Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Има ли новости за кога ке биде пуштена апликација за ios? Гледам никој не се буни :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не е точна, сметка од 1180 денари вклучува 180 денари данок, таа од 1000 вклучува 152 денари данок.
Што сумата уште ја смалува и станува уште помалку значајна.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.418
Поени од реакции
9.305
Јас не сум во можност толку да учествувам во ова пошто немам сретства да купувам толку за да стигнам до 600 ден на крај, скапо ми е ептен, освен сметки од леб јајца ова она до кај 400 денари, па ќе добијам на крај 20 ден повраток. Тутун од пазар купувам, таму нема фискална, мебел, бела техника земам на колку што може повеќе рати, така нема фискална, па дури и алишта така на рати купувам од жени што одат наваму натаму со кесите со алишта, за сметките што ги плаќам исто нема фискална, овошје и зеленчук на пазар исто каде што нема фискална. Кога ќе видиш џабе само ќе се малтретирам, а и ко мене цел народ е и сигурно нема да идам да пазарувам во маркети се што ми треба и да платам дупла цена отколку по пазари пример за да добијам 45 денари. Ни скенирам ни се замарам. Да беше повраток на цел ддв можеби ќе размислам. Враќање на 15% oд 18% тоа веќе и навреда е.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
мебел, бела техника земам на колку што може повеќе рати, така нема фискална.
вакви производи и поретко се купуваат така да не е честа ставка на која може да се надеваме туку, нели и со рати повторно се добива фискална. Која пак е потребна за гаранција или рекламација. Ние скоро земавме нешто бела техника на неколку рати и добивме фискална. Мислам, да не ситничарам, оваа информација ме збуни малку.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.418
Поени од реакции
9.305
вакви производи и поретко се купуваат така да не е честа ставка на која може да се надеваме туку, нели и со рати повторно се добива фискална. Која пак е потребна за гаранција или рекламација. Ние скоро земавме нешто бела техника на неколку рати и добивме фискална. Мислам, да не ситничарам, оваа информација ме збуни малку.
Никогаш јас не сум добила фискална за плаќање на рати, само документи со захефтана гаранција на нив без фискална.. Сега брзо купував во Сетек, исто нема фискална.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Прво, јас не сфатив - кога ќе се враќаат парите? На крај на година? Квартално? Апликацијава само ми ги регистрира сметкиве, а не кажува колку ќе ми враќа. Да знам дали да се замарам.
Допрва ќе настануваат глупи ситуации и ќе се покаже дека целава работа е климави нозе.
Ова што го зборите со прикажување повеќе потрошено од заработено - не можа да значи дека е нелегално. Реална ситуација - мажот зема 20000 денари плата, а жената 40000. Домашниот буџет е заеднички, а мажот ако прикаже дека потрошил 30000 у месецот пошо скенирал сметки што ги плаќале со пари од платата на жена му, ќе иде у зандана? Ќе го чешлаат од УЈП? Ова е нон сенс.
Нормално дека нема да го чешлаат.
Јас зборував ако заедничкиот буџет е помал од скенираното, како ќе го прикажеш тоа?
Што правиме ако скенираме и 2цата, и на крај имаме повраток на данок дупло поголем од заработеното?
Секако дека ова можеш да го постигнеш со земање на фискални од продавници (ако имаш пријател), но работата е како ќе го докажиш тоа на УЈП.
Јас се јавив директно кај нив и прашав за ова т.е. што ако земам сметки од продавница и ги скенирам сите, дали ќе има проблем. Таа рече не.
Сепак на крај, некако не им верувам.[DOUBLEPOST=1562244575][/DOUBLEPOST]http://ujp.gov.mk/uploads/File/Baza na prasanja MOJDDV.pdf

faq
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Никогаш јас не сум добила фискална за плаќање на рати, само документи со захефтана гаранција на нив без фискална.. Сега брзо купував во Сетек, исто нема фискална.
Не е точно ова.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Не е точно ова.
Твоја грешка шо не си барала фискална. И баш си ја погодила фирмата шетек. Они така нема да платат данок. Ратите си немаат врска со фирмата туку со банка. Они се зимаат кеш од банката а ратите ти ги уплакаш у банка.
 
Член од
5 јули 2019
Мислења
12
Поени од реакции
9
Дечки гледам дека сите пишувате дека не може да се направи поврат на ДДВ од услугите од мобилната и фиксната телефонија, но веројатно тоа е така само Телеком и Вип. Јас денеска си платив сметка за мобилна во Телекабел, на самата фактура е заќефтана фискална сметка која си ја скенирав и без проблем си влезе во системот. Планирам сите услуги да ги префрлам тука, зошто на годишно ниво тоа е голема сума...

Се надевам дека ќе изнајдат опција и другиве оператори да има код на сметките, зошто озбилни пари фрламе за телефони, интернет и телевизија...
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Дечки гледам дека сите пишувате дека не може да се направи поврат на ДДВ од услугите од мобилната и фиксната телефонија, но веројатно тоа е така само Телеком и Вип. Јас денеска си платив сметка за мобилна во Телекабел, на самата фактура е заќефтана фискална сметка која си ја скенирав и без проблем си влезе во системот. Планирам сите услуги да ги префрлам тука, зошто на годишно ниво тоа е голема сума...

Се надевам дека ќе изнајдат опција и другиве оператори да има код на сметките, зошто озбилни пари фрламе за телефони, интернет и телевизија...
Убаво пишува дека месечни сметки не признаваат, освен тоа тој што ќе го прекрши правилото има глоба од 250евра.
Внимавајте.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
По принципот дека за ситни пркршоци у државава се завршуе како Илко, Илија, а разноразни орцевци, латаси спроведуваат општа пљачка и своевиден пропаганден терор и за тоа се наградени од секоја власт, јас со ујп би играл крајно претпазливо. Тоа е институција со свои корени у турско, кога безмилосно се зимале арачи, даноци у крв исл.
Чисто као пример ќе спомнам - знам неколку примери со фирми, кои без намера да праат криминал, сметководството им праи некоја погрешна пресметка и го преплатуваат данокот. Во таа ситуација, ујп наместо поврат, правеше калкулација со која во следниот месец, квартал, година (не знам тоа како иде) ќе треба да им овозможи да пресметаат пониска давачка, пошо претходно преплатиле. За да им испаднат статистиките "прифатливи" и пошо на "фамозната лева страна на Вардар" и ден денешен имаат очајни фискални показатели, тие на фирмите им праќаа пар инспектори за да "проверат" дали фирмата што бара пребивање има чисти книги....и во 99% од случаите завршуваа со блокади на сметки, казни, а со тоа уништување на некои помали бизниси, од вака-така народов се снаоѓаше и крпеше крај со крај. Инспекторите се фаќаа за точки, запирки у фактурите (зборам за нормални македонски фирми, не за пластичарска улица и Бит пазар) и многу нормално е да ти најдат нешто за што уште ти си должен, а не ујп на тебе, нормално проследено со казна. Ова го имало и во време на едните и на другите, а ујп само си е алатка за мачење. Да не се чудите зошто народ испобега од држаава и заврши у Бутел....а со ујп ја не би се заебавал и ако рекле да не скенирате сметки за комуналии, боље не го праите тоа, за ваше добро.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Добро, каде има инфо од ујп дека не смеат да се скенираат одредени производи/услуги заради глоба? Видов една слика од твитерџии, пишуваше за глоба ама не најдов таков документ на нивната страна. Исто се збори и за цигарите. Толку ли е тешко јавно да се објасни дали невработени и социјалци ќе имаат проблем ако прикажат прилив, дали ако приходите се 40.000, а се скенираат сметки вредни 50, ќе мора да ги докажуваат и плаќаат евентуално данок. Затоа што се повеќе гледам продавници порано што ми давале сметки, сега "ги забораваат" печатени на каса.
За функционалноста, пак ништо не направија со проблемот со оштетени сметки од лоши тонери, нема реална сума, нема преглед за повеќе денови, тапа преглед.
Ваљда читаат реакции твитерана, фб и кајгана. Дремат, сакаат успешен проект ама ние не сме ги ценеле парите.
Дечки гледам дека сите пишувате дека не може да се направи поврат на ДДВ од услугите од мобилната и фиксната телефонија, но веројатно тоа е така само Телеком и Вип. Јас денеска си платив сметка за мобилна во Телекабел, на самата фактура е заќефтана фискална сметка која си ја скенирав и без проблем си влезе во системот. Планирам сите услуги да ги префрлам тука, зошто на годишно ниво тоа е голема сума...

Се надевам дека ќе изнајдат опција и другиве оператори да има код на сметките, зошто озбилни пари фрламе за телефони, интернет и телевизија...
и колку пишува во извештајот дека треба да земеш од ддвто?
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Читаат кајгана 100%
Темине у љубов и секс кој мислиш дека ги отвара...
...а оваа тема им доаѓа нешто како чек дис аут
 

Kajgana Shop

На врв Bottom