Фан Клуб: Вардар

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
449
Поени од реакции
1.359
Фелипе не потпишува за Чкендија , дечкото има респект кон Вардар
Нема врска.
Разговарав со еден бразилски фудбалер од нашава лига, нормално пријател на Фелипе, он сакал да иде кај планинариве само проблемот бил платата.
Барал некоја повисока сума и тоа е причината што уште нема потпис а не дека го респектирал Вардар па нема да иде у Тетово.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Го задржуваме ростерот останува уште Битанг да одлучи што и како.Со овој состав пак ја имаме најдобрата одбрана во лигата средина доста солидна со Аврамовски,Попзлатанов,Мицевски,Најдовски па може и Брда на крило ало игра Тошевски бек.Нападот пак најслаба карика ама и вака не ја гледам ветеранска шкендија подобра за другите да не правам муабет.Другото е во рацете на Самс да пушта исплата и се е можно..

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
874
Поени од реакции
2.658
Реално со оглед на ситуацијата не се лоши потезите, Лира доби шанса не се покажа и тоа скоро со никаква конкуренција, Фелипе веќе не е тоа што беше, за тие пари што ги зима не ни треба.
Имаме доста млади играчи во тимот кои ветуваат и такви кои не се покажаа, но добро е што доста време се заедно играчите, имаа време да се воиграат, запознаат, да ја разберат филозофијата на тренерот, и да се подготваат, сто посто ќе бидеме потценети од сите, што може да ни даде огромна предност.
Само не знам како ќе се реши креативноста во играта, која ни е баш доста слаба точка, но се надевам ќе изненадаат некој од младите на крило и исто мислам дека Колевски има потенцијал па ќе видиме, многу се важни припремите, вежбите, системот по кој ќе се работи, за да се развие тој потенцијал у квалитет.
Али верувам дека може да изненадиме.
Па ќе видиме, само нека се исплатат вработените, за да се поправи атмосферата у клубот, и некаа работат имаат цело лето на располагање.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.072
Поени од реакции
22.114
kreativnosta ke bide preku avramovski. tie nekolku natprevari koga felipe ne igrase avramovski i te kako odigra duri bi rekol se gusea dvajcata zaedono. ako ostane avramovski soliden sreden red bi imale ostanuva napadot kako najbolna tocka.

da ostanese i felipe jas nego bi go igral napagac ama da za parite ne vredi...
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.143
Поени од реакции
4.528
Колевски и Ибиши ќе го понесат товарот во нападот, и двајцата покажаа потенцијал и баш ме интересира каква сезона ќе изиграат и дали некој од нив двајца ќе успее сериозно да се наметне. Аврамовски ќе биде креативецот во средниот ред, Мицевски изигра одлична сезона а покрај него веројатно ќе игра и Најдовски, добро е да остане и Адем, знае да внесе свежина во средниот ред. Најпроблематични според мене се крилните позиции, тука ги имаме само Попзлатанов и Цветановски, веројатно Брда ќе добива повремено шанса на крило, добро би било да остане и Битанг затоа што може да одигра и како крило, добро ќе ни дојде и за ротација и онака имаме тенок ростер, не знам дали има кај младинците некое дете што одвојува за крилните позиции.. Одбранта си е супер, ама и тука сме тенки, за Новак и Манев измена баш и нема. Реално, максимумот со овој состав е второ место, со предуслов никој да не замине, многу не кочи забраната за носење нови играчи, добро ќе ни дојдеше некое освежување. Како и да е, во моментов мислам дека далеку побитно е да се стабилизира состојбата во клубот и да се продолжи со работа во нормални услови, сеуште ми делува многу неизвесно целава ситуација
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.355
Поени од реакции
7.307
Со овој потенцијал што располагаме не глеам како би завршиле пред Шкендија. Додека второто место во оваа боранија од лига не би требало да претставува некаква дилема. Поголем проблем е фактот што не се гледа светло на крајот од тунелот...
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Најпроблематични според мене се крилните позиции, тука ги имаме само Попзлатанов и Цветановски, веројатно Брда ќе добива повремено шанса на крило, добро би било да остане и Битанг затоа што може да одигра и како крило, добро ќе ни дојде и за ротација и онака имаме тенок ростер, не знам дали има кај младинците некое дете што одвојува за крилните позиции..
Одлична анализа али во врска со крилните позиции рачунај во тимот се вратија Оливер Дишлиевски и Александар Трајчевски кои лани беа на позајмици во втора лига. Колку може да помогнат не знам, ама сигурно ќе добијат шанса како резервисти оти како што кажа нема многу опции за на крилата.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
popzlatanov i cvetanovski neli zaminaa? ne gi vidov na slikite od treninzite. ne deka se dobri, no pri slabata konkurencija na krilata potrebni se.

ovaka kako sto e momentalno timot zaradi slabata konkurencija ne begaat vtorata ili tretata pozicija i so toa EL kvalifikacii, pred se deka odbranata vi e na mesto (posebno i ako ostane juninho), no golem prasalnik ima bidejki do kraj avgust mozat da si zaminat skoro site, a i da ostanat do togas site bitni igraci sepak vo zavisnost od situacijata mozat da si zaminat i vo januari, pa i do togas klubot da kotira solidno mozno e rezultatski da padne vo vtorata polusezona i se da propadne.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
popzlatanov i cvetanovski neli zaminaa? ne gi vidov na slikite od treninzite. ne deka se dobri, no pri slabata konkurencija na krilata potrebni se.
Не се заминати, имаше као најава дека Македонија ЃП сака да ги земе ама уште нема ништо од тоа, башка Цветаноски дефинитивно беше на сликите од тренинзите, за Попзлатанов не загледав ама Матеј беше на повеќе слики.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Само да не биде залуден трудот ко прошлата сезона.. Буквално џабе ја изигравме.
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
Дефинитивно лоша политика има во клубот во последните 5 години не се сеќавам да имат направено пари од трансфер.Коа веќе се гледа дека нема перспективна екипа,нека продужат со овој состав шо го имат и шо може повеќе млади играчи.Сите топ екипи на балканот(Звезда,Партизан,Динамо) опстануват од тие трансфери на свој деца само ние глумеме лудило и донасаме екстра засилувања како Лира,Битанг итн..
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Дефинитивно лоша политика има во клубот во последните 5 години не се сеќавам да имат направено пари од трансфер.Коа веќе се гледа дека нема перспективна екипа,нека продужат со овој состав шо го имат и шо може повеќе млади играчи.Сите топ екипи на балканот(Звезда,Партизан,Динамо) опстануват од тие трансфери на свој деца само ние глумеме лудило и донасаме екстра засилувања како Лира,Битанг итн..
epa da citase tuka lani nekoj od upravata na vardar koga tvrdev deka vlatko stojanovski bi bil odlicno zasiluvanje duri iako togas ne igrase najstandardno za renova, ama imaat tie nivni strucnaci koi im nosat napagaci kako lira i maksimov koi pecalat 5-6 pati povise od sto ke dobiese togas igrac kako stojanovski.

vo sekoj slucaj ne e lesno da se pravat dobri transferi, kako prvo potreben e dobar skauting, no isto bitno e dali dovolno ke se forsira fudbalerot i ke mu se pomogne da se podobri. centarforite kako za primer se najbarani na pazarot, pa nekoj i da e prosek ako ima dobra gol statistika i e prilicno mlad moze da se sitne za solidna suma. fintata e sto takvi igraci moras da gi forsiras za da nabildaat statistika bidejki bez taja e tesko ako igracot nema predobri preizpozicii. forsiranje znaci trenerot da ima naredba da go igra konstatno kako starter duri i koga igra slabo. kaj nas za zal nema nesto takvo, tuka se popametni srbite i hrvatite. tie koga ke prepoznaat talent go igraat konstatno bez vrska kako igra samo za da nabilda statistika i da go sitnat. vardar da e pameten za ovaja sezona ke donese odluka koj povise go biva od ibishi i kolevski i edniot ke go forsira cela sezona za da postigne 15+ gola. tolku se mladi sto garant nekoj klub bi platil nekolku stotini iljadi evra posle takva sezona.

btw renova ne dobiva 1,5 milioni evra, ni priblizno. pogolemiot del od sumata e platata.
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
epa da citase tuka lani nekoj od upravata na vardar koga tvrdev deka vlatko stojanovski bi bil odlicno zasiluvanje duri iako togas ne igrase najstandardno za renova, ama imaat tie nivni strucnaci koi im nosat napagaci kako lira i maksimov koi pecalat 5-6 pati povise od sto ke dobiese togas igrac kako stojanovski.

vo sekoj slucaj ne e lesno da se pravat dobri transferi, kako prvo potreben e dobar skauting, no isto bitno e dali dovolno ke se forsira fudbalerot i ke mu se pomogne da se podobri. centarforite kako za primer se najbarani na pazarot, pa nekoj i da e prosek ako ima dobra gol statistika i e prilicno mlad moze da se sitne za solidna suma. fintata e sto takvi igraci moras da gi forsiras za da nabildaat statistika bidejki bez taja e tesko ako igracot nema predobri preizpozicii. forsiranje znaci trenerot da ima naredba da go igra konstatno kako starter duri i koga igra slabo. kaj nas za zal nema nesto takvo, tuka se popametni srbite i hrvatite. tie koga ke prepoznaat talent go igraat konstatno bez vrska kako igra samo za da nabilda statistika i da go sitnat. vardar da e pameten za ovaja sezona ke donese odluka koj povise go biva od ibishi i kolevski i edniot ke go forsira cela sezona za da postigne 15+ gola. tolku se mladi sto garant nekoj klub bi platil nekolku stotini iljadi evra posle takva sezona.

btw renova ne dobiva 1,5 milioni evra, ni priblizno. pogolemiot del od sumata e platata.
Како и да е 500.000 евра сигурно ќе си земат.Во Вардар има квалитетни деца плус имат стварно предобри услови за тренинг посебно комплексот шо го изгради Самсоненко ретко кој има такви услови на балканот.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Како и да е 500.000 евра сигурно ќе си земат.Во Вардар има квалитетни деца плус имат стварно предобри услови за тренинг посебно комплексот шо го изгради Самсоненко ретко кој има такви услови на балканот.
kompleksot ne e tolku golem faktor. na prvo mesto e talentot na fudbalerot, posle toa trenerite, soigracite i protivnicite (poslednite dve tocki kaj golmanite ne se do tolku bitni). tek posle doaga infrastrukturata. kaj vardar e dobro sto (se uste) ima dobri igraci za standardot na 1. MFL, pa decata mozat da napreduvaat pokraj tie fudbaleri. so vasoski klubot ima neiskusen trener, no covek koj igral na visok level, pa i toa vredi. taka sto da, uslovite celokupno ne se tolku losi za vo 1. MFL, prasanjeto e kolku potencijal ima vo decata.

antovski i todoroski na primer gi pratev uste od vremeto pred da zaigraat za prviot tim na vardar bidejki gi gledav redovno za U18/19 reprezentacijata i mi ostavija dobar vpecatok (tie koi ja pratat temata podolgo vreme znaat deka uste vo toa vreme im prognozirav dobra idnina, duri i pogodiv deka na antovski ke mu treba povise vreme da fati ritam na seniorski level bidejki fizicki e ponazad iako go smatram celokupno za malku potalentiran). od decata koi ostanaa ne sum tolku ubeden, no i ne gledav mnogu do sega. ibishi deli interesen, spored mene i pointeresn od kolevski koj nekako mi e prosek iako tolku bese forsiran uste kako mlad. berisha jasno bese deka e drvce i sreka sto si zamina (prasanje na vreme koga shkendija ke mu udri kloca). adem kolku i da go falat drugite i da go forsiraat vo mediumite mi e prosek, deckoto mislam maksimum sto moze da dostigne e nesto a la nikola gligorov, a takvi talenti iskreno jas ne bi gi forsiral. stoperot serafimov mi ima ostaveno od toa malku sto sum go gledal soliden vpecatok, ama odamna go nemam gledano. fitor redjepi i stefan naumceski ne mi se interesni. bojan dimoski e interesen no potrebno mu e vreme za da se adaptira na seniorski level. kratko kazano ima nekoi deca koi se interesni, no nema nekoi koi barem na prv pogled mi delat ko deca koi garantiraat nesto povise. realno 2-3 ovaja sezona da se probijat celosno toa veke bi bil golem uspeh.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom