Кој ги изградил пирамидите и зошто?

NEROMARE

Niente denaro, niente Svizzero.
Член од
5 јули 2018
Мислења
83
Поени од реакции
63
Слушнав дека тие биле направени од НЛО, за навигација. Навигација од вселената. Некои теории велат дека биле радио-антени.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Artificial_cranial_deformation потврдено е дека е практикувана во Египет и кај многу други цивилизации, народи, племиња, култури.

Мислам работиве ги правите ко којзнае колку да е чудно се и ја подценувате интелегенцијата на човекот.. колку и да изгледа смешно тоа, кажано од денешен аспект.

Најитресно е тоа што се формираат вакви теории дека е просто вонземјанско дело тоа што се појавуваат пирамиди во различни делови од светот. Тоа е исто како да го ставиш во прашање процесот на раѓање..дали и тоа е некое вонземски дело пошто се појавило насекаде во светот. Или изработка на камени алатки од праисторија... Сегде од различни но сепак слични материјали и исти по форма. Просто неверојатно...
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Бетон Штип на тендер од владата на Египет
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
sum gi slusal site svetski teoriji i tolkuvanja na toa kako i zosto se izgradeni piramidite mnogu naucnici i istrazuvaci so razlicni teoriji ama edno e vistina gi ima nasekade se pretpostavuva deka sluzele za prenesuvanje na energija od edna na druga ,izgradeni se so upotreba na golema preciznos i tehnika koja i denes e cudo nikola tesla go sozdal istoto so toa denes ke sme imale besplatna energija bez kablovi i slicno no koj dozvoluva besplatno pa mu e urnat proektot kupolata eden od najpoznatite balkan ufo kanali vi e balkan ufo toj ja objasnuva vo nekolku klipa misterijata za piramidite
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
PRED DA GI ZGAZI VREMETO BILE BELI prenos na energija od edna do druga destinacija ,nikola tesla go izmisli pak ama za pusti pari go urnaaa nema besplatno
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.855
Поени од реакции
1.285
Не знам дал сте имале прилика да слушате видеа од ФЕС ТВ(на јт)... он зборува и има интересни видеа за пирамидите, нивен настанок итд.
Исто така има интересно интервју со Самир Османагиќ. Еве во продолжение ќе ви пуштам линкови. Кој сака нека ги погледне.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Бетон Штип на тендер од владата на Египет
сега да им дадеш да направат Пирамида како таа од пред 3000 години НЕМА да можат
мислам од камени блокови, НЕ ОД ГИПС КАРТОН И СТИРОПОР
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Проблемот е во логистиката , а не во ресурсите, умешноста и знаењето и тие глупости.
Потфатот за градење пирамида е екивавелнтен на водење мега конгломерат.
Било се од А до Ш организирано. Од прехрана, до бродарство, до руда за алати, до самите камења, до инфраструктура, архитекти итн. Кохезивно. Да го праиш ова денеска не изводливо поради премно лични интереси и амбиции(и згора на тоа... нема поврат од пари).
Мислиш дека од небо им паднало да градат пирамиди...али тие 3 големи се резултат на повеќевековно искуство од градење(почнале со мастаби,па скалести пирамиди) , како и куп успеси и утки (како оваа) https://mk.wikipedia.org/wiki/Свиткана_пирамида.
У принцип, сватиле дека има лоша косина и почнала да тоне од една страна(кула у пиза мач?).
Ако ние научивме за 200 години да правиме облакодери, се може и за 5 векови куп камњеа да се нареди да личат. У принцип, античкиот свет измислил куп инфраструктура ...што подоцна била трампана за цркви, џамии и палати за шупаци... и тоа знаење го пренесувале и ширеле...додека не било прогласено за ерес и било палено и уништувано за да куп шупаци пунат џеб...
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
piramidite vo giza se postari od drugite dve pomali koj se ukraseni so sliki ,grobnici,i slicno a se so daleku poslab kvalitet kako moze edna civilizacija koja napravila nesto ,posle nekolku veka da izgradi ponekvalitetni piramidi a da gi ukrasi vnatresno so sliki grobnici i slicno ama nema bukvalno nitu eden klip na youtube i diskaveri sto sum go propustil na ovie misteriozni temi , i deka svinga e preuredena najgolem del od dokazite i papirusite gi drpnale francuzite sekoja laga se bazira na 50% vistina vie nemozete da stvorite laga bez vistina ajde probaj se kaciv na mesecina ,pa ne si astronaum toa e lagata a vistinata e deka ima mesecina .vatikan i drugite masoni gi krijat tajnite ,vo izgradba na piramidata e koristen i brojot PI golemo poznavanje na arhitektura ,precizno secenje venov diagram i slicni raboti
Автоматски споено мислење:

@Darling ako ti trebe preveduvac kazi,samo eden fakt so klip pogledaj
Автоматски споено мислење:

Znam deka e kontroverzno, ama mislam deka se izgradeni kako grobnici na faraonite.
ovoa se fakti ne mislenja kakvi grobnici da grobnici ponovite ponekvalitetnite
Автоматски споено мислење:

se sekavam na eden film ,pred dolgi godini uste kako dete crno bel eden faraon go otru zenamu mislejki deka ke go nasledi neznajajki deka ako umre mazot ( faraonot go zakopuvaat vo piramidata so cela postava okolu nego i zenami e sega interesniot del gi stavija vo piramidata i pocnaa kameni ploci da pominuvaat niz kanali krsejki kako plafonski lusteri od koj istekuvase pesok vo grobnicata zivi so mrtviot faraon bea zapreteni toe ti e fil od holivudska kujna pred pola vek pa sigurno ima nekoja povrzanos so misteriite
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom