Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Kupiv vivax inverter acp 18000btu acp-18ch50aeri i prvicniot vpecatok e deka mnogu mokjna, u kombinacija so pvc rehau geneo 60 m2 bez problem gi ladi....E sea me interesira koj ima info za sledjite rsboti:
Za ladenje, dali e bolje da se gasi ili da se drzi na nekoja konstanta temperatura?
Ima "eco" kopce i sto funcija ima toa...u prospektot ima drug naziv?
Ima follow me funkcija, sto e ova ustvari?
Za greenje na 45m2 dali e bolje da se cuba celo vreme uklucena ili e poisplatlivo da se uklucuva poso imam potreba okolu 6-8 saati vo denot od nea???
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@Bregovic
Dali da ja gasis palis ili nonstop da raboti....najlesno ke zaklucis so merac na potrosuvacka.
Primer vcera isto topol den cel den 24/7 rabotena potrosi 6,39 kw, denes kako sto e malce potoplo ke idam zijan izgleda uste 20den ama komocijava vredi za sve pare.
Na komsiive klimite cel den im stojat ugaseni a prozori otvorile promaja pravat...bog da cuva sme.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.835
Kupiv vivax inverter acp 18000btu acp-18ch50aeri i prvicniot vpecatok e deka mnogu mokjna, u kombinacija so pvc rehau geneo 60 m2 bez problem gi ladi....E sea me interesira koj ima info za sledjite rsboti:
Za ladenje, dali e bolje da se gasi ili da se drzi na nekoja konstanta temperatura?
Ima "eco" kopce i sto funcija ima toa...u prospektot ima drug naziv?
Ima follow me funkcija, sto e ova ustvari?
Za greenje na 45m2 dali e bolje da se cuba celo vreme uklucena ili e poisplatlivo da se uklucuva poso imam potreba okolu 6-8 saati vo denot od nea???
Cestito dolgo i ekonomicno da sluzi :)
Okolu ladenjeto kako ti odgovara taka Jas ja koristam na 24°C ja pustam vo 11 : 30 ja gasam vo 18:00 po potreba ja pustam navecer okolu 22 casot do 23 casot da oladi pred spienje.
Toa eco copce e za da raboti na ekoloski mod poveke stedi elektricna energija.
Follow me e funkcija vo dalecinskiot upravuvac ima termostat i so toa vklucuvanje na Follow me copce kade sto e dalecinskoto so pomos na toj senzor klimata ja meri temperaturata preku dalinskoto i treba da e svrteno dalinskoto Kon klimata koga e vklucena Follow me
Na greenje najubavo koga si doma na 25°C koga si na rabota na 21°C.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
На 25 наместена тундра 18 троши 290 вати моментално, пред 30 мин пуштена. Надвор 29 степени.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Каде е 29 у кој град, Берово ?
Камо да е и кај нас 29, пролет ке прогласевме
во Скопје у 15:05 беше 35C vo сенка, a сега 1час покасно е "само" 34
Nadvor.jpg vnatre.jpg
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Kupiv vivax inverter acp 18000btu acp-18ch50aeri i prvicniot vpecatok e deka mnogu mokjna, u kombinacija so pvc rehau geneo 60 m2 bez problem gi ladi....E sea me interesira koj ima info za sledjite rsboti:
Za ladenje, dali e bolje da se gasi ili da se drzi na nekoja konstanta temperatura?
Ima "eco" kopce i sto funcija ima toa...u prospektot ima drug naziv?
Ima follow me funkcija, sto e ova ustvari?
Za greenje na 45m2 dali e bolje da se cuba celo vreme uklucena ili e poisplatlivo da se uklucuva poso imam potreba okolu 6-8 saati vo denot od nea???
@mdeni
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Iskreno mene lucno na 24°C mi e naj prijatno i fan 1[DOUBLEPOST=1560516389][/DOUBLEPOST]
Mislam deka ne treba da ima kondenz voda na plastikata od vnatresnata edinica povikaj go monterot sto ti ja montirali da vidi da ne e zapuseno previtkano kondenz crevoto za kapenje pri ladenje.
Koja cena ja zema klimata od kade gledam Bosch Marka e koj model slikni ja od predna strana klimata.
https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/BOSCH-5000-24000BTU
Еден тотален психо ми е монтира. Зимата само што ја монтира ми се скина цревото надворешно, сам го сменив, иако му се јавив 20 пати. Ако уште сега има некој проблем ќе ја вратам климава и ќе варам нова. Ни тие во нептун не преземаа ништо за да дојде мајсторот кој е монтира да провери.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Kupiv vivax inverter acp 18000btu acp-18ch50aeri i prvicniot vpecatok e deka mnogu mokjna, u kombinacija so pvc rehau geneo 60 m2 bez problem gi ladi....E sea me interesira koj ima info za sledjite rsboti:
Za ladenje, dali e bolje da se gasi ili da se drzi na nekoja konstanta temperatura?
Ima "eco" kopce i sto funcija ima toa...u prospektot ima drug naziv?
Ima follow me funkcija, sto e ova ustvari?
Za greenje na 45m2 dali e bolje da se cuba celo vreme uklucena ili e poisplatlivo da se uklucuva poso imam potreba okolu 6-8 saati vo denot od nea???
Eve procitaj si brat. Da ti go parafraziram muabetov, dali na ladenje, dali na greenje inverter klima ne ja cepkas. Ja uklucuvas i ja zaboravas deka raboti. Edino ako ti e ladno/toplo namaluvas/zgolemuvas 1 stepen na dalinskoto i toa e toa, ne ja isklucuvas. Setiras edna temperatura i ja ostavas i ne pravis shokovi vo smisla da ja redis na 18 na ladenje ili na 30 na greenje. Kako na ladenje taka i na greenje, vo princip. Sega na ladenje stavi ja na 25/26 na Auto Fan i ostavi ja neka raboti, ako vidis deka ti e ladno zgolemi 1 stepen na dalinsko, ako vidis deka ti e toplo namali 1 stepen. I na greenje isto, ja mestis na 24/25/26 i ja ostavas, i samo ke zgolemuvas/namaluvas po 1 stepen vo zavisnost od tvoite potrebi. Isklucuvanje na klima, ne.
Ако ја ставиш на ифеел на 23 и на убаво место ќе си тера цело лето и 3.5кв.

Ама ако сакаш да ја малтретираш по балкански тогаш и 5.5кв може да е мала. Се ужежало се сите ѕидови и предмети на 29ц, ти се враќаш од работа и ја палиш во 17ч, она дур олади ќе се сокине од работа, ќе бучи, жената ќе ја гаси дека и "дува". Нервите искинати, ништо несработено дека неможеш да се движиш низ објектот оф препотеност. Се бањате секој ден, џабе пак тече пот после 5 минути. Па на бањати она ќе изгаси клима, уште толку жештина.

Вечерта "он" ладел со црево. Тоа надвор 26 степени вечерта не се седи, уште влага 90% направил, не се живее...

За балканското треба ОН/ОФ 7кв клима за 25м2, или две 7кв за 35м2. Само така ќе може да симнат две 7кв од 29ц ужежан простор на нормални 23ц за 30 минути и да ги изгасиш.

Затоа има незадоволен народ, и слично. Незнаат да ги користат климите и често им се монтирани на погрешно место.

Ако ја заборавиш дека е уклучена ќе е како што треба. Јас кога сум на одмор климата не ја гасам. И кога ќе дојдам ќе си е се како што треба, наместо да чекам само што дојден од пат да влезам во рерна од 29ц и да ми фучи клима на максимум наредни 5 саати едвај да олади, а вечерта креветот врел не се спие од што се усвитило се на 29ц внатре, а ѕидовите 33ц неможат да се оладат 2 дена.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Која е разликата на мултисплит и 2 посебни клими, освен што имаш една надворешна?
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Распоредот го цртам по прв пат, димензиите се +-10цм :)



Идејата е да се избегни поставување на климата во спална (означено со зелено) а да се постави на самиот влез во ходникот (озвначено со црвен правоаголник).

На тој начин климата би го ладела/топлела првично ходникот, а со отворени врати до спалната/вц-то во зависност од потребата.

спална соба: 3,3*4,2+0,7*1,3
околу 15 квадрати

салон: 1,35*4,5
околу 6 квадрати

вц: 2,7*2
околу 5,5

соба: 2,6*2,6
околу 6,75 квадрати

за собата нема потреба во наредните години од ладење/топлење.

Главното прашање (кое сигурно е одговорено во некоја од претходните страни:) ) е:

дали менува доколу надворешната е на околу 2 метри пониско поставено од внатрешната?



за да се постави под веќе постоечката.

висина на цевка 2 метри, па ширина 2.2 метри

пред влезот во спратот:



до ходникот уште 1,3 метри

со тоа вкупно цевки би биле нешто повеќе од 5 метри.

и да се постави тука:



Дали клима од 30 цм висина ви било ок на оваа поставеност:

 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Edno 1000 evra za 22c vo spalnata i vo mnogu bitnoto wece...plus spustanje plafon vo hodnik....1500 grubo so montaza.
Za 17c vo zelenata soba i 20k ti se dovolni no bez garancija sto ke dobies.
Idejata ti e skroz promasena da grees/ ladis hodnik primarno, a sto ke ostane za bitnata ti spalna stanuva nebitno...nikoj nema da ti garantira temperatura vo spalnata spored tvojot nacin na instalacija, nad vrata pa hodnik pa wc pa spalnata.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom