas nemam nikomu receno deka e provincijalec ili pak da imam poinakov odnos samo zatoa sto taa licnost ne e od Skopje.

A okolu kritikite za Skopje ne gledam kade e problemot ako se posoci realnosta, ako nekoj resi da zivee vo Skopje ne znaci deka treba med i mleko od usta da mu tece za gradot.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
A okolu kritikite za Skopje ne gledam kade e problemot ako se posoci realnosta, ako nekoj resi da zivee vo Skopje ne znaci deka treba med i mleko od usta da mu tece za gradot.
те молам посочи ми ја реалноста од првиот пост, која важи исклучиво за Скопје.
За искомплексираност од двете страни не знам што да кажам. Не знам од каде тоа ние искомплексирани. Поделби и завист има меѓу многу населени места, најизразена е према скопјани, а не знам зашто кога доаѓа да живее кај нас, не ние кај него. Ние го јадеме теретот па сеуште релативно сме пристојни во однос на проблемите кои ги имаме од една таква масовна миграција.
Зашто ја (или било кој од овде) да живееме со сиве овие проблеми за некој кој утре ќе ме нарече -се она од првиот пост- кој живее во -се она од првиот пост-.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
avtorot na temata e odamna vo adelaide ako se nema preseleno do sega nekade vo drug grad vo aus...
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
ај те молам посочи ми ја реалноста од првиот пост, која важи исклучиво за Скопје, може?
Јас можам да ги критикувам сите градови ама ако сум отишол негде да живеам, ќе се прилагодам на условите, начинот на живот, дијалект, соседи... нареди понатаму по желба, не ко печурка да се чудам.
За искомплексираност од двете страни не знам што да кажам. Од каде тоа ние сме искомплексирани? Поделби и завист има меѓу многу градови па и градови и села, најизразена е према скопјани, а не знам зашто кога доаѓа да живее кај нас, не ние кај него. Ние го јадеме теретот па сеуште релативно сме пристојни во однос на проблемите кои ги имаме од една таква масовна миграција.
По чему ја (било кој од овде) да се жртвувам за некој кој утре ќе ме нарече -се она од првиот пост- кој живее во -се она од првиот пост-.
Ima mnogu opcii zosto bi dosol na primer saka da studira na UKIM, mozebi ima devojka/decko ovde ne e ni bitno zosto, toa se splet na okolnosti i ima apsolutno pravo da kritikuva realno glupo e da ne se kritikuva Skopje kade sto ima mnogu propusti.

Prviot post sega go procitav i se soglasuvam so napisanoto. I ne vazi isklucivo samo za Skopje barem jas ne procitav takvo nesto vo postot deka Skopje e edinstven takov grad u svetot.
Ako treba da go opisam Skopje so eden zbor toa e melanholija kako sto ima spomnato i deckoto u prviot post. Mozebi individualna e percepcijata ali ete jas so mojot kriticki stav taka go gledam.
.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Prviot post sega go procitav i se soglasuvam so napisanoto.
.
Истото можам да го напишам за скоро секој град каде живеете. Луѓе да плукаат по Скопје и скопјани само затоа што не можат да се прилагодат на градот и неговиот пулс, е веќе случај. Ако некој реди (и навистина го мисли тоа) вакви навреди кои немаат ни р од реалност, глупо е да кажеш дека скопјани се искомплексирани.
Mozebi individualna e percepcijata ali ete jas so mojot kriticki stav taka go gledam.
перцепцијата ви е однапред всадена. Реков, уште и сме прилично културни и воздржани и покрај проблемите од ваква ненормална миграција, проблеми на секое поле.
Skopje so eden zbor toa e melanholija kako
за дојденци. За скопјани може да прочиташ во колумните на Д Коцевски.
Едноставно е, Скопје не е лекувалиште ниту психијатриска клиника. Скопје е Скопје, наш град, мој град. Нормално, отворен град за секого. На крај краева, кому не му се свиѓа дупкава, може слободно да не прескокне. Ете, има свет каде ќе се осеќа далеку боље него во дупкава.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Истото можам да го напишам за скоро секој град каде живеете. Луѓе да плукаат по Скопје и скопјани само затоа што не можат да се прилагодат на градот и неговиот пулс, е веќе случај за професионална обзервација. Ако некој реди (и навистина го мисли тоа) вакви навреди кои немаат ни р од реалност, глупо е да кажеш дека скопјани се искомплексирани.
перцепцијата ви е однапред всадена. Реков, уште и сме прилично културни и воздржани и покрај проблемите од ваква ненормална миграција, проблеми на секое поле.
за дојденци. За скопјани може да прочиташ во колумните на Д Коцевски.
Едноставно е, Скопје не е лекувалиште ниту психијатриска клиника. Скопје е Скопје, наш град, мој град. На крај краева, кому не му се свиѓа дупкава, може слободно да не прескокне. Ете, има свет каде ќе се осеќа далеку боље него во дупкава.
Moze nema moznost da odi na drugo mesto.
Mene ne mi smeta koga go kritikuvaat Skopje i ja go kritikuvam posto e uzas i nema potreba tolku da te voznemiruvaat takvi izjavi samo dokazuvas deka opisot e tocen.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
јбг
https://faktor.mk/zoshto-go-sakam-skopje
Се враѓам во сеќавањата на Џафте корзо, каде што маџир-маалки доаѓаа на налани за да бидат кибнати или да кибнат некого и трчаница назад дома под будното око на таткото или на постариот брат...
Веројатно секој си го сака својот роден град, па не гледам причина јас да бидам некаков исклучок. Познавам многумина нескопјани кои едноставно, тука само јадат, пијат, работат, а градот го мразат. Не знам зошто? Всушност, знам, но не би сакал да зборувам за тоа. Јас го сакам зашто тука се сите што ги сакам и почитувам-другари и пријатели. За жал и по некој гроб, на близок, пријател,другар.. Ги сакам миризбата и сјајот на Вардар во лето, неговата бучава наесен и напролет, кога е преполн со матна вода што ја носи од Шара и Треска. Ги обожувам липите на Партизанска, костените околу Идадија, тополите накај Стадион. Го сакам Скопје затоа што тука ја сретнав мојата најголема љубов, кој со време стана мајка на две прекрасни ќерки, а и тие трите неизмерно го сакаат родниот град покрај Вардар.
Кругот на култните места на пријатните сеќавања и спомени скршнува по неколку агли на квадратот по скопските коти-кафеаната Зора во Колонија, кај Сута и во Боеми, Идадија и стадионот, Учителската школа и калдрмата по која се труцкаа првите автобуси 1 и 2 на градскиот сообраќај на два ката, Зоолошката градина, уличките и куќичките во Дебар маало, каде што игравме фанта и фудбал-викторија.


за сите оние гневни и со негативен став уште нестапнати
https://skopjeandme.com/category/го-сакам-скопје/
https://www.youtube.com/watch?v=n_TRmSZQ-AE
https://skopjeandme.com/2016/04/29/random-bw-skopje/
https://skopjeandme.com/2018/02/28/skopje-i-bojana/
https://www.flickr.com/photos/mlazarevski/9374390194/in/photostream/
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
UPLAV od motika
(ili koga ke me nema samo cresata da ja najdam ziva)
Ovaa prolet nekade vo Maj mesec vidov na pazar rasad-mladi rodni drvca i zemav dve.Bea po 100 denari koren.Vednas gi nasadiv pred vlez na zgrada i napisam na tabla obavestuvanje deka takvo drvce e 100 denari i koj saka od stanarite da ucestvuva,da nasadime uste.Za eden mesec od 50 stanovi se javi samo eden i toa uste prviot den koga procital ostavil doma kaj mene 100 denari,Eve sega napreduva i negovata cresa ili visna.
Redovno gi navodnuvam drvcata poradi susava no pokraj niv trevata porasna i nad eden metar.Vcera -sinoka semav MOTIKITE i da skopam okolu drvcata,Zemav dve MOTIKI,edna visok da se najde.
Pominuvaa komsii ili zirkaa od terasa ama nikoj ne izrazi zelba da ja zeme vtorata MOTIKA. Sto uplav dobile lugevo od MOTIKA neznam.
Aha,ama glej cudo nekoj gi cule zvucite na MOTIKATA(imase dosta i kamenja) i se simnaa dole na parking da gi trgnat svojte magarinja ,pu-pu koli da ne slucakno ovoj sto lupa so MOTIKANA ne go zagaci i povredi magaareto koe bese na prv red, a dobra vecer komsija sto bese toa samo nie si znaeme,ovie NE.
Sum cul deka nekoj ima uplav od voda ili temnica, nekoj drugi uplav od kucinja ili zmii, a pak nekoj imaat uplav od avioni ili topovi,ama ova do sega ni sum cul ni sum videl,potocno sinoka vodov,site komsii imat nekoj silen uplav od MOTIKI i begaat od niv kako gavol od kkrst.
Ene na pretposlednata slika eden kup diva treva i trnje,ama sega ima li nadlezni da go ocistat toa,bar da go soberat i fr;at,a na poslednata slika vlezot na komsiite za zalenje se ,ama bas se se osusilo.
A za MOTIKA bese muabetov sto mislite moz ne fatile nikogas vo zivot i ne znaat so nea da rabotat izgleda tie bile rodeni za vo administracija taka im bilo pisano.
Aj ke probam pak vecer istoto da ne sum janlas nesto.
Фотографија на Angel Janevski.
Фотографија на Angel Janevski.
Фотографија на Angel Janevski.
Фотографија на Angel Janevski.



Treba li da dopisam nesto na ova, o da registraciite na kolite se od .......?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom