Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Еве ги правилата за монтажа на внатрешна и надворешна од Gree
upload_2019-6-16_22-19-23.png
нешто слично е и во ова https://www.youtube.com/watch?v=OUETp_R_Fd0 видео со тоа што е во инчи "... a ти множи зо 2,5....
Подолу (па дури и 2 метри) монтирана надворешната не смета ...гледајки ги видеата па ми се чини дека 70-80% во САД сплит системи во куќи што живеат, или монтираат на тлото или блиску до тло (значи повеќе од два метри под внатрешната единица)...
Проблематично е и има различни мислења на форумов за внатрешната за која имаш само 35 см простор, а самата внатрешна како велиш е 30цм висина ... што значи највеќе да ја спуштиш ќе имаш 5 см до плафонот! Гледаш што вели правилото најмалку 15см (би рекол и 10 се толерира)... иако Fikshe ќе каже поинаку, дека во техничките листи и упатства на Mitsu услов е 5см па нагоре! Daikin па вели +20цм.... На форумов имаше двајца кои имаа проблем со климите поради премногу блиску до плафонот но мислам монтирана внатрешна, дури и на помалку од 5 см од таванот... па сега нека си кажат искуства и мислења и другите.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@brzi82
Najtopla preporaka i najdobra cena so najmnogu vgradeni funkcii ima GREE LomoLC i toa za najsniska cena od 20.990 vo sporedba so Mideata i Haierot.
Da ne te lazat prodavacive Zmigo i Najubaviov deka za poslabo treba da frslis 22.999 ili nedajboze 27.999den za klima koja ni servisno nema so skrieni podatoci.
Se obiduvaat da dokazat deka 2,8 ili 2,4 se pogolemi cifri od 3,2 zosto nikako ne im ide matematikava :)

Прегледај го приврзокот 210668
A za poznavacive na kompresori....Lomo ide so Daikin-Gree kompresor
Прегледај го приврзокот 210670
@Strelec не се преценувај. Не вади податоци од ракав. кога ќе извадиш некој валиден сертификат дека е така тогаш кажувај kW и капацитети, вака си само ливче хартија у боја. секој твој податок е невалиден и со огромно ?????? затоа луѓе читајте убаво на интернет и пред се информирајте се кај овластени дистрибутери и сериозни фирми. форумов е играчка, никако мерило за купување клима уред а не дај боже па нешто посериозно како топл.пумпа итн...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
@Strelec не се преценувај. Не вади податоци од ракав. кога ќе извадиш некој валиден сертификат дека е така тогаш кажувај kW и капацитети, вака си само ливче хартија у боја. секој твој податок е невалиден и со огромно ?????? затоа луѓе читајте убаво на интернет и пред се информирајте се кај овластени дистрибутери и сериозни фирми. форумов е играчка, никако мерило за купување клима уред а не дај боже па нешто посериозно како топл.пумпа итн...
Hahahahha, aj sto si Baterija, ama sega i placko stana....hahhaha.
Na Strelec voda moze da mu nosis, zaedno so "serioznite".
Lugeto ne se ovci veke, dosta gi sisavte so takanareceni Japanci, made in China.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Hahahahha, aj sto si Baterija, ama sega i placko stana....hahhaha.
Na Strelec voda moze da mu nosis, zaedno so "serioznite".
Lugeto ne se ovci veke, dosta gi sisavte so takanareceni Japanci, made in China.
Hahahaha so sto izvini voda da mu nosam \?? So toa sto go cita upatstvoto na drugar ti gree. decko kaj vas e se do marzata. poveke kolicina pobrzo da se prodade marzata da se stavi vo dzeb i toa e. ne lazi narod i ne tresete zeleni. aj sega odrzete eden sostanok i bapnete promocija na nekoj model so pekac za leb.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Распоредот го цртам по прв пат, димензиите се +-10цм :)



Идејата е да се избегни поставување на климата во спална (означено со зелено) а да се постави на самиот влез во ходникот (озвначено со црвен правоаголник).

На тој начин климата би го ладела/топлела првично ходникот, а со отворени врати до спалната/вц-то во зависност од потребата.

спална соба: 3,3*4,2+0,7*1,3
околу 15 квадрати

салон: 1,35*4,5
околу 6 квадрати

вц: 2,7*2
околу 5,5

соба: 2,6*2,6
околу 6,75 квадрати

за собата нема потреба во наредните години од ладење/топлење.

Главното прашање (кое сигурно е одговорено во некоја од претходните страни:) ) е:

дали менува доколу надворешната е на околу 2 метри пониско поставено од внатрешната?



за да се постави под веќе постоечката.

висина на цевка 2 метри, па ширина 2.2 метри

пред влезот во спратот:



до ходникот уште 1,3 метри

со тоа вкупно цевки би биле нешто повеќе од 5 метри.

и да се постави тука:



Дали клима од 30 цм висина ви било ок на оваа поставеност:

Вака.Тоа што си го замислил како идеа е убаво,и сосем изводливо.
Ама,ама под услов да имаш изолација!
Дури и во тој случај,разликата во температура ќе ти биде 2-3ц пониска во спалната од тоа во ходникот! На крај краева и 34-35 квадрати се во прашање(од кои 26-7 ќе грееш) ако израчунав точно,нема проблем тука.

Внатрешната може и пет метра да биде разлика висина горе или доле во однос на надворешната,и 15 метра должина на цевки без проблем.

Проблемот друже ти е местото за внатрешната :/
Од исти причини,јас не сменив он/офф клима оти имав 33цм висина баш на најдоброто место! (Мојата он/офф е <25цм и има усис и озгора и однапред!).Ист случај над врата :/
За жал сите нови клими се повисоки,и уште полошо...имаат усис само озгора.Така да воопшто не ти препорачувам таква монтажа.
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
15
Поени од реакции
19
Zdravo mi treba pomos za izbor na inverter.
ladejne i greejne na prostorija dolzina 7m shirina 4m tavanska so kosina ednata strana 3m visina drugata 2m visina .. za ladejne pretpostavuvam deka site 3 ke ladat koja kako bi se ponasala za greejne zimno vreme i potrosuvacka.. primer od trite klimi :
https://klimi.mk/sporedba.php?id1=118&id2=351&id3=306
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Вака.Тоа што си го замислил како идеа е убаво,и сосем изводливо.
Ама,ама под услов да имаш изолација!
Дури и во тој случај,разликата во температура ќе ти биде 2-3ц пониска во спалната од тоа во ходникот! На крај краева и 34-35 квадрати се во прашање(од кои 26-7 ќе грееш) ако израчунав точно,нема проблем тука.

Внатрешната може и пет метра да биде разлика висина горе или доле во однос на надворешната,и 15 метра должина на цевки без проблем.

Проблемот друже ти е местото за внатрешната :/
Од исти причини,јас не сменив он/офф клима оти имав 33цм висина баш на најдоброто место! (Мојата он/офф е <25цм и има усис и озгора и однапред!).Ист случај над врата :/
За жал сите нови клими се повисоки,и уште полошо...имаат усис само озгора.Така да воопшто не ти препорачувам таква монтажа.
Edinstveno za koe sho se nerviram so moite klimi doma, e shto tavanot od dnevnata e tolku iskrshen, izveduvan chudno so knauf, shto bukvalno imav samo 2 mesta kade shto mozev da postavam klimi i toa i dvete klimi se na 7cm od tavanot. Sekogas se nerviram koga ke pomislam na toa, ama nemav kako poinaku.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Eve procitaj si brat. Da ti go parafraziram muabetov, dali na ladenje, dali na greenje inverter klima ne ja cepkas. Ja uklucuvas i ja zaboravas deka raboti. Edino ako ti e ladno/toplo namaluvas/zgolemuvas 1 stepen na dalinskoto i toa e toa, ne ja isklucuvas. Setiras edna temperatura i ja ostavas i ne pravis shokovi vo smisla da ja redis na 18 na ladenje ili na 30 na greenje. Kako na ladenje taka i na greenje, vo princip. Sega na ladenje stavi ja na 25/26 na Auto Fan i ostavi ja neka raboti, ako vidis deka ti e ladno zgolemi 1 stepen na dalinsko, ako vidis deka ti e toplo namali 1 stepen. I na greenje isto, ja mestis na 24/25/26 i ja ostavas, i samo ke zgolemuvas/namaluvas po 1 stepen vo zavisnost od tvoite potrebi. Isklucuvanje na klima, ne.
Благодарам.... за греење знам како иде и тоа све... дека нема гасење и со тоа се согласувам....меѓутоа за ладењето ми е муабетот... прво ја не поднесувам да живеам под клима 24/7, ме врттат мускули, синуси се воспалуваат, кивам и слични ствари... а и условите ако се некаде околу 31-33 степени надвор ми дозволуваат да не уклучувам клима, пошто куќа со рехау генео 4 сезони.... е сеа за греењето знам дека не треба да се гаси и тоа ќе го направам почнувајќи од октомври ноември.... за дубока зима иам дрва тако да можат само да се надополнуваат со климата....
секако не користам такви температурни шокови, надвор 40 внатре 17, макс ја правам на 2 степена под од она што било пред да се уклучи од 27 на 25, муабетот ми е дека со овој виваксот и на 25 кога ја местам, не поднесувам да ми дува толку ладно пошто е моќна за 45 м2 дневен простор... у секој случај фала на инфо...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Благодарам.... за греење знам како иде и тоа све... дека нема гасење и со тоа се согласувам....меѓутоа за ладењето ми е муабетот... прво ја не поднесувам да живеам под клима 24/7, ме врттат мускули, синуси се воспалуваат, кивам и слични ствари... а и условите ако се некаде околу 31-33 степени надвор ми дозволуваат да не уклучувам клима, пошто куќа со рехау генео 4 сезони.... е сеа за греењето знам дека не треба да се гаси и тоа ќе го направам почнувајќи од октомври ноември.... за дубока зима иам дрва тако да можат само да се надополнуваат со климата....
секако не користам такви температурни шокови, надвор 40 внатре 17, макс ја правам на 2 степена под од она што било пред да се уклучи од 27 на 25, муабетот ми е дека со овој виваксот и на 25 кога ја местам, не поднесувам да ми дува толку ладно пошто е моќна за 45 м2 дневен простор... у секој случај фала на инфо...
Mozebi i 25 ti e niska temperatura. Jas kaj mene na 27 gi chuvam eventualno na 26. Klimata go meri vozduhot gore kaj nea. Da ti bide prijatno treba da e 24/25 stepeni vo sobata, a toa znachi deka na 27 treba da e namestena na dalinsko. Kako i da e, ako ti smeta, ne ja koristi za ladenje iako smetam deka so praviono rabotenje, nema ni da osetis deka ti raboti klimata. Samo uzivaj si, i da znaes deka e bitno da si ja naucis klimata i da si gi znaes tvoite potrebi i da najdes shto najmnogu tebe ti odgovara. Ne razbirav na pochetok koga na forumov mi velea "Sekoja klima e razlichna, treba da ja naucis" si vikav klima e ova, ne e zena, ama posle edna godina intenzivno koristenje, sfativ shto im bil muabetot na tie shto mi go kazuvaa toa. Pozdrav
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
149
Поени од реакции
96
Decki sigurno nekoj od vas apliciral za subvencii za inverter pa me interesira kolku vreme se ceka za subvenciite? Jas aplicirav tocno 1 april ama eve uste nemam nikakov odgovor. Pozdrav i ve molam da pisete tie sto aplicirale posle kolku vreme gi dobile subvenciite
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.924
LINK
Dobra cena ima inverter klimava dali e kopija na Midea ili Gree ili Panasonic ? pisuva deka e so SANYO ( e brend na Panasonic ) kompresor.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.838
Поени од реакции
7.597
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Најефтин од покористениве марки моментално гледам дека е VIVAX AEQI 2.5kw 16990 што е убава цена како за најефтин могучи инвертер.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Најефтин од покористениве марки моментално гледам дека е VIVAX AEQI 2.5kw 16990 што е убава цена како за најефтин могучи инвертер.
Najeftino ama izbegna da napises i dali e i dobro, bi zemal AEQI za tebe ?
Zemi pa raskazuvaj...Primer sto kompresor ima vo AEQI ?
Prvo nema Eurovent, nema ni fabrika, kuznae kaj e proizvedeno i so kakov kompresor, servisno nema...nema nigde nisto za toj model a ni go predlagas....Fala bogu neprodavam vakvo gjubre

I Teslata e eftina ama barem se znae sto kompresor ima
AEQI so Ventilator gratis ide vo Srbija...skoro go napisav toa i pak ke potsetam za inat tvoj sto fakjas na neprocitani stranici i odrabotuvas za klimi.
Komplet so sliki koj neprocital da procita i ako treba uste 100 pati ke go napisam.
https://www.laptopcentar.rs/artikal/vivax-cool--klima-ur--acp-12ch35aeqi-r32---inv--3-81kw
AEQI+Ventilator.jpg AEQIcena.jpg [DOUBLEPOST=1560888529][/DOUBLEPOST]I ne gi lazi lugeno na drugion forum da opravduvas 6000den da frlat za model so grejac sto za sebe si ga "naraco" na Ebayto za 6$ dolara. Mesas nuli nesto 6 i 6000 ne se isto.

100evra grejac.jpg
http://www.elitemadzone.org/p3737393
A grijac baras pile2.jpg
http://www.elitemadzone.org/t22368-748#3737393
"Nigde ne sam napomeno da zelim da kupim Vivax aeri. Ja samo pitam najfino i kulturno. Ne smem ni da pitam?
Ne branim takvi brendova."

Aj aj aj ......s
tranava e prejaka so tvoi biseri....nakraj se vadis deka ni AERI ne bi kupil za sebe, zamisli AEQI da im go spomnese na srbive :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom