Проблем со голуби

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Кај мене у куќа на покрив со години има голуби и воопшто не ни сметаат. Напротив убаво е чуството кога знаеш дека такви животинки ти се комшии. Човек шо не сака маче, куче, голубче не е човек. Тоа привлекување на инстекти, болести е само во главата на жена ти. Да си ја превоспиташ или да ја сменеш :)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Ова со ЦД функционира гарантирано, додуша знам за ластовици ама верувам и за гулабиве ќе е успешно. Ако имаш кај да закачиш горе ќе ја одбегнат твојата тараса гарант.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
На англиски гулаб нагалено се вика flying rat.
Пренесуваат бактерии, вируси, микроорганизми исто како стаорците.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
На англиски гулаб нагалено се вика flying rat.
Пренесуваат бактерии, вируси, микроорганизми исто како стаорците.
Од луѓето поголеми бактерии нема. Ние сме најголеми штеточини на планетата.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.607
Поени од реакции
34.798


... една од идеите за бркање на гулабите од терасите и балконите е со поставување на пластични или гумени фигури на предаторите на гулабите!



... тие највероватно ги препознаваат како живи и се плашат да се доближат на местото каде се поставени!



... од двете страни на терасата поставени такви фигури и проблемот со атерирање на гулабите на тераса е решен! стратегија бр.6 ! :)



...фигурите можат да бидат гавран, чавка, був, орел... предатори кои ги напаѓаат гулабите и истите бегаат од нив!



...исти такви фигури луѓето ги поставуваат не само на терасите и балконите, туку и на покривите и во градините каде гулабите се непожелни!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Само немој да ги терате самоубиства да прават
хаха не ми се верува дека го земале аватарот на @Shahbaz и видео направиле бе еј се крадат по интернетов
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.544
Е сега стварно ќе биде греота ако им го рушиш гнездото... да немаше ништо ајдеде, сега подобро ќе ти биде друго чаре да бараш.
Нешто кајгана ?
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Во Меркур се продаваат боцки (bird spikes) на метар, колку ти треба толку ќе си купиш. Имаш разни видови со повеќе или помалку боцки, само што малку се скапи од 200ден. па нагоре.
Можеш и сам да си ги направиш со парче пластика, летвичка дрво или метал и да намоташ жички по истиот принцип, каде каде поевтино ќе ти излезе.

Само тоа е спас, цедиња и апаратчиња што испуштаат звук се со многу мал ефект.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
prijatel moj gi izrabotuva tie bocki, se postavuvaat na ogradi na terasi ili na krov eventualno na limot, odprilika mislam taa cena e, gi montiraat i ima efekt, gledam gi baraat da rabotat
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.645
Поени од реакции
2.614
Decki daj spasete me non stop idat gnezdo pravat vise dosadni se em im go unistuvas gnezdoto pa pak se vrakjaat, probav so cdinjata pak idat dzabe e se
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Decki daj spasete me non stop idat gnezdo pravat vise dosadni se em im go unistuvas gnezdoto pa pak se vrakjaat, probav so cdinjata pak idat dzabe e se
И ние до под кров на куќата имаме со години голуби. На мене не ми сметаат. Не прават никаква бука. Само си гугутат по малце. Сосема природен звук којшто не смета.
Дали тебе лично ти сметаат или на некој од семејството?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
cd ne se koristat vise, probaj so usb
+1
усб-то треба да биде 3.0 верзија затоа што работат на повисока фреквенција и се многу поефикасни
контролерот во усб-то е исто така значаен за ефикасноста на преносот на брановите, треба да се избегнуваат Кингстон усб-а затоа што имаат чкарт контролери
 

Kajgana Shop

На врв Bottom