Што би избрале помеѓу Ауди, Мерцедес и БМВ?

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Abe ti taksist da ne si slucajno, poso kaj nas ovolku km moze samo vo taksi da napravis inaku nema teorije. Prvo x5 se falese imas sega nemas, tvoite postovi ne se veke verodostojni.
Meka voznja imaat samo tie francuski koli so hidraulicna amortizacija so kugli, odi pravi gi ako se rasipe pa da vidis, a po nasive makadami sigurno ova redovno ke se poprava, edna vrekja pari e popravkata. Temava e za germanski koli ne za francuski i italijanski kanti.
400 evra lamela-kupluk set za golf? Da ne ti skisnal mozokot?
Malce si gi pomesal rabotite, 400 evra e dvomasen zamaec, a toj go ima kaj site dizeli proizvedeni posle 2002-3 godina bez razlika od koja firma so taa razlika so za golf ke najdes nov za 300 evra poloven za 100 evra a za francusko vozilo pod 700 evra nema nov zamaec, polovfen tesko i da najdes.
Оди прашај во некој сервис да ди сменат ламела на гољф 4.
Колку за инфо цел замаец се менува,а тоа задоволство е најмалку 25к денари
Не сум таксиста,а колата е купена 1995 нова од Бомак до скоро беше службено возило кое е заменето со Ц5 од 2009.
За хидрауликата тешко се расипува и е многу ефтино за одржување.Бомбите се менуваат на 80-100к км а една е 1600-2200 денаари.
Х5та требаше да ја купам,ја имав на тест и сватив дека е 14-15 годишна преценета канта која многу троши и е скапа за одржување.
Промена на ламела/замаец на пежо 607 е 400 евфа со Р.Р
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.856
Луѓе многу на карање ја вртите дискусијава... Дајте олабавете малку кажете си зошто тоа што го сакате највеке ви се свиѓа и чао пријатно и да споредувате меѓу себе модели и тоа е ОК али одма се оди на провокации и омаловажувања. Никој не бранам и за никој не навивам али дај стварно поправете се малку.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
266
Ke vi kazam samo edno nesto i ne komentiram na temava vekje zatoa sto sekoj si ima pravo na svoe mislenje. Otvorete bilo koja stranska strana za avtomobili ( eve na mobile.de neka bide ) i poglednete kolku kilometri imaat kolite pominato. Sporedete gi kilometrazite na Mercedesite (osobeno E klasata) od 2000 godina pa navaka so drugite koli i ke vidite deka ima mercedesi sto imaat i po 1.000.000 km. Drugi koli gi vozat dokaj 200-300 iljadi i gi prodavaat zasto znaat kolku im e merkata. Pozdrav !
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ke vi kazam samo edno nesto i ne komentiram na temava vekje zatoa sto sekoj si ima pravo na svoe mislenje. Otvorete bilo koja stranska strana za avtomobili ( eve na mobile.de neka bide ) i poglednete kolku kilometri imaat kolite pominato. Sporedete gi kilometrazite na Mercedesite (osobeno E klasata) od 2000 godina pa navaka so drugite koli i ke vidite deka ima mercedesi sto imaat i po 1.000.000 km. Drugi koli gi vozat dokaj 200-300 iljadi i gi prodavaat zasto znaat kolku im e merkata. Pozdrav !
Отвори ја оваа страна,и види дека Италијанските коли се најчесто прогласувани за кола на годината..Нормално,има и некоја Шваба..

http://www.caroftheyear.org/
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Отвори ја оваа страна,и види дека Италијанските коли се најчесто прогласувани за кола на годината..Нормално,има и некоја Шваба..

http://www.caroftheyear.org/
Друже тие прогласувања за кола на годината од новинари кои се продаваат за една бонбониера се многу реални :icon_mrgr:

Ако сакаш реална оценка за автомобил (со исклучок за волксваген) читај оценки од најголемиот авто мото сојуз во Германија, ADAC
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Друже тие прогласувања за кола на годината од новинари кои се продаваат за една бонбониера се многу реални :icon_mrgr:

Ако сакаш реална оценка за автомобил (со исклучок за волксваген) читај оценки од најголемиот авто мото сојуз во Германија, ADAC
Да бе да
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
Ауди ми е некако желба уште од мал.Тогаш мерцедесите беа ептен промашени и заборавени од дизајнерски аспект.Исти и бмв-то.Со оние округли фарови кај моделите,ме потсетуваа на лада во тоа време


Можеби затоа ауди највеќе сум го засакал и ми бил прв избор од овие 3 марки.

Но сега мислам дека се сменија работите.Мерцедес направи револуција и отиде напред многу.
бмв се откачија од тие лада фарови и новите дизајни им се стварно супер.

Е за ауди како да застанало времето.Секој нов модел има минимални измени,и некако ми делува дека дизајнерите ги исцрпиле сите идеи и немаат идеја веќе како да изгледа нов модел на ауди.

Ќе се согласите дека многу е безвезе да после 5-6 години кога вадат нова серија на А4 на пример истата да има само изменет фарови и поредна маска.Тоа е фејслифт,а не нов модел
 

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
Koga sme kaj avtomobil na godinata 1986 ford scorpio, 1989 e fiat tipo, 1990 citroen XM, 1996 fiat bravo\brava....
Site ovie (vremeto pokaza) bea diskutabilni i problematicni vozila.
Moj izbor sekako AUDI, no moj licen izbor e toa i prasanje na vkus, ne deka demantiram deka bmw i mercedes se podednakvo dobri i kvalitetni. Sepak pravime muabet za vozila koi vo svetot se poznati kako sveto trojstvo vo avtomobilskata industrija;)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Ауди ми е некако желба уште од мал.Тогаш мерцедесите беа ептен промашени и заборавени од дизајнерски аспект.Исти и бмв-то.Со оние округли фарови кај моделите,ме потсетуваа на лада во тоа време


Можеби затоа ауди највеќе сум го засакал и ми бил прв избор од овие 3 марки.

Но сега мислам дека се сменија работите.Мерцедес направи револуција и отиде напред многу.
бмв се откачија од тие лада фарови и новите дизајни им се стварно супер.

Е за ауди како да застанало времето.Секој нов модел има минимални измени,и некако ми делува дека дизајнерите ги исцрпиле сите идеи и немаат идеја веќе како да изгледа нов модел на ауди.

Ќе се согласите дека многу е безвезе да после 5-6 години кога вадат нова серија на А4 на пример истата да има само изменет фарови и поредна маска.Тоа е фејслифт,а не нов модел
За Ауди си грешка, во 10 години Ауди има извадено 4 нови модели додека мерцедес и БМВ само 2.[DOUBLEPOST=1429300715][/DOUBLEPOST]
Koga sme kaj avtomobil na godinata 1986 ford scorpio, 1989 e fiat tipo, 1990 citroen XM, 1996 fiat bravo\brava....
Site ovie (vremeto pokaza) bea diskutabilni i problematicni vozila.
Moj izbor sekako AUDI, no moj licen izbor e toa i prasanje na vkus, ne deka demantiram deka bmw i mercedes se podednakvo dobri i kvalitetni. Sepak pravime muabet za vozila koi vo svetot se poznati kako sveto trojstvo vo avtomobilskata industrija;)
Тоа е свето тројство во Европа.

А во светски рамки е свето двојство (Мерцедес и БМВ)
 

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
Vo Amerika e dosta prodavan audi, kako i vo Rusija i Argentina, a vo Amerika spored car&driver e pred bmw i mercedes.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
За Ауди си грешка, во 10 години Ауди има извадено 4 нови модели додека мерцедес и БМВ само 2.[DOUBLEPOST=1429300715][/DOUBLEPOST]
Тоа е свето тројство во Европа.

А во светски рамки е свето двојство (Мерцедес и БМВ)
neznam druze mene Audi mi e vo posledno vreme postojano isti.Nemaat golema revolucija vo dizajnot iskreno.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Се мислев околу овие три марки овие 4 месеца пошто ми требаше да купам поголема кола со поголем багажник од сегашннава, па на крај после толкав рисрч низ германски форуми се одлучив да биде Мерцедес, пошто многу поплаки имаше на форумите за Ауди и БМВ.
20190609_214029.jpg
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Се мислев околу овие три марки овие 4 месеца пошто ми требаше да купам поголема кола со поголем багажник од сегашннава, па на крај после толкав рисрч низ германски форуми се одлучив да биде Мерцедес, пошто многу поплаки имаше на форумите за Ауди и БМВ.
Со здравје да си го возиш :)

ПС. Ако не го сервисираш во овластен сервис на Мерцедес или во некоја реномирана гаража специјализирана за Мерцедес, прашај го мајсторот како ќе го смени уљето во моторот :LOL: (шала на страна: нека оди да купи после промената оригинална штопна за уље од Макаутостар (која инаку се крши при вадење) немој таму да им дозволиш да ти прават трипер комбинации за 500 денара)
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
1. Мерцедес 2. Ауди . БМВ не ја рачунам за кола а камоли па Премиум бренд.. пфф..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom