Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
22 февруари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво
Дали некој од вас знае како можам да откажам купена карта преку wizz?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Јас лани летав преку Милано за Мадрид, со тоа што имав преспивање во Милано. Одев на фестивал во Мадрид.
Милано на пасошка до толку ме истормозија што ми бараа карти за фестивалот да им покажам, кој настапува, повратна карта за назад....беља работа, се ми беше на мејл а немав ни интернет. После 1 сат излегов едвај. А дупната од шетање сум, и визи во пасошот и се, ама џабе некоаш ќе се закантраносаат како за инает.

На Скавста многу тормозат. Априлот сестра ми идаше на гости, и спремив писмо со мој податоци се, абе ја утепаа. На крај мене ми се јавија од граничната полција таму, дали си тука на аеродромов да дојдеш и ти на испрашување :cautious::cautious::cautious:
Милано Малпенса?Можда поади ппреспивањето.
Скроз обратно искуство - две минути печати и терај.Велам за самата пасошка контрола, бескрајните редици од саат и пол ±(и активни 2 од 7-8 шалтери со полиција) без коментар.:cautious:
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Здраво

Првпат патувам со авион преку Wizzair кадешто ми треба лет во еден правец од Скопје до Белгија.
Сега при резервирањето како да се чекирам со кој пасош ?

1.Јас имам македонски и бугарски пасош, а последен пат влегов во Македонија со македоснки пасош т.е во систем сум така внесен на граница. Има врска Check-In со граничарот на аеродромот ?

2.Пример ако го резервирам билетот со бугарски пасош да не ми направат проблем на аеродромот тука во Скопје (полицаецот/граничарот) демек дечко те нема во систем тебе ? Како си влегол во Македонија со бугарскиот ако го извадам ? Ќе ме сметаат како бугарин на црно што влегов во Македонија ?


3.И исто така дали при слетување во Белгија ќе ми го гледаат билетот постои Check-In или само на граница си одам(на самиот аеродром)



Фала
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Од организација ми букираа карти на мое име, Виз приорити, ми пратија бројче за резервација и сето тоа, ама не ми селектирале седишта при купувањето. Има шанси некако да си резервирам седиште сега јас или треба да чекам додека да се отвори чек-ин?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Откажал некој од вас лет? Закажан е за крај на јули.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Здраво
Дали некој од вас знае како можам да откажам купена карта преку wizz?
Откажал некој од вас лет? Закажан е за крај на јули.
Ако добро се сеќавам откажување на лет и да ти вратат пари е возможно само ако имаш купено флекс карта, ама провери за секој случај во фак делот на нивната страна
 
Член од
23 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, нова сум на форумот. Прв пат ќе патувам со авион и ми е потребна помош..
Ја чекирав картата, но добив " this is not a boarding pass" , потоа дознав дека кога патуваме за Германија, немало проблем, требало само листот да се носе со себе и веднаш картите ни ги принтале на аеродромот..

Е сега кога ја разгледав мојата "карта" - сум напишала во travel document- passport a шифрата долу сум ја внесила од личната карта како и датумот на истекување на истата... Многу се плашам, сигурно ќе ми прават проблеми на аеродромот, не знам ни како повторно да пробам да ја чекирам...Иначе имам платено priority pass преку wizz air и пасошот и личната карта ми се во ред и стварно не знам што даправм..
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Здраво, нова сум на форумот. Прв пат ќе патувам со авион и ми е потребна помош..
Ја чекирав картата, но добив " this is not a boarding pass" , потоа дознав дека кога патуваме за Германија, немало проблем, требало само листот да се носе со себе и веднаш картите ни ги принтале на аеродромот..

Е сега кога ја разгледав мојата "карта" - сум напишала во travel document- passport a шифрата долу сум ја внесила од личната карта како и датумот на истекување на истата... Многу се плашам, сигурно ќе ми прават проблеми на аеродромот, не знам ни како повторно да пробам да ја чекирам...Иначе имам платено priority pass преку wizz air и пасошот и личната карта ми се во ред и стварно не знам што даправм..
Кога патуваш од Скопје нема потреба за boarding pass, така да ти треба само пасошот.

Во местото за travel document секако мора пасош да биде означено затоа што Македонија е нон-еу, и како таква мора да патуваме со пасош.
Најдобро би ти било да се јавиш во контакт центарот и да им објасниш каква грешка си направила.
Незнам дали треба нешто екстра да се плати ама секако ќе ти објаснат они.
Повторно чекирање неможеш да направиш.
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
44
Поени од реакции
22
Здраво, ме интересира, ако некој знае, дали може да се направи промена на аеродромот на веќе купена карта. Значи на пр. да не се качам во Минхен за назад, туку пример од Берлин, со wizz air секако. Фала многу!
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Здраво, ме интересира, ако некој знае, дали може да се направи промена на аеродромот на веќе купена карта. Значи на пр. да не се качам во Минхен за назад, туку пример од Берлин, со wizz air секако. Фала многу!
НЕ
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Здраво, ме интересира, ако некој знае, дали може да се направи промена на аеродромот на веќе купена карта. Значи на пр. да не се качам во Минхен за назад, туку пример од Берлин, со wizz air секако. Фала многу!
Ако ти е wizz flex можеш :)
 
Член од
12 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали може во кабинскиот куфер што се добива со приорити да се носи керамички украс? Би носела и стаклена свеќа за подарок, но да не прават проблеми?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Дали може во кабинскиот куфер што се добива со приорити да се носи керамички украс? Би носела и стаклена свеќа за подарок, но да не прават проблеми?
ako procenat deka moze da se upotrebi kako oruzje (ako e ostra) togas da

jas ne bi nosel, cesto duri i zapalki se zaplenuvaat taka sa ne e dobra ideja
 
Член од
9 ноември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
3
koga se registriras na stranata zadolzitelno pole e da vnesis drzavjanstvo - i nema makedonsko ili severno makedonsko itn.. a ja ima makedonija kako drzava pogore vo country selection
 

Kajgana Shop

На врв Bottom