Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.580
Odlicno e toa sto ti e otvoren prostor ( bez pregradi prepreki )
Mnogu polesno e i za greenje i za ladenje.
Taka e druze taka padna odlukata* so site sto se konsultirav(poznavaci na ovie raboti,monteri itn..) vikaat ti treba jaka 12ka, a so standardna 18ka,sto e za 55/60 kvadrati ,ke ti raboti povejke kako on/off klima otkolku inverter i tuka si ja utnal rabotata .....
taka da smetam deka ne pogresiv vremeto ke pokaze se .. !
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Taka e druze taka padna odlukata* so site sto se konsultirav(poznavaci na ovie raboti,monteri itn..) vikaat ti treba jaka 12ka, a so standardna 18ka,sto e za 55/60 kvadrati ,ke ti raboti povejke kako on/off klima otkolku inverter i tuka si ja utnal rabotata .....
taka da smetam deka ne pogresiv vremeto ke pokaze se .. !
Kolku ti se toplotni gubitoci na -7, ti presmetaa? Ne za neshto, ama jas imam spalna soba 21m2, imam vo nea klima koja dava 2,4kw na -10 stepeni, i imav maka pei greenje na istata, a ke recis 21m2 e. Ti so 40,6m2, ako ti se standardni nekoi toplotni gubitoci od 100w/m2 toa znaci deka na -7 ke ti trebaat 4kw toplina, a ne veruvam deka amberot dava tolku na -7, a i da dava ke si knap. Ne vikam deka nema da si stoplen, poentata e deka na hartija e edno, praksa e drugo. Moite Tundrata 5,5ka ja stavija vo 36m2, ama prostorot ne e dobro izoliran. Pa sega i da se sluchi da raboti kako on/off vo dadeni periodi, toa e toa, ama podobro e da inas rezerva na toplina nekoj kilovat, otkolku da si manjak kako jas shto bev vo ladnite denkvi vo spalnata.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.580
Kolku ti se toplotni gubitoci na -7, ti presmetaa? Ne za neshto, ama jas imam spalna soba 21m2, imam vo nea klima koja dava 2,4kw na -10 stepeni, i imav maka pei greenje na istata, a ke recis 21m2 e. Ti so 40,6m2, ako ti se standardni nekoi toplotni gubitoci od 100w/m2 toa znaci deka na -7 ke ti trebaat 4kw toplina, a ne veruvam deka amberot dava tolku na -7, a i da dava ke si knap. Ne vikam deka nema da si stoplen, poentata e deka na hartija e edno, praksa e drugo. Moite Tundrata 5,5ka ja stavija vo 36m2, ama prostorot ne e dobro izoliran. Pa sega i da se sluchi da raboti kako on/off vo dadeni periodi, toa e toa, ama podobro e da inas rezerva na toplina nekoj kilovat, otkolku da si manjak kako jas shto bev vo ladnite denkvi vo spalnata.
Kolku dava amberot na -7/10/-15 ne znam neka kazat poupatenite,kolku imam gubitoci mozebi nekoi standardni,kolku sto pisa ti,ne znam... kujkata e zidana so Itong,toa e poln zid nema suplini,isto taka ako ne stignam.ovaa god.do godina ke odi 5ka.stirodur i fasada...
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Дали некој може да ми каже дали DAIKIN FTXF35A со Тbiv на -7 од 2,48kW e послаба или појака клима од PANASONIC CS/CU-FZ35UKE со Tbiv na -10 oд 2,4kW и 2,14kW на -7? (според еуровент) Зошто на Дајкин-от му треба дополнително греење после -7 а има повеќе снага?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Она кога не знаеш ни пдизајн, ни -30 ни нордици ни лоби ни ништо.




upload_2019-6-24_23-52-8.png
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
@HEKOJ ..toa sto nesto si slusnal ili potocno nacul za Pdesign neznaci i deka nesto pojse razbiras od tetkicive, vremeto si go gubis za agitacija po zenski forumi kako ke naucis nesto :D...koja si ti ovde od ovie Maja ili Silve :)
A da razbirase ke mu odgovrese pogore na гринго za Daikinot i Panasonikot mesto sto trosis vreme na pisuvannje prazni postovi
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ако чекаш на мамичкиве да те советуваат тешко тебе :))))
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Ако не ја сфативте поентата на мојот пост, не можам никако да помогнам
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Abe razmisluvav neshto preeska. Ako ja trgneme nastrana "udobnosta", a toa go velam bidejki jas lichno ne cuvstvuvam na bilo kakov nacin negatvno deka mi vlijae na udobnosta toa shto moite klimi nemaat tolkav minimum kako shto navodno imaat nekoi klimi, vklucuvajki gi i Gree klimive, vo odnos na potroshuvachka, neli e isto dali edna klima ke modulira cel saat so 140W ili druga klima ke raboti 30 minuti so 270W potroshuvachka?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Abe razmisluvav neshto preeska. Ako ja trgneme nastrana "udobnosta", a toa go velam bidejki jas lichno ne cuvstvuvam na bilo kakov nacin negatvno deka mi vlijae na udobnosta toa shto moite klimi nemaat tolkav minimum kako shto navodno imaat nekoi klimi, vklucuvajki gi i Gree klimive, vo odnos na potroshuvachka, neli e isto dali edna klima ke modulira cel saat so 140W ili druga klima ke raboti 30 minuti so 270W potroshuvachka?
ЕУРЕКА
конечно стасавме до главната поента, потрошувачката зависи исклучиво од топлотните потреби на просторот и ништо друго.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Abe razmisluvav neshto preeska. Ako ja trgneme nastrana "udobnosta", a toa go velam bidejki jas lichno ne cuvstvuvam na bilo kakov nacin negatvno deka mi vlijae na udobnosta toa shto moite klimi nemaat tolkav minimum kako shto navodno imaat nekoi klimi, vklucuvajki gi i Gree klimive, vo odnos na potroshuvachka, neli e isto dali edna klima ke modulira cel saat so 140W ili druga klima ke raboti 30 minuti so 270W potroshuvachka?
Таа со 270 ќе дува потопло меѓудругото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom