Сакам да зготвам: ... помош!

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Како се добива печена леблебија? Наутот се кисне и вари претходно, или?
Само се кисне, бара мешање. После во рерна.[DOUBLEPOST=1547503324][/DOUBLEPOST]
Само се кисне, бара мешање. После во рерна.
Го прашав кумашинот, негов е рецептот со киснење! Сега сменил ја вари, вели полесно и побрзо!
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Сакам да направам фалафел ама некако многу ми се различни и збунувачки рецептиве. Има ли некој рецепт со јасни упатства?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Некој со искуство со КусКус ? Пред 2 месеца купив од маркет , така ми стои кутијата у висичи, ќе процвета ебаго... Нешто зеленчук ќе да сака , па варење или ?
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Некој да ме советува што да правам. Маринирав месо и заедно со месото ставив да се маринира и компир планот беше 1 саат да стои во маринадата и заедно да се зготви, ама ради Х причини остана во фрижидер цела вечер. Е сега компирот е поцрнат па дали да го фрлам само компирот или и месото ( можеби компирот испуштил нешто штетно).
66519237_458853554937753_6463712294835585024_n.jpg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.341
Некој да ме советува што да правам. Маринирав месо и заедно со месото ставив да се маринира и компир планот беше 1 саат да стои во маринадата и заедно да се зготви, ама ради Х причини остана во фрижидер цела вечер. Е сега компирот е поцрнат па дали да го фрлам само компирот или и месото ( можеби компирот испуштил нешто штетно).
Прегледај го приврзокот 212457
Како си ставал компир у месото бе?:pos: компир у чиста вода се става па пред пржење се брише со крпа и се пржи
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Како си ставал компир у месото бе?:pos: компир у чиста вода се става па пред пржење се брише со крпа и се пржи
Често правам така, ако се остави 1 саат не му е ништо. Но цела вечер и то како му е :D
 
Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Знае некој како се прават компирите што ги даваат во Рустикана со бургерот?

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Мене овие ми личат на тие precooked што ги има во Веро (во фрижидерите кај зеленчукот во Веро Центар) имам земано пекарски, во рерна ги ставаш 10тина мин и јади,инаку за карамелизирање после зачините јас ставам и малку шеќер, најчесто кога карамелизирам кромид и мешан зеленчук, а може да прават и тука слична финта
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Мене овие ми личат на тие precooked што ги има во Веро (во фрижидерите кај зеленчукот во Веро Центар) имам земано пекарски, во рерна ги ставаш 10тина мин и јади,инаку за карамелизирање после зачините јас ставам и малку шеќер, најчесто кога карамелизирам кромид и мешан зеленчук, а може да прават и тука слична финта
Купуваш замрзнати компири?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Купуваш замрзнати компири?
Пред неколку месеци зедов за прв пат за проба од тие пекарските и од тогаш пробав и едно паковање замрзнат помфрит, инаку ретко јадам компири бидејќи се храна со висок гликемичен индекс и потешко можам да ги вклопам во исхраната, а кога јадам користам од домашно производство, со години садиме агриа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom