Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Хидроцентрали и рудници без јавна расправа!

Предлог Законот за урбанистичко планирање овозможува градби од државно значење во заштитени зони, велат активисти. Тие сметаат дека тоа е закана за природните подрачја и бараат надлежните да подготват соодветни измени.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.520
Поени од реакции
4.144
Да го немаше Бачев, ќе требаше да го измисли западното разузнавање :icon_lol:
Не знам, при волку симпатизери на ЛГБТ и живот кој блика од сите страни, Бачев сам не може ништо и само се замерува со едно големо мнозинство!
Еве и либерални-конзервативни-педролиберални-леволевати сите имаат симпатии кон лица со посебни потреби (ЛГБТ), па и твојот коментар е во таа насока или грешам!

Интересно е како секогаш се дава приоритет на вакви ирелевантни настани!
Човек би помислил дека некој плаќа да се фаворизираат небитни работи и да се дефокусира, па и на форумот. Ако се знае дека во животот ништо не е случајно туку за се постои смислено сценарио-причина, тогаш и ваквите коментари добиваат смисла.
На пример пред некој ден излезе извонредна колумна на Мирка велиновска

Трамп Моли за Нова Јалта за да се Спаси, но Надоаѓачката Евроазија не Може да ја Спречи – Мирка Велиновска
сепак нема ниту обиди да се коментира ваква колумна, можеби не е платено, кој работи денес за џабе!
Или текст кој за прв пат дава каква таква анализа на состојбите во сферата на социјалните мрежи со наслов по-малку недоносен (за мој вкус)
Македонските Патриоти и Претседателот Трамп во Иста Битка Против Глобалофашистичките Цензори, ФБ, Твитер!
но со корисни информации и приказ на нови трендови во таа сфера. Можеби просечниот корисник во Северџистан нема потреба од развој на оваа сфера туку е сосема задоволен со постоечката понуда - како што постои изрека дека “Стапот е излезен од Рајот“ (како збореше големиот водач ЗЗ, ќе дојде камшикарооо) може да се заклучи дека и цензурата е сигурно рајски изум!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас мислам дека ни држава не заслужува(в)ме. Се виде, ја изгубивме.
Секако дека ја изгубивме, оти Севердонија е феномен во кој не постои никаква природна логика за постоење на такво „нешто„. Токму затоа, „нештото„ практично не постои, освен како меѓународно-правен субјект, на ниво‘ од поим запишан на хартија, кој во реалноста не функционира...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.520
Поени од реакции
4.144
по се изгледа затоа веџбат со горди паради, следува поделба на лубриканти и цепај Мишко!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Oбично разно-разни глупост се прават од политичарите во дневно-политика служба. Геј парадава е у надворешно-политичка служба.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.161

Демократијата на дело.
1 година им прави проблеми а они уште чекаат полицијата да им ги реши проблемите.
Секој ден слушам за осудување на говор на омраза(некој рандом пензионер ќе напише фб коментар) и ќе добие кривична пријава а овој прави што сака.

Ама да не е ин да се пишуваат за вакви случки по социјалните мрежи.

Исто како што нема да може да се види некој да побара реакција кога куче ќе нападне човек но затоа кога ќе бидат отруени кучиња веднаш сите ги шират тие објави како да се полоши од тоа човек да биде каснат од куче.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Не знам, при волку симпатизери на ЛГБТ и живот кој блика од сите страни, Бачев сам не може ништо и само се замерува со едно големо мнозинство!
Еве и либерални-конзервативни-педролиберални-леволевати сите имаат симпатии кон лица со посебни потреби (ЛГБТ), па и твојот коментар е во таа насока или грешам!

Интересно е како секогаш се дава приоритет на вакви ирелевантни настани!
Човек би помислил дека некој плаќа да се фаворизираат небитни работи и да се дефокусира, па и на форумот. Ако се знае дека во животот ништо не е случајно туку за се постои смислено сценарио-причина, тогаш и ваквите коментари добиваат смисла.
На пример пред некој ден излезе извонредна колумна на Мирка велиновска

Трамп Моли за Нова Јалта за да се Спаси, но Надоаѓачката Евроазија не Може да ја Спречи – Мирка Велиновска
сепак нема ниту обиди да се коментира ваква колумна, можеби не е платено, кој работи денес за џабе!
Или текст кој за прв пат дава каква таква анализа на состојбите во сферата на социјалните мрежи со наслов по-малку недоносен (за мој вкус)
Македонските Патриоти и Претседателот Трамп во Иста Битка Против Глобалофашистичките Цензори, ФБ, Твитер!
но со корисни информации и приказ на нови трендови во таа сфера. Можеби просечниот корисник во Северџистан нема потреба од развој на оваа сфера туку е сосема задоволен со постоечката понуда - како што постои изрека дека “Стапот е излезен од Рајот“ (како збореше големиот водач ЗЗ, ќе дојде камшикарооо) може да се заклучи дека и цензурата е сигурно рајски изум!

Интересно е како дотичната шо ми ја цитираш така ревносно пишува за теми од геостратешко значење, теми за кои е потребна огромна база на знаење и располагање со квалитетни информации да се направи добра синтеза и тоа да се преточи во анализа, макар истата да го опфаќа само регионот. Интересен избор на теми каде елегантно се изземаш од домашните гомненици и ги хибернираш сите пиздарии кои ги чувме во бомбите, од криминали до трговија со националните интереси.

Сакаш да бидеш влијателен новинар тогаш ќе си заземеш став по она шо е или било актуелно, како историчар на уметност никогаш не даде мислење за СК2014, уште едно елегантно тргање на газот настрана. Толку од дотичната, и како човек уште помалку како новинар. Бранко Геровски единствено покажа каков таков конзистентен став, сеедно дали е играрија или Дон Кихотовски поход.

Така да во иднина немаш потреба да ми цитираш вакви ликови, со твоите ставови веројатно копнееш да живееш во Техеран :icon_lol:

Чисто процедурално да ти одговорам, инаку псевдонимот на форумот совршено ти соодветствува со тоа што го пишуваш. И тука важи она дека ако некои ликови не постојат, ќе треба да ги измисли минситерството за вистина (y)[DOUBLEPOST=1561994399][/DOUBLEPOST]
посебно се добри мигрантите за нормализација на лезбејките, по кратка постапка
Процедурален илустриран одговор


:icon_lol:
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
Ако не во октомври во јануари сигурно че добијаме датум, ако не во јануари на пролет во април.

Демократијата на дело.
1 година им прави проблеми а они уште чекаат полицијата да им ги реши проблемите.
Секој ден слушам за осудување на говор на омраза(некој рандом пензионер ќе напише фб коментар) и ќе добие кривична пријава а овој прави што сака.

Ама да не е ин да се пишуваат за вакви случки по социјалните мрежи.

Исто како што нема да може да се види некој да побара реакција кога куче ќе нападне човек но затоа кога ќе бидат отруени кучиња веднаш сите ги шират тие објави како да се полоши од тоа човек да биде каснат од куче.
На штрумфојте му е нарадено ништо да не праат. Гледам во видеово лујџево кажуваат дека е џуптин. Чим е друга националност нема ништо да му напраат заради невладивниве организации шо постојат во вукојебинава. Не треба да се очекува од штрумфојте никаква помош. Дури сами не се соберат и го истепаат не гледам спас.

Ова за говор на омраза немам зборојо шо да речам. Бев скептичен пред да го внесат кај нас, едноставно не верував дека че напраат да биди како во Британија, Германија, Шведска (и други држави само не ми текнуваат). Чекај сега има 3 год. само шо се почнати работиве, че има бетар работи. Овај со манијаков со куров шо се мафта не е ништо во споредба со то шо че следува во иднина. Јас не следев и не следам толку домашна политка, гледам надвор шо се случува, поточно во земјите од европската унија и САД. Овие нешта шо моментално се случуваат кај нас (шо сѐ уште се во почетна фаза) како говор на омраза, политичка корекција, толеранција, лгбт и шо не друго започнаја години наназад во САД и ЕУ. Таму е бетар спрема овде. Јас сум зборувал со лујџе дека то шо се случува во другите држави че дојди и кај нас. Знај појчето шо ми рекоја? „Брат мене куро ме боли шо сака нека биди, јас си гледам за мене“. Ко сите сакаат само за себе да си гледаат нека ги трпат последиците. Мислиш дека ние сме единствените шо вршат национално самоубиство? Англичаните, Германците, Французите, Италијанците и т.н. Голем раст има на џамии во овие држави, мажите ги тепаат а жените им ги силуваат. И ние че дојдиме на то дереџе. Само да нѐ каснат појчето после од ко че биди доцна оти знајш битно нешто му е Зајко и паторото, па така да надвор не ги интересира шо се случува ниту пак опасностите шо идат од таму.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.520
Поени од реакции
4.144
Интересно е како дотичната шо ми ја цитираш така ревносно пишува за теми од геостратешко значење, теми за кои е потребна огромна база на знаење и располагање со квалитетни информации да се направи добра синтеза и тоа да се преточи во анализа, макар истата да го опфаќа само регионот. Интересен избор на теми каде елегантно се изземаш од домашните гомненици и ги хибернираш сите пиздарии кои ги чувме во бомбите, од криминали до трговија со националните интереси.

Сакаш да бидеш влијателен новинар тогаш ќе си заземеш став по она шо е или било актуелно, како историчар на уметност никогаш не даде мислење за СК2014, уште едно елегантно тргање на газот настрана. Толку од дотичната, и како човек уште помалку како новинар. Бранко Геровски единствено покажа каков таков конзистентен став, сеедно дали е играрија или Дон Кихотовски поход.

Така да во иднина немаш потреба да ми цитираш вакви ликови, со твоите ставови веројатно копнееш да живееш во Техеран :icon_lol:

Чисто процедурално да ти одговорам, инаку псевдонимот на форумот совршено ти соодветствува со тоа што го пишуваш. И тука важи она дека ако некои ликови не постојат, ќе треба да ги измисли минситерството за вистина (y)
А толку многу сакав да “го“ грешам, ама немам ја таква срејча!

Првите 2 реченици беа за тебе, што се трпаш таму кај што не ти е место, инаку да, ти си подобар новинар од Мирка.
Геровски, е тој е недостижен ама бидејќи ги препознаваш неговите квалитети има шанси да го стигнуеш.
Техеран како избор на место за живеење, не сум го размислувал ама кога ги глеам овие https://thumbs.dreamstime.com/z/tehran-two-iranian-women-sitting-109955977.jpg
можеби треба сериозно да се земе во предвид препораката, барем нема да мора да бранам горда парада, како што праиш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom