Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Gledav video na Youtube. Za Juventus sum strastven navivach i kako sho go gledav videovo kaj sho pravat promocija na noviot trener, op, mi padna v ochi vo pozadina dvete Mitsu okacheni. :) Mi izgledaat na WN ama ne sum sigurenПрегледај го приврзокот 211239
Sedisteto na Mitsubishi za EU e vo Italija, zatoa e sosema normalno da ima Mitsubishi.
Sramota e samo sto takov objekt da ima zidni klimi....ima mnogu podobri resenija Mitsubishi.[DOUBLEPOST=1561144622][/DOUBLEPOST]
Gree amber nordik:)[DOUBLEPOST=1561127953][/DOUBLEPOST]Ova vistina nordik....postavena na 25,vo sobata na drugiot kraj e 25.3stepeni.kvadratura 40m.vaka kako sto ladi a ne se slusa ni vnatre ni nadvor Da topli.....ohooo na kojn sme:)
Sekoja cest za izborot. Bravo!!!
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
DRuze jas ke spodelam toa sto gledam za pocetok sum impresioniran od app.na mob.raboti perfektno palis/gasnes klima i podesuvas sto sakas.... staviv i sliki...postavena na 25 na drugiot kraj temp.e 25.3 isto imam poracano wat.metar od ali.koga ke stigne ne znam .....a ke spodelam normalno iskustvo...i realno pred se...
Одлично.

Најважно е како ќе топли кога ќе слезат температурите под нулата.

Исто така доколку имаш искуство со друг инвертер ќе ни пишеш да знаеме доколку имаш референтна точка :)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
za period od 15.05-18.06 smetka za struja 2200 denari. Vo ovoj period samo 1 den ne mi rabotea klimite.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Na AliExpres momentalno imaat MID-Year Sale, i za onie sto nemaat merac na potrosuvacka dobra prilika da si poracaat Broadlink SP3S.
Se vrzuva na WiFi no i ako ne ste doma moze da pratite potrosuvacka preku aplikacija na telefon.
Bitno...samo SP3S modelot ima merac na potrosuvacka, SP3 nema merac pa pazete koga odbirate da go ima i toa S nakrajot od oznakata.
Pod 15$ e momentalno cenata so shiping.
https://m.aliexpress.com/item/32615218470.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&spm=2114.13010708.0.0.3a994c4dTJcfQb
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Da spodelam eve neshto za Haier 5,5kava. Na ladenje ja pushtiv da vidam kako ke funkcionira, iskluchena e deka moite ne se tuka vekje 3 nedeli i nema potreba da raboti. Imeno, ja staviv na 25 stepeni, na dvojka fan, i si duvashe, ja razladi sobata i koga postigna temperatura, iskluci kompresorot, a fanot prodolzi da duva na dvojka. Ako e staven na kec, na kec si prodolzuva koga ke iskluci kompresorot, a ako e na trojka, na trojka si prodolzuva so duvanje koga ke iskluci kompresorot. Da ne stane zabuna, na greenje ne pravi taka, si namaluva ventilatorot na onolku na kolku shto e sisitemski programiran.

Iskreno, ova mi izgleda dosta interesno pri ladenje. Ne znam na Auto fan ako e na ladenje, shto pravi fanot koga ke iskluci kompresorot, ama predpostavuvam deka na najniski obrtai ke si vrti.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Стави на ауто фан и ќе го намали фенот и на ладење.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Da spodelam eve neshto za Haier 5,5kava. Na ladenje ja pushtiv da vidam kako ke funkcionira, iskluchena e deka moite ne se tuka vekje 3 nedeli i nema potreba da raboti. Imeno, ja staviv na 25 stepeni, na dvojka fan, i si duvashe, ja razladi sobata i koga postigna temperatura, iskluci kompresorot, a fanot prodolzi da duva na dvojka. Ako e staven na kec, na kec si prodolzuva koga ke iskluci kompresorot, a ako e na trojka, na trojka si prodolzuva so duvanje koga ke iskluci kompresorot. Da ne stane zabuna, na greenje ne pravi taka, si namaluva ventilatorot na onolku na kolku shto e sisitemski programiran.

Iskreno, ova mi izgleda dosta interesno pri ladenje. Ne znam na Auto fan ako e na ladenje, shto pravi fanot koga ke iskluci kompresorot, ama predpostavuvam deka na najniski obrtai ke si vrti.
Мора да продолжи турбината да врти за да го исуши хладњакот(изменувачот).Обично е на време програмирана,и после и она ќе си се исклучи и ќе ја затвори перката.
Вака работи он/офф клима.Чудно за инвертер(n) ! Инвертерот треба да намалува моќност како се приближува до подесена температура,и да одржава на минимум моќност.Ако гаси компресорот,или е предимензиониран,или има висок минимум.Друго нема.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
edno prasanje.
Kolku cini dnevno trosokot (pa i mesecno) za pecka na peleti,za zatopluvanje na edna soba od 25 kv.m.
Koja e cenata na peleti(taka li se vikaa), gi ima li poveke vidovi,koj se najdobri,ceni, kade se poevtini.
Kupiv takva pecka pa zatoa prasuvam. Kupiv prethodno i pecka na drva so relna.nova e so garancija i taa ja prodavam.Se resiv so peleti za narednovo zimo.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Мора да продолжи турбината да врти за да го исуши хладњакот(изменувачот).Обично е на време програмирана,и после и она ќе си се исклучи и ќе ја затвори перката.
Вака работи он/офф клима.Чудно за инвертер(n) ! Инвертерот треба да намалува моќност како се приближува до подесена температура,и да одржава на минимум моќност.Ако гаси компресорот,или е предимензиониран,или има висок минимум.Друго нема.
Ne mora da znaci. I FHto i WNot gore kaj mene gasat koga ke postignat temperatura. Primer, FHto mi ladi 56m2, na 3ka fan. Duva, postignuva temperatura i isklucuva. Da e na AutoFan mozebi ke modulira kako shto kazuvas ti, ama vaka mi raboti kako on/off. Ne veruvam deka inverter mora da modulira samo bez da gasi kompresorot.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Da spodelam eve neshto za Haier 5,5kava. Na ladenje ja pushtiv da vidam kako ke funkcionira, iskluchena e deka moite ne se tuka vekje 3 nedeli i nema potreba da raboti. Imeno, ja staviv na 25 stepeni, na dvojka fan, i si duvashe, ja razladi sobata i koga postigna temperatura, iskluci kompresorot, a fanot prodolzi da duva na dvojka. Ako e staven na kec, na kec si prodolzuva koga ke iskluci kompresorot, a ako e na trojka, na trojka si prodolzuva so duvanje koga ke iskluci kompresorot. Da ne stane zabuna, na greenje ne pravi taka, si namaluva ventilatorot na onolku na kolku shto e sisitemski programiran.

Iskreno, ova mi izgleda dosta interesno pri ladenje. Ne znam na Auto fan ako e na ladenje, shto pravi fanot koga ke iskluci kompresorot, ama predpostavuvam deka na najniski obrtai ke si vrti.
E druze vakvi raboti mi gi kazuvaaa za tundrata ..deka gi pravi (togas se premisliv za nea), i deka mn, cesto ke raboti on/off...eve da ti kazam denes amberot kako raboti na istata zadadena temperatura 25 i na auto fan,vo dnevnata na 5.7m, od klimata e postaven digitalen merac koj postojano se dvizi od 25.1 do 25.3stepeni,koga ke dojdi do 25, vnatresniot fan skoro i da go nema bescuen e mn, malce duva a isto i nadvoresniot, dali se isklucuva kompresorot ne znam , koga ke potkaci temperaturata vo sobata 25.5 vednas se pojacuva vnatresniot fan ama isto i nadvoresniot.stignuva 25.1 i povtorno isto se se namaluva... i taka eve 2 dena nee isklucena otkako e postavena, vo sobata temp, e 25.1/2/3 i .....toa e za ovie 2 dena.! Probaj ja i ti na auto fan nekolku casa ....da poraboti...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
E druze vakvi raboti mi gi kazuvaaa za tundrata ..deka gi pravi (togas se premisliv za nea), i deka mn, cesto ke raboti on/off...eve da ti kazam denes amberot kako raboti na istata zadadena temperatura 25 i na auto fan,vo dnevnata na 5.7m, od klimata e postaven digitalen merac koj postojano se dvizi od 25.1 do 25.3stepeni,koga ke dojdi do 25, vnatresniot fan skoro i da go nema bescuen e mn, malce duva a isto i nadvoresniot, dali se isklucuva kompresorot ne znam , koga ke potkaci temperaturata vo sobata 25.5 vednas se pojacuva vnatresniot fan ama isto i nadvoresniot.stignuva 25.1 i povtorno isto se se namaluva... i taka eve 2 dena nee isklucena otkako e postavena, vo sobata temp, e 25.1/2/3 i .....toa e za ovie 2 dena.! Probaj ja i ti na auto fan nekolku casa ....da poraboti...
Ne ja koristam jas Tundrata. Iskluchena e. Ova od 10 minuti shto ja porabotiv denes na ladenje go spodeliv mislenjeto. Na AutoFan normalno deka najdobro raboti klimata i podobro modulira. Ama ako ti se vklucuva i isklucuva kompresorot nadvor togas toa ne e on/off rezim na rabota?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Ne ja koristam jas Tundrata. Iskluchena e. Ova od 10 minuti shto ja porabotiv denes na ladenje go spodeliv mislenjeto. Na AutoFan normalno deka najdobro raboti klimata i podobro modulira. Ama ako ti se vklucuva i isklucuva kompresorot nadvor togas toa ne e on/off rezim na rabota?
Ke si spodeluvame iskustva/i nasi viduvajna na rabotite(nie ne sme strucni) no bar toa sto gledame, ....mislam deka ne isklucuva skrozz kompresorot bidejki, mn malce duva ventilatorot(perkata nadvor) eve so mob, vo raka sum nadvor i ja spustam temp,od 25 na 22 i po 5/10sekundi vednas se pojaca zvukot nadvor ama i perkata pocna da duva mn, pobrzo* a toj mod koga e se da recam stiseno i na odrzuvajne na temperatura, e( quiet ) znakce so slusalki ima .! znaci toj mod go ima i da go odberes na klimata no taa koga ke si postigni toa sto i e zadadeno samata odi vo toj tivok mod, veruvaj vnatre nisto ne se slusa a izleguva laden vozduh se osejka....
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Ke si spodeluvame iskustva/i nasi viduvajna na rabotite(nie ne sme strucni) no bar toa sto gledame, ....mislam deka ne isklucuva skrozz kompresorot bidejki, mn malce duva ventilatorot(perkata nadvor) eve so mob, vo raka sum nadvor i ja spustam temp,od 25 na 22 i po 5/10sekundi vednas se pojaca zvukot nadvor ama i perkata pocna da duva mn, pobrzo* a toj mod koga e se da recam stiseno i na odrzuvajne na temperatura, e( quiet ) znakce so slusalki ima .! znaci toj mod go ima i da go odberes na klimata no taa koga ke si postigni toa sto i e zadadeno samata odi vo toj tivok mod, veruvaj vnatre nisto ne se slusa a izleguva laden vozduh se osejka....
Brat, toa e toa. Ti imas klima koja e najvisokata klasa od Gree, a moite stavija budzet 5,5ka za 31000 denari. Napishav ushte koga ja kupi tatko mi, kakvi saka nedostatoci neka ima Haierot, celta beshe da uspeam da gi nateram da ja mafnat taa grdata elektrichna pechka i da pochnat da si se great ekonomichno.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Brat, toa e toa. Ti imas klima koja e najvisokata klasa od Gree, a moite stavija budzet 5,5ka za 31000 denari. Napishav ushte koga ja kupi tatko mi, kakvi saka nedostatoci neka ima Haierot, celta beshe da uspeam da gi nateram da ja mafnat taa grdata elektrichna pechka i da pochnat da si se great ekonomichno.
Toa mie i mene sega celta.so starcive ...gledaat od telefon pustam /gasnam, tajmer, nasoki ...vikaat kako cacko so e voa cudo*!
dolu imam 29kvadrati ekstremno jaka izolacija od site strani stariot zid 25sm +maltar +5sm.tervol i +10sm,od nadvor itong nekade 45sm, slovenska dograma so 2gumici koja dihtova mozi od mojata povejke, i nikogas ne poti so termo stakla, gi kandisuvam za edna dobra 3.5kw(99.99% i taa ke bide Gree dali fairy lclh, ili druga ke vidime), ako ne kroz letovo na esen, si vikam ke uspeam...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom