Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Член од
25 август 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali fiskalna smetka od kladilnica podlezi na povrat na danok? Pretpostavuvam ne. Tesko na kockarive, najmnogu pari se trosat za igri na sreka a nema povrat!
 

Attachments

Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
https://twitter.com/marincepink/status/1145996714920357889
ова е многу глупо, ако е вистина. Уште поглупо ако е предвидена казна од 250 евра. Нема ни кај да се прочита водич или правилник за проектов. Претпоставувам што е целта ама не е во ред.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Dali fiskalna smetka od kladilnica podlezi na povrat na danok? Pretpostavuvam ne. Tesko na kockarive, najmnogu pari se trosat za igri na sreka a nema povrat!
Не. Си пишува на фискалните сметки колку е данокот. Кај нив пише 0. Иначе за кладионичарите и да има поврат они нема да се замараат пошто сумата е смешна. Кај нив поентата е инстатна добивка шо поголема.[DOUBLEPOST=1562070285][/DOUBLEPOST]
https://twitter.com/marincepink/status/1145996714920357889
ова е многу глупо, ако е вистина. Уште поглупо ако е предвидена казна од 250 евра. Нема ни кај да се прочита водич или правилник за проектов. Претпоставувам што е целта ама не е во ред.
Ја до сега несум видел фискална сметка од струја, вода и слично. Значи неможеш да скенираш. Шо да скенираш? Коуку е веродостојна таа информација незнам, али уште поголем показател за ретардираноста на проекто.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
Толку филозофија е да се испрограмираат самите каси да пресметаат ддв и да враќаат одма? За илјада денари или колку и да е да се ебава човек не вреди
Е вака супер би било ама изгледа сакаат луѓево да ги замараат сами да си го прават тоа.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Луѓето се замараат и веројатно луѓето набрзо ако продолжат вака несериозно, ќе го одинсталираат и ќе се вратат на пазарење без фискални. Толку утки во еден ваков наводно сериозен проект, 1200 денари за лекови и не може да се прочита оти продавниците толку менуваат тонери, башка камера со јак фокус и милион и двесте мегапиксели. А ќе прочита ориз од 35 денари. баксузот :)
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2016
Мислења
501
Поени од реакции
692
Jas imav dve fiskalni od patarini koi imaa slab toner i aplikacijata ne gi prihvakja, odnosno ne gi cita.
 
Член од
4 јуни 2016
Мислења
438
Поени од реакции
365
Да не e тргната апликацијата од ПлејСтор, неможам никако да ја најдам...
 
D

Deleted member 107909

Гостин
Кога ги пуштаат на трансакциона?треба одреден минимум период или одредена минимум количина на сметки да се внесат?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
https://twitter.com/marincepink/status/1145996714920357889
ова е многу глупо, ако е вистина. Уште поглупо ако е предвидена казна од 250 евра. Нема ни кај да се прочита водич или правилник за проектов. Претпоставувам што е целта ама не е во ред.

Јас скенирав сметка од телеком за купен припејт број, па ако има глоба ќе ве известам
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Не ме заебавај. Македонија да ти била земјата која на богатите им ускратува....
:tapp:
Богатите во главниот мој пост е во наводници. И да, дефинитивно сениор девелопер со 2-3К ЕУР плата е оштетен со двата закона со кои Македонија му ускратува.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Јас скенирав сметка од телеком за купен припејт број, па ако има глоба ќе ве известам
За припејд не добиваш фактура, така да чист си, не е месечна сметка.

Инаку јас не сум добил фискална при плаќање на сметка за телефон, кој добил би било супер да ја слика. Мислам дека не е возможно зашто еднаш е искажано ддв во фактурата, втор пат би било на фискалната, али ете некои тврдат дека добиле.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
За припејд не добиваш фактура, така да чист си, не е месечна сметка.

Инаку јас не сум добил фискална при плаќање на сметка за телефон, кој добил би било супер да ја слика. Мислам дека не е возможно зашто еднаш е искажано ддв во фактурата, втор пат би било на фискалната, али ете некои тврдат дека добиле.

Ако мојт да се скенират фискална од плаќање месечна рата за телефон и притоа тоа да ти донесит глоба, тоа ќе е катастрофално и мизерно од страна на нашата марионетска влада шо би рекол Грујо.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
А дали е издржано на 2 профила да има една сметка.
Пример јас си скренирам сметки од мојот моб, сопругата од нејзиниот и повратокот на пари да бидат исплатени на една сметка?
Освен тоа што ако од продавница земам еден куп фускални неискоритени т.е. нескенирани и ги скенирам? Дали и тоа е дозволено. Зошто по некоја математика треба да се направи трошок од 100к денари за повраток од 1800.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom