Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ако можеш да земеш од продавница нескенирани кој те бране? И така неможат да го контролират тоа. Само дали е вредно замарањето?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Ех, нека прават верзија 1.1 оти оваа е багирана. Едно што треба да се појавува сумата која ќе биде вратена. Друго, лошо се печатени фискалните (и не секој телефон е со скенер), па треба да се овозможи внес на код рачно. Ова во текстот е толку нереално (посебно со одењето по шалтери) така да...им треба подобрување на верзијата.
Мислам, ако нешто се прави, треба да се прави темелно. Ако се прави со опашката, не знам зошто се прави.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2014
Мислења
105
Поени од реакции
260
Апсолутно генијално.

Не само што владата со ова ќе ја реши сивата економија туку и невработеноста падна на 0% затоа што сите добивме работа како инспектори од ујп за максимални 600 денари месечно.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Dali dogramadziite, plockarite se DDV obvrznik? Dali od od niv mozi da se bara fiskalna smetka?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Ех, нека прават верзија 1.1 оти оваа е багирана. Едно што треба да се појавува сумата која ќе биде вратена. Друго, лошо се печатени фискалните (и не секој телефон е со скенер), па треба да се овозможи внес на код рачно. Ова во текстот е толку нереално (посебно со одењето по шалтери) така да...им треба подобрување на верзијата.
Мислам, ако нешто се прави, треба да се прави темелно. Ако се прави со опашката, не знам зошто се прави.
целта е да луѓето бараат фискални сметки и да купуваат од продавници каде имаат фискални апарати по сите салтанати

немој да мислиш дека некогаш државата ќе биде добра за народот и ќе понуди нешто................исто со субвенциите, дивоградбите итн итн стварно некои добија по некоја коска, меѓутоа големите искористија мнооооооогу повеќе
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Ако можеш да земеш од продавница нескенирани кој те бране? И така неможат да го контролират тоа. Само дали е вредно замарањето?
Замарањето е вредно но има еден момент. А тоа е: не можеш ти да скенираш сметки во износ од 40000 денари ако месечниот твој приход е 20000денари. Испаѓа дека 20.000денари имаш црни пари и автоматски за тие можат да те оданочат 15%. Целава ситуација ми е некако многу дебилна.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Прво, јас не сфатив - кога ќе се враќаат парите? На крај на година? Квартално? Апликацијава само ми ги регистрира сметкиве, а не кажува колку ќе ми враќа. Да знам дали да се замарам.
Допрва ќе настануваат глупи ситуации и ќе се покаже дека целава работа е климави нозе.
Ова што го зборите со прикажување повеќе потрошено од заработено - не можа да значи дека е нелегално. Реална ситуација - мажот зема 20000 денари плата, а жената 40000. Домашниот буџет е заеднички, а мажот ако прикаже дека потрошил 30000 у месецот пошо скенирал сметки што ги плаќале со пари од платата на жена му, ќе иде у зандана? Ќе го чешлаат од УЈП? Ова е нон сенс.
Да бидам искрен, јас сум против враќањево. Еве не знам колку пари ќе ми се вратат. Почнав да скенирам и ги земам фискалните у принцип, често и ги проверувам, чисто за да не ме крадат тоа гомнарите од продавачи....за очекување е да доаѓа до глупи ситуации. Денеска купувам доручек од местото каде што релативно често купувам. Работат некои безобразни женишта од провинција (сум рекол дека ова нема да го потенцирам, ама ова се скотови од своевиден калибар), без „добро утро“, „здраво“...сум се расправал со истите да не ми ја пикаат сметката во ѓеврекот пошо содржи канцерогени материи тоа тонерот - е денеска - нема сметка. Викам „ајде....знаеш што!“ (дури и љуто, ризикувам да си пикаат прст у анус пред да ми даат ѓеврек следен пат“ - ми одговара со „чекај бе дечко, не ти ја испринтав сметката“ - е***и козата, ко билборд да е.
У стање е да се праи будала за некоја мочана сметка од 50 денари и нема срам дека јас така реагирам пред полна продавница. Со вакви мајмуни не ми се распраа, имам многу побитни работи за мислење у текот на денот.
На пањ ќе си го стаам, ако седне некој во УЈП и проверуе дали некој вработен у Веро (на пример) има скенирано најмногу сметки баш од Веро.
Одамна не сакам да коментирам политички, ама ова е живо срање.
Даноци треба да има и ужасно глупо е да се враќаат, посебно тие даноци што се за функционирање на државата. Или ич нека не ги земаат париве или нека гледаат поефикасно да се трошат. Ај да е некоја „еколошка такса“, што у паметни земји (у кои не сме ние) си има намена, а овде ја даваме сигурно некој учкар што седи дома - да си зема екстра кеш - па и да разберам да биде олеснета, ама ова е баш оној данок кој ги финансира сите јавни служби, кои и без тоа се очајни и нефункционални. Со самиот факт дека ова е „процент од процентот“ е веднаш јасно дека многу пари нема да им се скратат, а многу веројатно е дека ќе се користи ова како изговор за задолжувања, за лошата работа, за недоволното инвестирање во општо корисни работи исл...и нормално - ќе искачаат на површина поединци, као орце, шо ќе враќаат по 100 милиони евра месечно и сите ќе се чудиме како...пошо сме генерално ретардирани као народ.
 
S

staycalm

Гостин
Што ако скенирам туѓи сметки? Од кај ќе знаат чиви се? :) И што ако сумата на скенирате сметки во тие 3 месеци ми е рецимо тродупла од примањата што ги имам? Какви казни ќе има за ова? Како уопште ќе знаат дали се само моите сметки или сметките на цело семејство а ете не сум им направил акаунти на нив, или на другари, или најдени на пат, или "крадени"? :D

Инаку, ми се допаѓа како функционира апликацијата за сега, бар јас немав никаков баг или проблем во досегашните 3 дена скенирање, ниту пак сум добил до сега оштетена фискална што не ја скенира (една имаше со бледи бели линии, успешно ја скенираше). Единствено фали да внесат колку поврат би имал, да не сметам рачно кога сакам да знам.
 
Член од
11 јануари 2014
Мислења
489
Поени од реакции
757
За оваа година ќе враќале пари во декември а од наредната на секои 3 месеци.
Такво инфо се вртеше низ медиумите.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Све ти ке овој Луд Јебе Збуњеног као и се друго у нашата лепа северна земја.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Ова на изглед игра за ситни пари има поголеми размери. Можеби на почеток не, меѓутоа за некое време многу лесно ќе се виде кој со колкави пари располага, ќе се има увид кој каде најмногу троши, премногу СТОКЕРСКИ изгледа ова. Инспекторите нека пијат по кафаните, нека одат во нарачани фирми за казни, а народот за ситни пари нека се ебава со продавачите
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
да важеше враќање на целото ддв за домашни производи, да речиш дека е добронамерно за засилување на домашното производство и економијата, вака се ствара лов на неиздавачи на фискални како и фаќање на нелегални каси по дуќанчињата кои водат паралелна евиденција

паметна политика на средување на бизнисите, од друга страна ќе видиш војска со стари чизми 3 години без греење на зима, полиција без гориво да оди на интервенција, пожарна со цистерна која до местото на интервенција стига за сат време со половина капацитет за гасење, ќе видиш болници без соодветен стручен кадар, апаратура, средства и лекови.............

тепаниот тепан, ебаниот ебан, на здравје
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ако е математиката следнава: референтна сметка од точно 1000 денари вклучува 180 денари данок. 15% од 180 се 27 денари. Хипотетички, да трошите месечно 300 евра во сметки, што не опфаќа комуналии нели, да бидете ревносни, да скенирате: 18 х 27 = 486 денари. Логично е да ви ги даваат на поголеми турнуси, квартално или полугодишно, за да ви личи дека е некоја пара.
Ако добро ја праам математикава...не дека очекував нешто паметно, ама ова има да ги дестимулира добар дел од луѓето. Ќе тераат инает само партиски ботови и ќе профитираат скотови кои ќе бидат под заштита од ујп. "Мерката" ќе се идеализира од страна на власта, како "еве пара у џеб директно ви даваме, а вас ако ве мрзи, кој ви е крив" а е чист селски популузам од навредливо ниво....ова и грујо би го праел да беше жив.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Ако е математиката следнава: референтна сметка од точно 1000 денари вклучува 180 денари данок. 15% од 180 се 27 денари.
Не е точна, сметка од 1180 денари вклучува 180 денари данок, таа од 1000 вклучува 152 денари данок.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Лајонес за сиромашни и кодошана за без пари ви е ова. Место да штрајкува народ против акциза, покачување на плати, класификација во повеќе групи за данок како пр во Германија, овие ќе се тепаат кој да слика сметка во кафеана или секојдневно од ѓеврекот за појадок :tapp:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom