Лондон - работа, живот, авантура

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Знам дека за наши луѓе се збори дека ич не си помагаат во странство но се надевам дека повремено можеме да направиме исклучок (па и повеќе), исто и јас сум спремен да помогнам колку можам сите што сме таму добро да се снајдеме затоа што утре и на некој друг ќе му треба совет.

Ако некој е слободен и има желба за дружба (кафе, пиво) периодов, радо би се сретнал за муабет, кај сестра ми сум сместен така да освен (доброволен) совет за работа ништо друго не очекувам од никого но се разбира секој контакт или совет е добредојден.
ако не ти помогне некој наш, другите ич, не се ни надевај, инаку нашите многу повеќе си помагаат него што пропагандата сери,али тоа не значи дека секој потенцијален наш може да ти помогне или и би ти помогнал.
Мој совет ти е да не тргнуваш со памет/мислње дека наш нема да ти помогне,така можеш само да си одмогнеш. Јас како човек со мала моќ и мал круг на познаници сум му помогнал на луге, на последниот што сум му помогнал,толку се потрудив што за мене толку не сум си го трошл зборот колку за него (а најмалку сум го познавал). Али ќе го спомнам и последниот случај што сум го имал каде бев спремен да помогнам колку што можам а не му помогнав само ради тоа "нашите не помагаат". Типот го сретнав само еднаш, онака случајно, па помуабетвиме 1 сат, ( а ми се брзаше) во тој 1 сат 3 пати ми кажа дека тој со наши не се дружел, кога го прашав, е добро де со кого се дружиш ? ми кажа со никого.Било како после сат време некако се ослободив од него и разменивеме тел број.
После не знам коллку време ми се јави (според муабетот мислам не ни знаеше со кого зборува) и ми кажа дека бара работа за ќерка му, додека го прашував колку години има таа и што работа бара, истовремено размислував каде можам да се обратам за помош, во тие моменти ми го спомна баш ова за кое правиме муабет и ми вика "туку другите побрзо ќе помогнат него нашите" тогаш ми пукна филмот и му реков "ок тогаш нека ти помогнат другите", а баш сакав да помогнам, девојчето негово е во слични години со детето на мој роднина, и има големо друштво, мислам некаде ќе ја прибереја, ама ме испровоцира со муабетот и не се ни замарав повеќе со него.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Бев денес на интервју и полесно помина отколку што очекував, ништо не прашаа од тоа што очекував (ми беше телефонски кажано при закажувањето дека ќе треба да покажам доказ за регистрација во агенции за вработување и дека веќе имам испратено апликации за работа) и навистина беше и брзо и лесно така да фала на сите за советите!

Ми остана дилема за писмото со кое те известуваат за бројот (ако го добиеш се разбира) дали е препорачано на потпис исклучиво на апликантот или доаѓа најнормално во сандаче?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
5.117
Бев денес на интервју и полесно помина отколку што очекував, ништо не прашаа од тоа што очекував (ми беше телефонски кажано при закажувањето дека ќе треба да покажам доказ за регистрација во агенции за вработување и дека веќе имам испратено апликации за работа) и навистина беше и брзо и лесно така да фала на сите за советите!

Ми остана дилема за писмото со кое те известуваат за бројот (ако го добиеш се разбира) дали е препорачано на потпис исклучиво на апликантот или доаѓа најнормално во сандаче?
Obicno vo sandace, Royal Mail 2nd Class. :D
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Знам дека е чиста небулоза, но една пријателка ми кажуваше дека можело да се работи со МКД пасош во В. Б. Во случај да имаш некој таму кој би ти пратил гарантно писмо.
Да напоменам, работи од ниска класа (келнери, собарки итн...).

Точно е, или сепак не?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Знам дека е чиста небулоза, но една пријателка ми кажуваше дека можело да се работи со МКД пасош во В. Б. Во случај да имаш некој таму кој би ти пратил гарантно писмо.
Да напоменам, работи од ниска класа (келнери, собарки итн...).

Точно е, или сепак не?
Moze na crno samo, Inace ne moze.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дали новороденче автоматски добива Британски пасош ако таткото е со БГ пасош во UK и има добиено settled status ( 5 години престој во UK) пред да се роди бебето?
Мајката е со 5 годишна виза.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
5.117
Дали новороденче автоматски добива Британски пасош ако таткото е со БГ пасош во UK и има добиено settled status ( 5 години престој во UK) пред да се роди бебето?
Мајката е со 5 годишна виза.
Имам колега со италијански пасош и indefinite leave of remain (settled status) па детето кога му се роди не доби УК државјанство по автоматизам и колку што знам сеуште нема.
Најдобро провери си на страната на home office https://www.gov.uk/government/organisations/uk-visas-and-immigration .
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Имам колега со италијански пасош и indefinite leave of remain (settled status) па детето кога му се роди не доби УК државјанство по автоматизам и колку што знам сеуште нема.
Најдобро провери си на страната на home office https://www.gov.uk/government/organisations/uk-visas-and-immigration .
Имаат поднесено?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
spremi kuferot, i procitaj nesto za tvojot London...za edno pivo? Слика6291[1].jpg nova edicija, 336 kolor sliki,karti-mapi na site kvartovi i drugo na 200 str.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Немаат колку што знам.
Најдобро провери си на страната на home office или кај адвокат. Специфична работа е ова.
Бебето нема два месеца и доби англиски пасош, чисто да се знае дека може и не е специфично ако е родено по добивање на settled status на еден од родителите.
Ме интересира дали може да има 3 пасоши, англиски плус Бугарски и Македонски?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Бебето нема два месеца и доби англиски пасош, чисто да се знае дека може и не е специфично ако е родено по добивање на settled status на еден од родителите.
Ме интересира дали може да има 3 пасоши, англиски плус Бугарски и Македонски?
Moze da ima 3 poso site 3 drzavi go dozvoluvaat toa.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Здраво, да прашам за тие што се во Англија што знаат точно да ми кажат, планирам да влезам во Англија околу 1 октомври со бугарски пасош за прв пат, но постојан insurence number имам добиено со македонски пасош уште пред 15 години , ме интересира дали имам шанси да добијам indefinite leave of remain (settled status) за еден месец пред да излезе британија од унијата на 31 октомври или псле тоа, колку време се чека, се плаќа ли тој статус, и како ќе биде влегувањто во британија ако сакаш да влезеш после брегзитот. Ве молам ако знаете кажете, позз.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Statusot e bezplaten, no neznam dali ke ti e vazacki insurance numberot na bg pasos. Koga ke stignes javi se na HMRC pa objasni im kako sto. Za settled status mislam deka treba 5godini aktivno da si vo UK. Ako nemas pominato tolku vreme, spremaj se za pre-settled status

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Statusot e bezplaten, no neznam dali ke ti e vazacki insurance numberot na bg pasos. Koga ke stignes javi se na HMRC pa objasni im kako sto. Za settled status mislam deka treba 5godini aktivno da si vo UK. Ako nemas pominato tolku vreme, spremaj se za pre-settled status

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Ti blagodaram mnogu na odgovorot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom